KOLONIËN. BUITENLAND. Frankrijk. de Bloemmarkt komende, wilde aldaar op de door artillerie-paarden voortgetrokken wordende spuit springen, doek stapte mis, viel, kwam in aanraking met de wielen en verkreeg alzoo belangrijke kwetsu ren aan armen en beenen. In een sigarenwinkel binnengedragen, werd hem heelkundige hulp ver leend. Zijn gebroken arm is in een gipsverband gelegd, terwijl overigens zijn toestand bevredi gend moet zijn. Hedenmiddag te halftwee is te Rot terdam een zware brand uitgebroken in de brood- en meelfabriek van de firma Weismann en Comp. aan den Bergweg bij de Schie. De meelfabriek is totaal verbrand. De voorpui en een gedeelte der zijmuren zijn ingestort. Het woonhuis heeft veel waterschade geleden. De broodfabriek, het achtergebouw en de graanbergplaats zijn gered. De oorzaak wordt aan het vlamvatten van buil toegeschreven. Bij een winkelier te Rotterdam ver voegde zich Zaterdag-namiddag een als heer ge kleed persoon, 21 a 22 jaar oud, Engelsch en Duitsch sprekende, die hem een waardeloos stuk koper voor een Engelsch goudstuk in de handen wist te stoppen. Eerst nadat de bedrieger vertrok ken was, werd het bedrog ontdekt. Zaterdag-ochtend is aan het Lamme tje-Groen te Rotterdam een kind van vijf maanden, dat door de moeder op een stoel gebonden alleen in de woning was achtergelaten, door het omvallen van den stoel in een emmer met lauw water ge vallen. Eerst eenige oogenblikken later werd het door de moeder in dezen toestand gevonden. Het kindje is kort daarna overleden. Op de Zaterdag te Haarlem gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 1366 paarden en 38 veulens, waaronder vele schoone exemplaren van inlandsch, Duitsch en gekruist ras. Bij een levendigen handel werd voor paarden tot 1000 en voor veulens tot f 150 besteed. Vele Eransche en Duitsche kooplieden waren op deze druk be zochte markt tegenwoordig. Zaterdag is de laatste heipaal gesla gen voor het nieuwe gebouw der kweekschool voor de zeevaart op de IJgracht te Amsterdam. Zaterdag begaf zich de justitie uit Arnhem naar Nijmegen om een nader onderzoek in te stellen naar den onlangs gepleegden moord op den heer Reintjes van Veersen. De twee in hechtenis genomen personen zijn na ondergaan verhoor weder vrijgelaten. Op de ontdekking der moordenaars is /"1000 premie gesteld. Dezer dagen zijn te Stads-Kanaal, gem. Oustwedde, in dezelfde buurt en in twee volgende nachten, 58 kippen vermist. Men kent de dieven nog niet. Niet te Hallum, maar te O. Leije on der Eiukum was onlangs een man met de hitte verlegen. Hij nam toen een geneesmiddel, wel licht door dr. Airy aangeprezen. Maar in plaats van vier droppels vermengd in drie lepels water, nam hij tachtig of negentig droppels onvermengd, benevens eenige Hollowaypillen. Kort daarop was hij een lijk. De sneltrein van Berlijn op Amster dam is Zaterdag-ochtend, niet ver van het station Markelo, ontspoord, ten gevolge waarvan hij ruim twee uren te laat te Zutfen aankwam. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Men schrijft uit Baarn van Zaterdag: Hedenavond ongeveer halfzeven had er boven deze gemeente een wolkbreuk plaats, zóó hevig en lang durig (vergezeld van vrij zwaar onweder), dat aan de oudste menschen iets dergelijks niet heugt. Alle wegen stonden blank, sommige plaatsen meer dan een voet hoog, zoodat de passage geruimen tijd gestremd was. Mocht deze geweldige bui ook al aan sommigen last en moeite veroorzaakt heb ben, de overvloedig gevallen regen komt evenwel den landbouw goed te stade, daar in onze droge zandige streken algemeen naar water verlangd werd. In het Elora-theater te Keulen werd den 24sten dezer een schoon avondfeest gevierd. Tot slot zouden vuurwerken afgestokeu worden. Alles liep goed van stapel, totdat plotseling een zwaar ijzeren stuk, waaruit ten slotte lichtkogels geschoten zouden worden, barstte, den kassier van de inrichting doodde, vele personen kwetste en bovendien veel schade aanrichtte. De Zweedse he en Noorwee gsche stu denten, die te Parijs gekomen zijn om er vocale concerten te geven, zijn door Mac-Mahon ten gehoore ontvangen. Opnieuw wordt uit Caïro bericht dat koning Jan van Abyssinië afstand van den troon zou hebben gedaan, en wel aan Menelik, koning van Choa. Op het congres te Par ij s voor de vrouwen-quaestie werd Martha Deraismes voor- loopig tot