N°. 5649. 17 Juli. A\ 1878. Woensdag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. HOMERUS' ILIAS DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: foor Leiden per 8 maanden.1.10. 1AO. Franco per post Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf.1-05. Iedere regel meera 0.17A Greotere letters naar plaatsman te. DOOR Mr. C. VOSMAEB. Een werk als dit mag, naar onze meening, niet door ons blad geïgnoreerd worden. Tal van dichters uit alle natiën en alle tijden hebben hunne krachten beproefd, om de heerlijke scheppingen der Epische dichtkunst te vertolken in hnnne taal. Aan zeer weinigen is dit gelukt. Steeds zijn zij te kort geschoten. Te weinig doorgaans waren zij doorgedrongen in den Homerischen geest, in den Helleenschen stijl en versbouw, om weer te geven wat de zanger sprak tot hen, die zijne taal en poëzie begrepen. De uitnemendsten onzer dichters, zelfs een Bilderdijk en Da Costa, waren voor die taak niet berekend. In Duitschland gelukte het aan Yoss om tot stand te brengen, wat nog niemand had kunnen volvoeren. Hij gaf eene meesterlijke vertolking van den ouden Helleenschen zanger, terwijl hij in getrouwheid aan het oorspronkelijke onover troffen bleef. Welnu, datzelfde heeft Yosmaer voor Nederland beproefd. Bijzonder gelukkig geslaagd mogen wij die po- ping noemen. En wat versbouw betreft èn in dictie heeft Yosmaer Homerus getrouw wedergegeven. 't Zou ons niet verwonderen, als zijn werk een standaardwerk werd. Met aandacht hebben wij zijne overzetting met het oorspronkelijke vergeleken en telkens werden wij getroffen door de juistheid en nauwkeurigheid, waarmede dit is geschied. De heer A. W. Sijthoff te Leiden zorgde voor eene keurige uitgave. Met blijdschap begroeten wij die poging, om tot de kinderen van onzen tijd te brengen het heerlijke en voortreffelijke, dat de voorgeslachten hebben gewerkt. 't Spreekt van zelf, dat ook den arbeid van Yosmaer eenige gebreken aankleven. Sommige woorden en vormen zijn onjuist en On-Neder- landsch vertolkt. Doch met Horatius zeggen wij, waar zoo veel schoons wordt geboden, vitten wij niet kleingeestig op enkele gebreken. Moge ook deze bewerking der Ilias medewerken om meer en meer bekend te maken de onsterfelijke meesterstukken der Oud-Grieksche kunst! LEIDES, 16 Juli. Het gedeelte van den Ouden Rijn tusschen de Hoogstraat en de Hooglandsche Kerkgracht heeft heden een feestelijk aanzien. Aan beide zijden is van elk huis op één na de vlag uitge stoken. Terwijl de heer J. E. Kuyper nl. indertijd reeds als predikant de achting zijner gemeentenaren mocht genieten, leveren de bewoners dier buurt, nu hij als rustend predikant zijn geuden huwe lijksfeest viert, thans het bewijs hoezeer zij in zijn huiselijk feest met hem deelen en tevens hoe zeer de achting tegenover het gouden echtpaar ook nog van hnnne zijde onverflauwd is gebleven. Ook van andere zijden mochten de jubilarissen vele bewijzen van belangstelling ondervinden. Het Vaderland, in zijn nommer van heden j verslag gevende van de „proeve van vordering", Zaterdag door de leerlingen der koninklijke muziek school in Diligentia gegeven, vermeldt onder de leer lingen die bij die gelegenheid eervol werden ont slagen, onze stadgenoote mej. N. M. J. Werst, aan wie het diploma voor piano en theorie werd toegekend. Ten behoeve van de afdeeling „hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus" van het gym nasium Willem III te Batavia, wordt verlangd een leeraar in de Engelsche en Hoogduitsche talen en letterkunde, bevoegd tot het geven van middel baar onderwijs in die vakken. Zij, die genegen zijn om zich in de bedoelde betrekking aan 's lands dienst in Nederlandsch Indië te verbinden, kun nen zich, ter mededinging, uiterlijk tot en met 25 Juli aanstaande, aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het departement van koloniën gericht, en aan de inspecteurs van het middelbaar onderwijs (adres dr. M. Salverda, te 's-Graven- hage) in te dienen request, onder overlegging van een bewijs van zedelijk gedrag, afgegeven door burgemeester en wethouders hunner woonplaats; een certificaat van voldoening aan de wet op de nationale militie, afgegeven door den commissaris des konings in de betrokken provincie, en hun diploma en andere bewijzen van bekwaamheid. Na het afleggen van het gewone eindexamen der leerlingen van het 4de studiejaar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht zijn tot veearts be vorderd de heeren H. A. P. Brunt, van Bode graven, M. Flohil, van Brouwershaven, C. Van Heelsbergen, van Dordrecht, en J. De Man, van Middelburg. Voor het toelatings-examen hadden zich 33 adspiranten aangegeven; door 28 hunner werd eraan deelgenomen. Van deze zijn 16 toegelaten. Het eerste natuurkundig staatsexamen is nog met goed gevolg afgelegd door de heeren N. J. Hocke Hoogeboom en W. J. Hubers van Assen- raad, beiden van Amsterdam, en J. A. Vrijheid, van Zutfen. De commissie ter examineering van vroed vrouwen, zitting houdende te Utrecht, heeft nog toegelaten mej. J. P. A. Vreedeveld, geb. Van Biezen, en mej. A. Nieuwkerk, geb. Schilder. De uitslag van den vijfden dag der axamens voor leerling-apotheker te Middelburg is als volgt geëxamineerd 26 heeren; toegelaten 5; te weten: D. Schouwman en E. J. Heltzel, geb. te Amster dam; N. A. E. Taverne, geb. te Leiden; A. C. Yernooy, geb. te Sittard; R. G. L. Ten Bosch, geb. te Nieuw-Leusden. Ds. K. W. Yethake, pred. te Katwijk- binnen, heeft voor het beroep naar Schiedam bedankt, en ds. J. Schotel, pred. bij de Christ.