Gemengd Nieuws. Oostenr.-IIong. Monarchie. Telegrammen. Haeften, chef van het materieel, enden kapitein-luite- naut ter zee W. L. A. Gerieke, inspecteur der artillerie bij bet departement van marine, is gis- j teren bet terrein te Kadoelen opgenomen, om de geschiktheid daarvan te onderzoeken voor bet j stichten van een buskruitmagazijn metbijbeboorende i gebouwen, ten dienste van de marine. Door de regeering van bet koninkrijk Zwe- j den en Noorwegen is aan ons gouvernement wegens j het vervaardigen en te gelde maken van valsche wissels de uitlevering aangevraagd van E. d. G., Belg, vroeger te Antwerpen onder-directeur van de bank „du Crédit Commercial1', laatstelijk ge woond hebbende te Stokholm. Voor zijne aanhou ding is eene premie van 10,000 fr. uitgeloofd. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Botterdam, is gisterochtend Tarife gepasseerd. Prins Hendrik is gisteravond weer naar Soest - dijk teruggekeerd. Z. M. beeft met ingang van 1 Augustus aan dr. P. L. Muller, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk beambte bij het rijks archief, en met ingang van dien datum als zoo danig benoemd nr. A. H. H. Van der Burgh te 's-Gravenhageop verzoek, eervol ontslag ver leend aan G. J. Mos, als ads. aan 's rijks veeartsenij school; P. H. Van Bommel benoemd tot burgemees ter der gemeente Edam. Gisteravond omstreeks halfzes waren op de Langegracht eenige jongens aan hel spelen. Een hunner viel te water en een ander door den schrik daarvan voorover, zóó dat hij tusschen den wal en een schuit met zijn arm beklemd raakte, welke dientengevolge belangrijk gekwetst werd. De drenkeling is door een voorbijganger die zich te water begaf, uit zijn gevaarlijken toestand gered. Te Haarlem is heden aangehouden een landlooper, in het bezit van een wit konijn met blauwe vlekken (voedster). Deze persoon is aldaar aangekomen van Leiden, van waar het dier vermoedelijk afkomstig is. Aan het bureel van politie worden dienaangaande inlichtingen verzocht. Gistermiddag werd zekere vrouw V. d. B., zich van Den Haag naar Delft begevende, op den Bijswijkschen Weg door een beroerte over vallen. Vóór men hulp kon inroepen, was zij over leden. Eenige voorbijgangers hebben haar lijk naar het raadhuis te Bijswijk gebracht. De sergeant der artillerie P., eenige maanden geleden van den cursus te Delft gede serteerd, is gistermiddag door de politie te Utrecht opgespoord, niettegenstaande hij het op zijne kousen op een loopen had gezet. Meermalen had men vruchteloos de arrestatie ondernomen, steeds wist hij te ontkomen. Op verzoek der familie werd hij nu per vigilante naar de hoofdwacht vervoerd} waar hij in de arrestantenkamer werd gebracht. Nadat de wacht, die bij een brand was uitgerukt, weder in de hoofdwacht was teruggekeerd, was hij opnieuw ontvlucht. Gistermiddag omstreeks één uur had op den Binnenweg te Botterdam een droevig on geval plaats. Een rijtuig van den burgemeester werd, daar de paarden ten gevolge van 't schrikken op hol gingen, zoo hevig tegen een lantarenpaal geslingerd, dat de koetsier van den bok viel en het wiel hem over de borst ging. In vreeselijken toestand werd hij naar eene nabijgelegen herberg gebracht en vervolgens naar het ziekenhuis. De palfrenier had de tegenwoordigheid van geest uit het achterbankje te springen en de paarden te gen te houden, waardoor verdere onheilen zijn voorkomen. Gedurende de maand Juli 11. zijn 24 2 personen, vreemdelingen, als zonder geld of middel van bestaan, uit dit rijk over de grenzen vervoerd, en uit Amsterdam 52 personen, ter zake van bedelen of landlooperij, naar het hulphuis van arrest en bewaring opgezonden. Binnenkort zal het nommer dat de Amsterdamsche dienaren van politie op den kraag droegen, worden veranderd in een nommer van geel katoen, ter hoogte van 4 centimeter, en op den schouder worden gedragen. De hoofd agenten zullen dit nommer hebben met een kransje er om. Te Nieuwkoop is