regiment „Willem HI," te Dnsseldorp in garni zoen. Kort daarna kwam prins Hendrik op het Loo aan. Het stoomschip „Koning der Nederlanden" vertrok Zaterdag van Batavia naar Nieuwediep; de „Madura", van Nieuwediep naar Batavia, pas seerde gisteren St.-Vincent. Z. M. heeft aan mr. J. E. baron Van Pan- huys, gewezen commissaris des konings in de pro vincie Friesland, een pensioen verleend, ten laste van den staat, ten bedrage van f 4000 's jaars; den commies der posterijen vau de 2de klasse A. G. Westerouen van Meeteren uit 's rijks dienst ontslagenbenoemd tot ridder der 2de klasse van den Gouden Leeuw van Nassau, den majoor frei- herr Von Hadeln, hofmaarschalk van den prins van Waldeck-Pyrmont. Zaterdag-middag heeft zich een jong- mensch, dat voor eenigen tijd bij den restaurateur aan het Rijnspoorstation te 's-Hage als kellner was in dienst geweest, op een der bovenlokalen van het station door een pistoolschot van het leven beroofd. De ongelukkige was eenige dagen afwezig geweest en juist des ochtends teruggekomen. Zwaar moedigheid schijnt de oorzaak van den zelfmoord te zijn. Woensdag 21 Augustus e. k. zal voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terechtstaan de vrouw uit Ammerstol, waarvan vroeger melding is gemaakt, als hebbende haar tweejarig kind zoodanig mishandeld, dat de dood er op gevolgd is. Een treurig feit heeft zich te Amster dam voorgedaan. Eenige kinderen in een achter buurt waren bezig met soldaatje spelen. Een jon getje, met een sabel gewapend, stak in het vuur van het kinderlijke spel zijn sabel zoo diep in het oog van een meisje, dat het kind weldra aan de gevolgen is overleden. Van het naar zee bestemde, voor Vlis- singen ten anker liggende Amerikaansche driemast- schip „Austria" zijn zeven matrozen aan wal in arrest gebracht, welke, hoewel te Antwerpen for meel aangemonsterd en hun geldelijk voorschot ontvangen hebbende, niet verkiezen naar zee te gaan, omdat de stuurman van het schip onbehoor lijke woorden tegen hen gebezigd had, waartoe zij trouwens aanleiding gegeven hadden. Drie dezer matrozen hadden de vorige week van een Ameri kaansche bark, onder dezelfde omstandigheden ver- keerende, onwillig om mede naar zee te gaan onder voorwendsel dat de groote mast gekraakt was, het schip verlatenvan teruggave van het monstergeld is, zooals zich laat begrijpen, geen sprake. Behalve deze schade voor de reederij, is er .nog eene veel grootere het gevolg van, namelijk het oponthoud door deze willekeurige handeling veroorzaakt, dat te belangrijker wordt omdat in den regel de matrozen met hunne gezochte grieven niet voor den dag komen vóórdat de wind goed en de loods aan boord is om het schip naar zee te brengen. De beproeving der spoorbrug te Nij megen heeft goede resultaten getoond. Een trein van 10 locomotieven rustte op ieder gedeelte en hereed de brug daarna met eene snelheid van 10 meter per seconde. De kantonrechter te Onderdendam (in Groningen) heeft kerkvoogden der Ned. herv. gemeente aldaar, eischers tot betaling van kerke- lijken hoofdelijken omslag door een rijks-ambtenaar aldaar, in het gelijk gesteld. Namens de eischers was beweerd, dat geboren te zijn uit Ned. herv. ouders en gedoopt te zijn in die kerk een rechts band doet ontstaan, ook zonder nadere aansluiting, zooals in casu. In de zitting der arrondissements rechtbank te Utrecht stonden Donderdag 11. terecht drie personen, beschuldigd van manslag door on voorzichtigheid. Die personen hadden namelijk drie steigerpalen onbewaakt voor een huis laten staan, waarbij een achtjarig knaapje, door het vallen van een dier palen, op de plaats dood bleef. De ge neeskundigen, die het lijkje geschouwd hadden, verklaarden dat niet kon worden geconstateerd dat de knaap door dien val was gestorven. Met die constateering kon echter het openbaar mini sterie zich niet vereenigen, en stelde daarom een nader onderzoek voor, met welk voorstel de recht bank zich vereenigde. Het lijkje zal daarom wor