N°. 5651. Vrijdag A'. 1878. (9 Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 8TADS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. ■MiMW PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden.r 1.10. Franco per post..'.7rrr.".".«.~. a 1.4(1 Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIES: ¥«n 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17-J. Greotere letters naar plaatsruimte. De Tweede Kamer heeft heden het wets ontwerp tot regeling van het lager onder wijs met 52 tegen 30 stemmen aangenomen. De Bnrgemeeater, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, breDgt bij deze ter algemeeue kennis dat door hem aan den ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 15den Juli jl. invorderbaar verklaarde kohier voor de personeele belasting, dienst 1878/79, van Wijk VI, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Conrant. Leiden, De Bnrgemeeater voornoemd, 18 Juli 1878. V. d. BRANDELER. UEIDE1V, IS Juli. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van dr. H. C. Rogge en voortdurende door het bedanken van dr. G. Van Gorkoin, is door den kerkeraad der Remonstrantsch-Gere- formeerde Gemeente alhier het volgende alphabe- tische drietal gevormddr. J. A. Beyerman, pro ponent; ds. G. Buisman, pred. te Delft, en dr. W. A. Terwogt, pred. te Oude-Wetering. De uitslag van den zesden dag der examens voor leerling-apotheker te Middelburg is als volgt geëxamineerd 6, afgewezen 1, toegelaten de heeren R. Van Eek, geb. te Tiel; M. P. M. Moesman, geb. te Makassar; K. Wolven Jr., geb. te Am sterdam; E. Zalm Kok, geb. te Enkhuizen, en W. L. Van den Broek, geb. te Rotterdam. Den zevenden dag werden geëxamineerd 6, afge wezen 1, toegelaten de heeren: B. J. Boerigter, geb. te Laren; J. H. Van Westendorp, geb. te Vollenhove; W. J. H. Timmermans, geb. te Roermond; P. Meyerdirck, geb. te Vegesack (bij Bremen), en S. Boon, geb. te Den Helder. De heeren H. Meyer, van HeerenveenA. W. Verheyden, van Krabbedijke; G. E. W. Geill, van 's Grevelduin Kappelle, en J. G. Kronouer, van Dordrecht, hebben den laatsten dag te Amsterdam met goed gevolg het eerste natuurkundig staats examen afgelegd. Te Utrecht zijn nog tot vroedvrouw be vorderd: mej. A. Vissenga, geb. Van Houten, en mej. H. Berkenhamer. Hiermede zijn de examens afgeloopeu. Tot rector-magnificus der Amsterdamsche universiteit is voor het studiejaar 1878/79 benoemd de hoogleeraar dr. S. A. Naber. Dat de naam van Nederlandsche virtuosen ook im den vreemde van goeden klank is, heeft de onderscheiding bewezen, te beurt gevallen aan den oudsten zoon van den talentvollen musicus den heer Erans Coenen, den heer Louis Coenen, die te Weimar als solo-pianist heeft medegewerkt op het hofconcert, gegeven bij gelegenheid van het jubilé der regeering van den groothertog van Saksen-Weimar. De jeugdige virtuoos moet bij deze feestelijkheid bijzonder hebben uitgemunt en de aandacht getrokken, want onze koning die, evenals prins Hendrik en meer andere vorstelijke genoodigden, het concert bijwoonde, sprak den heer Coenen in de meest vleiende bewoordingen aan en stelde hem aan de hooge gasten voor als een landgenoot, die een sieraad is der edele kunst, welke hij zoo gelukkig beoefent. Het N. v. d. D. verneemt dat er ernstig sprake is van plannen tot het verbouwen der groote koopmansbeurs te Amsterdam en dat de minister van waterstaat en nijverheid heeft aan geboden de alsdan benoodigde lokalen voor post en telegraafdienst van de gemeente voor f 3000 '8 jaars te huren, welk aanbod door de gemeente voor dat geval aanvaard zon worden. Men meldt uit Den HaagDe commissie voor de geloofsbrieven van den heer Rose is van oordeel, dat de niet-toelating van het gekozen gemeenteraadslid, op grond van het niet voorlezen of niet verbaliseeren der 10 ontbrekende stemmen bij de vrije verkiezing, bij volslagen gemis van eenige mogelijke benadeeling van rechten, kansen of waarborgen, voor de kiezers geen wettigen grond zou hebben. Zij adviseert mitsdien tot toelating van den beer Rose als raadslid. Naar men mededeelt heeft de bekende genea logist A. A. Vorsterman van Oyen te Maastricht op de te Milaan gehouden tentoonstelling van het „College International des Arts, Lettres et Sciences" voor zijne genealogische en heraldische inzendingen de gouden medaille eerste klasse verworven. Prins Oscar van Zweden heeft gisteren met gevolg een bezoek gebracht aan prins Frederik en is, na op het huis „De Pauw" het ontbijt gebruikt te hebben, te drie uien weder uit de residentie vertrokken. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Prinses Maria", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee C. J. Smith, den 16den dezer te Gibraltar aangekomen en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Aan boord van dien bodem was alles wel. De commies bij het departement van kolo niën P. J. Bouwmeester is bevorderd tot hoofd commies. De Staatscourant van heden behelst een koninklijk besluit tot uitbreiding van het personeel voor den dienst der staatsspoorwegen op Java, en tot organisatie van dat personeel, in dier voege dat daaraan ook het toezicht op de particuliere spoorwegen kan worden opgedragen. Het Zweedsch oorlogskorvet „Saga" is heden via IJmuiden naar Noorwegen vertrokken. Het stoomschip „Holland" is 16 Juli 's avonds van Suez vertrokken; de „Conrad", 8 Juni van Batavia vertrokken, kwam gisteren te Nieuwediep aan. Tweede Kamer. Vóór de aanneming der onderwijswet zijn heden de overige artikelen goedge keurd, met verwerping van enkele amendementen. Het aangehouden artikel 81 werd goedgekeurd, nadat de regeering verklaard had de weigering van on dersteuning aan ouders van niet schoolgaande kin deren niet te doen slaan op het verleenen van ge neeskundige hulp. Tevens is na verwerping met 42 tegen 40 stemmen het amendement Yan der Oye-Barge met 75 tegen 3 stemmen nog aangeno men het ontwerp vaststellende bepalingen tot be teugeling der longziekte onder het rundvee. De Kamer is op reces gescheiden. Alvorens op reces uiteen te gaan heeft de Kamer mr. A. D. Van Assendelft de Coningh, met ingang van 1 October a. s., op de meest eervolle wijze ontslag verleend als tweede commies-griffier, uit welke betrekking hij wegens redenen van gezondheid met gemeld tijdstip eervol ontslag had verzocht. Gremengd Nieuws. Tusschen man, vrouw en moeder had gisteravond in eene woning in de Vrouwenkamp een twist plaats, waarbij ook huisraad door het raam werd geworpen, ten gevolge waarvan de man door de politie met behulp van eenige militairen en onder medegeleide van «ene joelende menigte naar het politiebureel werd gebracht. Hedenmorgen omstreeks halfelf is bij ongeluk in de Mare gevallen de 65-jarige weduwe Koenekop, doch zonder eenig letsel be komen te hebben gered door zekeren Van der Zeeuw. Op den O.-Z.-Achterburgwal te Am sterdam is in den afgeloopen nacht een man van de trappen gevallen en onmiddellijk overleden. Een knaapje van ongeveer tien jaren, wonende op de Uiterstegracht, werd gisteravond uitgezonden om in de nabijheid een boodschap te doen. Tot heden is het niet teruggekeerd. De ver moedens dat het zou verdronken zijn, werden door het visschen met dreggen op verschillende plaatsen, evenmin bevestigd. Dezer dagen heeft zich een matroos van de marine vrijwillig in arrest begeven, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Reeds in 1869 was hij te Liverpool gedeserteerd van een transport schepelingen, bestemd voor Zr. Ms. schroefstoomschip „Amstel", destijds ge- stationneerd ter kuste van Guinea. Hij zal deswege voor een zeekrijgsraad te Willemsoord terechtstaan. Eene dienstmaagd, die, volgens de Amsterd. Crt., dezer dagen op aanbeveling schrif telijk haar dienst had aangeboden aan eene dame aldaar en bij mondelinge overeenkomst den dienst had aanvaard en de gebruikelijke gift van den godspenning had aangenomen, kwam dit bewijs van de gesloten overeenkomst eergisteren terug brengen, omdat zij van den dienst afzag. Zij over handigde den ontvangen godspenning, een rijks daalder en een gulden in een papier gewikkeld, en vertrok. De dame bleek echter, bij het open maken van het papier, voor f 2.50 beetgenomen te zijn, want in plaats van dit geldstuk in klin kende specie te ontvangen, was het een rijksraalder van bordpapier, zooals die bij de banketbakkers te verkrijgen zijn. Hoe arglistig dit nu ook be dacht was, het meisje was dom genoeg geweest om vroeger haar waren Daam en woonplaats op te geven, zoodat het der politie gemakkelijk viel haar rekenschap te vragen van hare handeling. Men meldt uit Maastricht dat Woens dag-middag door de maréchaussees buiten de voormalige Tongersche poort aldaar aangehouden is een gehuwd man, die trachtte zijn kind in de rivier de Jeker te verdrinken. Aan de Goesche schutter ij werd b ij de laatste gewone oefening een aangename ver rassing bereid. In plaats van zich naar de exercitie plaats te begeven, marcheerde men naar een aan den commandant, den heer M. J. Soutendam, toe- bekoorende weide, waar, na eenige oefeningen te hebben gemaakt, rust werd gehouden en de man schappen door den commandant werden uitgenoo- digd om, ter herinnering aan zijne kort geleden herdachte 25-jarige vervulling dier betrekking, een glas wijn te ledigen. Onder het wisselen van eenige toespraken en het genot van wijn en sigaren werd de verdere exercitietijd aldaar op aangename wijze doorgebracht. Gisternacht is te IJmuiden eene der nieuwe vloeddeuren, welke buiten de sluis lag, terwijl men bezig was met haar op dekieljukken te leggen, daarvan afgegleden en in de diepte ver dwenen. Gelukkig zijn verder geene ongelukken gebeurd, maar het verwisselen der deuren zal daar door eenig oponthoud hebben. Op 24 en 25 Juli e. k. zijnvoorde rechtbank te Maastricht gedagvaard de kapelaan van de St.-Servatiusparochie Oorten, wegens tegen de bestaande verordeningen met eene openbare processie naar Scherpenzeel te zijn uitgetrokken, en de pastoor van de St.-Mathiasparochie Syben, eveneens als geleider eener processie, gehouden binnen Maastricht.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1