BUITENLAND. België. Groot-Brita nnië. Oostenr.»Hong-. Monarchie. Van de 4610 huwelijken, die hier te lande in 1877 tnsschen jonkmans en jongedochters werden gesloten, waren er 99 waarbij de man alleen, 324 waarbij de vrouw alleen, en 87 waarbij man en vrouw beiden verklaarden niet te kunnen schrijven. In het Rumeensche district Tekuch, nabij het dorp Funder, is groote ontsteltenis teweeggebracht door de plotselinge verschijning van een tot nu onbekend dier, eene soort van mol, geelachtig van kleur, 20 centimeter lang en 8 centimeter in omtrek, met de gedaante van een adder. De ongenoode gasten verwoestten reeds meer dan 120 bunders graan; een gedeelte van den grond is zoo totaal uitgegeten, dat het onmo gelijk zou zijn te zeggen, wat er in gezaaid is geweest. Gedurende den dag verdwijnen de schade lijke beesten in diepe holen onder den grond, welke zij des nachts verlaten om hun verwoestings- werk te beginnen. De oudste bewoners van het district herinneren zich niet ooit een dergelijk dier gezien te hebben. De mijnwerkers in de belangrijke steenkolenmijnen te Anzin (Nord) hebben den arbeid gestaakt; zij verlangen 5 fr. loon en ver mindering van werktijd tot 8 uren per dag. Zij nemen eene dreigende houding aan, zoodat de prefect te Rijsel militaire voorzorgsmaatregelen genomen heeft. Eene andere grève te Parijs doet meer van zich spreken, maar heeft minder te beteekenen: 250 bedienden in de bouillon etablissementen van Duval hebben de voortzetting van hun werk geweigerd. Een jongmensch te Parijs had zijn revolver netjes schoongemaakt toen zijne moeder de kamer binnenkwam. Verheugd over zijn werk, jriep hij„kijk eens, moeder, hoe mooi nu mijn revolver isOnwillekeurig liet hij den haan spelen, maar nog twee kogels bevonden zich op het wapen, wat de jongeling niet wist. Zijne moeder stortte badende in haar bloed neder. Hoewel ernstig, zijn de wonden toch niet doodelijk, zoodat men haar leven hoopt te redden. Uit de Seine is door een matroos opgehaald het lijk van een vijftigjarig persoon, hetwelk ongeveer zes dagen in het water moet gelegen hebben. Het lijk, dat door de zorgen van den commissaris van politie naar de Morgue is overgebracht, was geheel naakt; het linkerbeen is ter hoogte van de knie afgehakt, terwijl de rech terarm en de linkerzijde zwaar verminkt zijn. Te Madrid heerscht sinds een veertien dagen gebrek aan drinkwater. Het gemeentebestuur heeft namelijk goedgevonden in dezen tijd de reservoirs te laten schoonmakende fonteinen en pompen leveren dientengevolge slechts geelachtig en troebel water. Het gebrek is zóó erg, dat eenige liters drinkbaar water tot zelfs met een peseta worden betaald. De telegraaf meldt uit Nieuw-York, dat er in de westelijke staten eene buitengewone hitte heerscht. Te St.-Louis hebben zich o. a. alleen Maandag 150 gevallen van zonnesteek voorgedaan, waarvan 50 met noodlottigen afloop. Op een berg bij Grenoble, de Mont Sant-Eynart genaamd, had onlangs een buiten gewoon voorval plaats. Op de zuidwestelijke hel ling van den berg was een man bezig met zijn zoon hout in het bosch te hakken, toen eensklaps uit een naburig hol een ontzaglijke beer te voor schijn trad, wellicht dezelfde, wiens aanwezigheid eenige dagen te voren was gesignaleerd en waarop men zonder succes had jacht gemaakt. Het ver schrikkelijke dier wierp zich op den jongste der mannen, een ware Hercules, zoo wat gedaante als wat spierkracht betreft. Omvergeworpen, rolde hij met den beer langs de op die plek vrij sterke glooiing. Ouder hen bevond zich een diepte van 300 a 400 meter. Gelukkig kwamen zij eeuige meters boven den voet van den berg te land tegen eenige vooruitstekende dikke boomwortels. De schok, door den beer gevoeld, was zoo geducht, dat hij van zijn prooi werd losgerukt en beiden achterover werden geworpen. De jonge man, die niet. geheel zijn bewustzijn had verloren, klampte zich vast aan de afhangende takken van een eik en wist zich in dien toestand te houden totdat ziju vader, in allerijl toegesneld, hem hulp kon brengen. De