den opgegraven. In de zoogenaamde „Zwarte Kat", een door vier gezinnen bewoond huis aan den Amsteldijk onder Nieuwer-Amstel, heeft een brutale diefstal met inbraak bij nacht plaats gehad. Ten nadeele van K. S. Spaargaren aldaar is uit eene chiffonnière in de woonkamer, grenzende aan die waarin het gezin ter ruste lag, eene som van f 100 aan bankpapier ontvreemd. De vermoedelijke dader bevindt zich reeds in handen der justitie. Armoede schijnt hem tot deze daad te hebben geleid. De jongeling te Ouderkerk aan den IJsel, in de vorige week door een schot uit een dubbelloopsgeweer gewond, is Yrijdag aan de ge volgen der bekomen verwondingen overleden. De „Golos" meldt dat, ten gevolge eener ontploffing, het beste gedeelte der vesting Kars is afgebrand. Te Londen is de groote papierfabriek van de firma Lepard Smith door brand geheel vernield. Naar de „Tagespost" meldt, is den 6den dezer de bliksem ingeslagen in het op den Piigi gelegen hotel „Rigifirst", ten gevolge waar van dit geheel is afgebrand. Een paar jongelieden, die van een buitenpartij te Douvaine bij Genève des avonds laat naar huis terugkeerden, besloten liever in de open lucht te overnachten en gingen dicht bij den weg op den grond liggen slapen. Omstreeks twee uren in den nacht wekte hen een voorbij ganger en raadde hen aan naar huis te gaan. Zij gaven daaraan echter geen gevolg. Drie uren later vond hen de veldwachter met verbrijzeld hoofd daar er geen spoor van een worsteling was te ontdekken, moeten zij in hun slaap zijn over vallen en gedood. Naar men zegt is de dader gevat. Onlangs heeft zich zekere Mairesse, bediende van den heer Calon te Parijs, met 80,000 fr. uit de voeten gemaakt. Men wanhoopte reeds, trots de ijverigste nasporingen, hem te vinden, toen verleden Zondag zijne vrouw een brief van hem ontving, waarin hij, zijn berouw over ziin misdrijf en het haar veroorzaakte verdriet uitsprekende, zonder te zeggen waar hij was, haar verzocht, zijnen patroon kennis te geven, dat deze den volgenden dag over de post vier brieven ontvangen zou met de geheele gestolen som in bankbiljetten. Maandag zijn dan ook de brieven in orde ontvangen. De heer Calon heeft verklaard, zijn bediende met de grootste verschooning te zullen behandelen. Ver moedelijk is Mairesse reeds bij vrouw en kinde ren terug. Volgens de te Springfield, in Mas sachusetts, verschijnende „Republican" is onlangs bij Chesshire, in Connecticut, een pleiziertrein door veertig gewapende landloopers overvallen, die tot Plainville medereden en de reizigers uitplunderden. In Denemarken zijn in de verschillende spaarbanken evenveel boekjes uitgegeven, als er familiën in het koninkrijk zijn. Het geheele be drag van den inleg is ongeveer 156 millioen gulden. KOLONIËN. BATAVIA, I Juli. Voor het examen voor adjunct-landmeter van het kadaster hadden zich achttien caudidaten aan gemeld. Zij zijn in vijf ploegen, drie van vier en twee van drie candidaten, achtereenvolgens daartoe opgeroepen. Voor elke ploeg duurde het examen zes dagen. Van de achttien candidaten hebben zich twee teruggetrokken gedurende den loop van het examen; één is niet verschenen. Van de over blijvende 15, die het geheele examen aflegden, zijn er acht geslaagd, namelijk de heerenG. W. Robinson, W. E. Schram, C. A. Deeleman, L. M. Knaud, A. M. V. Kriesfeld, J. G. Vau Angelbeek, J. C. Schoonheid en E. H. Kroon Jr. Uit Havre wordt gemeld, dat de toestand van koningin Christina hopeloos schijnt, Gambetta heeft aan het bestuur der „Cercle de la Liberté" geschreven, dat hij tot zijn leed wezen de uitnoodiging tot bijwoning der verga dering niet kan aannemen, en dat hij van de ge legenheid gebruik zou hebben gemaakt om opnieuw aan te sporen tot eendracht, tot eer voor de wet, tot verwerping van alle provocatie tegen de orde van zaken en tot standvastigheid in de republi- keinsche politiek. Op de vergadering van Parijsche koetsiers zijn de volgende besluiten genomen1°. betere voeding en behandeling