voorzitster gekozen. In de eerste zit ting hielden drie dames redevoeringen. De Belgische zanger Martens redde te Bucharest met levensgevaar drie kinderen uit een brandend huis. Toen hij den anderen dag optrad, bracht het publiek hem eene schitterende ovatie. BATAVIA, 17 Juni. Bij telegrammen van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden en van den stations-comman dant der marine in Noordelijk Sumatra zijn de volgende berichten ontvangenTegen Gadoeug is den 7den dezer geageerd, echter zonder afdoenden uitslag, daar Gadoeng niet bereikt is. In een gevecht met een zeer talrijken vijand kregen wtj 6 dooden en 25 gewonden, meest door klewanghouwen, waar onder luitenant Arendsen de Wolff licht gekwetst. Van den vijand sneuvelden, naar bericht wordt, 250 manversterking wordt gezonden aan de kolonne, die te Blang Mie terug is gekeerd. In Pedada staan belangrijke strijdkrachten van Saraa- langan en Pasangan tegenover elkander. Sama- langan vraagt onze hulp. Het hoofd van Blaug Bandjang heeft onderhandeld met den waarnemenden adsistent-resident en wil zich bij ons aansluiten. Den 8sten dezer is des nachts het nieuwe hos pitaal der dwangarbeiders bij Bandetie door volge lingen van Ilabib Abdoel Rachman overvallen, waarbij 13 bannelingen gedood en 25 gekwetst en verminkt werden. Van de aanvallers werden 2 ge dood en 2 gevangengenomen. De „Watergeus" is naar Poeloe Way vertrokken, waar de bevriende benting is aangevallen en beroofd. Door den gouverneur van Atjeh en onderhoo righeden is, onder dagteekening van 8 dezer, nog het volgende getelegrapheerd Orde in Edi hersteld. Bij een tocht tegen een weerspannig hoofd werd aan kwaadwilligen groot verlies toegebracht. Zestien dooden bleven in onze handen. Baroem zou onder de gewonden zijn. Wij hadden geene verliezen.Gezondheidstoestandgunstig. Het militair hooggerechtshof heeft het vonnis van den krijgsraad te Samarang, waarbij de luit. der administratie Koentz veroordeeld was tot 7 jaren tuchthuisstraf en 8 maanden detentie ter vervan ging van 2 boeten, bekrachtigd. De veroordeelde heeft tot den gouverneur-generaal een request om gratie gericht. In de postkautoren te Pamakassan en Soe- manap is door den inspecteur van den post- en telegraafdienst, den heer Holdert, een tekort in de kas ontdekt. In eerstgenoemd kantoor ontbrak p. m. f 4000, in laatstgenoemd p. m. 1100. De Chineezen te Soerabaia hebben op het voorbeeld hunner landgenooten ter Westkust van Borneo zich bij request gewend tot de regeering met hunne bezwaren tegen de nieuwe belastingen, vooral rakende de wijze van aanslag. Ook te Ba tavia bestaat dienaangaande bezorgdheid onder de Chineezen. Het grondgebied, op Borneo, aan baron Van Overbeck en C'. afgestaan, strekt, zich uit van de Kimanis tot aan de Sibuco en bevat vele duizenden vierkante mijlen prachtig land. De souvereine rechten der maatschappij, die te Londen gevestigd is en die zeer waarschijnlijk in overeenstemming met de wetten is opgericht, bestaan uit het recht van wetgeviug, het sluiten van tractaten, het ver klaren van oorlog, het sluiten van vrede, het recht van de munt, enz. Juist het veelomvattende dier rechten zal de oorzaak zijn, dat de koninklijke goedkeuring zal worden geweigerd, zoodat het voor ondernemers geraden is nog te wachten. Blijkens eene mededeeling aan de „Ceylon Observer" is omtrent de concessionarissen der uitgestrekte gronden op Noord-Borneo het vol gende bekend: Baron Van Overbeck is indertijd Oostenrijksch consul te Hongkong geweest. De heer Torry is Amerikaan en de heer Allred Dent staat in eenige relatie tot het vroeger te Hong kong beroemde huis van Dent en C°. Hij schijnt de geldschieter der onderneming te wezen. De heeren Dent en Overbeck zullen binnenkort Hongkong verlaten, het op Borneo aan hen afge stane grondgebied bezoeken en dan naar Londen gaan, om de regeering de gevraagde inlichtingen te verschaffen omtrent de voorwaarden waaronder de afstand is gedaan. Te Atjeh, en wel te Segli, heeft eene treu rige gebeurtenis plaats gehad. De 2de luitenant Schutter gaf in een driftige bui een inlandschen bediende van een zijner kameraden een oorveeg, waarna de inlander, woedend geworden, zijn mes trok en dat den officier tot driemalen toe in den rug stak. Een dier steken was zoo diep doorge drongen dat de rechterloug gekwetst is. De gewonde is onmiddellijk naar Padang geëvacueerd en ver keerde bij zijn vertrek in groot levensgevaar. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den refer, ter algemeene secretarie jhr. C. J. Van der Wijck en aan den adsistent-resident van Modjokerto (Soerabaia) jhr. C. De Gijselaar; een tweejarig ver lof naar Nederland, w. ziekte, aan den controleur der eerste klasse bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, chef van het kadastraal statistiek-bureel in de residentie Samarang, B. H. H. Ravenswaay, en aan den tweeden en derden commies bij de algera. rekenk., F. H. Dessauvagie en J. A. Lessig; wegens meer dan vijftien jaren onafgebroken dienst, aan den eersten com mies bij de algemeene rekenkamer, J. Martenswegens meer dan twaalf jaren onafgebroken dienst, aan den pakhuism. te Menado, D. H. C. Verploegh Chasse'. Ontslagen: eervol, als presid. van het bestuur over de prot. kerk in Ned. Indië, de beer H. M. Andreé Wiltens, vice-pres. van den raad van Ned. Indië, onder dankbet. Benoemd: tot ads.-res. van Wonogori (Soera- karta) E. S. Van Noorden; tot ads.-res. van Modjokerto, J. A. Ament; tot ingenieur 3de kl. bij de afd. stoomwezen van bet depart, der burg. openb. werken, G. W. Bertrand, daartoe ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ntiderl.- Indië; tot griff. bij den landraad te Toeban (Rembang), J. B. Hansontot algemeen pakhuismeester bij 's lands algemeene pakhuizen te Menado, tevens fungeerend havenmeester aldaar, G. Van Zolingen. Bij de plaatselijke schoolcommissie tc Poer- wakarta (Krawang), ontslagen: eervol, wegens vertrek, als lid J. W. Volmering, onder dankbet. benoemd: tot lid, F. W. Witte, architect 2de klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken. Door den gouverneur van Sumatra's Westkust is bij de plaatselijke schoolcommissie te Primau ont slagen: eervol, wegens vertrek, als lid R. W. Bonset, onder dankbet. Benoemd: tot lid R. S. Metselaar, opzichter 2de kl. bij de burgerlijke opeubare werken aldaar. Door den gouverneur van Sumatra's Westkust is bij de plaatselijke inlandsche school commissie te Solok outslagen: eervol, wegens vertrek, als lid J. B. D. J. Whittou, ouder dankbet.; benoemd: tot lid P. A. L. E. Van Dijk, adspirant controleur aldaar, thans secre taris van genoemde commissie. Departement van Oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, w. ziekte, aan deD onderintendant der tweede klasse bij de militaire administratie, A. F. L. G. H. Van den Steen van Ommeren. Bevorderd: Tot majoor bij het wapen der infanterie, de kapitein E. Heek. Departcmtmt van Marine. Ontslagen: eervol nit's lands dienst, de 1ste stuurman bij de gouv.-mariue, C. Stoffers. Door den command, der zeemacht en chef van het dep. van marine, bij den dienst der kustverlichting, benoemd: tot 2den gezag voerder, en als zoodanig geplaatst op het Luciparalichtschip, J. G. Krak, gewezen late stuurman der gouvernements-marine. De minister Teisserenc de Bort heeft bepaald dat het aantal gouden medailles voor de bekroonden op de Parijsche tentoonstelling dubbel zoo groot, de waarde daarentegen half zoo groot zal zijn als aanvankelijk was bepaald. Het geheel aantal groote prijzen is bepaald op 250, dat der gouden medailles op 2500. De senaats- en kamerleden, die de commissie voor de Algerijnschc afdeeling der Parijsche ten toonstelling uitmaken, hebben dezer dagen geza menlijk hun ontslag genomen. Ofschoon zij in den. brief, waarin dit geschiedt, allerlei redenen aan voeren, schijnt men in dezen stap hoofdzakelijk eene republikeinsche manifestatie tegen den gouver neur-generaal van Algerië, generaal Chanzy, te mogen zien. De minister van onderwijs heeft de heeren Ernest Renan, lid van het instituut, en Schaeffer, directeur van de school voor Oostersche talen, aangewezen om hem te vertegenwoordigen op het congres der Oriëntalisten, dat in de maand Sep tember te Eloreuce zal gehouden worden. l>witsc-IïÏEïïfi<:ï - De „Merkur" te Stuttgart houdt tegenover de officieuze logenstraffing en den twijfel der „Na- tional-Zeitung" staande, dat eene samenkomst van ministers der Duitsche staten te Ileidelherg zal plaats hebben. Het doel is hoofdzakelijk eene ver trouwelijke gedacht en wisseling over den finan- ciëelen toestand des rijks en der grootere Bonds-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2