buitenland. De Zweedsche adelborst Schutz is Dinsdag avond te halfelf in het hospitaal der marine te Willemsoord overleden. Naar men verneemt zal morgen de teraardebestelling met militaire eerbe wijzen plaats hebben. In de zitting der Eerste Kamer van heden middag deelde de voorzitter mede: 1°. dat de af- deelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren Van Pallandt, Beereubroek, Van Twist, Sasse van IJsselt, en tot ondervoorzitters de heeren Van Eysinga, Den Tex, Van Swinderen en De Raadt; 2°. dat tot rapporteurs over de aanhangige wets ontwerpen, waaronder dat betreffende de wet op het lager onderwijs, zijn gekozen de heeren Van Eysinga, Pické, Van Akerlaken en Du Marchie van Voorthuijzen. Ingekomen is een groot aan tal verzoekschriften, houdende bezwaren tegen de onderwijswet. Een viertal ontwerpen van minder omvang is aan de orde gesteld tegen morgen, Vrijdag, te drie uren. Nadat namens de commissie voor de verzoekschriften op eenige adressen verslagen waren uitgebracht, is de verga dering gescheiden. Het aantal bezwaarschriften tegen de onder wijswet is, naar wij vernemen, tot 761 geklommen. Z. M. heeft benoemd tot kantonr.-plaatsv. te Sliedrecht, J. A. Van Hattem, burgem. dier gemeente; te Middelburg, mr. W. Polman Kruse- man, adv. aldaar, en te Sneek, W. Van Waning Jr., secretaris dier gemeenteaan A. J. A. Gerlach, op verzoek, eerv. ontslag verleend als lid der comm. van administratie over het burg. en milit. huis van verzekering te 's-Gravenhage, en benoemd tot lid van gemelde comm. van adm. H. E. J. Heymans, luit.-kolonel bij het reg. grenadiers en jagers, en mr. H. W. De Graaf, raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhagemet ingang van 1 Nov. eerv. ontslag verleendaan J. Bosma, als tijd. adj.- direct. van het rijksgest. Ommerschans; aan G. B. 't Hooft, als tijdelijk adj.-directeur van het rijksgesticht Veenhuizen N°. 2, en benoemd tot adj.- directeur van het rijksgesticht Ommerschans W. Colenbrander, thans adj.-directeur van de cellulaire gevangenis te Rotterdam, en tijdelijk in dienst gesteld als adj.-directeur van het rijksgesticht Veenhuizen N°. 2 E. A. Hulst, thans onder directeur voor den landbouw bij dat gesticht. Gemengd Nieuws. De eerste prijs in de Haarlemsche paardenloterij is gevallen op een lot, dat een in gezetene van Amsterdam eerst twee dagen vóór de trekking te Haarlem had gekocht. Het tweejarig zoontje van eene juf frouw uit Amsterdam, die eergisteren met nog een kind naar hare ouders te Amersfoort ging, had het ongeluk tusschen Hilversum en Baarn uit den trein te vallen. Te Baarn gaf de troostelooze moeder van het gebeurde kennis en terstond gin gen een paar spoorwegarbeiders met een zooge naamde „lor" het kind zoekendat in het zand zat en hoegenaamd geen letsel bekomen had. Men kan zich de vreugde der moeder voor stellen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Harm Nieuwold, oud 47 jaren, arbeidende te Kalkwijk, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag en hem als verzachtende omstandig heden aannemende dat de verslagene in hooge mate aanleiding heeft gegeven om zijn drift op te wekken, zoomede zijne gunstige antecedenten veroordeeld tot 183 dagen eenzame opsluiting. De keizermoordenaar Nob i ling is werkelijk vooruitgegaan, maar men heeft het ver hoor toch niet durven voortzetten. Zondag werd hij weder naar de kerk der stadsgevangenis ge bracht. Zijn geestverwant Hödel is nog altijd onder geneeskundige behandelinghij leest veel, daar hij met geketende handen niet werken kan. Te Stuttgart is het geheele personeel van de socialistische coöperatieve zetterij gevangen genomen. Aanleiding gaf het drukken van een so cialistisch verkiezingsmanifest. In een aan de, H. C. medegedeelden brief uit Shanghae, dd. 15 Juni, wordt gemeld dat de in de vier noordelijke provinciën van China heerschende hongersnood, waaronder nu reeds mil- lioenen inwoners van het Hemelsche Rijk jaar en dag gebukt gaan, in de laatste weken niets van zijne ver schrikkelijkheid heeft, verloren; de algemeeneellende wordt integendeel van dag tot dag vreeselijker. Hon derden en duizenden gezinnen, die nog kort geleden in overvloed leefden, zijn thans tot zulk een graad van armoede en gebrek vervallen, dat velen den giftbeker ter hand nemen om hun lijden ten minste te verkorten, daar de hongerdood hun zeker lot is. Zij, die dat smartelijk einde van hun leven nog trachten te verschuiven, gaan bleek en uit gemergeld langs den weg, deemoedig eene aalmoes