der paarden2°. overgave van de ondersteuningskas der Maatschappij aan de koetsiers3°. bepaling van de som, welke de koetsiers dagelijks hebben uit te keeren, door eene commissie voor de helft uit patroons en voor de helft uit koetsiers bestaande4°. de duur van den werktijd wordt op 14 uren bepaald; 5°. ieder koetsier heeft twee dagen in de maand vrij. De vergadering benoemde twintig gevolmach tigden, om met de „Compagnie des petites voitures" te onderhandelen. Vrijdag zag men in de straten van Parijs reeds weder een groot aantal rijtuigen de genoemde „Compagnie des petites voitures" neemt bij voortduring nieuwe koetsiers aan. Uit Berlijn en uit Kissingen beiden is het be richt van een aanslag op het leven van Bismarck tegengesproken; de kanselier is welvarende. Bij de herstemming te Darmstadt is geko zen Büchner, Portschritts-partij te Hagen Eugen Richter, Fortschritts-partijte Lennep Vohwinkel, vrije conservatieve partij. Terwijl de minister Stanley in het Lager huis verklaarde, dat hij van geen sterfgevallen op Cyprus gehoord had, wordt aan „Daily News" o. a. bericht, dat zekere sergeant Mc. Gaw van het 42ste regiment een paar uur na de landing op Cyprus van de hitte bezweek, en dat de tempe ratuur in de tenten 105 a 106 graden is. De radicalen van Southwark zijn van plan miss Helen Taylor candidaat te stellen als lid van het Parlement by de aanstaande verkiezingen. Miss Taylor was een der beste leerlingen van Stuart Mill. Het Lagerhuis heeft bij tweede lezing aan genomen het voorstel tot uitbreiding der bevoegd heid van den Engelschen rechter tot op drie mijlen van het grondgebied der zee. Oostenr.-Hong. Monai'cliie. De minister-president Koloman Tisza is te Sepsi-Szent-Gyögy, een vlek in Zevenbergen, een stemmig tot afgevaardigde gekozen. Turkije. Aan Reuters Office wordt van den lOden uit Konstantinopel gemeld, dat de Porte besloten heeft aan Kreta zeer uitgebreide concessies toe te staan, maar de eischen van Griekenland van de hand te wijzen, daar haar deze niet gerechtvaardigd voor komen. AMSTERDAM, 12 Augustus. De slolbeurs ken merkte zich door een flauwe stemming. LONDEN, II Augustus. Volgens de „Obser ver" is earl Donoughmore tot Engelsch adjunct commissaris voor de organisatie van Oost-Rumelië benoemd. Sir Drummond Wolfl', wien het groot kruis der St.-Michael- en St.-George-orde geschon ken werd, vertrekt Dinsdag naar Konstantinopel. PARIJS, 11 Augustus. Mac Mahon is vertrok ken naar Trouville. Holenlohe wordt hedenavond verwacht. WEENEN, 11 Augustus. Uit het hoofdkwartier van generaal Philippovic is het volgende bericht ontvangenZepce, 8 Augustus. Gisteren zetten Gremengd Nieuws. Door den gouverneur-generaal van Ned, Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den griff. bij den landr. te Buitenzorg C. M. Gallas. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pens., de «dsistent-residemt van Ambarawa, mr. F. C. Valck; de gew. opz. 2de kl. bij den waterstaat J. V. Wittcrland, en de gewez. opz. voor den doorv. van hontw. te Penawangan J. Agerbeek. Be noemd: Tot adv.-gen. bij het hoogger. mr. D. J. M. P. Mul der; tot ads.-res. van Meester-Cornelis mr. C. Muntendam; bij de alg. rekenkamer tot lsten comm. F. W. Neys, tot 2den comm. P. Grouw en E. B. B. Tellings, tot 3den comm. O. W. G. Stich, G. A. Van der Zon Brouwer en I). J. Van der Star. Ter algemeene secretarieTot ref. H. J. Hooghwinkel, tot hoofde. H. K. Mjjer, tot lsten comm. A. H. E. Zwager, tot 2den comm. H. E. B. Schmalbanzen, tot 3den comm. P. J. Jona thans. Bjj het dep. van binn. best.: Tot hoofde. K. F. Van Delden Laërae, tot lsten comm. A. F. Barthflemy, tot 2den comm. K. J. Van Genderen Stork Departement tan Oorlog. Ontslagen: Eervol, de burg. schrij ver 8de kl. Th. B. Hofland. Departement van Marine. Benoemd: Tot 2den machinist bij de marine, H. F. M. Mattern. BUITENLAND. Frankrij k. Dnitschland. Grroot-Bri tannië. Telegrammen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2