- Gereform. gem. te Alphen, voor dat naar Noor deloos ds. Eigeman, pred. te Delfshaven,heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Dordrecht aangenomen. De opbrengst van 's rijks middelen over het afgeloopen eerste halfjaar bedraagt ƒ1,170,910.89 minder dan in het vorige jaar, niettegenstaande op de directe belastingen, die gewoonlijk weinig verschillen, 141,445 meer ontvangen is. De oorzaak is niet ver te zoeken. De in- en uitgaande rechten, sedert 1 Juli des vorigen jaars belangrijk verlaagd, hebben 577,166 minder opgebracht en I de belasting op het gedistilleerd heeft hare voor uitgaande beweging niet alleen gestaakt, maar is zelfs 1,169,330 beneden het vorige jaar gebleven. Ware het niet dat de suiker-accijns rnim ƒ300,000, het recht van successie 137,000 en de posterijen met de telegraphie ruim 108,000 meer hadden opgebracht, de uitkomst zou nog nadeeliger geweest zijn. De loodsgelden hebben nagenoeg 40,000 meer opgebracht. Die uitkomst, gepaard met de meerdere opbrengst der posterijen met de telegraphie, is intusschen geen ongunstig teeken voor de leven digheid van het verkeer. Ter vervulling van de betrekking van leeraar in de wiskunde en het boekhouden aan de h. b. s. met 3-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam wordt aanbevolen de heer P. Weltevreede, leeraar aan het instituut Noorthey bij Voorschoten. Bij het groot Oost-Indisch ambtenaars-examen, van 17 Juni tot heden te 's-Hage gehouden, zijn, naar orde der eindranglijst, de volgende heeren toegelaten: W. P. D. De Wolff van Westerrode (D.), jhr. O. Van der Wijck (D.), J. A. Ro- chussen Jr. (D.), mr. J. W. L. M. Van Oordt (D.), J. A. Van Rijn van Alkemade (D.), P. G. De Geus (L.), M. J. A. Krnseman (D.), P. L. Ten Cate (D.), J. C. E. Manden (D.), J. J. Van Huffel (D.), J. D. Parteur Wzn. (D.), J. L. C. Twijsel (D.), W. Bol linger (D.), C. F. R. Ockerse (0.), A. VanSen- den (D.), T. L. Stoetenhoff (D.), A. C. De Heer (D.), A. Meilink (D.), II. Cornets De Groot (D.), G. W. H. Peltzer (D.), mr. J. Dumon (D.), J. H. C. Beer (D.), J. J. P. Cambier (D.), mr. J. L. T. Rhemrev (L. U.), C. J. Brouwer (D.), W. Assé (D.), II. A. A. Deckers (D.), mr. R. M. Van Haagen (D.), E. L. K. Storm van 's Gravesande (D.), mr. H. Z. A. Gutteling (D.), E. Wester kamp (D.) en L. A. Scheffer (D.). De letters D. (Delft) en L. (Leiden), achter de namen der toegelatenen geplaatst, wijzen aan bij welke der beide gemeente-instellingen voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië zij hunne opleiding hebben ontvangen, terwijl de letters L. U. aanduiden, dat de can- didaat is ingeschreven geweest aan de Leidsche Universiteit. Over het aanstaande huwelijk van prins Hendrik met prinses Maria van Pruisen leest men in de Haagsche kroniek der Gron. Crt.„Ver langend wordt de komst van het vorstelijk echt paar te 's-Gravenhage verbeid, en men is voorne mens der jeugdige prinses eene schitterende ont vangst te bereiden. Yan gemeentewege zijn reeds plannen voor eene keurige versiering der stad en voor eene illuminatie ontworpen, maar de geheele bevolking zal zeker medewerken om de ontvangst reckt feestelijk te doen zijn. Ik heb reeds iets vernomen van een plan tot plaatsing vóór het paleis van prins Hendrik van een monsterpyramide van bloemen, op te richten door de voornaamste bloemisten van het geheele land." Op den door „Amstels Mannenkoor" uitge schreven zangwedslrijd in het Paleis voor Volks vlijt heeft nog de Nationale Zangschool van Am sterdam Zaterdag den derden prijs behaald. Dui zenden woonden de uitvoering bij, die door vaux- hall, vuurwerk enz. besloten werd. De opbrengst van den wedstrijd, die ten bate komt van het monu ment voor dr. Sarphati, bedraagt nagenoeg 1500. Door de regeering is de heer mr. D. Yan Eek, lid der Tweede Kamer, benoemd om haar op het a. s. letterkundig congres te Kampen te vertegenwoordigen. Gedurende de maand Juni deed zich één geval van longziekte voor, nl. in Zuid-Holland. Het stoomschip „Wyberton", 5 Juni van Rotterdam vertrokken, is gisteren te Batavia gearriveerd; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Nienwediep, vertrok gisteravond van Aden; de „Prinses Amalia", van Nienwediep naar Batavia passeerde gisternamiddag Aden, en de „Madura," van Batavia naar Nienwediep, Dungeness.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1