BUITENLAND. Italië. Ji vislantï. pen" even onverbeterlijk schier als voor veertig jaren. Het blad noemt ook de nette decoratie van een schip en roemt de slotscène een wezenlijke kermis-potpourri, welke het publiek algemeen vol daan doet „huiswaarts keeren". Het laatste mag zeker wel eenigszins betwijfeld worden. Te Leiden althans heerscht over 't algemeen de gewoonte om na afloop van een voorstelling „nog even" de kermis op te gaan. Naar men ons nader meldt was het signalement van den hulponderwijzer volgens het Rott. Nbl. hoofdonderwijzer van wiens arrestatie alhier in ons voorlaatste nommer is mel ding gemaakt, niet aan den stationschef, maar aan de politie per telegram opgegeven door den officier van justitie te Alkmaar, werwaarts dc aan- gehoudende ook is terugvervoerd. Woensdag in den vroegen morgen ontstond er te Haarlem twist tusschen een reeds bejaard echtpaar. De man, C. De J., oud 72 jaren, maakte zich daarbij zoo driftig, dat hij zijne 60-jarige vrouw eenige stooten en schoppen toe bracht en haar met geweld uit de bedstede sleurde. Daarover met recht verbolgen, maakte de vrouw in den loop van den dag aanstalten om met al het hare de echtelijke woning te verlaten, waarop de man in den namiddag de bemiddeling der politie inriep. Een agent verscheen in de woning, doch terwijl de vrouw aan dezen hare grieven uit eenzette, stortte zij plotseling in elkander en zeeg dood neder. Natuurlijk zocht men dadelijk ver band tusschen dit plotseling overlijden en de een "tiental uren daaraan voorafgegane mishandeling. De lijkschouwing die gistermiddag op last der justitie plaats had, moet echter aan het licht hebben gebracht, dat de vrouw gestorven is aan eene hartkwaal, waaraan zij reeds lang, zij het ook onbewust, lijdende moet geweest zijn. Onlangs werd door eenige bladen ge- ineld dat door een notaris te Amsterdam 18,000 in rekening was gebracht voor kosten van verkoop van een huis van 110,000 waarde. Het Han delsblad kan thans mededeelen, dat het bewuste huis het „Hotel des Pays-Bas" in de Doelenstraat is, dat door den heer Collin is gekocht. Tegen den notaris is eene aanklacht ingediend, nadat een makelaar had verklaard dat de kosten van over dracht, registratie, loon, enz. slechts 8 pet. moes ten bedragen. De bedoelde notaris had f 20,000 van den heer C. onder zijne berusting. Hij stuurde -zijn cliënt de rekening van f 18,000 en twee bankbiljetten van ƒ1000 en dacht dat de afrekening zoo al heel mooi was. In de gemeente Wester hoven, nabij Eindhoven, is het vierjarig kind van een landbou wer met het hoofd naar beneden in een mestton gevonden. Het was gestikt. Het dorp Lenk (kanton Bern) is door brand vernield. De badinrichting alleen bleef gespaard. Het verzoek van vele personen in Duitschland, die den naam Nobiling dragen, om dien naam te mogen veranderen, is toegestaan. Zij zullen dien voortaan Edeling schrijven. Een zestienjarig jongeling, Christian Sifert genaamd, liep Maandag-avond te Mülhau- scn in beschonken toestand langs de straat en rukte in 't voorbijgaan een meisje, dat met eene vriendin op de stoep stond te praten, de kam uit het haar en nam dien mede. Het meisje liep ver schrikt naar binnen en verhaalde haar moeder, die reeds ter ruste lag, wat er gebeurd was. De moe der springt uit het bed, trekt ijlings een paar kleedingstukken aan, snelt den jongeling achterna, grijpt hem bij den kraag en eischt den kam terug. Met een zwaren vloek trekt hij een dolk, steekt dien de vrouw in het hart en bracht ook de dochter, die hare moeder achterna was gesneld, eene wond in den arm toe. De moeder viel onmid dellijk dood. Daar in Far ijs van allelevensmiddelen belasting wordt geheven, kan men vrij juist het verbruik nagaan. Dat dit dezer dagen bijzonder hoog is en aanzienlijke winsten in de stadskas brengt, blijkt uit de volgende cijfers: in Juni werden verbruikt: 10,307,669 kilo's vleesch, 2,248,064 kil. visch, 1,116,073 kil. boter, 16,068,964 eieren, 273,346 kil. kaas, 559,602 kil. oesters en 628,907 