N°. 5668. A0. 1878. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. inf. HI- in I IH-I. ■ttlCflllli PBIJS DEZEB COUBAJST: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.'7V7. rrrr.Trr 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. linftniiiiirim* PBIJS DEB ADVERTENTIES Van 16 regels Iedere regel meer77. Greotere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. LEIDES, 7 Augustus. In de maand Juli zijn binnen deze ge meente geboren 127 kinderen, als57 zoons en 70 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling geboorten; overleden 79 personen, als: 18 mannen, 12 vrouwen, 22 zoons en 27 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 11 gehuwd 26 paren. Aan de beoefenaars der muziek hier ter stede zal weldra een navolgenswaardig voorbeeld gegeven worden. Trad nog niet heel langgeleden nu en dan een laakbare naijver van enkele corporaties al te zeer op den voorgrond, des te meer genoegen doet het op een geheel tegenover gesteld feit te kunnen wijzen. Naar men toch met zekerheid verneemt, hebben de muziekcorpsen van het vierde reg. infanterie en der dd. schutterij, in stede van zich van elkaar te verwijderen, zich op prijzenswaardige wijze vereenigd, ten einde* alzoo hier een twee- of drietal concerten te geven, met een geheel nieuw programma, waaronder dan natuurlijk ook compositiën zullen voorkomen, voor de uitvoering waarvan elk der corpsen op zich zelf niet al de krachten in zich vereenigde. De eerste gezamenlijke repetitie heeft reeds plaats gehad. Met belangstelling zal men zeker de resultaten in deze te gemoet zien. Eerste Kamer der Staten-Generaal. Na een korte discussie, waarbij de katholieken verklaar den zich te onthouden wegens gemis aan ver zoenend karakter in het ontwerp, is de onderwijs wet aangenomen met 26 tegen 10 stemmen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Uit Harmeien wordt gemeldDe werk zaamheden aan de uitbreiding van het stations terrein alhier zijn sinds eenigen tijd in vollen gang; die uitbreiding staat in verband met de opening van den spoorweg LeidenWoerdende treinen zullen alhier wisselen. Men schijnt hier dus te zullen krijgen het eind-station van den spoorweg Leiden—Harmeien. Bij de door den luit.-kolonel directeur van 's rijks magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz. te Delft gehouden aanbesteding tot levering van 1000 eenmans wollen dekens waren Gebr. Van Wijk Co. alhier de minste inschrijvers a ƒ4.60 per stuk en van 150 tweemans wollen dekens a 5.85 per stuk. De minister van oorlog a. i. heeft bepaald dat de miliciens van de lichting van 1877 bij de bereden corpsen met 1 October a. s. met groot verlof kunnen worden gezonden, voor zooverre zij niet onder de wapenen moeten worden gehouden tot aanvulling van het incompleet aan vrijwil ligers. In het laatste geval mogen zij echter niet langer dan tot 1 Mei 1879 in werkelijken dienst worden gehouden. Voor den dienst in Nederlaudsch Indië zijn noodig een zestal onderwijzers der derde klasse, bij voorkeur ongehuwd, in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van dertig jaren, en hulponderwijzers, beneden den leeftijd van vier en twintig jaren, kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het departement van koloniën gericht en aan den heer dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, te 's-Gravenhage, franco in te zenden request, onder overlegging van de vereischte stukken. De voordeelen bestaan in eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f 500; een voorloopig traktement van if 100 's maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia, en overtocht naar Batavia alsgosver- nementspassagier der eerste klasse, casu quo ook j voor het wettig gezin. De opbrengst van het vervoer van reizigers en goederen der Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij heeft in de maand Juli jl. bedragen op de Hollandsche lijn /'325,684.18s; sedert 1 Jan. 11. ƒ1,694,196.245; 0p de Oosterlijn f 123,318.76 en sedert 1 Jan. 11. f 578,362.19s. De feesten ter gelegenheid van het huwelijk van prins Hendrik en prinses Maria van Pruisen zullen in het paleis te Potsdam plaats hebben. De kroonprins en kroonprinses zullen daarbij den kei zer en de keizerin vertegenwoordigen. Het paleis is wel niet zoo ruim als 't keizerlijk slot te Ber lijn, doch men vindt er verschillende prachtige zalen, die geschikt zijn voor een feest als het hier geldt. Er is geen kapel in het paleis, doch de zoogenaamde spiegelgalerij wordt, evenals dat meer malen bij de doopplechtigheid van de kinderen van den kroonprins plaats had, daartoe ingericht. In de aangrenzende zeldzame en prachtige schelp zaal zullen de „cour" en de fakkeldans worden gehouden. Het bruiloftsmaal wordt in de schoone marmeren zaal der eerste verdieping waar men uitstekende muurschilderingen van Van Loo vindt aangerecht. Des Zondags zal het bruids paar met al de vorstelijke gasten ter Eriedens- kirche gaan. Maandag-avond wordt in de schitte rende comediezaal van het nieuwe paleis een gala voorstelling gegeven. Men is reeds druk bezig om de vertrekken voor de jonggehuwden in het ste