Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STABS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.C5. PRIJS DER ADYERTENTIEN: V«o 16 regelsa1-05. Iedere regel meerv 0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. P/ITENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuar van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor de wijken I, II en III bij het College van Zet ters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, behalve den Zondag, des namiddags van één tot drie nren, en wel van den 25sten tot en met den 31sten Juli 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patcntbla- den ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cent.'!, zonder meer. Eu geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- sche Courant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 24 Juli 1878. V. d. BRAN DELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 1 Augustus, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling.- 1°. Benoeming van een hoofdonderwijzer aan de school n'. 1 voor onvermogenden. (139) 2°. Voordracht betrekkelijk de jaarwedde van mejuffrouw G. D. M. Van 't Haaff, onderwijzeres aan de Meisjesschool late klasse. (137) 3°. Idem tot uitbreiding van het hulppersoneel aan deTusschen- school. (141) 4°. Verzoek van het Bestuur der Leidsche Bouwvereeniging, be trekkelijk het leggen van een brug over de sloot buiten de voormalige Rijosburgerpoort (143) 5°. Idem van de firma W. F. Koppeschaar en Zn. om een duiker te leggen. (145) 6". Idem van de Commissie voor de Volksbijeenkomstcn, om eene toelage uit de gemeentekas. (144) 7". Rekening van het Evang. Luth. Wees- cn Oudeliedenhnis over 1877. (138) 8°. Idem als voren van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (136). LEIDEN, 29 Juli. Naar men verneemt is bij ons gemeente bestuur eene nieuwe aanvrage ingekomen om con cessie tot den aanleg en de exploitatie van een paardenspoor in deze gemeente, van het spoor wegstation tot de Hoogewoerdspoortsbrug. Blijkens de rekening der inkomsten en uitgaven dezer gemeente over 1877 bedroegen de ontvangsten /■560,948.94s en de uitgaven f 515,523.48, zoodat de rekening een batig saldo oplevert van /45,425.46s, waarvan evenwel een bedrag van 25,742.46s moet worden overgebracht op den post van onvoorziene uitgaven van de begrooting van het loopende jaar. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, f 13.50, 2.SO en 1.35; de laagste f 26.00, 13.50, f 2.70 en f 1.35. Ds. W. Mense, predikant te Zwijndrecht, is beroepen naar de Ned. Herv. gemeente te Kat wijk aan Zee. De kantvisscherij aldaar is geëindigd. De laatste vijf schuiten zijn gereed om naar de haringvisscherij te vertrekken, welke dit jaar door 56 schuiten zal worden uitgeoefend. Bij ministeriëele beschikking zijn de 2de luitenants Creutz Lechleibner en jhr. Van Spengler geplaatst bij het 1ste bat. 4de reg. infanterie, in garnizoen te Delft. Naar aanleiding va» een schrijven van den Baad der Koninklijke Nederlandsche Yachtclub en op grond van ingewonnen adviezen, stellen B. j en Ws. van Botterdam voor om daar ter stede, even als het te Nieuwediep, Hellevoetsluis en Vlissingen reeds is gedaan, eene inrichting te maken waarnaar de gezagvoerders aan boord der vertrekkende sche pen hunne tijdmeters kunnen verifieeren. De kos ten zullen p. m. 1000 bedragen. De tijdsein- inrichting zal geplaatst worden in den toren van het j Yachtclubhnis, door middel van eene electrische leiding verbonden met het observatorium der Me- j tereologische commissie, dat zijnerzijds is verbon- I den met de Leidsche sterrenwacht. i Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, zijn op den 23sten dezer in Atjeh de militaire operatiën be gonnen, welke uoodig zijn geworden ten gevolge van den vijandelijken aanval op het door ons bezet gebied. Bij Lambaroe een der posten in onze zuidoosterlinie, nabij den linkeroever uer Atjeh- rivier, gelegen is eene koloune de genoemde rivier overgetrokken, terwijl eene andere koloune van Oleh-Karang (een der posten in onze ooster linie, beoosten de Atjeh-rivier) het vijandelijk gebied binnentrok en met groot succes doordrong tot Pekan-Baroe, oostwaarts van Lambaroe. Aan onze zijde werden 3 man gedood en 28 gewond. De gezondheidstoestand der troepen was bevredi gend. Op de noordkust van Atjeh is Pasangau gebombardeerd, wegens de vijandige houding, sinds geruimen tijd door -den radja aangenomen, hoe wel hij zich in 1875 aan het Nederlandsch gezag onderworpen had. Vanwege de Hollandsche Maatschappij van landbouw, afdeeling 's-Gravenhage, zal Woensdag 14 Augustus a. s., des namiddags te één uur, eene harddraverij met paard en chais worden ge- honden op den rijweg tusschen het Malieveld en het Boorhuis aldaar. Door de commissie voor het afnemen van de examens van leerling-apotheker zijn dit jaar te Middelburg in het geheel geëxamineerd 78 candi- datenvan deze is één wegens ziekte niet opge komen en werden 10 afgewezen, zoodat aan 67 een akte van bevoegdheid werd uitgereikt. Onder de geslaagden zijn 25 dames; de afgewezenen be- hooren uitsluitend tot het mannelijk geslacht, dat in 't algemeen, naar