kil. fruit en groenten. Een jong Engelsch meisje, dochter van den heer C. K. Hael, heeft te Parijs haar tweede examen in de Sorbonne afgelegd en is thans gerechtigd zich te noemen „Bachelier ès Lettres." Tosn de Oostenrijksche minister van justitie aan den sjah van Perzië werd voorgesteld, maakte deze, ten blijke dat hij de beteekenis van den titel begreep, eene beweging met de hand aan den hals. M a a n d a g-n amiddag zijn de werkplaat sen van den heer Hendrickx, vuurwerkmakerte Ant werpen, door een verschrikkelijken brand vernield. De buren hoorden eensklaps eene hevige ontplof fing, die de vensterruiten vernielde. Ér volgden nog eenige ontploffingen, doch minder hevig dan deeerste. Het dak Was bij de eerste ontploffing in de lucht gevlogeneen dikke rook verspreidde zich boven den omtrek en werd door den noor denwind in zuidelijke richting gedreven. Er kwam aanstonds hulp opdagen, maar toch stonden de werkplaatsen en magazijnen toen reeds in vuur; de vlammen bereikten eene onmetelijke hoogte, en de duizenden vuurpijlen, bommen enz., die in de lucht ontploften, gaven aan de wolken en vlam men de helderste en prachtigste kleuren. De werk lieden vluchtten naar alle kanten; een kwam er met brandende kleeren uit. De kleeren werden hem aanstonds van het lijf getrokken, doch hij had reeds erge brandwonden bekomen en werd in een erbarmelijken toestand naar het gasthuis gebracht. In minder dan 20 minuten schoot er van de fa briek, o. a. door gebrek aan water, niets over dan rookend puin. Aan redden viel niet te deuken; eenige boeken zijn echter er uitgehaald. De schade wordt op 100,000 fr. berekend, en er is niets verzekerd. Een paarden twee honden vondenden dood in het vuur. De omliggende gebouwen heb ben weinig geleden. De 20-jarige werkman, die brandwonden bekwam, is zeer erg gewondvoor zijn leven schijnt echter geen vrees te bestaan. Een ander werkman ontbreekt. Onder het puin is een ver koolde romp gevonden, doch tot nu toe heeft men niet kunnen uitmaken of die romp van een mensch of van een dier is. Eene vrouw welke in de buurt woout en in haren hof zat te werken op het oogen- blik dat de eerste ontploffing plaats greep, heeft de vlucht kunnen nementoen zij later terug kwam, bevond zij dat haar werkgoed verbrand was. Volgens een later bericht zou een werkman in den brand omgekomen zijn. Frankrijk. Aangaande de werkstaking te Anzin en Denain wordt gemeld, dat de tapperijen overal op last der overheid zijn gesloten. De mijnen worden door troepen bezet en de samenscholingen van arbei ders door patrouilles uiteengejaagd. Zingende troe pen trekken intusschen van mijn tot mijn, om den arbeid te verhinderen. TeOrchies, bij St.-Amand, werden de gendarmes door eenige honderden werk lieden aangevallen. De gendarmes schoten hunne geweren in de lucht af, maar toch werd een der werklieden gewond. Dezelfde bende wilde tot aan de Denain doordringen, maar werd door ruiterij uiteengejaagd. Te Navely ontstond evenzeer eene botsing tusschen troepen en werklieden; naar men verneemt, werden vijflien personen daarbij in hech tenis genomen. De plaatselijke overheid beweert, dat de arbeiders aan een oproeping van buiten af gehoorzamen. Ook is op de bedreigde punten een groot aantal Bonapartistische agenten opge merkt. Te Atrecht wordt beweerd, dat de arbeid- staking eene soort van weerwraak is voor de niet-verkiezing van Amigues. Volgens latere be richten is men de beweging meester, doch vreest men dat de werkstaking tot het departement Pas de Calais zal overslaan. "Duitschlo nd. Met groote belangstelling ziet men het besluit der regeering te gemoet ten aanzien van Hödel, of hem namelijk gratie zal worden verleend dan wel of de regeering het recht zijn loop zal laten. Strikt genomen zou dergelijke vraag voorloopig als geheel ontijdig kunnen worden beschouwd, want zoo lang de termijn niet is voorbijgegaan, binnen welken de veroordeelde cassatie van het arrest kan vragen, is alle redeneering over deze quaestie doelloos. Meu