ongelukkige bracht het er met den schrik en talrijke kneuzingen af. Middelerwijl rolde de beer verder naar beneden, om ten slotte door een nieuwen schok tegen een rots te worden verpletterd. Men vond hem dood aan den voet der rots, en zijn vleesch, 40 centimes het kilo opbrengende, diende als eene kleine vergoe ding voor den doodsangst, welken hij zijn prooi had doen doorstaan. JFranki'ij li. Frankrijk heeft thans een leger van 3,600,000 man, bestaande uit1°. onder de wapenen te land 480,000, ter zee 50,000 man; 2°. met verlof naar hunne haardsteden te land 900,000 met een reserve van 700,000, ter zee 20,000 met een reserve van 40,000 man. Het territoriale le'ger telt 700,000 man, en heeft een reserve van gelijke sterkte. Op voet van vrede heeft het staande leger 110,000 paarden; bij mobilisatie is het dubbele aantal be- noodigd. Na zulk eene mobilisatie zou Frankrijk onmiddellijk 1,180,000 man in het veld kunnen brengen, namelijk: 770,000 infanteristen, 142,000 artilleristen, 90,000 cavaleristen en 20,000 genie soldaten, bij den legertrein 44,000 man, voor de gendarmerie 50,000 en 38,000 bij de administratie. Het rollend materieel bestaat uit 46,000 stukken. Berichten uit Valenciennes bevestigen de tijding, dat Dinsdag te Anzin eene werkstaking is uitgebroken, die zich over het geheele kolen- district dreigt uit te strekken; het aantal van hen, die weigeren voort te werken, bedraagt 5000. De overheid heeft dadelijk maatregelen genomen om ongeregeldheden te voorkomengisteren zou den nog twee bataljons en een eskadron derwaarts vertrekken. Maandag is het ethnographisch congres te Parijs geopend. Het congres zal verscheidene dagen duren en het verslag der discussie zal worden opgenomen in de officiëele verzameling, die wordt uitgegeven van alle lezingen en congressen, welke bij gelegenheid van de internationale tentoonstel ling dit jaar te Parijs gehouden zijn. Uit een door het „Journal officier' open baar gemaakten staat blijkt, dat de invoeren ge durende de eerste zes maanden van dit jaar eene waarde hebben bedragen van 2,098,225,000 fr., tegen 1,788,200,000 fr. in hetzelfde tijdvak van 1877, en de uitvoeren eene waarde van 1,577,S39,000 fr., tegen 1,664,336,000 fr. in 1877. "Dxjitseliïaiicl. De „Prov. Corresp.", over het werk des vredes van het congres sprekende, zegt datookdeEngelsch- Turksche overeenkomst betreffende Cyprus eer een waarborg voor verdere vreedzame ontwikkeling in het Oosten zal zijn dan eene aanleiding voor nieuwe conflicten. De „Post" verneemt dat de keizer dringend wenscht om, zoo het eenigszins mogelijk is, den nieuw te kiezen rijksdag persoonlijk te openen. Prins Von Bismarck is gisteren naar Kis singen vertrokken. De officieus-Russische „Nord" zegt„Het wordt bevestigd, dat de Rumeensche regeering den ruil van de Dobrudscha tegen Bessarabië aanneemt. Naarmate de nationale hartstochten in het vor stendom tot bedaren komen en het kalme afwe gen der belangen mogelijk wordt, zullen de Ru- meniërs bespeuren, dat het bezit van eene haven aan de Zwarte Zee en van de aangrenzende kust hun eene schoone toekomst opent, indien zij daar van partij weten te, trekken en zij flink aan het werk gaan. Hunne' onderwerping, zij moge nu gedwongen ziin, zal mettertijd vrijwillig worden en goede vruchten dragen. Uit Parijs werd dezer dagen aan de „Courrier de Bruxelles" geschreven, dat, naar men meende, ook tusschen België en Duitschland onderhande lingen aanhangig waren over het opnemeu van België in het Tolverbond van het Duitsche Rijk. Toen lord Beaconsfield eergisteren te Dover om halfdrie aankwam, werd bij door het gemeente bestuur met een toespraak begroet. In zijn ant woord verklaarde hij, dat aan lord Salisbury een deel van den lof toekomtdeze heeft evenveel als hij zelf voor het land verricht. Hij drukte verder de hoop uit, dat de verkregen uitkomsten zullen strekken tot eer voor de koningin, tot heil van het land en tot het behoud van den vrede in Europa. In het Lagerhuis zeide de heer Bourke dat hij niets dam geruchten