N°. 5661. A°. 1878. 31 Juli. Woensdag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER C0URA5T: Voor Leiden per 3 maanden.LIO. Franco per postm 1.4Ü. Afzonderlijke Nommers0.C5. PRIJS DEB ADVERTENTIES: T«n 16 regeto1-05. Iedere regel meer0.17$. Greotere letters dut ptaalsruimte. P1TEKTBLADEV. De Burgemeester, Hoofd van het G 11 .-enlebestnur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentlEllen over het dienstjaar 1878/79, voor de wijken I, II en III U het College van Zet ters, in een der vertrekken vau het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, behalve den Zondag, des namiddags van één tot drie nren, en wel van den 25sten tot en met den 31sten Juli 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patenthla- j den ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders j der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- sche Courant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 24 Juli 1878. V. o. BRANDELER. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, i brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den ont- j vaDger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 26sten Juli invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1878/79, van Wjjk IVzijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaataing in de Leldsche Courant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Juli 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 30 Juli. In de verordening op het brandwezen in deze gemeente is de bepaling opgenomen, dat de brandmeesters, adjunct-brandmeesters en spuitgas ten 30 jaren oud moeten zijn. Alleen ten aauzien van de laatsten kan bij uitzondering van dien regel worden afgeweken. Het is evenwel volgens bet hoofd der brandweer, den wethouder, blijkbaar niet de bedoeling van den wetgever geweest, door be palingen als deze de plaatsing bij bet brandwezen te beletten gedurende de jaren welke voor den werkelijken diensttijd bij de schutterij door de wet zijn aangewezen. Hetzij dat deze beschouwing omtrent de wettigheid der gemaakte verandering worde toegegeven of ontkend, een niet te loochenen feit is het, dat zij van zeer nadeeligen invloed op den dienst van de brandweer is geweest, welke zich reeds zeer spoedig heeft, doen gevoelen. Dit ligt trouwens in den aard der zaak, zegt de weth., wanneer men let op de wijze van samenstelling der brandweer in deze gemeente welke geheel uit vrij willigers bestaatwanneer het dagelijksch bestuur in zijne keus van bet personeel, waaruit later het besturend personeel moet voortkomen, belemmerd wordt zal dit laatste, zooals reeds door de onder vinding is bewezen, niet zoo gereedelijk gevonden kunnen worden. De wet vordert of schutterlijken dienst, of dienst bij de brandweer; die aan den eersten lieeft voldaan, heeft volkomen recht zich aan den tweeden te onttrekken, en van dit recht wordt het meeste gebruik gemaakt door diegenen wier plaatsing bij de brandweer het meest gewenscbt wordt. De bepaling is daarenboven geheel overbodig. Zij vindt, blijkens hetgeen indertijd door den heer Scheltema gezegd is, haren grond voornamelijk in de verleiding om bij de brandweer geplaatst te worden, ten einde zich daardoor aan de schut terij te onttrekken; doch naar 't het hoofd der brandweer voorkomt, is over liet hoofd gezien, dat aan de dienstplichtigen tusschen de 25 en 30 jaren de keus niet wordt gelaten om hetzij bij de brandweer, hetzij bij de schutterij te die nen, maar dat zij voor de eerste door het dage lijksch bestuur moeten worden aangesteld, en er bestaat geene reden om aan te nemen dat dit uit voorliefde voor den eenen tak van dienst, de be langen van den anderen niet naar behooren zou behartigen. Op grond van een en ander geeft hij in overweging de desbetreffende artikelen i der verordening op het brandwezen in deze ge- i meente te wijzigen en te lezen als volgt: Art. 22. „De brandmeesters moeten minstens vijf en twintig jaren oud zijn den leeftijd van zestig jaren bereikt hebbende, treden zij af". Art. 28. „De adjunct-brandmeesters moeten minstens drie en twintig jaren oud zijn" en verder zooals in het be staande artikel. Art. 29. „De spuitgasten moeten minstens twintig jaren oud zijn", en verder zooals in het bestaande artikel. Men schrijft aan de N. R. Crt.Een be richt in verschillende bladen doet het voorkomen als zou de lijn LeidenWoerden reeds over de geheele lengte berijdbaar zijn. Dat is echter zoo niet. De bedoelde inspectiereis van commissarissen der Maatschappij is uitgegaan van Leiden, van waar men is gespoord tot bijna aan de grens van Hazerswoude en Alpben, vanwaar de reis is voort gezet tot Gouwsluis (onder Alpben) per stoomboot en verder laugs de baan tot Woerden. Intusscben wordt met het afwerken van de baan de noodige spoed gemaakt en zou bet nog niet onmogelijk zijn dat de lijn op 15 October a. s. in exploi tatie kwam. Naar het Utr. Dagblad verneemt is de ge pensioneerde eerste officier van gezondheid 1ste kl. Roos te Nijmegen, tegen een vrij belangrijke toelage, belast met den militairen geneeskundigen dienst bij het garnizoen te Leiden. Er zou ruim een derde van het officieel aantal actieve officieren van gezondheid ontbreken. Men leest in Het Vaderland: De toestand van het jaagpad langs