gisterochtend de boerenwoning van C. A. "Van den Bosch, met bij- behoorende gebouwen, afgebrand. De brand ont stond ten gevolge van het broeien van hooi. In het laatst van Juni werd gemeld dat te Utrecht een jongen van 15 jaar zich een veertien dagen van te voren uit de ouderlijke woning had verwijderd, zonder dat de ouders wis ten waar hij gebleven was eu alle nasporingen tot dien tijd vruchteloos waren gebleven. Eerst Woens dag 11. hebben de bedroefde ouders hun zoon teruggevonden in de gevangenis te Haarlem, waar hij ter zake van het stelen van een brood in be waring was gesteld. Donderdag-avond te ruim acht uren brak een hevige brand uit in de meubelmakerij van Vos in de Geertesteeg te Utrecht. Hoewel de brand aanvankelijk een zeer dreigend aauzien had, mocht het der toegesnelde brandweer geluk ken het vuur spoedig te blusschen en te beper ken tot de bovenverdieping met den zolder en het dak, dat dan ook schier geheel is uitgebrand. Wel was een en ander geassureerd, doch de schade moet aanzienlijk zijn, daar vele afgewerkte goede ren ter aflevering gereed lagen. Bijna een uur na het uitbreken van den brand gaf de stoomspuit water. De spuit, welke het naast bij de plaats des onheils bewaard wordt, was een der laatste die op het terrein kwam. Onder de gemeente Steenbergen heeft een 62-jarige weduwe, die van tijd tot tijd aan vlagen van krankzinnigheid leed, zich door wor ging van het leven beroofd. De Italiaansche minister van marine, admiraal Brocchetti, heeft den kapitein ter zee Bacchia, commandant van het fregat „Vittorio Emmanuele," van zijn commandement ontheven, omdat hij den scheepsjongen De Leva, die, voor het eerst op schip, zijne familie te Napels met verlof had bezocht en die door eene niet-aanslui- ting der treinen te laat te Spezzia was terugge komen, daarvoor had gestraft met twee uren, van twaalven tot tweeën op den middag, bij gloeiende zon op de bramra te laten staan, terwijl het stoom schip in volle vaart was. Eenigszins zeeziek en daarbij door de zon bevangen, was de jongen naar beneden gestort en dood neergevallen. Ofschoon De Leva geen schuld had aan zijn te laat komen, was straf te billijken, maar geen straf, waarvan zulk een uitslag te wachten was. BUITENLAND. Frankrij k. Het aantal bekroningen voor de Parijsche ten toonstelling, dat thans voor 53,005 inzenders op 29,408 was bepaald, zal waarschijnlijk nog worden vermeerderd. Ook te Commines is de werkstaking geëin digd ten gevolge van eene overeenkomst tusschen de patroons en de arbeiders. De koning en de koningin van Italië worden in de volgende maand te Parijs verwacht. Een jong Chinees, Ma Tché Kong, aan het Chineesche gezantschap te Parijs verbonden, heeft verleden Woensdag aan de Sorbonne, na een zeer goed doorgestaan examen, den graad van candidaat in de letteren verkregen. "Duitsclilaiicl. Het hof te Elberfeld heeft dezer dagen behan deld de zaak van Hasselmann en eenige andere socia listen, die terechtstonden wegens pogingen, door hen aangewend om de verschillende klassen der bevolking tegen elkander op te ruien, zoo met woorden als in geschriften. Het hof ving de be handeling der zaak aan omstreeks vier uren des namiddags. De heer Hasselmann verdedigde zijn eigen zaak en tevens zijne mede-aangeklaagden in een schitterend pleidooi, zoo meldt men aan de „Köln. Zeitung". Des avonds omstreeks acht uren deed het hof uitspraak en gedurende dien tijd bevond zich in de gerechtszaal, maar voornamelijk daarbuiten, een buitengewoon talrijke menigte. Het openbaar ministerie eischte tegen de heeren Has selmann, Schmidt, redacteur vau de „Bergische Volkszeitung", en Sattler Mann één jaar gevan genisstraf, en tegen de beide andere beschuldigden 6 maanden gevangenisstraf. Het hof veroordeelde den letterzetter Wüsthof, verantwoordelijk redac teur der Salinger „Ereise Presse", tot 3 maanden gevangenisstraf; de vier overigen werden vrijge sproken. Zoodra dit bekend