verzekert echter dat Hödel ten stelligste heeft verklaard, dat hij van geen rechts middel hoegenaamd gebruik wil maken. De zaak trekt ook vooral hierom zoozeer aller aandacht en belangstelling, omdat, indien het doodvonnis, tegen Hödel geslagen, niet ten uitvoer wordt ge legd, de doodstraf als feitelijk afgeschaft mag wor den beschouwd. Immers, in welke gevallen zal dan nog eene dergelijke veroordeeling toegepast worden, vraagt de Berlijnsche berichtgever van de „Weser- Zeitung", indien de vorstenmoordenaar van de straf wordt verschoond? De „Nuova Antologia", om de veertien dagen verschijnende, ziet in den uitslag van het congres slechts een kortstondig uitstel van het Oostersche vraagstuk. Meu heeft hier, volgens het blad, slechts te doen met eene soort van proefneming, met een voorloopigen toestand. Italië deed wèl op een on zijdig standpunt te blijven en zich zijne eischen voor te behouden. Een verbond met Engeland stond gelijk met onverschilligheid jegens de Christenen op het Balkau-schiereiland en was nog onbestaan baarder voor Italië dan een verbond met Rusland, terwijl zulk een verbond Engeland tot represaille maatregelen zou uitgelokt hebben. De „Riforma" keurt het overwicht af, aan Oosten rijk in de Adriatische Zee gegeven. Het blad vraagt waarom Bosnië en de Herzegowina onder den beschavenden invloed dier mogendheid zouden gesteld worden, terwijl de beschavende invloed van Italië aan Albanië ontzegd wordt. Ook het „Journal de St.-Pëtersbourg" bespreekt de werkzaamheden van het congres, en zegt dat het, ofschoon het geen radicaal werk tot stand bracht, toch het mogelijke heeft gedaan. Het is nu Ruslands taak met aandacht de uitvoering der hervormingen te bewaken. Genoemd blad critiseert de wijze, waarop de Russische pers zich uitlaat, en toont daarin tegenstrijdigheden aan. De pan-Slavistische partij daarentegen is ver van tevreden met den uitslag van het congres zij had blijkbaar niet alleen veel meer verlangd, maar ook meer verwacht. Ook de „Golos" geeft aan hare ontevredenheid lucht. Grr ietcenlan d De prefect van Corfu heeft aan den voorzitter van den Griekschen Raad van State een telegram gezonden, meldende dat eenige Turken van Konis- polis (Epirus) een Cliristeudorp aan de kust heb ben in brand gestoken. Een Grieksch stoom vaar tuig heeft een aantal vrouwen en kinderen aan boord genomen en hen naar Corfu overgebracht. De prefect heeft een andere stoomboot afgezonden, tot het afhalen van 200 inwoners, die aan het strand vertoeven en er aan alles gebrek hebben. Volgens een ander bericht, bij den voorzitter van den Raad ontvangen, gingen 500 Zeibeks, te Loutron in Thessalië, voort met het in brand ste ken van Christen- en Turksche dorpen, zonder onderscheid. De mannelijke vluchtelingen, die zich thans op Grieksch gebied bevinden, wenschen naar Thessalië terug te keeren om hunnen eigendom te verdedigen, doch worden daarin door de overheid verhinderd. In geheel Griekenland heerscht ontevredenheid over den uitslag van het congres. Telegrammen. MALTA, 18 Juli. De „Himalaya" vertrok gis teren naar Cyprus met Wolseley en staf aan boord. Verscheidene andere transporten vertrokken met 7000 man. ROME, 18 Juli. De agitatie neemt meer en meer toe. Een aantal vergaderingen zijn aange kondigd ten einde rectificatie der Italiaansche grenzen te vragen als een verdedigingsmaatregel tegen het Oostenrijksche overwicht in de Adriati sche Zee. WEENEN, 18 Juli. De onderhandelingen be treflende de occupatie vorderen langzaam. De Porte verlangt dat Oostenrijk des sultans souvereiniteit zal erkennen en handhaven. Oostenrijk daarente gen verlangt het onbepaalde recht om de Oosten rijksche burgerlijke administratie en militaire con trole uit te oefenen zonder eenige verplichting. KRAGUJEWATZ, 18 Juli. De Skuptchina keurde met algemeene stemmen de begrooting voor 1878 goed. Volgens deze zijn de ontvang sten geraamd op 38,833,080 eu de uitgaven op 38.623,097 piasters.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2