A0. 1878. N». 5664. Zaterdag 3 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. De verzending der brievenmalen voor Padang en Batavia met het stoomschip „Kingston", van de Rotterdamsche Lloyd, aanvankelijk op den 31sten Juli bepaald, is tot 7 Augustus a. s. uit gesteld. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 6den Augustus, en de brieven den daarop volgenden dag des morgens vóór 12 uren, te Rot terdam aangekomen te zijn. Het jaagpad te Leiderdorp, dat op last van het gemeentebestuur gesloten werd, is volgens gis teren in dit blad voorkomende advertentie weder geopend Een commissie van onderzoek uit de Ged. Staten, die den toestand heeft opgenomen, zegt het Vaderland, schijnt dit resultaat te hebben verkregen. Tevens is besloten tot het doen van de meest noodige herstellingen, voornamelijk aan de bruggen, waarmede reeds een aanvang is ge maakt. Wie de kosten zal dragen, moet later worden uitgemaakt. Bij het vertrek der 9de en 10de comp. van het 1ste reg. vesting-artillerie van Delft naar Naar- den zullen na heden te Delft blijven de officieren, leeraren bij den hoofdcursus, en de onderofficieren, die daarbij onderwijs ontvangen, ten einde met 1 Oct. a. s. de militaire school te vormen tot oplei ding van officieren. In de kazerne, die gisteren door de artillerie is ontruimd, zal een gedeelte van het 1ste bat. 4de regiment infanterie worden gehuisvest. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat met ingang van heden de artt. 1 en 37 van het kon. besluit van 3 Oct. 1873 niet langer van toepassing zijn op het gedeelte van de gemeente Leiderdorp, in gebruik bij P. Kapteyn. De beer J. E. Vregt, secretaris van het bisdom Haarlem en kanunnik van het kathedraal kapittel, is door msgr. P. M. Snickers, bisschop van Haarlem, benoemd tot vicaris-generaal. Mr. G. Dumbar te Deventer, lid der Eerste Kamer, is gistermiddag overleden. Uit Parijs wordt aan de N. R. Crt. geseind, dat de uitspraak van de jury over de Nederland- sche schilderijen ter Parijsche tentoonstelling in gezonden, deze is: eene eerste medaille is toege kend aan den heer Israels, eene tweede aan de hee- ren Van Haanen en Bisschop, eene derde aan den heer Mesdag, eene loffelijke vermelding aan den beer J. Maris, en een getuigschrift aan de heeren Waldorp, S. Verveer en Louis Meyer. Voor beeld houwkunst zal waarschijnlijk eene derde medaille worden toegekend aan den heer Van Hoven. Voor de commissie, belast met het afnemen van examen voor hoogeren rang van officieren van gezondheid en apothekers van den militairen ge neeskundigen dienst te Amsterdam, is door de heeren A. A. Ilussem, geboren te Dokkum, gar nizoen Den Haag, en A. H. Van Doorn, gebo ren te Haarlem, garnizoen te Den Helder, een voldoend examen afgelegd, eerstgenoemde voor apotheker 1ste klasse en de heer Van Doorn voor 2de klasse. Eerlang zal aan den gemeenteraad van Dor drecht een voorstel worden ingediend om daar ter stede een gymnasium op te richten. De koninklijke liedertafel „Kunst en Vriend schap" te Amsterdam zal ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, op 14, 15 en 16 September 1878 een nationaal concours voor mannenzang geven binnen de stad Amsterdam. Den 20sten September a. s. zal de 35ste algemeene vergadering van de Hollandsche Maat schappij van landbouw te Delft worden gehouden, Terzelfdertijd zal aldaar de jaarlijksche tentoon stelling van landbouwproducten plaats hebben. Verschillende spoorweg- en stoombootmaatschap pijen hebben reeds vrijdom of vermindering van vracht naar en van de tentoonstelling toegestaan. Met welwillende vergunning, zegt de Amst. Ct., van de commissie voor het volkspetitionne ment bezichtigden wij heden het adres c. a., dat inderdaad eene nauwkeurige beschouwing over waard is en bij eenige overweging een diepen indruk achterlaat. De namen der 304,179 onder teekenaren zijn in 15 dikke deeleu gebonden, in even zoovele portefeuilles gelegd, die keurig be werkt zijn en waarop met vergulde letters staat: „Smeekschrift om een school met den Bijbel". Uit elke provincie zijn de namen der onderteekenaars in een band of boekdeel vervat, docb wegens het groote aantal zijn de provinciën Friesland en Gel derland in twee en Zuid-Holland in drie deelen gesplitst. Laatstbedoeld deel bevat meer dan 1000 bladzijden, in het formaat van de 60 cents ze gels. De namen van adressanten uit Amsterdam zijn in een apart deel vervat. Voorts zijn hier aan toegevoegd: een smeekschrift van de kerke raden der Nederl. Hervormde gemeente, van die der Christelijk Gereformeerde gemeente, van het Hersteld Evangelisch-Luthersch Kerkgenootschap en van corporatiën, alsmede een register van de namen der steden en dorpen. Bij dit alles is ge voegd eene memorie, waarin uitvoerig gewezen wordt op de geschiedenis van het onderwijs in Nederland in de laatste tijden en op het recht, dat Z. M. heeft om aan het verzoek van adres santen te gemoet te komen. Het adres zelf is gecalligrapheerd door den heer A. Grevenstuk, met zijden linten, bestaande uit de nationale kleuren, doorregen en vervat in een groenen koker, in overeenstemming; met de banden der boekdeelen. Gisternamiddag zou het petitionnement naar Apel doorn worden