Italië. 7 uren. Uitstallingen of kruiwagens worden aldaar niet toegelaten. Een twaalfjarige knaap te Arnhem, wien naar zijn oordeel geen vrije tijd genoeg werd gelaten, maar die steeds tot studeeren werd aan gezet, las in een der couranten, dat in een naburige stad een bakkersknecht werd gevraagd. Zonder iets te zeggen, wandelde hij in plaats van naar school, naar bedoelde stad, des nachts goede menschen gastvrijheid verzoekende. Telegrammen, wijd en zijd verzonden, hielpen niet en eerst na zes dagen mocht men er in slagen hem te vinden, terwijl hij bezig was met de broodmand op den schouder brood bij de klanten rond te brengen. Te Assen sprong Zondag zekere E., die oneenig met zijne vrouw leefde en haar sinds acht dagen verlaten had, in het N. Willeraskanaal. Toen hij van uit de diepte weder boven water kwam, riep hij evenwel om hulpmen snelde toe en redde hem, maar na weinige oogenblikken gaf hij toch den geest. De ziekte inde aardappelen is in de laatste dagen aanmerkelijk toegenomen, zoo zelfs dat van de geheele akkers bij Zwolle, onder Hattern en ook elders het loof verdord is en een onaan- genamen reuk verspreidt. Te Anna Paulowna is Maandag-namid- dag ongeveer te vijf uren brand ontstaan in de uitgebreide boerderij van den heer B. Schouten, Door den feilen wind is er niets van de woning, stallingen en arbeiderswoning gered kunnen worden dan de inboedel. Eene groote hoeveelheid hooi is mede eene prooi der vlammen geworden De oor zaak is onbekend. Te Auteuil, waar zij zich schuil hield, is eene Spaansche dame van hoogen rang in hech tenis genomen, die met behulp van andere hoogge plaatste personen een som van 20 millioen fr. had gestolen. De Spaansche regeering had hare uitle vering gevraagd. In het dorp Crayford (Kant) heeft een gaarkok, wiens zaken achteruit waren gegaan, zijne drie kinderen vermoord en daarna zich zeiven om het leven gebracht. De stad Achalkalaki, aan de Russisch- Turksche grens, is eenige dagen geleden door eene soort van wolkbreuk geteisterd, die vele woningen vernield heeft, menschen en vee om het leven heeft doen komen en alle hoop op een goeden oogst in den omtrek weggenomen heeft. Ook Alexandropel en de dorpen in den omtrek werden eenige weken te voren door zulk eene ramp getroffen. Een gezelschap van 50 Amerikaan- sche dames maakt dit jaar eene reis door Europa zij zijn thans in Zwitserland. Zij tooncn zeer goed in staat te zijn om zonder mannelijke begeleiding de lasten, aan zulk eene reis verbonden, te dragen. Te Lyon moet de warmte dezer dagen ondraaglijk zijn. Zaterdag teekende de thermometer aldaar 40 gr. R. (122 gr. E.), hetgeen sedert I84S niet voorgekomen was. BUITENLAND. Frankrij Is. De minister van binnenlandsche zaken heeft te Maubeuge een feestmaal bijgewoond, waarbij hij eene lange rede hield, vooral over het godsdienstige vraagstuk, hetwelk de gemoederen zoozeer in spanning brengt. De minister achtte het verstan dig, om zich met dit vraagstuk zoo weinig moge lijk in te laten, doch merkte toch op, dat de Staat tegen zijn plicht zou handelen, indien hij, onder het voorwendsel van vrijheid van onderwijs, dulde dat men het jonge geslacht verzet tegen de staats inrichtingen, liet streven en de behoeften van het gemeenschappelijk vaderland inprentte. De minister wenschte vóór alles verdraagzaamheid; de republiek mag wil zij groot worden en levensvatbaarheid bezitten het geweten van het volk niet aan banden leggen. Hetrepublikeinscheregeeringsstelsel, zeide de minister verder, is thans voorgoed ge vestigd, Frankrijk geniet orde en vrede. Zijne rede werd met veel bijval begroet. De prins Van Wales is van Parijs naar Londen teruggekeerd. Gedureude zijn verblijf in de Fransche hoofdstad heeft hij evenals bij zijn eerste bezoek een onderhoud met den heer Gam- betta gehad. Bijna alle spiunerijen en weverijen te Bel- bec, Lillebonne en in het arrondissement Havre zullen wegens het