de Midd. Crt. verneemt, bij deze examens minder goed beslagen ten ijs kwam dan de artsenijkundige dochteren Eva's. De prins van Oranje is van zijn uitstapje naar Aix-les-Bains Vrijdag te Parijs teruggekeerd. De minister van oorlog zal vermoedelijk deze week het ziekenhuis te Botterdam genezen kunnen verlaten. Zaterdag en Zondag had te Botterdam de schietwedstrijd, uitgeschreven door het corps konink lijke scherpschutters aldaar, met goed gevolg plaats. Vooral gisteren heerschte er veel levendigheid op het terrein door de opkomst van een aantal leden met hunne dames, voor wie de aanwezigheid van het muziekcorps der Botterdamsche scherpschutters een recht welkome verschijning was. In tegen woordigheid van verschillende autoriteiten, waar onder men den burgemeester met den gemeente secretaris en den commandant van het garnizoen opmerkte, had te twee uren de opening plaats van het nieuwe, zeer nette vereenigingsgebouw op de schietbaan. Om de koninklijke zangvereeniging „Cecilia", welke in den kampstrijd te Parijs haar roem heeft gehandhaafd, een waardige ontvangst te bereiden bij haren terugkeer in de residentie, heeft zich eene commissie gevormd. Woensdag-morgen zal de bekroonde vereeniging per Holl. spoor aldaar terugkeeren. Op de brug tusschen de eerste en tweede Wagenstraten o. a. zal dan een eereboog ver rijzen. De gang haar het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen zal opgeluisterd worden door de muziek van de kon. milit. kapel en andere muziekcorpsen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog en die van den minister van waterstaat zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het vertrek van het stoomschip „Kingston", van Botterdam naar Java, is wegens onvoorziene omstandigheden uitgesteld tot Woensdag 7 Augustus. Het stoomschip „P. Caland" vertrok 27 Juli van Nieuw-York naar Botterdam met de mail en 70 passagiers. De luits. ter zee 2de kl. N. W. Yan Am- rners, J. D. Heyning en B. Betz, alsmede de scheepsklerk O. Yan Merkesteyn, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en in Ne derland teruggekeerd, zijn op non-act. gesteld. Naar men verneemt zijn nog benoemd in de orde van de Eikekroontot commandeur prins Otto de Sayn-Wittgenstein-Berleburg, kapi tein, aide-de-camp van den groothertog van Sak- sen-Weimar-Eisenach; tot officier: T. Hagen, prof., directeur van de groothert, schilderschool; Mars hall, particulier secretaris van de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, en E. De Munck, solo-violoncellist van den groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach, te Weimar; tot ridder: C. L. H. Jordan, de fuuctiën van maitre d'hötel uit oefenende. In de orde van den Gouden Leeuw van Nassau: tot ridder 1ste kl., baron Von und zu Egloffsteiu, opperstalmeester en retraite en ge neraal iL la suite bij den groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach, kamerheer; tot, ridder 2de kl., E. B. Ilesse, geheim consistorieraad en eerste hofprediker, dr. in de godgeleerdheid, en P. Liszt, kamerheer van den groothertog van Saksen-Weimar- Eisenach. Z. M. heeft bij het personeel van den ge neeskundigen dienst van het leger in Oost-Indië benoemd tot offic. van gez. 2de kl. de studenten (artsen) A. G. H. Yan Genderen Stort, E. Brandts, E. II. Bimmermann en J. Godefroyen met 1 Sept. a. s., tot apotheker 3de kl. bij den militairen ge neeskundigen dienst aldaar de kweekelingen der pharmacie J. Douwes en II. Duursma. Gremeng-d Nieuws. Terwijl Zaterdag-nacht het laatste kermisgewoel in vollen gang was, ontstond te één uur in de woning vau den bakker Snoek in de Galg straat brand, welke zoo hevig toenam dat wel dra hel geheele bovengedeelte, dat voornamelijk tot bergplaats van krullen en spaanders diende, in lichterlaaie stond. De eigenaar en diens vrouw lagen gerust te slapen, maar werden door een paar per sonen, die de deur intrapten, gelukkig nog bijtijds gered. Niettegenstaande de spuit der infanterie wegens de onmiddellijke nabijheid der kazerne het eerst op de plaats des onheils was, duurde het toch minstens twintig minuten eer zij water gaf. Ook de andere spuiten kwamen inmiddels aan rukken. Even voor tweeën was men den brand meester. Toch bleef de stoomspuit tot laat in den morgen in werking, daar het vuur nog smeulende was. Het perceel is zoo goed als geheel uitgebrand. Aan meel moet ongeveer voor ƒ1000 hetzij door het vuur hetzij door het water bedor ven zijn, terwijl de assurantie gering moet wezen. De beide belendende perceelen, waarvan 't er vooral één kwaad te verantwoorden had, mocht men tegen verdere uitbreiding beschermen. Dat het ter gelegenheid van de kermis niet aan kluchtige voorvallen ontbrak, spreekt van zelf; maar even zeker is 't ook dat er hier en daar een schromelijke verwarring heerschte. Met belangstelling blijft men nochtans de resultaten te gemoet zien, die het bezoek van de Leidsche brandweer aan de Amster- damsche heeft opgeleverd. Bij het aanrukken van de stoomspuit had op het Kort Bapenburg een treurig ongeval plaats. De adjunct-brandmeester dier spuit namelijk, van

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1