delijk slot in gereedheid te brengenonder die vertrekken behoort ook de Russische kamer. In het tegenovergesteld gedeelte van het slot bevin den zich de appartementen, eenmaal door den „grooten Koning" bewoond, die bestemd zijn om onzen Koning tot verblijf te strekken. In de hofkringen te Berlijn is het gerucht verspreid van de verloving van den koning der Nederlanden met de hertogin Elizabeth van Saksen, dochter van den groothertog van Saksen en nicht van den koning der Nederlanden, wiens zuster de moeder der valoofde is. Deze is in 1854 geboren. Tot aanleg van twee hoofdbuizen in den Singel nabij den Spuiweg, tot aansluiting van de voltooide en nog te leggen buisleidingen der ter genoemde plaatse gebouwde en nog te bouwen wo ningen aan het bestaand reservoir tot afvoer der faecaliën volgens het Liernurstelsel, te Dordrecht, is door den gemeenteraad aldaar een krediet van 3000 toegestaan. Naar men verneemt zijn er voor den tooneel- wedstrijd, uitgeschreven door de Rotterdamsche afdeeling van het Tooneelverbond, 38 stukken ingekomen. De curators in het faillissement der Over- ijselsche bank hebben rekening en verantwoording gedaan. Aan de schuldeischers kan, behalve de reeds ontvangen 25 pet., nog 12*/s pet. worden uitbetaald, zoodat zij van hunne vorderingen 37*/s pet. bekomen. Bij de aanstaande herfst-manoeuvres, langs de kusten van Zuid-Heiland te houden, zullen belangrijke proeven met den nieuwen seintoestel „de Semaphore" genomen worden. Als die toestel voldoet, zullen waarschijnlijk vaste seinstations langs de kusten worden opgericht. De eerste luit.-ingenieur "Van den Broek, van het bataljon mineurs en sappeurs, is benoemd tot leeraar aan de koninklijke militaire academie te Breda. Yan de adspirant-kwartiermeesters van het; instructie-bataljon te Kampen hebben er slechts vijf aan het voorloopig examen voldaan. Nadat onlangs was gemeld dat in Augustus 1879 te Sidney, in Australië, eene algemeene tentoonstelling zal worden gehouden, blijkt thans uit eene officiëele mededeeling van den Britscher. gezant te Parijs aan het Eransche gouvernement, dat zij verdeeld zal zijn in twee afdeelingen, een voor landbouw en een voor schoone kunsten, werk tuigen, meubelen, geweven stoffen, enz. Voor de eerste zullen prijzen in zilver en diploma's, voor de andere zilveren en bronzen medailles en loffe lijke getuigschriften worden uitgeloofd. In 1880 zal te Melbourne insgelijks eene tentoonstelling worden gehouden. Het stoomschip „Ceylon", met de Indische mail, is den 4den Augustus van Alexandrië naar Brindisi vertrokken en wordt aldaar heden ver wacht; de „Prins Hendrik", 29 Juni van Batavia vertrokken, is gisteren te Nieuwediep aangekomen. Z. M. heeft in Hd. hoedanigheid van groot hertog van Luxemburg benoemd tot officier der orde van de Eikekroon den majoor E. M. B. Ale wijn, van den generalen staf. De minister van marine, tijdelijk belast met het beheer van het departement van oorlog, heeft eervol ontheven van zijne detacheering bij het departement van oorlog den kapitein P. E. Coumans, van het 4de reg. inf. Prins Hendrik van Waldeck-Pyrmont, en niet de regeerende vorst van Waldeck-Pyrmont, zooals door enkele bladen gemeld werd, heeft een dag in de residentie vertoefd. Z. D. H. heeft heden middag de hofstad weder verlaten. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger te Gorcum, mr. W. B. Reynen, procureur bij de arrond.-rechtbank te Dordrecht en Tiel, wonende te Gorcumtot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Appingedammr. R. T. Mees Jr., procureur bij de arrondissements rechtbank te Groningen, wonende te Appingedam en jhr. L. A. H. De Sturler de Erienisberg, notaris te Ten Boer; met het onderwijs in het scheeps bouwkundig teekenen aan de polytechnische school te Delft, gedurende den cursus 18781879, be last J. A. Ter Wolde, eersten teekenaar aan 's rijks werf te Amsterdam; met ingang van 1 September e. k. benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, G. J. Legebeke, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's-IIertogen- bosch; met ingang van 1 September e. k. be noemd tot directeur der polytechnische school, dr. J. Bosscha, hoogleeraar aan die school; den 2den luitenant P. J. T. A. Battaerd, van het 6de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië; bij de inf. benoemd, tot commandant van het algemeen depot van discipline, den kapitein W. A. J. Van den Hurk, van het 7de reg. inf. Gemengd Nieuws. Nauwelijks is de kermis achter den rug, of weder wordt onze gemeente door iefs be zocht dat met de vermakelijkheden daarvan in nauw verband staat. Holdens Marionetten-theater nl. gaf gisteravond in de Stadszaal de eerste zijner reeks voorstellingen. Wij moeten erkennen dat wij haar met genoegen hebben bijgewoond, en zeker ook de velen, die eveneens tegenwoordig waren. Aan daverende bewijzen van ingenomenheid met hetgeen men te zien kreeg ontbrak het althans niet. Het zijn dan ook als 't ware geen poppen, welke men ziet werken, maar men zou ze miniatuur-menschen kunnen noemen, die spreken, zingen en verder

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1