den student voor den militairen geneeskundigen dienst der zeemacht G. Poelman benoemd tot off. van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht; aan F. De Sitter, op verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Ginneken, ingaande 1 September 1878. Gremeng-d. Nieuws. Op de Langegracht viel gisteren een jongen in het water, die, voor men het opmerkte, reeds zinkende was. Spoedig daarna begaven zich twee personen gekleed te water, wien het na veel moeite gelukte den drenkeling van den grond te halen. Daar de levensgeesten nog niet geheel ge weken waren, mochten zij er in slagen hem nog behouden bij zijne bedroefde ouders terug te bren gen. 's Avonds omstreeks acht uren is in een fabriek in de Ververstraat een begin van brand ontstaan, welke door langdurige droogte van ern- stigen aard had kunnen worden, doch, gelukkig bijtijds opgemerkt, nu onmiddellijk gebluscht werd. Omstreeks halfelf ontstond eergis teravond te 's-Hage door een onbekende oorzaak in het in aanbouw zijnde ministerie van justitie een begin van brand, welke zich weldra dreigend liet aanzienwant gevoed door de vele aanwezige spaanders en houtkrullen, door de warmte der laatste dagen volmaakt droog en zeer licht ont vlambaar, sloeg de vlam reeds boven de omhei ning aan de zijde van het gebouw in de Lange Pooten uit. Gelukkig werd de brand echter door een politie-agent en eenige burgers gestuit. Een schipper, die eergisteravond om streeks tien uren met zijn vaartuig onder de spoor wegbrug nabij het station te Delft wilde doorva ren, had het ongeluk met de borst tusschen de brug en de pomp van het vaartuig te geraken. De schok was zóó hevig, dat de pomp is gebarsten. De man is inwendig erg gewond naar het gasthuis gebracht. Hedenmiddag te twee uren ontstond te Rotterdam in het pakhuis genaamd „de Hoop", aan de Boompjes, een felle brand. Op de bovenste zolders lagen rogge en beneden vlas. Aan de Scheep makershaven, waar het pakhuis eveneens uitkomt, woedden de vlammen het hevigst. Men veronderstelt dat de brand door broeiing is ontstaan. De geheele brandweer was op de been. Vooral een stoomspuit deed goeden dienst. Bij de afzending van het bericht was men den brand echter nog niet geheel meester. Men sprak toen reeds van een schade van 3 millioen. Omtrent de vergiftiging van veertig inlandsche militairen op Malta door karbolzuur, waarvan wij melding maakten, wordt thans bericht dat geen hunner overleden is. De oorzaak is eene vergissing. Er werd aan de militairen, die sterk aan koorts leden, veel limoensap uitgedeeld en eenige flesschen karbolzuur, voor ontsmetting be stemd, zijn onder de flesschen limoensap geraakt. De „ballon captif' te Par ij s heeft Zon dag zijn proeftocht gedaan, die goed is uitgeval len. De ballon is 600 meters gestegen en toen naar beneden gehaald door middel van een stoom- windas. Aan deze eerste opstijging hebben geen betalende personen deelgenomen. Naar hetgeen uit Meiningen wordt geschreven, was het gerucht aangaande een ver- moedelijken aanslag op het leven van den hertog van Saksen-Meiningen ongegrond. Er heeft niets an ders plaats gehad dan dat 's avonds op eene korte kromming in den weg naar Liebenstein een der paarden van zijn rijtuig voorover is gevallen, door dien het stootte tegen een voertuig, waarop stee- nen moesten worden geladen. In Zwitserland heeft op den weg van Seelisberg naar deu Rutli een treurig ongeval plaats gehad. De heer Ocker, uit Leipzig, was met een gezelschap dien weg opgegaan en ont moette aldaar een aantal schoolleerlingen uit Alt- stiitten, die den berg opliepen. Eenigen hunner begaven zich, in plaats van het voetpad te hou den, op het daarlangs gelegen losse brokke lige terrein, waardoor de heer Ocker en zijn gezel schap, beneden langs een steilen wand gaande, groot gevaar liep door afrollende steenen getroffen te worden. Hij riep dan ook den jongelieden toe, het voetpad te koudeudoch juist terwijl hij dit deed, kwam reeds een groot steenblok naar omlaag en trof