vragende, gelijk de minste bedelaar, wien zij vroe ger hunne gaven schonken. Anderen zijn uit wan hoop aan het rooven en plunderen gegaan en loopen in troepen van 30 tot 70 man gewapend het land af, waar nog iets te halen valt. De overheid is on machtig om die rooverbenden tegen te gaanniet eens eene poging wordt gedaan om hen uiteen te drijven. Het eten van menschenvleesch is reeds lang geene uitzondering meer. Overal, waar de gewone voedings middelen zijn opgeteerd, ziet men de overgebleven inwoners de allerwegen onbegraven gelaten lijken opzoeken om de eetbare gedeelten mede naar huis te nemen en zoo hun leven nog eenige dagen te rekken. Drie maanden geleden kwamen zulke ge vallen nog slechts zelden voor en zij, die daarvan overtuigd werden, ontvingen strenge straf. Thans schaamt zich niemand meer voor het gebruik van menschenvleesch en niemand denkt er meer aan het te straffen. De honger doet zijnen scher pen prikkel te sterk gevoelen en het vermoeden is maar al te gegrond, dat zelfs levenden geslacht worden om hunnen medeburgers tot voedsel te strek ken. Niemand waagt het dan ook meer om naar de vier geteisterde provinciën op reis te gaan, want er is geen herbergier, die niet onder de verdenking staat van de reizigers om het leven te brengen, ten einde hun vleesch te verkoopenwant er wordt door som mige lieden formeel handel in menschenvleesch gedre ven. Zeker wel de gruwelijkste handel, die ooit is voor gekomen En dat alles geldt niet van enkele plaatsen, maar van de vier geheele provinciën Schansi, Schensi, Honan en Petscheli. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat niemand daar meer zeker van zijn leven is. Want wie zelf niet als het offer van den honger valt, is wellicht binnen weinige dagen bestemd om den honger van anderen te stillen. De overheid laat daarom de grenzen van vele districten door niemand meer overschrijden. De tijd, dat men nog hoorde klagen, nog tranen zag vloeien, is lang voorbij. Een doffe onverschil ligheid is over de lieden gekomenstil voor zich heen starende, verwachten zij in den regel hun einde. Men verhaalt van eene Chineesche vrouw, die zich achtereenvolgens met het lijk van haren man, van haren zoon en hare twee dochters ge voed had. Maar ten laatste moest toch ook zij onder vreeselijke pijnen den hongerdood sterven. De provincie Schansi heeft het meeste te lijden; daar is eene hoeveelheid graan, die verleden jaar voor 300 sapecken verkocht werd, thans nauwelijks voor 5000 of 6000 sapecken te verkrijgen, en de regeering schat het aantal van hen, die door den hongersnood bezweken zijn, alleen in die provincie op meer dan zeven millioen. KOLOMEN. BATAVIA, 26 Juni. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. V erleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den hoofding. 1ste kl. bij den waterstaat, F. Mispelblom Beyer; een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte aan den zoutverkooppakhuism. te Ckeribon, G. Buys. Benoemd: Bij den waterstaat cn 's lands burg. op. werken: Tot hoofding. 1ste kl. jhr. W. H. Teding van Berkhout, tot hoofdiog. 2de kl. de ambt. op nou-act. J. P. Van Mansvelt. Bij den raad van justitie te Batavia: Tot off. van justitie de vice-pres. van dien raad mr. W. De Gelder; tot vice-pres. de adv.-gen. bij bet hoogger. jhr. mr. II. 1. Wichers. Tijdelijk gesteld: ter beschikking van den gouv. van Atjeh, met den rang en titel van contr. 2de kl.. de contr. 2de kl. bij het binncnl. best. op Java en Madura, F. A. Liefrinck. Bepaald: dat blijft geplaatst de ben. contr. 2de kl. S. J. M. Van Genns in het gouv. Suma tra's Westkust. Bij den residentieraad te Benkoelen benoemd tot plaatsv. lid J. Timmermans, off. van gez. 2de kl. klasse. Goedgekeurd: dat door den landr. te Bodjonegoro is ont slagen wegens vertrek, eervol, als buiteug. sub.-grilf. buiten bezwaar van den lande bij die rechtb. mr. M. De Jong. Ont slagen: eervol, de gew. kl. op het res. kant. te Cheribon, J. Van der Werff; uit 's lands dienst, de ads.-res. van Meester- Cornelis (Batavia) J. M. Van Merkesteyn. Verleendeen tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den commies 2de kl. bij den post- en telegraafdienst J. F. Scheltema. Ontslagen: eervol, uit zijne betrekk. de cont. 1ste kl. bij het hinnenl. best. op Java en Madura, J. A. Muller. Benoemd: tot havenm. te Banjoewangie de ambt. op non-act. E. J. P. Privé; tot pakhuism. bij 's lands algen), pakh. te Cheribon de pakhuism. bij 's lands algem. pakh. te Pekalongan G. P. J. Luyte; tot contr. 