bestond. Vooral voor buitenlandsche rekening wer den weinig zaken gedaan. Naar men verneemt is de spoortrein Leiden-Woerden, bij den gehouden proefrit op Zaterdag 11., ter hoogte van Hazerswoude gede railleerd, ten gevolge van onachtzaamheid, en heb ben daarbij eenigen onder het dienend personeel letsel bekomen. Omtrent den gisteren reeds vermel den brand in de meelfabriek der firma Weismann C°., aan den Bergweg te Rotterdam, wordt nader bericht, dat dit gebouw bestond uit een voor- en een achtergedeelte. Het eerste, met vijf verdiepingen, bevatte gelijkvloers het ketelhuis, het machinehuis en was verder, zoowel beneden als boven, bestemd voor de meelfabricatie. Het achtergedeelte, door eeD gang van het voorste ge scheiden, werd gebruikt als bergplaats van granen. Voor zoover men kan nagaan, moet de brand ontstaan zijn op de derde bovenverdieping van het voorgebouw, in de onmiddellijke nabijheid eener groote builinachine, die, wegens het lichte houtwerk en doek, dadelijk in volle vlam moest geraken. Wellicht dat ook de constructie van het gebouw, met zijne talrijke dunne doorloopende binten en velerlei houtwerk, er toe heeft bijge dragen om het vuur met eene verbazende snelheid door de geheele binnenruimte te doeu voortwerken, althans weldra begon alles te kraken en te scheuren en in een betrekkelijk korten tijd lag het geheele voorgebouw letterlijk in puin. De in middels toegesnelde brandweer, die met een twaalf tal handspuiten en eene stoomspuit werkte, mocht er echter in slagen het achtergebouw te behouden, ofschoon dit aanmerkelijk door zoogenaamde wa terschade heeft geleden. Van het woonhuis van den heer Weismann, aan den westkant nevens het voorgebouw der fabriek, is het achtergedeelte ver nield. Te drie uren was men den brand in zoo verre meester, dat men niet voor verdere uitbrei ding behoefde te duchten. Van persoonlijke on gevallen was niets anders vernomen, dan dat een der bemanning van een wagen der brandweer is gevallen en zich daarbij ernstig aan handen en aangezicht heeft geblesseerd. Zondag-namiddag te halfzes is te Rotterdam eene vrouw in de '2de Lombardstraat van de trappen gevallenvolgens den daarbij ge roepen geneesheer had zij eene hersenschudding bekomen. Twee uren daarna is zij overleden. Een koetsier en een brandmeester van de Amsterdamsche brandweer zullen op 15 Aug. voor de rechtbank aldaar terechtstaan ter zake van het overrijden van een meisje door een der stoomspuiten. De justitie doet onderzoek naar het overlijden van den heer G. A. Peters, geneesheer te Souburg, dezer dagen ten gevolge van hersen ontsteking gestorven. Eenigen tijd geleden werd hij 's nachts door iemand geroepen bij een ziek kind de overbrenger der boodschap had echter geen tijd om op hem te wachten, zooals de heer P. verzocht, opdat zij samen naar de aangewezen hofstede zouden gaan. De naaste weg daarheen was een voetpad, waarvan ook verscheidene planken over slooten deel uitmaakten. De derde plank, waarover de heer P. wilde gaan, bezweek ouder zijn gewicht en hij tuimelde in het water. Druipnat kwam hij eindelijk op de hofstede en vond er niemand, voor wien zijne hulp begeerd werd. Blijkbaar heeft de bood schapper, die geen tijd had, hem een poets willen .spelen, daar later bleek dat de gebroken plank gedeeltelijk was doorgezaagd. Sedert dien tijd is de hee.r P- niet meer gezond geweest. Zondag heeft te Arnhem een werk man c'oor middel van een schot met een kamer pistool .een einde aan zijn leven gemaakt. Huise lijke on.eenigheid schijnt aanleiding tot deze wanhopige daad geweest te zijn. De ongelukkige laat eene vrouw met zes kinderen achter. Omstreeks middernacht brandde Z o n- dag door een onbekende oorzaak de hofstede „Neuerberg" bij Doetinchem tot aan den grond af. De bewoners, die door het blaffen van den hond ontwaakten, haaien slechts den tijd ongekleed te vluchten. 