hem zoodanig aan het hoofd, dat hij twee uren daarna den geest gaf. Uit Dortmund wordt door de „Westf. Zeitung" gemeld, dat in een der groeven van de mijn Hansa, eergisteren eene ontploffing heeft plaats gehad ten gevolge van het inslaan van den blik sem. Vijf mijnwerkers vonden daarbij den dood, twee werden verwond. Terwijl hunne ouders naar Berlijn ter markt waren, spraken twee kinderen, een meisje van tien en een knaap van zes jaren, te Reinickendorf over keizer Wilhelm, van wien zij ook hadden ge hoord dat hij zooveel van korenbloemen hield. Beiden gingen daarop naar het veld, plukten een menigte van deze bloempjes en wandelden daarmede naar Berlijnzij gaven hun geschenk af aan het paleis, waar het welwillend in ontvangst werd ge nomen. Het uiterlijk der kinderen trok echter de aandacht; zij werden ondervraagd en nu bleek dat hunne ouders reeds lang van de markt naar Rei nickendorf teruggekeerd moesten zijn en zich zeker over de afwezigheid der kinderen ongerust zouden maken. Daarop werd ten paleize besloten den klei nen eerst rijkelijk van ververschingen te voorzien en hen in een hofrijtuig naar huis te laten brengen. Men kan zich de verbazing der ouders voorstellen toen de vermiste kinderen aldus terugkeerden. Eene der aanzienlijkste familiën in Mexico bevond zich in 't laatst van Mei jl. op haar buitenverblijf te St.-Angel. Ze ontving van den handelaar Martinez Zorilla, uit Mexico, een kistje, waarin de familie de bestelde rozenkransen, gewijde medailles enz. vermoedde te vinden. Bij de opening van het kistje werden nog eenige gas ten gevraagd. Een knecht werd geroepen, dat openen te bewerkstelligen. Hij opende de vier kistjes die in elkaar gesloten waren. Toen kwam er een metalen bus voor den dag, die hij met een krachtigen hamerslag opende. Onmiddellijk volgde een vreeselijke slag en alle aanwezigen werden op verschrikkelijke wijze gedood of zwaar verwond en het huis in een puinhoop veranderd. De afzender bleek bij vergissing een kistje met dynamiet-patronen ge zonden te hebben. Nog alt ij d worden er bedrieger ij en ontdekt, die bij de leverantiën gedurende den Russi- schen veldtocht zijn voorgekomen. Zoo is het nu ge bleken dat de chinine, die aan de hospitalen te velde werd verstrekt, voor de helft met magnesia was vermengdeen bedrog, dat alleen met medeweten van lieden, die tot het personeel der ambulances behooren, door de leveranciers gepleegd kan zijn. Geen wonder alzoo, dat de zieken en gekwetsten in de hospitalen zoo langzaam, en dikwijls in het geheel niet, herstelden en dat de koortsen zoo hardnekkig bleven. Gelukkig zijn eenige der schul digen, die zich ten koste van de gekwetsten wil den verrijken, gevat en de maat hunner schuld zal nog vóór het einde dezer maand door den krijgs raad onderzocht worden. In den dierentuin te Par ij s is een schildpad aangekomen, die niet minder dan 180 kilo weegt. Het dier is afkomstig van de Kaap de Goede Hoop. BUITENLAND. JFranlsrij k Naar luid van berichten uit Valenciennes is er nog geen verandering gekomen in den toestand te Anzin en in de omstreken, waar duizenden arbeiders het werk gestaakt hebben. De werklie den zijn echter, aldus schrijft men, met geen andere dan vreedzame gevoelens bezield. De leiders der beweging deelen voortdurend geld uit, om de arbei ders in hun verzet te stijven. „Havas" bericht dat de president, der Repu bliek eergisteren het Berlijnsche tractaat getee- kend heeft. De uitwisseling der ratificatiën zal onmiddellijk volgen. Zaterdag komen te Parijs weder drie millioen fr. rente, dat is honderd millioen kapitaal van de nieuwe Pransche (amortisable) leeniug, aan de markt. T>u.itsch.lancl. Mag men de „Frankf. Zeitung" gelooven, dan heeft prins Von Bismarck de ministers van alle Duitsche staten uitgenoodigd om in het begin der volgende maand eene vertrouwelijke conferentie te Heidelberg te houden. De uitnoodiging zou uit Kissingen, derhalve in het midden der vorige week, verzouden zijn. De eerste zitting van de commissie van