N°. 5658. A°. 1878. Maandag 22 iuli. Doze Courant wordt dagelijts, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per S maanden.ElO. Franco per post...i.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Graotere letters naar ptaatsmimle. LEIDEN, 20 Juli. Voor de viering van de Unie van Utrecht heeft zich hier ter stede eene sub-commissie ge vormd, bestaande uit de heeren dr. W. C. Van den Brandeler, eere-voorzitterdr. A. Kuenen, voorzitterJ. M. E. Dercksen, secretaris en pen ningmeester; mr. C. Cock, J. L, A. Desertine, S. C. Vau Doesburgh, J. Engels Jr., G. Holtius, J. E. Van der Lek de Clercq, dr. D. De Loos, mr. A. E. J. Modderman, S. B. Vos, J. A. baron De Vos van Steenwijk en ds. S. H. J. De Wolft'. Ter vervulling van de betrekking van hoofd onderwijzer aan de openbare school n®. 1 voor onvermogenden alhier is de volgende voordracht opgemaaktH. C. Van der Heyde, hoofdonder wijzer te Beemster; C. Van Swieten, hulponderwijzer te Delft, en J. B. Michels, hoofdonderwijzer te Amsterdam. De uitslag van den negenden dag der examens voor leerling-apotheker is als volgtgeëxamineerd en toegelaten 6 candidaten, te wetenP. N. Hen- sen, geb. te Rotterdam; H. E. Van Leyden, geb. te Krommenie; J. Van der Moer en F. J. M. Van Ghert, geb. te 's-GravenhageW. Bolle, geb. te Zierikzee, en S. Van Dijk, geb. te Steenwijkerwoud. Het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen is met goed gevolg afgelegd door H. Van Aken, geb. te 's-Hage; S. W. Arntz, geb. te MillingenA. Frederikse, geb. te AlmenH. J. C. Van Lent, geb. te MookG. Van der Meulen, geb. te Drachten; C. G. A. A. Rouyer, geb. te Utrecht; S. Schilstra, geb. te Roorda- huizen; Th. M. Thien, geb. te Zutfen; I. Van Trigt, geb. te Zalt-BommelI. Van de Velde, geb. te 's-HageH. Vixseboxse, geb. te Almeloo, en I. M. A. Zwart, geb. te Gorredijk. Aan een candidaat werd het diploma onthouden. De heeren E. L. Kruseman van Salatiga (Java) en P. H. Voorhoeve van Rotterdam hebben met gunstig gevolg het eind-examen aan de rijks landbouwschool te Wageningen afgelegd. Dit examen is het eerste eind-examen, dat aan die inrichting werd gehouden. Het verkregen diploma geeft recht, middelbaar onderwijs in de landbouwkunde te geven. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1235 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4465 volwas sen personen en van 1015 kinderen. Aan het internationale zangconcours, dat Dinsdag a. s. op het Trocadero te Parijs zal plaats hebben, zullen ook nog deelnemen „Rotte's Mannenkoor" van RotterdamCaecilia" van 's-Gravenhage en „Zanglust" van Amsterdam. In eene gisteren te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering der Kanaal maatschappij, bijgewoond door 3j aandeelhouders met een kapitaal van f 2,075,000, uitbrengende 189 stemmen, is met algemeene stemmen de over eenkomst met de regeering goedgekeurd betreffende het uitstel van betaling der door den staat voor geschoten 51/j millioen. Het opperbevel over de troepen, welke van 2 tot 12 September a. s. aan de groote veldma- noeuvres op een gedeelte der kust van Zuid- en Noord-Holland in verband met de zeemacht zullen deelnemen, zal worden gevoerd door den generaal- majoor Pfeiffer. De Eerste Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 30 Juli, 's avonds te halfacht. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande aanwezigen off', van gez. 2de kl. van de landmacht in West-Indië M. Vis met uit. Juli ontslag ver leend, en hem met ingang van primo Aug. benoemd tot off. van gezondh. 2de klasse bij het leger in Ned. Indië. Gemengd Nieuws. Omstreeks elf uren werd gisteravond iemand in hoogst beschonken toestand naar het bureei van politie gebracht. Daar de dienstdoende commissaris hem meer dood dan levend waande, werd de hulp van dokter Audreson ingeroepen, die verklaarde dat hart en pols reeds stilstonden. Hij trachtte echter de levensgeesten weer op te wek ken, wat hem dan ook, nochtans alleen door krachtige geneesmiddelen, mocht gelukken. Niettegenstaande het bewuste jongmensch nog in deerniswaardigen toestand verkeerde, bekende hij toch nog dat hij naar de catechisatie gaande, op verkeerde wegen was gekomen. Het tienjarig knaapje, datsederteen drietal dagen uit de ouderlijke woning op de Uiterstegracht was verdwenen en waaromtrent reeds verschillende geruchten in omloop waren o. a. dat het door kermisvolk zou zijn opgenomen, dat het door de politie in een kermistent was ge vonden enz. is hedenmorgen pcUtrechtsche schuit van Woerden naar hier teruggebracht. Het is ge bleken dat de knaap op den dag der geheimzinnige verdwijning in plaats van de hem opgedragen bood schap te doen, de voormalige Hoogewoerdspoort uit en verder naar Woerden is geloopen. De warme dagen schijnen weer aan te komen. Men zoekt overal koele plekjes op om eens een oogenblikje bij te komen. Het is daarom niet ongepast te wijzen op de bad-inrichting van den heer