14 varkens en 38 kippen kwamen in de vlammen om. Huis en inboedel waren verzekerd. Zaterdag-middag is O a b ij het station Nunspeet een wagen, met kalk beladen, die- zich achter aan den trein van den Centraal-spoorweg bevond, in elkander gezakt, waardoor de weg ver sperd werd en de treinen niet konden passeeren. Men is voornemens aan den monster ballon van Giffard in de Tuilerieën eentelephoon te verbinden, om de indrukken der luchtreizigers te kunnen vernemen. De keizer van Marocco is geheel hersteld. De „Nordd. Allg. Zeitung" deelt mede dat de manschappen aan het roer van de „König Wilhelm", waardoor de „Grosser Kurfürst" werd overzeild, door de commissie, met het onderzoek der ramp belast, zijn vrijgesproken. De officieren die schuldig zouden kunuen ziju, zullen voor een krijgs raad komen. De formeele aanklacht zal vanwege de admiraliteit tegen den chef van het smaldeel, de commandanten en de betrokken officieren gericht eu de krijgsraad zoo spoedig mogelijk bijeenge roepen worden. BUITENLAND. li. De heer Laussedat, een van de invloedrijkste leden der republikeinsche unie in de Kamer, is overleden. Zondag is te Véretz het standbeeld onthuld van Paul-Louis Courier. Een groot aantal letter kundigen, journalisten en staatslieden was hierbij tegenwoordig. De heer Léon Renault hield de ge dachtenisrede. Eveneens werd het woord gevoerd door de heeren Emond About, Jules Simon en den maire te Véretz. De berichten omtrent de werkstakingen zijn gunstig. De beduchtheid voor eene werkstaking te Denain is verdwenen. Al de werklieden zijn weder aan den arbeid gegaan en men kan aannemen dat de zaak ten einde loopt. De erfgenamen van Paul Delaroche, Ary Scheffer en Horace Vernet hebben den kunsthan delaar Goupil een proces aangedaan, omdat hij copieën had verkocht van doeken, die de bedoelde schilders aan den Staat hadden verkocht. De eischers beweerden namelijk, dat de Staat zonder hunne toestemming niet het recht had copieën te laten vervaardigen van kunstwerken, die in zijn bezit waren gekomen. Dat recht hebben alleen de erf genamen. De kooper van het origineele kunstwerk heeft niets anders dan het bezitrecht, dat niets te maken heeft met den artistieken eigendom. De rechtbank heeft de eischers in 't ongelijk gesteld. De Zweedsche studenten van Upsala en de Noorweegsche van Christiania hebben Zaterdag in het paleis op het Trocadero hun eerste concert gegeven. Ook ter gelegenheid van de tentoonstel ling van 1867 zijn de Scandinavische studenten naar Parijs gekomen om er hunne liederen ten gehoore te brengen. Een gouden medaille is hun toen door de internationale jury toegewezen. T>udtsehl£in.<l. Omtrent het huwelijk van prins Hendrik der Nederlanden met prinses Maria van Pruisen wordt uit Berlijn aan de „Kölnische Zeitung" het vol gende gemeldHet programma voor de plechtig heid en daaraan verbonden festiviteiten was den keizer, wegens zijn ophanden zijnde vertrek naar Teplitz, tot goedkeuring voorgelegd. Naar men ver neemt. heeft hij bij die gelegenheid het voornemen te kennen \egeven, den 23sten Augustus op Ba- belsberg terug te komen, ten einde bij de plech tigheid tegenwoordig te zijn. Aanvankelijk bestond ten Hove het denkbeeld, aan de feestelijkheden een eenigszins eenvoudig karakter te geven, in overeenstemming met het ceremonieel op een bui tenverblijf. Ten slotte heeft men echter daarvan afgezien, vooral omdat de koning der Nederlanden als gast er bij wordt verwacht. Alles zal nu plaats hebben met inachtneming van hetzelfde ceremonieel als bij het huwelijk eener Pruisische prinses ge bruikelijk is. De bruid zal de kroon dragende dames zullen in „manteau de cour" verschijnen en er zal een „cour" en een fakkeldans plaats hebben. Alleen zal. wegens de mindere ruimte in het nieuwe paleis, in het aantal genoodigden eene beperking worden gemaakt. De keizerin wordt bij het feest verwacht. De koning der Nederlanden zal den 22sten Augustus