enquête naar den tabakshandel en cultuur is door een ambtenaar van het Amerikaansche departement van financiën bijgewoond, die belangrijke inlich tingen omtrent de werking der Amerikaansche tabaksbelasting gegeven heeft. De Eerste Kamer in het koninkrijk Saksen heeft zich vereenigd met het voorstel om alle particuliere spoorwegen daar te lande voor den Staat aan te koopen. België. Door het gemeentebestuur van Brussel is voor- loopig eene som van 100,000 fr. beschikbaar ge steld voor de feesten, die op 22 Augustus, bij ge legenheid van het zilveren huwelijksfeest van den koning en de koningin van België, met grooten luister zullen gevierd worden. In eene bijeenkomst van de linkerzijde is met eenparige stemmen besloten den heer Rogier tot president, en de heeren Guillery, afgevaar digde van Brussel, en De Wael, afgevaardigde van Antwerpen, tot vice-presidenten der Kamer te be noemen. Groot-Britannië. Aan het Parlement is een Blauw Boek van 282 bladzijden overgelegd, bevattende de officiëele over het congres van Berlijn gevoerde correspondentie en de protocollen van het congres. Italië. Dinsdag-nacht, hebben op de Piazza Colonna en de Piazza Venezia te Rome tegen Oostenrijk en zijnen gezant demonstratiën plaats gehad. Volgens de berichtgevers van de „Daily News" en van de „Times" is het duidelijk ge bleken, dat deze demonstratiën werden aangevuurd door agenten van het Vaticaan. De ministeriëele „Diritto" wijdt in haar num mer van 22 Juli een artikel aan de thans in gang zijnde beweging. Zij blijft het noodzakelijk achten om het recht van openbare vergadering onverkort t^ handhaven, maar verklaart dat de regeering vast besloten is alle demonstratiën te beletten, die aanleiding zouden kunnen geven tot verstoring der goede orde, en zij voegt er bij dat noch de minister Zanardelli, noch de minister Cairoli ge neigd is om voor bedreigingen of schrikaanjaging te zwichten. De „Diritto", verder met het oog op de handelingen der partij van het „nog niet vrijgekochte Italië", wijzende op de eischen der internationale gebruiken, zegt, dat de regeering hare plichten tegenover eene bevriende mogend heid volkomen begrijpt en niet zal aarzelen dien overeenkomstig te handelen. De betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk zoo vervolgt zij zijn door te goedertrouw geteekende en aangenomen tractaten bekrachtigd. Het stelsel van schijnbare vriendschap en verholen samenzwe ring moge zwakke gouvernementen lijken, die alles te winnen en niets te verliezen hebben bij eene avontuurlijke staatkunde, tusschen groote rijken kan niets anders bestaan dan open lijke vriendschap of openlijke vijandschap. Het zou laaghartig zijn, de regeering verantwoordelijk te stellen voor eene beweging, die voor een groot gedeelte tegen haar zelve gekeerd is. De „Diritto'' eindigt met haar leedwezen over die beweging te betuigen en met te verklaren, dat de regeering het recht van openbare vergadering behoort te handhaven, maar als de beweging buiten het veld der vrije discussie treedt haar plicht zal weten te doen. Ofschoon de gezondheidstoestand van den Paus thans bevredigend is, zegt de „Italië", is het toch niet onwaarschijnlijk dat men onverwachts de tijding zal vernemen van het vertrek des H. Vaders naar de eene of andere der kleinere steden in de nabijheid van Rome. Welke plaats voor dit zomerverblijf gekozen zal worden is nog niet met zekerheid bekend; alleen weet men dat verscheidene Romeinsche edelen hunne verblijf plaatsen ter beschikking van Leo XIII gesteld hebben. Behalve Castelgandolfo, de Ariccia enz., noemt men ook Monte-Casino. In de nabijheid, op een hoogen berg van gelijken, naam, ligt de beroemde, in 529 gestichte abdij, in welke, de orde der Benedictijnen haren oorsprong nam. Turkije. De berichtgever uit Konstantinopel van de Londensche „Times" meldt van goederhand ver nomen te hebben, dat de Porte voornemens is binnenkort een beroep op alle Europeeschekapita-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2