A. "V an Driel. Zijne nette inrichting, de prompte bediening, alles werkt mede om een be zoek daar zoo aangenaam mogelijk te maken. Ook de abonnementsprijzen zijn zoo laag mogelijk ge steld, dat bijna ieder in staat is er gebruik van te maken. Betreffende het in het lokaal „Zomer- lust" op te treden concert-en operetten-gezelschap van den heer Pickaneser zegt de Schied. Crt. dat de uitvoeringen daar ter stede uitmuntend ge slaagd mogen heeten. Zoowel van de gymnastiekers als de komieken wordt met lof melding gemaakt. De aanwezigen brachten er genoeglijke avonden door, omdat dit gezelschap zich onderscheidt door be schaafde en nette vormen en de operetten evenzeer als de komische voordrachten recht geestig zijn. Daar de gelegenheid van den heer Seljee voor dergelijke gele genheden uitmuntend is, zal het hem ook zeker niet aan een druk bezoek ontbreken. Donderdag-middag is aan den Leid- schendam even buiten de kom van het dorp, uit de vaart langs den Stompwijkschen weg, door een paar jongens opgevischt het lijkje van een pas ge boren kind van het mannelijk geslacht. Gewikkeld in een zwarten vrouwenrok, voorzien van steenen, waren bovendien de handjes en de voetjes ieder nog afzonderlijk bij elkander gebonden. De Amsterdamsche dienstmaagd, die bij bet teruggeven van den godspenning een rijks daalder van bordpapier in plaats van een echten aan een dame ter hand stelde, heeft, meldt deA. C., aan de politie, die haar over deze handelwijze ondervraagd heeft, ten antwoord gegeven dat hier eene vergissing was voorgevallen, wat bevestigd is door de huishoudster en de keukenmeid, met wie zij op dit oogenblik in dienst is. Deze toch heb ben verklaard dat zij gewoon was een rijksdaalder van bordpapier, dien zij op St.-Nicolaasavond in een portemonnaie van haar vrijer had ontvangen, steeds in den zak te dragen en dat zij alzoo de zen rijksdaalder voor een echten bij vergissing in het papier heeft gewikkeld. In Friesland hebben zich bij de on langs gehouden hooilandsverhuringen gevallen voor gedaan, dat er soms geen enkele gegadigde was opgekomen en de notaris overrichter zake huis waarts kon keeren. Sommige stukken buitenland zijn dan ook voor ongekend lage prijzen verhuurd. Zoo heeft o. a. een stuk land, dat in den jong- sten winter voor ruim f 32,000 was aangekocht, slechts f 200 huur kunnen opbrengen. Men meldt uit Maastricht dat de man, die in hechtenis genomen werd op het ver moeden van zijn kind te hebben willen verdrinken, onmiddellijk in vrijheid is gesteld. De man had den knaap medegenomen om te baden, en koesterde in de verste verte het voornemen niet, het kind eenig leed te doen. Een al te ijverig politie-mau schijnt hier dus eene nogal geen kleine vergissing begaan te hebben. Te Delfshaven heeft van drie kinde ren, die met een nachtlampje in bed speelden, waardoor het beddegoed vlam vatte, er één zoo danige brandwonden bekomen, dat het is overleden. De zoogenaamde „ballon captif', waar van wij voor eenigen tijd in ons blad melding maakten, is thans zoover gevuld dat het schuitje kan bevestigd worden aan de twee cirkels, die het met den ballon verbinden. Het bovengedeelte der afsluitklep, die zich thans op een hoogte van 55 meter van den grond der binnenplaats van de Tuilerieën bevindt, is van verre zichtbaar boven de bouwvallen van het paleis en zelfs boven het dak van de pavilions de Marsan .en de Flore. Aan het ondereinde van den ballon bevindt zich een klep van groote afmetingen, die met een veer geopend en gesloten wordt en thans in alle bij zonderheden gemakkelijk kan worden bezichtigd. Een aantal werklieden houdt zich nu bezig met het aanbrengen van den kabel, die het gebeele gevaarte moet tegenhouden, en dat werk levert niet weinig moeielijkheden op, want die kabel, welke 600 meter lang is, weegt niet minder dan 2000 kilogram. Wanneer dat werk zal zijn volbracht, blijft er niets te doen over dan de hulptouwen te verwijderen, die dienst hebben gedaan bij het vulleneenige luchtreizigers zijn op een hoogte van 35 meter boven den beganen grond met die moeielijke en gevaarvolle taak begonnen. Men ver wacht dat ook de president der Republiek dezen reuzenballon zal komen bezichtigen. Maandag a. s. zal een verslag van de werkzaamheden worden aangeboden aan de Académie des Sciences, die daarvoor een speciale commissie zal benoemen. Donderdag of Vrijdag van de volgende week zal waarschijnlijk de eerste opstijging plaats hebben bijwijze van proefneming. Bij iedere opstijging zullen 50 reizigers kunnen worden medegenomen. Men zal den ballon tot een hoogte van 600 meter laten stijgen. De kabel waaraan bij wordt vastge houden, kan 25,000 kilogram bonden, dat is het dubbel der trekkracht van den ballon. Die kabel wordt op- en afgewon-den met twee stoommachines van 30 paardenkracht. De prijs voor iedere opstij ging is per persoon op 20 franken gestold.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1