N°. 5658. Zaterdag A°. 1878. 27 Juli. Deze Courant wordt dagelijks met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BEKICHTEJï. LEIDSCÏÏ .1 l PRIJS DEZER COURANTS V'oor Leiden per 3 maandea.L10. 'Franco per postl.Att Afzonderlijke Nommers0.05. DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIES Tin 16 regel*1.05. Iedere regel meer....;.0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestnnr van Leiden, doet te weten, dat de ingevnlde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor de wijken I, II en III bij bet College van Zet ters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van bet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, behalve den Zondag, des namiddags van één tot drie nren, en wel van den 25sten tot en met den 31sten Juli 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbla den ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de denrwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien centszonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- sche Courant. Leiden, De Burgemeesterveorioemd, 24 Jnli 1878. V. d. BRAN DELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1878 is goedgekeord door de Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van den 16den Jnli 187S en aan den Gemeente-ontvanger ter invordering ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 26 Jnli 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 Juli. Tot predikant bij de Remonstrantsch-Gerefor- j meerde gemeente alhier is uit het vroeger vermelde drietal beroepen dr. J. A. Beyerman, proponent. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Padang, Batavia, Samarang en Soerabaia, door middel van het stoomschip „King ston", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 31 Juli a. s., des avonds te 8 uren. Door dr. P. J. Kaiser alhier, verificateur van 's rijks zee-instrumenten, worden dezer dagen, op een stoomkaBonneerboot aan 's rijks marinewerf te Amsterdam, proeven genomen met het kompas van Thomson. Met 1 October a. s. is er gelegenheid tot plaatsing van 7 leerlingen aan de rijks-kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Aanmelding tusschen 1 en 15 September a. s., voor Zuid- Holland bij dr. L. J. Egeling te 's-Gravenhage. De sollicitanten moeten van 20 tot 25 jaren oud zijn. Heden zou de Koning zich, naar men meldt, naar de badplaats Pyrmont begeven. Naar de N. R. Crt. verneemt, is de firma M. Ohl Co. te Makassar op eigen verzoek ge steld in staat van faillissement. De 20ste jaarlijksche vergadering der ver- eeniging voor paedagogiek zal Dinsdag 30 Juli a. s. te Leeuwarden gehouden worden. De onder werpen, die zullen worden behandeld, zijn1°. Hoe heefi de onderwijzer te handelen bij de toenemende verslapping der ouderlijke tucht in te leiden door den heer J. Braun. 2°. De onvoldoende resultaten, die de school over 't algemeen geeft, zijn groo- tendeelds een gevolg van de hooge eischen, die tegenwoordig aan het intellect worden gesteldin te leiden door den heer A. Van Otterloo. 3°. De synoniemenopvoeding, vormn.g, ontwikkeling, educatie, enz.in te leiden door den heer J. H. Kramers. 4°. De vergelijkende examens zijn ver derfelijk voor de studie des onderwijzers; in te leiden door den heer G. Julius C.Ez. 5°. De ziel kunde leert, dat de karakters der menschen (dus ook der kinderen) 't gevolg zijn van het tempe rament. Wat is, met betrekking tot die waarheid, de taak van den onderwijzer-paedagoog? in te lei den door den heer C. Van Drimmelen Cz. De groote gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst is toegekend aan den marinier der 1ste kl. C. Schraver. Voor eene door den minister van oorlog benoemde commissie is te Amsterdam een verge lijkend examen gehouden van jongelieden om tot militair student te worden toegelaten. Dat examen was ditmaal vergelijkend, omdat er van de 30 adspiranten slechts 8 voor de landmacht konden geplaatst worden, en nu behalve in de bij de wet geëischte vakken ook examen is afgenomen in het Grieksch en het Engelsch. De oorzaak van de weinig beschikbare plaatsen is daaraan toe te schrij ven, dat er noch bij de marine, noch voor onze koloniën plaatsen zijn opengesteld. De betrokken ministers willen trachten artsen te verkrijgen, die aan de Nederlandsche hoogescholen gestudeerd en voor het geneeskundig staatsexamen het diploma verkregen hebben. De voordracht van acht jon gelingen is aan het ministerie opgezonden. De aandacht der Nederlandsche geneeskun digen wordt door den minister van koloniën ge vestigd op de gelegenheid, om zich, ter voorziening in de behoefte aan burgerlijke geneeskundigen in verscheidene afdeelingen van Java en Madura en de buitenbezittingen, tot uitoefening van dat vak en het opzicht over de vaccine, in die afdeelin gen neder te zetten. Voor ieder dezer afdeelingen wordt aan één geneeskundige, die onderworpen is aan de voorschriften betreffende den burgelijken geneeskundigen dienst in Nederlandsch Indië, o. a. verzekerd eene toelage van f 200 's maands. Des kundigen, die genegen zijn om te worden gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal als burgerlijke geneeskundigen daar te lande, worden uitgenoodigd zich bij een op zegel geschreven request tot het departement van koloniën te wenden. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Napels 25 Juli des morgens en vertrok van daar denzelfden morgen. Z. M. heeft den heer David Eckstein erkend en toegelaten als codsuI der Vereenigde Staten te Amsterdam, op den voet van vreemd onderdaanaan mr. J. E. B. Baert, te Utrecht, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de kroon van Italië, hem door den koning van dat rijk geschonkenmach tiging verleend tot voortzetting harer werkzaam heden na de sluiting van de jongste zomerverga dering dier Staten aan de commissie uit de Sta ten van Zuid-Holland, tot liet ontwerpen der regeling eener verbeterde waterontlasting van de rivier de Linge. Gr emengd Nieuws. Dat de voorstellingen van het Théatre Italien van den heer Bozzeca worden gewaardeerd, bewijst het drukke bezoek dat dit iederen avond dezer week te beurt viel. Ook gisteren was de tent weder eivol en kon men zich opnieuw over tuigen, dat het deze belangstelling volkomen ver dient. Het schoone panorama „de reis door de vijf werelddeelen" droeg aller goedkeuring weg, en ook de gymnastische oefeningen werden boven verwachting uitgevoerd. Dat het publiek ook bij de nog volgende voorstellingen even talrijk zal opkomen, is zoo goed als zeker. In het circus onder directie van de heeren Blanus en Paul Das- sie vindt de uitvoering van de verschillende num mers van het programma bij elke voorstelling even eens den meesten bijval. Verschaffen de toeren der honden en apen groot genoegen, alle lof komt ook toe aan de kunstrijders en rijderessenvooral munt onder hen uit de heer Joseph Dassie met zijn in vrijheid gedresseerd paard, alsook het gezelschap Arabieren met hunne gymnastische oefe ningen. De clowns werken insgelijks bijzonder goed mede om het publiek, dat telkens in talrijke menigte opkomt, aangenaam bezig te houden. Dezer dagen bevond zich in een bier huis te Gouda een man, die een paar nieuwe gouden horlogekettingen trachtte te gelde te maken. De commissaris van politie, daarvan onderricht, liet dien persoon voor zich brengen, en daar hij onwaarschijnlijke opgaven omtrent de herkomst der kettingen deed, werd hij onderzocht en nog negen nieuwe gouden horlogekettingen werden bij hem gevonden. Na herhaald verhoor en gewisselde telegrammen met de politie te Amsterdam is het gebleken, dat hij door misbruik van vertrouwen in het bezit der elf kettingen was gekomen. Hij had ze voor een horlogemaker te Amsterdam naar een ingezetene aldaar ter bezichtiging moeten bren gen, doch in plaats van die op zich genomen bood schap ten uitvoer te brengen, was hij met het hem toevertrouwde op den loop gegaan. Hij is naar Amsterdam overgebracht. Bij menschengeheugen viel er te Helder nooit in zoo korten tijd zooveel water als gisteren; eene wolkbreuk ontlastte zich boven de gemeente, zoodat het water, dat door den dijk niet kon worden verzwolgen, op menige plaats zich een doortocht baande naar de kelders of laag ge legen vertrekken der woningen, die beneden aan den dijk gelegen zijn. In een van dezen werd een der stedelijke brandspuiten aangebracht, zoo dat na een arbeid van uren het overtollige water was weggepompt. Omtrent den gisteren vermelden brand te Rotterdam wordt nog bericht, dat het drie verdiepingen hooge gebouw in korten tijd geheel in lichterlaaie stond, en hoewel de wind van dien kant af was, kon men het toch aan de overzijde der Scheepmakershaven van den hevigen gloed bijna niet houden. Herhaaldelijk stegen de vlammen hoog boven de hoogste gebouwen uit. Aan het spoedig en krachtig optreden van de brandweer is het te danken dat, in weerwil van de inten siteit van het vuur, de belendende perceelen be houden bleven. Het pakhuis zelf brandde geheel uit. In den tijd van vijf dagen zijn in Friesland niet minder dan zeven boerenplaatsen afgebrand, alle ten gevolge van hooibroeien. Eene kudde schapen over den spoor- weg van Ostende naar Plassendale loopende, is eensklaps door een trein verrast. De herder trachtte zijne kudde van de baan te drijvenhij werd door de locomotief gegrepen en met zeven schapen gi lood. De dierentemmer, die, bij eene der te Maastricht plaats gehad hebbende vertooningen van het circus George Sanger, door een der leeu wen werd gewond, zal nog wel een maand onder geneeskundige behandeling moeten blijven. Hij heeft o. a. een beet in het been gekregen en zal zijn leven lang wel kreupel blijven. Zijn vader en broe der, die hetzelfde gevaarlijk bedrijf uitoefenden, hebben er beiden het leven bij gelaten. Dit zal hem evenwel niet beletten, om na zijn herstel zijn gevaarlijk handwerk weder op te vatten. „Kan een buitenlandsch koopman, die in Frankrijk een succursaal heeft van zijn hoofd-etablissement, in Frankrijk failliet worden verklaard, op aanvraag van buitenlandsche schuld- eischers, wegens operatiën van die succursaal en ondanks de reeds uitgesproken faillietverklaring op de plaats van zijn domicilie in het buitenland?" Deze vraag, Zaterdag jl. aan de advocatenkamer

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1