werd, ging er een verbazend gejuich op onder de menigte, die bijna geheel uit aanhangers der socialistische partij be stond. Het bleek echter spoedig, dat de uitslag niet geheel beantwoordde aan de verwachting der belangstellenden, want het openbaar ministerie eischte, dat de heeren Hasselmann en Schmidt in arrest zouden worden gehouden, dewijl hij on middellijk appèl aanteekende tegen het gewezen arrest. Hoewel de menigte zeer talrijk was en de teleurstelling zeer groot, gingen de socialisten rus tig uiteen. De autoriteiten hadden de noodige maatregelen genomen, om de rust, zoo noodig, met den sterken arm te handhaven. In de week van 21 tot 27 Juli is voor 2,514,020 mark aan gouden munt geslagen. Italië. Uit Bome wordt van 1 Augustus gemeld Kardinaal Eranchi, ofschoon vermoeid door zijne veelvuldige bezigheden en ongesteld, diende ver leden Donderdag nog de wijding toe aan den aarts bisschop van Napels en den wijbisschop van Munchen en gebruikte daarna met dezen het ont bijt in de vochtige sacristie. Later gebruikten de nieuwgewijden het middagmaal bij hem. Spoedig daarop werd kardinaal Eranchi door buikpijnen aangetast en zijn toestand werd van zóó ernstigen aard, dat de Paus hem de h. sacramenten toe diende. Gisteravond schreef dr. Baccelli een bad voor, doch reeds een half uur later was de kardinaal overleden. De sacristein van het Vaticaan had nog slechts even den tijd om het h. oliesel toe te dienen. Heden wordt het lijk gebalsemd, morgen op het Yaticaan tentoongesteld en ver volgens op het gemeentekerkhof van Lorenzo be graven. De Paus is diep ter neer geslagenhij had Eranchi aangeraden, om eene badplaats te bezoeken. Eranchi volgde eene vredelievende politiek. Zijn opvolger zal waarschijnlijk Nina of Eerrieri wezen. In katholieke kringen wordt verzekerd dat de conferentie tusschen den nuntius Masella en prins Bismarck geleid heeft tot eene overeenstem ming betreffende een „modus vivendi" tusschen Duitschland en den H. Stoel. Spanje. De „Imparcial" en de „Patria" melden dat de inspecteur, benoemd om maatregelen te nemen tegen de druifluis in het district van Malaga, ver slag aan de regeering heeft uitgebracht, volgens hetwelk de plaag zich zoowel in de noordelijke als in de zuidelijke provinciën uitbreidt. In dépêches van generaal Philippovich wordt gemeld, dat hij Dinsdag Turksch Brod en Woens dag-morgen Derbend binnentrok. Op beide plaatsen werd hij door de Turksche waardigheidsbekleders zeer voorkomend ontvangen. In de adressen, hem door de plaatselijke overheid ter hand gesteld, wordt voornamelijk gezegd dat de bevolking vaa beide steden dicht genoeg bij de grenzen woont, om niet te weten dat het bestuur der Oostenrijksche regeering zich steeds door billijkheid en recht vaardigheid kenmerkte. BEBLIJN, 2 Augustus. Van ongeveer 325 verkiezingen is thans de uitslag bekend, zoodat er nog 72 ontbreken. Van de gekozenen behooren 33 tot de conservatieve, 40 tot de vrij-conserva tieve, 67 tot de clericale, 86 tot de nationaal- liberale, 17 totde„Eortschritls-", lltotdePoolsche, 1 tot de Deensche partij, 2 tot de particularisten, 3 tot de socialisten, 3 tot de Elzasser autonomis- ten, 5 tot de Elzasser protest-partij, terwijl 7 tot geene bepaalde fractie behooren, doch schier allen met de liberalen medestemmen. 50 herstemmingen moe ten er plaats hebben. Van de bovenbedoelde 325 hadden ruim 200 reeds in den ontbonden Bijksdag zitting. De officiëele openbaarmaking van den vol- ledigen uitslag der verkiezingen wordt morgen te gemoet gezien. De opening van den Bijksdag zal waarschijnlijk den 9den September geschieden. BELGKADO, 2 Augustus. Het moratorium voor de betaling van wissels is verlengd tot 13 Januari. Men meldt dat op de Oostenrijksche voor hoede Woensdag, op twee uren afstands van de Save, geschoten is door twee gewapende benden van Mahomedaansche en Christen-opstandelingen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2