opeenhoopen van den voorraad, slechts vijf dagen per week laten arbeiden. In eenige werkplaatsen of fabrieken is de werktijd nog meer verkort. Den 12den, 13den en 14den Augustus zal er in het paleis der Tuilerieën een internationaal congres gehouden worden over den geneeskundigen dienst bij het leger in oorlogstijd. Jkselgië. De buitengewone zitting der Kamer van afge vaardigden is gisteren geopend zonder troonrede. De Kamer heeft met het onderzoek der geloofs brieven een begin gemaakt. De onderhandelingen tusschen de Pruisische regiering en den H. Stoel worden voortgezet en daar het onmogelijk bleek te zijn, om het eens te worden over beginselen en over wijziging der bestaande wetten, heeft de Paus een „modus viveudi" voorgesteld, volgens welken Pruisen de jurisdictie van den nuntius te Munchen over de geestelijke aangelegenheden in Pruisen zou erkennen. Ofschoon het aanvankelijk den schijn had, dat de benoeming van den aartsbisschop van Napels een botsing met de Italiaansche regeering zou doen ontslaan, zal de zaak toch geschikt worden. De aartsbisschop is gemachtigd zich rechtstreeks tot den koniug van Italië te wenden, om het exequatur te verkrijgen en men is reeds overeengekomen dat het verleend zal worden. De Paus heeft zelf den koning daarom laten verzoeken. <3rx*oot-iOï*i teriiiië. Uit Kaapstad wordt dd. 2 Juli gemeld dat de algemeene amnestie voor de opstandelingen, met uitzondering van de zonen van Sandilly en andere aanvoerders, op 28 Juni is uitgevaardigd. Edmund Sandilly, Mantinziua en zeven andere hoofden werden den 30sten Juni gevangengenomen. Cetch- wayo heeft een zaakgelastigde naar Sir Theophi- lius Shepstone afgevaardigd om zich wegens de handelingen van de Zoeloes in de betwiste streken te rechtvaardigen. Aan de noordelijke grenzen is alles rustig. Het Huis der vertegenwoordigers heeft eenpa rig hesloten den opperbevelhebber van de keizer lijke en koloniale troepen voor de door hem be wezen diensten tijdens den jongsten oorlog, dank te betuigen. Binnen 14 dagen vertrekt generaal Thesiger naar de Transvaal. Er heerscht groote oppositie tegen de pas inge voerde belasting op brandewijn. In het Lagerhuis kondigde Sir S. Northcote gisteren aan, dat hij morgen het toekennen van apanages zal voorstellen ten behoeve van oen hertog van Connaught en prinses Louise. Sir S. Dilke verklaarde dat hij dit voorstel bestrijden zal. Bourke deelde mede dat er geen aanhangsel bij de Engelsch-Turksche conventie bestaat, behalve het aan het Huis voorgelegdevoorts, dat het niet in het plan der regeering lag, de verdere briefwis seling betreflende die conventie ter tafel te leggen. In het Hoogerhuis werd een kort maar levendig debat gevoerd over de Engelsch-Turksche conventie. De lords Camperdown en Granville klaagden over de geheimhouding der détails. Salisbury en Beacons- field verdedigden hunne handelwijze. De laatste hoopte dat het oogenblik niet ver zou zijn, wanneer verdere mededeelingen zonder nadeel voor den staatsdienst kouden gedaan worden. Te Londen hoopt men, zegt de „Moniteur", dat door Oostenrijk-llongarije een conventie met de Porie, ten aanzien van het op Europeesch- Turkije vallende deel der schuld, gesloten zal worden. Dat graaf Andrassy daarvoor de man zou wezen, wordt te Weenen, zooals een correspondent onlangs schreef, ernstig betwijfeld. Doch wat de regeering te Weenen ook doen moge, zeker is het o o vj dat een dergelijke conventie, als de „Moniteur Universel" schetst, inderdaad „een slim verzonnen achterdeurtje zou zijn, waardoor de Engelsche regeering zich, zonder gevaar voor protest van eenige zijde, het gezag over geheel Aziatisch Turkije verzekeren zou." Alvorens echter aan het bestaan eener dergelijke conventie geloof te kunnen hech- ten en de houders van Turksche fondsen een betere j toekomst voor te spiegelen, is het wel noodig dat de mededeeling van den „Moniteur" van Engelsche zijde, zij het dan ook niet officieel maar dan toch door een Engelsch blad van eenig gezag, beves tigd worde. Oostenr.