A0. 1878. 23 Juli. N°. 5654. Dinsdag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PB1JS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden............... f 1.10. Franco per post1.40» Afzonderlijke Nommerst 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 22 Juli. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Ainerika door middel van het stoomschip „Botterdam", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam bepaald is op den 24sten Juli a. s., des morgens te vier uren. De uitslag van den tienden dag der examens voor leerling-apotheker is als volgtgeëxamineerd 6, afgewezen 1, toegelaten de heerenH. Van Rossum, geb. te Westzaan; J. A. De Beer, geb. te GroningenH. A. Ten Hoet Jr., geb. te Amster dam P. De Heer en J. E. Van Ingen, geb. te 's-Gravenhage. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, f 13.50, f 2.80 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en f 1.35. Terwijl de algemeene commissie zich bezig hield met het ontwerpen en voorbereiden van een huldeblijk aan prins Hendrik bij gelegenheid van zijn aanstaand huwelijk, hebben zich naar de Amst. Crt. meldt, eenige vrienden en beoefenaars der schoone kunsten vereenigd, om prinses Maria van Pruisen, wanneer zij als gemalin van den prins zich in Nederland vestigt, een echt nationaal ge schenk aan te bieden. Zij heeft namelijk het plan ontworpen en reeds de maatregelen genomen tot de samenstelling van een album, bestaande uit bijdragen van de tegenwoordige beoefenaars der fraaie letteren en schoone kunsten in Nederland, en dat wel in uitgebreiden zin. Het album zal dus omvatten: handschriften onzer dichters, let terkundigen en componistenteekeningen onzer hedendaagsche meesters en bouwkunstenaarsschet sen en studiën van onze beeldhouwers, kunstproe- ven onzer graveurs. De commissie, samengesteld uit de heeren L. graaf Van Limburg Stirum, voorzitter; W. J. Hofdijk, onder-voorzitterG. E. Westerman, penningmeester; P. H. Witkamp, lste, en N. Redeker Bisdom, 2de secretaris; A. J. De Bull, A. Caramelli, Willen Gruyter Jr., W. Hekking, J. W. Kaiser, L. Lingeman, C. Ehilip- peau, E. Stracké, J. Taanman, Henri Viotta, heeft reeds van vele zijden de toezegging van bijdragen ontvangen. Z. M. de Koning heeft te Karlsruhe onder geleide van den groothertog van Baden de exercitiën van het garnizoen bijgewoond, en is van daar naar Rippoldsau vertrokken, waar prinses Maria van Pruisen zich reeds sinds eenigen tijd ophoudt en den 16den dezer ook prins Hendrik der Neder landen was aangekomen. Z. M. was voornemens zich vervolgens naar Eriedrichshafen te begeven, ten einde ook bij den koning van Wurtemberg een bezoek af te leggen. Te Kampen heeft men thans eene eigen aardige manier van wegafsluitingzij behoort ge heel te huis op landwegen waar vee gekeerd moet worden. Het is de bedoeling vaa den onderwerper geweest, om, zonder van den wagen te moeten afstijgen, den voerman in de gelegenheid te stellen zelf op den wagen zittende, het hek te kunnen openen en weder sluiten, zonder eenige hulp van anderen. De inrichting is ongeveer als volgt: een basculeerende plaatijzeren sluitboom zoowat een palm in middellijn, waaraan een hek van zwaar bandijzer is bevestigd, welk hek bij het op en neer bewegen van den sluitboom in en uit elkan der vouwt of scharnieren kan. Het openen en sluiten van het hek kan reeds plaats hebben op ongeveer 5 meter afstand voor den boom, waartoe niet anders noodig is dan een kleine beweging met de hand aan een wiel, dat ter zijde van de passage op een ijzeren staaf is bevestigd, op welke staaf of as een kamwieltje zit, werkende op een quadrant aan den sluitboom bevestigd. Het toestel kan daardoor op en neer bewogen worden en in beide standen in rust worden gehouden door een tegen wicht. Het is ontworpen door den directeur van de stads waterwerken den heer Swets en ver vaardigd op de ijzerfabriek van den heer Dal- huisen aldaar. De gewone audiëntiën van de ministers van justitie, van oorlog en van koloniën zullen Woens dag, Donderdag en Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De adsp.-ing. der marine H. Cop wordt met 1 Sept. a. s. geplaatst op 's rijks werf te Amsterdam. De erfprins en erfprinses van Saksen-Mei- ningen zijn heden te Scheveningen aangekomen tot het gebruiken der zeebaden. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde te Suez 21 Juli en vertrok van daar 's morgens te acht urende „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, pas seerde kaap St.