Gr e m en gd Nieuws. BUITENLAND. Spanje. Door de marine is naar men verneemt eene som van f 2500 bijeengebracht tot aankoop van een geschenk, aan prins Hendrik bij gelegenheid van zijn huwelijk aan te bieden. Een der personen aan boord van de „Wil lem Barendsz" schrijft„Wij maken een belang rijke reis en het eenvoudige gezonde zeemansleven heeft zoo ontzaglijk veel voor, vooral als men, zooals wij, zoo gezellig en bevriend onder elkan der is. De bemanning bestaat uit goede, stevige kerels, en we hebben allen schik in onze beide Marker visscherlieden. Zij doen mij vaak denkeu aan ons zeevolk uit de 17de eeuw. Dezelfde groote eigenschappen bezielden ook hen. Ze zijn bedaard, schrander, ijverig, eenvoudig en zeer geestig en gevat. Beiden zijn verbazend sterkiets wat, zoo als gij begrijpen zult, nogal vaak te pas komt. De jongste, die nooit te moe is om te halen en te trekken, heeft dan ook den naam gekregen van het handstoomliertje. Altijd klaar om te werken en steeds vol goed humeur. Wat staat de beman ning soms verbaasd over alles wat zij ziet! "Ver- beeld u b. v. hare verwondering, toen ik haar, midden in het ijs, op een eilandje bracht, waar duizenden ganzen hunne broeiplaatsen hadden en voor hunne voeten opvlogen. In enkele minuten ver zamelden wij zoovele versche eieren, als wij maar bergen konden. Zakken, tasschen, zeelaarzen, hoe den, alles was vol eieren. Het plaatsen der graf- steenen op het graf der Hollandsche zeelieden op Amsterdam-eiland was indrukwekkend. Ik heb zel den zulk een ernstigen, aangenamen plicht te ver vullen gehad. Het was een eigenaardig schouwspel, die veertien gezonde levenslnstige zeelieden op dien doodschen grafheuvel aan lang gestorven vaderland- sche zeelieden hulde te zien brengen." De staatscommissie voor het notariëel examen heeft als eandidaat-notarissen toegelaten mrs. Van Schermbeek en De Wilde uit Utrecht, en den heer Kambonnet uit Den Haag. De adressen der Katholieken aan den Ko ning zijn terstond na het bekend worden van het besluit der Eerste Kamer naar Apeldoorn ver zonden en op het koninklijk paleis 't Loo afgege ven. Deze adressen zijn door 164,126 personen onderteekend. Ook de vereeniging der E. K. bijzondere hoofdonderwijzers in het bisdom van Haarlem heeft een adres tegen de schoolwet aan Z. M. gericht. De heer C. B. Van der Tak, directeur der gemeentewerken te Botterdam, is op zijn bureau te midden zijner werkzaamheden eergisteren over vallen door een hevige ongesteldheid, ten gevolge waarvan hij gistermiddag is overleden. Blijkens het negentiende jaarlijksche verslag betreflende de verpleging en het onderwijs in het Nederlandsche gasthuis voor ooglijders te Utrecht, uitgebracht in Mei 1878 door den hoogleeraar E. C. Donders, werden in deze Nederlandsche stich ting opgenomen lijders uit alle provinciën des Bijks en wel ten getale van 1939, waarvan niet minder dan 428 in de instelling verpleegd wer den. Uit Zuid-Holland waren afkomstig 199 be handelden en 46 verpleegden. De vergelijking met de laatste drie jaren wijst een aanzienlijk accres aan, ook in het aantal ver- pleegdagen, dat evenredig aan dat der verpleegden is toegenomenweder vindt men een gemiddelden verplegingsduur van 27 dagen. Van de verpleegden zijn opgenomen voor eigene rekening 249 met 5500, voor rekening van par ticulieren 27 met 942, voor rekening van diaco nieën 24 met 839, voor rekening van armbesturen 61 met 2260, voor rekening van gemeentebesturen 47 met 1569, voor rekening van liefdegestichten 13 met 379, kosteloos 7 met 152 verpleegdagen. Het getal gegeven consulten steeg tot het aan zienlijk cijfer van 19,993. Die consulten werden gratis gegeven aan ieder, die zich aanmeldde. Be wijs van onvermogen werd van niemand gevor derd zelfs niet van den keizer en de keizerin van Brazilië, die, zonder zich te voren aan te kondigen, op de banken der poliklinische patiën ten hadden plaats genomen om hunne oogen te laten onderzoeken en de noodige voorschriften te ontvangen. Aan hun wensch werd