den Rijn van Leiden tot Utrecht is op het oogenblik zuó slecht, dat daar van de grootste gevaren zijn te vreezen. De me nigte stoombooten, die op die rivier varen, zijn daar grootendeels oorzaak van en de gemeentebe sturen van Leiden, Utrecht en Woerden weigeren aan het onderhoud langer bij te dragen. Om on gelukken te voorkomen, is thans door bet ge meentebestuur van Leiderdorp afgekondigd, dat genoemd jaagpad, voor zoover het door die ge meente loopt, is afgesloten. Met belangstelling ziet men te gemoet, wat ten opzichte van dezen onhoudbaren toestand nu gedaan zal worden. Voor zoover de geteekende adressen uit ver schillende plaatsen aan de commissie voor het volkspetitiounement zijn toegezonden, blijkt, dat o. a. in de onderstaande steden het navolgende aantal liandteekeningen is verkregenAmsterdam 33,700, Rotterdam 15,300,'s-Gravenbage 13,700, Utrecht 10,400, Groningen 4400, Leiden 6000. Bij bet eerste examen van candidaat-nota- rissen, volgens de nieuwe regeling afgelegd, is geslaagd de beer G. Weis van Kampen. De hoofdcommissie voor het nationaal hul deblijk aan prins Hendrik en zijne aanstaande ge malin vergaderde gisternamiddag op bet raadhuis te Amsterdam. Verschillende ontwerpen voor het album waren ingekomen. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten de levering op te dragen aan den heer Van Holij, te 's-Gravenbage, die eene teekening had ingediend, waarvau bet dubbele naamcijfer het middelpunt vormt, omgeven door eene cirkelvormige omlijsting. Links en rechts zijn twee vakken aangebracht, waarin de wapens van den prins en de prinses. Het geheel is omsloten door een rand, waarin de elf wapens der provinciën zijn aangebracht, bekroond door het Nederlandsche wapen. In verschillende kleuren bewerkt, vormt het een harmonisch geheel. Het titelblad wordt vervaardigd door onzen welbekenden schilder Hugo Rocbussen. Verder werd besloten tot het uitschrij ven van een prijsvraag voor twee monumentale fonteinen (officieus was kennis gegeven dat bet den prins raadzaam was voorgekomen, in verband met de situatie van het voorplein van bet lustslot te Soestdijk, om het plan tot oprichting van slechts eene fontein te laten vervallen). Tot de samen stelling dier prijsvraag werden uitgenoodigd de heeren Redeker Bisdom, architect te Amsterdam, en Ed. G. A. Eol, architect te Rotterdam, beiden leden der hoofdcommissie. Prinses Marianne, prins en prinses Albert van Pruisen, zoomede de erfprins van Saksen Mei- ningen met gemalin, zijn hedenochtend te tien uren uit de residentie naar Amsterdam vertrokken, waar zij den dag zouden doorbrengen. Prins Hen drik begaf zich met denzelfden trein naar Soest dijk terug. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten, aan de adressauten van een verzoek, dat de raad terugkome op het vroeger genomen besluit tot af schaffing der kermis, mede te deelen dat aan be doeld verzoek geen gevolg kan worden gegeven. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Java naar Nieuwediep, is 27 dezer te vijf uren des middags te Napels aangekomen en des avonds te negen uren van daar vertrokken; de „Schiedam" is 27 Juli te Nieuw-York aangekomende „Maas", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde de Scilly's gisterochtend te zes uren; de „Koning der Nederlanden", 1 Juni van Nieuwediep ver- Trekken, is 28 Juli te Batavia aangekomen; de „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde gisteren te Port Saïd en vertrok van daar hedenmorgen; de „Holland" van Eoochouw naar Londen, passeerde gisteren Gibraltar. Z. M. heeft de volgende pensioenen verleend, als aanJ. H. Lemmens, comm.-verific. bij 's Rijks belastingen, f 250; J. Groeneweg, commies bij idem, f 386; G. A. Posthumus, idem, 231; E. A. Vou Schmid, ontv. der dir. belastingen en accijnzen, ƒ900; J. F. G. B. d'Harvaut, idem, 590 B. A. Bens, comm. bij 's Rijks belastingen, 230; J. Spée, hoofd-verific. der. dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen, 1530; J. Soerewijn, comm. bij 's Rijks bel., 425; E. G. De Gelder, ontv. der dir. bel. en acc., 1547; A. C. Dam mers, wed. van B. E. Engelen, in leven gepens. comm. bij 's Rijks bel., 231; A. P. C. Melvill van Carnbée, douairière van W. E. baron Yan Reede van Oudtshoorn, in leven gepens. Rijks boekhouder der in- en uitg. rechten, ƒ1091. Gr emengd Nieu w s. Naar wij vernemen gaat sedert eenige dagen in deze gemeente een man rond, die onder voorgeven van op de fabriek van den heer Eige- man een ongeluk te hebben bekomen, een bedel brief presenteert, om zodoende het m edelijden der ingezetenen op te wekken. Volgens irjformatiën beeft men echter te doen met een bedrieger, zoo- dat een ieder bij deze wordt gewaarschuwd. Wen - schelijk zou het zijn dien bedriegec in handen der politie te spelen. Bij de beteugeling va n den brand, welke Zaterdag-nacht in de Galfr straat alhier woedde, is, naar men ons mededeelt. 'e eerste r- £öor stadsspuit N°. 6 behaald. DegewonejaarlüKgc}iepaar^enmar]c^ gisteren te Voorschot en gehouden, was weder zoo als gewoonlijk ze'er druk bezocht. Aan de lijn i werden aangebracht ongeveer 1000 paarden. De Landel was echter niet zoo levendig als de drukte i zou doen vermoeden, doordat er weinig kooplust

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1