2de kl. de ambt. op non-act. J. A. Hardeman; bij de wees- en boedelkamer te Soerabaia: tot secr. de adj.-secr. J. Z. Van den Berg. Door den dir. van ond., eered. en nijv. zijn geplaatst: te Batavia, ter beschikking, de veearts voor den burg. dienst A. Van Charldorp, thans te Padang; teTagal, voor den dienst in de res. Cheribon, Tagal, Pekalongan, Banjoemas en Bagelen, A. Th. H. Driessente Padang, voor den dienst in het gouv. van Sumatra's Westkust en in de res. Benkoelen, D. P. F. Driessen. Departement van Oorlog. Ontslagen; op verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., onder toek. van den tit. rang van maj., de kap. van den gener. staf C. H. O. M. Van Winning. Bevorderd: tot kapt., de 1ste luits. jhr. R. Tulleken en D. Twiss. Overgeplaatst: bij het 11de bat. inf. de kapt. W. Van den Bos en de lste luit. J. N. A. Van Bameveld, respect, van het 3de en 2de gam.-bat. in Atjeh; bij het 3de depot-bat., de lste luit. H. C. Moorrees, van het 2de garn.-bat. in Atjeh; bij het lste garn.-bat. in Atjeh: de kapt. R. P. De Groot en de 2de luit. J. H. R. Steenmeyer, beiden van het 15de bat. Overgeplaatst: bij de 3de com pagnie artillerie te Soerabaia de lste lnit. J. C. J. Van Vrij- berghe de Coningh, van de 22ste comp. te Atjeh; bij de 10de comp. te Willem I de lste luit. K. A. M. Van Meurs, van de 4de comp. te Atjeh. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens twaalf jaren onafgebroken dienst in Ned. Indië, aan den lsten luit. der inf. L. J. Smits, Bevorderd: tot ma joor bij de genie, de kap. G. De Vos; tot kap. bij de art., de lste luit. J. H. A. Van Wijhe. Prankrij li. Volgens de „Siècle" zal het Munt-congres, door de Amerikaansche regeering uitgelokt, den lOden dezer te Parijs gehouden worden en zal daarbij de Eransche minister van financiën, Léon Say, voorzitten. Te Tourcoing is de katoenspinnerij van den heer Duvillier-Duriez bijna geheel afgebrand. De schade wordt op 800,000 fr. begroot, T>u.itscTiIaïicl. De „Kölnische Zeitung" klaagt dat in een groot gedeelte van Pruisen de verkiezingen gekenmerkt zijn geworden door den invloed, van overheidswege op onwettige wijze op den gang van zaken uit geoefend. Vooral in Oost-Pruisen hebben de manoeu vres der overheden, volgens genoemd blad, de tijden „der dolste reactie" in de schaduw gesteld. Men mag, is dit werkelijk het geval, bij het onderzoek der geloofsbrieven niet onbelangrijke discussiën hierover te gemoet zien en ook in den Pruisischen Landdag schijnt de zaak ter sprake te zullen komen. Keizer Wilhelm weigerde bij zijne aankomst met de groothertogin van Baden en prinses Victoria te Teplitz, om het voor hem gereed staande ge sloten rijtuig te gebruiken, maar beklom een open rijtuig, zonder dat eenige voorzorgsmaatregelen genomen waren. De keizer maakte Dinsdag eene wandeling in het afgesloten gedeelte van den tuin van het paleis. Het vredestractaat van Berlijn is door den kroonprins bekrachtigd. De uitwisseling der ratifi- catiën zal Zaterdag te Berlijn plaats hebben. Italië. De staatssecretaris, kardinaal Eranchi, door eene gevaarlijke koorts aangetast, heeft gisteren de sacra menten der stervenden ontvangen. Volksbijeenkomsten, in verschillende steden voor het „niet vrijgekochte Italië" op touw gezet, zijn verboden. De koning en de koningin zijn te Milaan met groot vreugdebetoon ontvangen. Verleden week heeft de Paus achthonderd jonge meisjes ontvangen, leerlingen van de scholen, behoorende tot het apostolisch aalmoezenierschap te Rome. Een der kinderen zeide een adres op, anderen boden den Paus vier altaarbouquetten van kunstbloemen, een stool en een album met fraaie borduurwerken aan, en ten slotte zongen zij eene cantate. Het officieele orgaan maakt eene verandering en verplaatsing in het personeel der prefecten be kend. De mutatie loopt over 25 provinciën. Oostenr.-Hong. Monarcliie. Uit Weenen wordt van 30 Juli geseind: Daar de sultan het verdrag van Berlijn bekrachtigd heeft, bestond er geene reden om het binnenrukken van Oostenrijksche troepen in Bosnië verder uit te stellen, en daartoe is dan ook overgegaan. De aartshertog Johan Salvator zond een telegram aan den keizer, meldende dat hij de eerste was die het Bosnische gebied betrad en er de Oosten rijksche vlag plantte. Volgens een bijzonder telegram uit Brod werd generaal Philippovich, nadat hij de Save was over getrokken, opgewacht door een majoor van het Turksche leger, vergezeld van eenige burgerlijke

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2