-Vincent 20 Juli A. M.; de „Stad Haarlem", van Woosung naar Londen, is 20 Juli kaap Cavoeira gepasseerd; de „Torringtou", van Rotterdam naar Java, is, volgens telegram van Port Said van 20 Juli, aldaar aangekomen. Z. M. heeft den 2den luit P. G. J. Bos- schart, van het 2de, en E. H. Donner, van het 6de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedetach. bij het wapen der inf. van het leger in N. Indië. Gremengd Nieuws. Betreffende de voorstellingen van den heer Basch op de Utrechtsche kermis zegt het aldaar verschijnende Volksblad dat het weder met belangstelling vele afwisselende stukken heeft aan schouwd. Trouwens het terrein waarop de heer Basch zich beweegt, blijft zoowel voor meer- als minderontwikkelden steeds een bron van leerzaam genot. Voeg bij dat alles den fijnen smaak, die in al die proeven doorstraalt, en het poëtisch waas, dat van het begin tot aan het einde over die voor stellingen ligt, dan kan men zich gemakkelijk het euthousiasme verklaren, waarmede de heer Basch herhaaldelijk wordt teruggeroepen. Wij zullen hier geen afzonderlijke beschouwing van al het schoone geven, maar willen alleen terloops wijzen op de „veranderings-scène" in zes beelden en de „ver schillende waterwerken bij de Diamantgrot van Rubezahl" waarbij een lichteffect wordt teweeg gebracht, waarvan de heer Basch zóó meesterlijk heeft partij getrokken, dat de indruk allerverras- sends is en bovenmate voldoet. Te Scheveningen zullen voortaan ook eiken morgen van acht tot negen uren op het Badhuisterras muziekuitvoeringen plaats hebben. Zaterdag-ochtend is een werkman op den baggermolen in den Buiksloterham door een der bakken gegrepen en mede naar benedeD ge sleurd. Den ongelukkige werden bij dezen ver- schrikkelijken tocht een arm en een been verbrijzeld. Hij is in het gasthuis te Amsterdam opgenomen, doch zijn toestand laat weinig hoop over. Naar het N. v. d. D. meldt had te Hal- lum iemand zich wat sterk afgekoeld en trachtte zich weer wat te verwarmen door een dubbele dosis der zoogenaamde dr. Airy's geheime genees middelen in te nemen. Kort daarop was de man een lijk. Te Rheden is in den ouderdom van 90 jaren overleden EDgel Hagen, een der weinige overgebleven krijgers van het Eransche leger, die met Napoleon den veldtocht naar Rusland deed en behouden van daar terugkwam. Te Saarlouis is een man van 76 jaar gevonden, die nu sedert 1827 aan een ketting lag, welke hem alleen ruimte liet om in en uit zijn bed te komen. Hij was in 1825 soldaat en toen wegens krankzinnigheid naar een gesticht gebracht, maar twee jaar later als ongeneeslijk ontslagen, en de directeur" van het gesticht moet toen, in scherts of in ernst, 's mans bloedverwanten hebben aan geraden, den ongelukkige aan een ketting te leggen. Die raad is letterlijk opgevolgd, maar overigens werd de patient goed behandeld. Zijne kamer en zijn bed waren zindelijk en zijn eten was goed; zijne gezondheid liet ook niets te wenschen over eu van den ketting wilde hij niet losgemaakt worden. Te Marseille heeft een jonge Griek op het plein van het Grand Thóatre vier of vijf revolver schoten gelost op den logementhouder, die hem een nota van 75 fr. aanbood. Deze werd zwaar ge wond. De Griek werd natuurlijk dadelijk in hechtenis genomen. Dezer dagen kwam een kellnerin de diergaarde te Frankfort eu eisente dat men hem voor de leeuwen zou werpen. Daar hij maar niet van dat denkbeeld was af te brengen en het ook overigens scheen dat men met een krankzinnige had te doen, liet men hem door de politie weghalen. Bij de visitatie vond men in een zijner zakken een brief aan zijne ouders, waarin.bij had geschre ven dat hij met de wereld had afgerekend en besloten had zich door de leeuwen te laten ver scheuren. Omtrent den moord van een man en vrouw met hunne drie kinderen in Engeland ver neemt men nader: Watkens, een boerenarbeider, die weinig vermogen had en in een eigen huisje woonde bij Newport, in Monmouthshire, kwam Woensdag niet op zijn tijd op de boerderij. Dit was iets zeer ongewoons, daar hij een bijzonder ijverig man was, die steeds zijn plicht deed. Een knaap werd daarom naar zijn huis gezonden om te vragen of hij ziek was. De jongen vond Watkens uitgestrekt op een bloembed, met het hoofd onder het bloemhout. Zijne vrouw lag op het pad bij het tuinhek. Yan beiden was de keel afgesneden. De buren allen vrij veraf wonend werden te hulp geroepen, en zij bespeurden dat de hut in brand stond. Met een ladder kreeg men toegang op den zolder, eu de brand werd gebluscht, waarna men ontdekte dat een aanvallig meisje van zeven jaar, genaamd Charlotte, een knaap van vijf, ge naamd Erederik en Mici, een klein meisje van vier jaar. met tal van messteken in den rug gedood waren. Ze waren alle drie geblakerd door de vlammen. Naar het schijnt was het weinigje geld van den oppassenden werkman het doel van de moorde naars. Zij ontstalen hem zelfs de schoenen, welke hij aanhad. Het huis blijkt van boven tot bene den doorzocht te zijn, en gebroken meubelen be wijzen dat de ongelukkige man zich duchtig ge weerd heeft en hij waarschijnlijk voor de over macht bezweek. Een paar laudloopers worden ver dacht van dezen gruwelijken moord. Te Vianden, in Luxemburg, zijn Don derdag zestien huizen met schuren en stallingen door brand vernield. Het schijnt er op te worden toegelegd om den rechter het onderzoek in de zaak van Nobiling lastig te maken. De rechterlijke autoriteit ontvangt namelijk uit verschillende landen onge- teekeade brieven, waarin de schrijvers zich bekend

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1