vernomen had over verandering in den toestand van Tunis en Tripoli. Sir S. Northcote deelde mede dat de Turksche regeering tot het onderhouden van een leger voor de verdediging van Aziatisch-Turkije zich niet verbonden had. Bij de beraadslaging over de artikelen van de wet op de veeziekte, gisteravond in het Lager huis gehouden, stemde de regeering in met een amendement, volgens hetwelk de geheime raad bij de toelating van vee uit alle landen bevoegd zal zijn om van gedwongen slachting vrijstelling te verleenen, indien het vee geen bezwaar voor be smetting blijkt op te leveren. Graaf Zichy heeft met de Porte al de schik kingen met betrekking tot de bezetting van Bosnië getroffen. De Porte verklaarde nadrukkelijk, dat het zich in dit opzicht naar de wenschen van Europa voegde. De „Presse" meldt dat de Bosnische op standelingen in de nabijheid van Eschkovatz be sloten hebben om zich aan het besluit van het Berlijnsche congres over de bezetting door Oosten rijk te onderwerpen en aan de bevelen van den Oostenrijkschen militairen bevelhebber te gehoor zamen. De Bosnische agenten, de heeren Wes- selitzki en Bossidarovich, die zich thans te Weenen bevinden tot bevordering der belangen van de Bosnische christenen, hebben in last ontvangen om aan de vluchtelingen, die naar Bosnië terug- keeren, dezelfde gedragslijn aan te raden. Italië. Te Napels heeft eene volksvergadering plaats gehad, ten doel hebbende om de vereeniging van die plaatsen in Oostenrijk, waar Italiaansch ge sproken wordt, met Italië te bepleiten. De ver gadering werd door een talrijk publiek bijgewoond. Generaal Avezzano presideerde. Er werden tele grammen voorgelezen uit de steden Trente en Triëst, waarin wordt verklaard dat Oostenrijk geen vrede zal hebben zoolang de gemeenten, waar Italiaansch gesproken wordt en die ook van Italiaanschen oor sprong zijn, niet bij Italië zijn gevoegd. Een te legram van graaf Saffi is in denzelfden geest vervat. Onder de sprekers trok vooral de redevoering van den heer Imbriani de aandacht; hij verweet aan het Berlijnsche congres, dat het aan Oostenrijk provinciën had gegeven waarop die mogendheid geen recht had, terwijl aan Italië de streken wer den onthouden, waarop het alle recht kon doen gelden. De heer De Zerbi, van de rechterzijde, verzekerde dat zijne partij met de linkerzijde zou meegaan in een oorlog van wedervergelding. Prof. Bovio, afgevaardigde van de linkerzijde, betoogde dat het congres onbevoegd was om het beginsel van nationaliteit te beslechten. De voorzitter las, onder luide bijvalsbetuigingen, eene resolutie voor, waarin de buitenlandsche staatkunde van het ka binet wordt afgekeurd en de medewerking van alle Italianen aan hunne broeders van Trente en Triëst wordt toegezegd. Daar de radicale partij voornemens is, dergelijke bijeenkomsten door het geheele land te organiseeren, is in een Kabinets raad besloten, aan de prefecten instructiën te zen den, om een oog te houden op de beweging en op de agitatie, die er het gevolg van kan zijn. De berichten, welke in de laatste dagen over de staking van betaling door de stad Florence ziju aangebracht, geven grond om te hopen dat men zich moeite geeft om met de krediteuren een schikking te treffen. De Toscaansche kamerleden hebben zich vereenigd en een commissie benoemd, die met de regeering in overleg zal treden. Deze commissie verlangt, dat de koninklijke commissaris nog langer in functie zal blijven, dat de regeering voldoende middelen verstrekke om de stedelijke uitgaven te bestrijden totdat het Parlement een beslissing genomen heeft, dat door de voortzetting van de op openbaar gezag ondernomen bouwwerken, den stedelijken armen hulp worde verleend, en eindelijk dat de regeering aan de Toscaansche bank en aan de spaarbank zooveel steun verleene om beiden voor den ondergang te behoeden en huu krediet op te beuren. De ministerraad besloot zoo spoedig mogelijk een wetsvoorstel iB te dienen, strekkende om aan de eerste punten

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2