aaukomen. Den 27sten zullen de feestelijkheden afloopen. Spanje. Volgens een gerucht zou de minister van kolo niën voornemens zijn om af te treden. De generaal Martinez Campos heeft tot de re geering het verzoek gericht, dat op Cuba verkie zingen voor de kamer der afgevaardigden mogen gehouden worden. Gr root-JB i*i tannië. Zooals wij reeds meldden is aan het Lagerhuis door den heer Cowen eene petitie uit Manchester, Bolton, Stockport, Maidstone, New-Castle-under- Lyrne en andere plaatsen ingediend. Daarin wordt na een overzicht van hetgeen in de laatste twee jaren ten opzichte van de Oostersche quaestie is voorgevallen, aan het Huis het verzoek gedaan om lord Beaconsfield in staat van beschuldiging te stellen en hem te doen gevangennemen wegens hoogverraad en wangedrag, opdat de eer van het land gehandhaafd worde. Er werd na deze mededeeling var pn heer Cowen gelachen. Hij voegde er bij, "c^°hij het noch met het verzoek, nocb met de 'Vfwijsvoering der petitie eens was, en alleen vergunning vroeg, haar in te dienen. De heer Lewis vroeg of zulk eene petitie kon wor den aangenomen. De voorsteller antwoordde, dat zij naar de speciale commissie voor petitiën moest verzonden worden. De markies van Lome, schoonzoon van ko ningin Victoria, is niet benoemd tot gouverneur- generaal van Candia; blijkens het later dan het gisteren medegedeelde telegram ontvangen num mer van de „Times" was Canada bedoeld. Oostenr.-lloï!». Monarchie. De overschrijding der rijksgrenzen van Bosnië door de keizerlijke Oostenrijksche troepen heeft Zondag in de beste orde plaats gehad. De aarts hertog Johann Salvator is aan het hoofd eener brigade te Berber binnengerukt. Het officieuze „Eremdenblatt" schrijft, dat de bezetting der Turk- sche gewesten waarschijnlijk van zeer langen duur zal zijn en de troepen ze niet eerder zullen ont ruimen dan de Engelschen Cyprus. Er zouden, zegt het genoemde orgaan, al zeer zonderlinge din gen moeten gebeuren om den staat van zaken, welke thans de bezetting noodzakelijk maakt, zoo zeer te veranderen, dat wij ons door de Turken konden laten aflossen zonder beduchtheid voor onze belangen en onze eer. Veranderingen van het hoogste gewicht zouden te Konstantinopel moeten geschie den, het Ottomanische rijk zou eene volkomen herschepping moeten ondergaan voordat wij daar aan alleen de hoede van onze „Hintorlaender" te gen de pan-Slavislische woelingen zouden kunnen toevertrouwen. Zoolang Turkije niet naar den geest der Europeesche beschaving gereorganiseerd en een machtige, eerbiedwekkende factor in Europa's raad geworden zij, kan Oostenrijk zijn voorpost in Bosnië niet verlaten. De avond-editie van hetzelfde blad en de „Deutsche Zeitung" ziju Vrijdag in beslag genomen. TurkJJv-j.. Het proces tegen Solimau-pacha is sedert eenige dagen aan den gang. Bij den speciaal daartoe aan gewezen krijgsraad is de akte van beschuldiging ingekomen, waarin op een aantal gewichtige mis slagen van dit legerhoofd gewezen wordt, aan welke door zijne werkeloosheid in den laatsten tijd van zijn legerbestuur en door zijne vlucht de kroon werd opgezet. De publieke opinie in Turkije toont niet veel belangstelling in de zaak, en natuurlijk is het, dat. aan het publiek in andere landen deze misslagen en veten der Turksche generaals geen bijzonder belang meer inboezemen. Het verhoor van Soliman-pacha heeft voor het overige tot nu toe niels merkwaardigs opgeleverd. Rusland. Drie regimenten Russen en twee batterijen artil lerie zijn door Bucharest getrokken, zich naar Bulgarije begevende. romen. KONSTANTINOPEL, 29 Juli. Men verzekert dat de Oostenrijksche troepen heden op vijf ver schillende punten Bosnië en de Herzegowina zijn binnengerukt zonder dat er eene overeenkomst met de Por te is tot stand gekomen. De sultan heeft het verdrag bekrachtigd. Het onderzoek aangaande het schieten op

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2