-Hong. ïVJTo an a rcliie. De beweging in Italië tot verkrijging van Trente en Triest ontmoet te Weenen reeds scherpe tegen spraak. De ministerieele bladen zeggen rondweg, dat Italië wel mag bedenken, welke de gevolgen van deze beweging zullen zijn en dat het gevaarlijk is met vuur te spelen. De onderhandelingen met. de Turksche gevol machtigden vorderen slechts zeer langzaam. De officieuze bladen verzekeren, dat de regeering het geduld begint te verliezen en dat de ver schijning der Oostenrijkers, waarschijnlijk in de volgende week, de Turken tot wat meer spoed zal aansporen. Zonderlinge geruchten zijn te Weenen in omloop, o. adat de Serviërs aan de Servische grens zich verbroederen met de Turksche soldaten, evenzeer als de Montenegrijuen met Turksche garnizoenen te Trebinje en elders. De „Polit. Corr." verneemt uit Konstanti- nopel van gisteren: „De Turken voeren de onder handelingen over de ontruiming van Tschataldja met zeker wantrouwen, vreezeude dat het den Russen alleen om het bezit van Schumla en Varna te doen is en dat zij hunne stellingen voor Kon- stantiuopel ten slotte toch niet zullen verlaten. Gisteren is een ministerraad over de Bosnische aangelegenheden gehoudende geruchten, als zou het sluiten der Oostenrijksch-Turksche overeen komst spoedig ophanden zijn, worden voorloopig nog niet bevestigd." Turkije. Berichten uit Konstantinopel van 20 Juli mel den Baron Galvagua, de Italiaansche zaakgelas tigde, heeft bij de Porte geenerlei vertoogen inge diend over den afstand van Cyprus aan Engeland. Sir A. II. Layard ontving tot dusver geene instruc- tiën in verband met de nieuwe grenzen van Grie kenland, maar de meeste andere diplomaten heb ben in last ontvangen, om het sluiten eener schik king aan te raden, zoodra de Grieksche regeering het vraagstuk der grensregeling bij de Porte ter sprake brengt. De Armenische patriarch heeft gedelegeerden naar Armenië gezonden, die in last hebben om aldaar te blijven en geregeld berichten te zenden aangaande misbruiken, welke aan het licht moch ten komen. Eenige dagen geleden waren geruchten in om loop aangaande belangrijke onderhandelingen tus schen de Britsche en Turksche regeeringen. Deze geruchten hadden hun oorsprong hieraan te dan ken, dat verleden Vrijdag na middernacht een boodschapper van den sultan voor sir Austen Layard bij het gezantschap te Therapia aankwam. Het blijkt echter nu, dat het hier een particuliere zaak van den gezant gold. Telegr» mimen. PARIJS, 23 Juli. De „République frangaise" en de „Débats" geven Italië den raad zich in geen oorlog met Oostenrijk te wikkelen, maar zich aan de besluiten van het congres te onderwerpen. De „Daily-Telegraph"-correspondent. te Konstan tinopel bericht dat de Russen de grenzen binnen zes weken zullen ontruimen. De voornaamste moeilijkheid in de Oostenrijksch-Turksche onder handelingen is het verlangen van den Sultan, dat de civiele betrekkingen met Bosnië blijven bestaan. LONDEN, 24 Juli. De koningin heeft ook aan Salisbury de orde van den Kousenband verleend. WEENEN, 24 Juli. Aan de „Presse" wordt uit Rome gemeld, dat ondanks alle officieele verzeke ringen graaf Corti stellig als minister van buiten- landsche zaken zal aftreden, doch eerst nadat de koning uit Opper-Italië zal teruggekeerd zijn. Algemeen wordt de Italiaansche gezant te Weenen, graaf Robilant, als opvolger van graaf Corti genoemd. BERLIJN, 24 Juli. De wacht op het paleis Babelsberg is versterkt, en er is een commandant aangesteld. Het park is voor het publiek gesloten slechts twee toegangen zijn er voor de personen, van vergunning voorzien. Wie zonder dergelijke v 'rgunning wil binnenkomen, loopt gevaar dat op liem geschoten wordt. Het verblijf des keizers zal on ge veer eene week duren.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2