gereedelijk vol daan. De keizer, die onder de geleerden eenvou dig als geleerde verkeert, liet zich daarna eenige methoden van onderzoek demonstreeren en nam met de hem eigene belangstelling de inrichting in oogenschouw. Kostelooze verpleging werd weinig toegepast, omdat zij niet verlangd werd. Waar eigene mid delen ontoereikend waren en besturen of gestich ten niet bereid werden gevonden met f 0.60 per dag te gemoet te komen, sprongen particulieren in dc bres. Yan hen, die eene ernstige oogziekte achter zich hebben, vindt men gereedelijk de beur zen geopend. Het verpleeggeld, zegt het verslag verder, is zoo laag gesteld, omdat wij wenschen de verpleging zoo ver te zien uitgebreid als de gelegenheid strekt en onze middelen toelaten. In derdaad werden die grenzen nagenoeg bereikt. Wij hebben 40 bedden beschikbaar, en gemiddeld, door alle jaargetijden heen, waren 32 bedden be zet, bijna meer dan men mogelijk zou achten, wanneer men in aanmerking neemt, dat de aan drang des zomers sterker is dan des wintprs, en dat de noodzakelijke scheiding der ziekenkamers voor mannen en vrouwen de vrije beschikking over de bedden vaak beperkt. In verband met het grooter aantal verpleegdagen steeg het cijfer der belangrijke kunstbewerkingen van 251 tot 269. Het stoomschip „Drente", 26 Juni van Ba tavia vertrokken, is gisteren te Hellevoetsluis aan gekomen; de „Kingston" is gisteren van Helle voetsluis naar Batavia vertrokkende „Botterdam" van Botterdam, is 7 Augustus te Nieuw-York aangekomen, 13 dagen reis; de „Schiedam" is dien dag van Nieuw-York naar Botterdam vertrokken, met de mail voor Nederland en 60 passagiers. Z. M. heeft aan J. F. C. Prince, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein-com mandant van het corps, gevormd uit de weerbaar- heidsvereeniging „Burgerplicht" te Gouda. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen iemand die een kind beneden den twaalfjarigen leeftijd in dienst had. Op het Bapenburg gleed hedenmiddag een paard uit, dat voor een boerenrijtuig was ge spannen. De personen die in 't voertuig zaten sprongen er ijlings uit, waarna eenige behulpzame handen den viervoeter weder op de pooten brach ten. Daar door den schok het lemoen gebroken was, moest dit eerst hersteld worden, voordat de tocht kon vervolgd worden. Eergistermorgen omstreeks tien uren ontstond tijdens het „aardappeljassen" in de Oranje kazerne een twist tusschen twee militairen van het bataljon jagers, welke zoo hoog liep dat de een den ander met zijn mes een wonde in den buik toebracht, welke spoedig den dood ten gevolge had. Omtrent den brand, welke Dinsdag nacht Utrecht in beweging bracht, verneemt men nader dat de bliksem is ingeslagen in eene boe renhofstede onder Soesterberg, dicht bij het kamp der mineurs, welke hofstede oogenblikkelijk in volle vlam stond; de bewoners, die in allerijl het huis verlieten, hadden geen tijd tot redden. Een kistje, dat hunne voornaamste bezitting bevatte, was niet meer uit het huis te halen, toen een der mineurs het waagde een raam te verbrij zelen en door de vlammen heen het kistje ie redden. De man moest zijne hulpvaardigheid echter boeten, daar hij, uit het brandende perceel komende, on middellijk door eene bloedspuwing werd overval len, zoodat hij naar het hospitaal te Utrecht is vervoerd. Hedennacht heeft zich te Zutfan een vrouw, moeder van vier nog jeugdige kinderen, verdronken. Zonder dat haar man het bemerkte, had zij bed en huis verlaten. Haar lijk is heden morgen gevonden. Uit Boermond wordt gemeld dat Dinsdag bij de te Buggenum in aanbouw zijnde spoorwegbrug over de Maas een treurig ongeluk plaats had. Terwijl een werkman onder eene stil staande locomotief iets had te verrichten, gaat de machine vooruit en het rad verbrijzelt hem den voet. Naar Boermond gebracht, is hem op het Louisa-huis het onderbeen afgezet. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt en uit de instructie moet zijn gebleken, dat het ongeluk toe te schrij ven is aan verregaande onvoorzichtigheid van den machinist of van den opzichter, die het teeken gegeven heeft tot vertrek. Te Molkwerum bij Lemmer heeft eene boerin, aan hare hooiers een borrel willende geven, hun bij vergissing een glas terpentijn toegediend. De eerste drinker, een geroutineerd liefhebber, be merkte er niets van, een tweede proefde het echter dadelijk. De persoon, die de terpentijn heeft ge bruikt, verkeert in gevaarvollen toestand. Te Ouderkerk aan den IJsel had, ter wijl eenige personen op de jacht waren, een der jagers zijn tweeloopsgeweer neergezet; door eenig ongelukkig toeval ging het schot van het geweer af en kreeg een zeventienjarig jongeling, Bertus Mak, de lading in het beeu en den onderbuik. Maandag is het been afgezet, en de ongelukkige knaap bevindt zich nog in een zeer ernstigen toestand. De „ballon captif' ter Parijsche ten toonstelling is Zondag op eene hoogte van 500 meter bijna in botsing gekomen met een in Vau- rigard opgelaten ballon, waarin twee luchtreizi gers. Gelukkig kon men nog bijtijds het sein geven om het stijgende gevaarte tot staan te bren gen. De vrije ballon streek er bijna rakelings langs. De strike der Parijsche koetsiers veroorzaakt niet weinig ongerief aan de bewoners. Het krioelt van koetsiers op de tentoonstelling, daarentegen zijn de rijtuigen schaarsch. In plaats van 4000 zijn er nauwelijks 400 aan de Porte Bapp; de omnibussen en tramways hebben het des te drukker. De president van de Engelsche afdeeling der tentoonstelling, Cunlifle Owen, op een déjeuner genoodigd, had een omnibus met 10 plaatsen afgehuurd, die hij voor alle zekerheid drie uren te voren aan zijn hotel op den boule vard Courcelles bestelde, hetgeen hem natuurlijk niet weinig kostte. De prefect heeft vergunning gegeven tot het houden der algemeene vergadering. Er zullen drie delegaties worden benoemd, belast met de onderhandelingen met de maatschappijen; het is niet waar, dat de prefect van politie sol daten ter beschikking heeft gesteld om de koetsiers te vervangen. In de Bue Bivoli te Parijs heeft de 31-jarige Guyot, koperslager, een aanslag gepleegd op het leven van zijne vrouw, die tien jaar ouder is, en van hare dochter. Gebrek aan werk leidde tot oneenigheid. Na een scène aan het ontbijt, kocht Guyot een driekante vijl, en toen 's avonds weer een woordenwisseling ontstond, viel hij zijne vrouw daarmede aan; de dochter wierp zich tus schen beiden. De twee vrouwen werden badende in hun bloed gevonden, Guyot werd in hechtenis genomen. Franlirij li. De gemeenteraad van Marseille heeft besloten het standbeeld van Belzunce een andere plaats te geven. Men herinnert zich dat de regeering zich hiertegen heeft verklaard. De regeering heeft van den gouverneur van Senegambië de tijding ontvangen, dat de gele koorts in Gorea is uitgebarsten. Zes geneesheeren en apo thekers zullen met de eerste pakketboot uit Frank rijk derwaarts vertrekken. Naar men zegt heeft Mac Mahon een besluit, waarbij de heer Benan tot oflicier van het Legioen van Eer benoemd werd, geweigerd te teekenen. De regeering heeft besloten, 1000 der ver dienstelijkste onderwijzers uit de provinciën, op kosten der openbare kas, de tentoonstelling te doen bezoeken, opdat zij kennis kunnen maken met de verbeteringen, die de tentoonstelling in zake van het onderwijs te aanschouwen geeft. Ten behoeve dier onderwijzers zullen er voorts confé rences over de verschillende methodes van onder wijs gehouden worden. Koningin Christina van Spanje is niettegen staande hare als vrij ernstig voorgestelde onge steldheid uit Parijs naar Havre vertrokken, ver gezeld van koningin Isabella, den hertog en dt hertogin van Montpensier enz. De reis is goed geweest, maar de daarop gevolgde nacht gaf reden tot bezorgdheid. Een koninklijk besluit beveelt, dat op Cuba op eer. nader te bepalen tijdstip de verkiezingen van afgevaardigden zullen plaats hebben. Cuba zal één afgevaardigde zenden op iedere 40,000 vrije ingezetenen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2