opgezonden, om het waarschijnlijk reeds morgen aan Z. M. aan te bieden. De commissie, hiermede belast, bestaat uit 22 personen, twee afgevaardigden uit elke provincie, aan welker hoofd staat de heer jhr. mr. Elout van Soeterwoude, voormalig lid van den Raad van State, die ook tot Z. M. het woord zal richten. De voornaamste dagbladen en tijdschriften hebben indertijd met grooten lof gewaagd van het boek, getiteld „Nette Menschen", en aan dit werk van den schrijver, openlijk optredende onder den naam „Jan Holland," meer dan gewone ver diensten toegekend. De uitgever heeft kunnen mededeelen, dat in het tijdsverloop van ééne maand de geheele eerste druk was uitverkocht er. zich daardoor aangespoord heeft gevonden om onver wijld een tweeden ter perse te leggen. Thans is in de tweede aflevering van het tijdschrift „Los en Vast" een artikel opgenomen van den heer G. Van Gorkom, waarin mede het boek „Nette Men schen" wordt besproken. Wel verre echter van in te stemmen met de gunstige meeningen, welke het werk tot dusver zijn te beurt gevallen, spreekt de schrijver een streng afkeurend oordeel daarover uit. Zeer in het breede ontwikkelt hij de redenen, welke hem daartoe aanleiding geven, en hij aar zelt niet, in den loop van zijn opstel te verklaren, dat erbarmelijker prul van Jan Holland niet kon worden verwacht. Wie zulk een boek heeft samen geflanst; wie vergelijkenderwijze geest genoeg had om dit gebabbel uit te slaan en te weinig geest, te weinig eerste, beginselen van goeden smaak en zelfbeheerschvng om bij het nazien der proeven, zulk broddelwerk weer in trekken, die is uaar t de meening van den beoordeelaar verloren voor de letterkunde van zijnen tijd en van zoo iemand is weinig meer te hopen of te verwachten. De heer Van Gorkum heeft gemeend, zijne stem openlijk te moeten verheffen tot waarschuwing eensdeels van den schrijver, die hard op weg is den goeden smaak van het publiek te bederven, anderdeels van het publiek zelf, hetwelk door zijnen geest- driftigen bijval den schrijver krachtdadig aanspoort om voort te gaan op den ingeslagen verderfelijken weg. De Eerste Kamer heeft hedenmiddag met algemeene stemmen aangenomen de ontwerpen tot bekrachtiging van afstand aan de gemeenten Oud- Vroenhoven, Nijmegen en 's-Bosch van vestinggron- den en tot verkoop aan de gemeente Raalte van de kantonnale gevangenis, nadat de minister van financiën omtrent het laatste ontwerp het verslag had beantwoord. Tegen Maandag te halftwee zijn negen en tegen Dinsdag te twee uren drie ont werpen, waaronder de regeling der lokaalspoorwegen, aan de orde gesteld. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, is te Suez aangekomen en vertrok 31 Juli 's morgensde „Prinses Ama- lia", van Nieuwediep, arriveerde gisteren te Ba tavia; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde Gibraltar 31 Juli en gisteren Kaap St.-Vincent. Het stoomschip „Atjeh", dat van een proef tocht in de Noordzee gisteren te Nieuwediep is teruggekeerd, heeft zoowel onder zeil als onder stoom, zeer goed voldaan. Gistermorgen had er bij het aan wal meren van dit schip, een ongeluk plaats door het springen van een tros, waarbij een matroos het been werd stukgeslagen, en een ander zware kneuzingen beliep; beiden zijn in het hos pitaal opgenomen. De 24ste verjaardag van prinses Albert van Pruisen, die sedert de helft der vorige maand met haar gemaal en kinderen te Scheveningen vertoeft, werd heden op het buitengoed van prinses Mari anne te Voorburg gevierd. Prins Hendrik was tot deelneming aan de feestviering hedenochtend te tien uren uit Soestdijk derwaarts gekomen. De bij het vierde reg. infantèrie benoemde majoor baron Aaerssen Beyeren van Voshol is geplaatst bij het garnizoen te Haarlem en de tweede luitenant Kros bij dat te Leiden. Door den minister van waterstaat is, namens den Koning, aan Th. A. Kortenhorst, handelaar in manufacturen te Kuinre, tot wederopzeggens toe, vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van een electro-magnetische telegraaf tus- schen Kuinre en Blokzijl met een telegraafkan toor te Kuinre. G e m e n g el i n w s. Gistermiddag is een kind van zestien maanden al spelende in de Oostdwarsgracht gevallen, doch door P. Meyers, die het nasprong, gered. Hedennacht is te Amsterdam een meisje dat goed innam dat buiten hing, op straat gevallen. Zij verkeert in zorgelijken toestand. In een huisje in de Pluimpot te Delft is in den nacht van Dinsdag op Woensdag, ter wijl de bewoners sliepen, een begin van brand ontstaan, veroorwaakt door het vlamvatten van een houten theesrijofje, waarin een zoogenaamd petro- leumpitje was geplaatst, bestemd ter verwarming van W^'ter ten dienste van een zeer jong kind, datv bij gebrek aan een wiegje, op twee stoelen, voor de bedstede lag. Daar gemeld theestoof"- een kastje in de onmiddellijke rjakijüeid van^het bed was geplaatst, heeft dit de bedsteegordijnen, LEIDSOM PEIJS DEZEB COURANT: foor Leiden per S maanden.1.10. Franco per post.......XX....X.X 1.40. Afzonderlijke Nommers0.G5. PRIJS DEB ADVERTENTIES: Tan 16 regelsv1.05. Iedere regel meer0.t7$. Grootere letters naar ptaatsmimte. LEIDEN, 2 Augustus.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1