N°. 5648. A0. 1878. 16 Juli. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Gemengd Nieuws. ÜM PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden......1.10. 1.40. Afzonderlijke Nommers0.G5. Franco per post. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regelsT.1-05. Iedere regel meera 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 15 «Vuil. Dr. G. Van Gorkom te Amsterdam heeft voor het op hem uitgebrachte beroep tot predikant bij de Remonstrantsch-Gereformeerde gemeente alhier bedankt. De commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart alhier zal Maandag 29 dezer, 's morgens te 10 uren, eene keuring houden van knapen, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, f 13.50, f 2.80 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en f 1.35. De commissaris des konings in de provin cie Zuid-Holland maakt bekend, dat wegens uit te voeren herstellingen aan de brug over den Rijn aan het Haagsche Schouw, liggende in den grooten weg der 1ste klasse, n°. 4, de passage voor rij en voertuigen, paarden en vee over die brug zal gesloten zijn van en met 15 Juli 1878 tot en met 23 Juli daaraanvolgende, en dat de scheep- en stoomvaart door de brug op 19 Juli 1878 gedu rende eenige uren zal gestremd zijn. De passage van 's-Gravenhage naar Amsterdam en omgekeerd moet plaats hebben over Leiden. 's Konings commissarissen in de onderschei dene provinciën zijn door den minister van oorlog gemachtigd om, in het belang van de haringvisscherij, aan de verlofgangers van de militie te land, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun be roep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet konden worden aangenomen, de ver gunning te verleenen tot het deelnemen aan die visscherij, en dat wel al behooren zij tot een corps, waarbij zij tot het bijwonen van herhalings oefeningen zouden moeten opkomen; zullende zij, ter visscherij afwezig, ter zake van bedoelde op komst in werkelijken dienst voor diligent worden gehouden. In den loop der maanden Sept., Oct., Nov. en Dec. e. k. zal gelegenheid gegeven worden tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een akte van bevoegdheid als arts en van een akte van bevoegdheid als tandmeester. Zij die tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 Nov., moeten daarvan vóór 25 Aug.; zij, die het examen na, 1 November wenschen af te leggen, tusschen 1 en 15 Oct. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. M. Polano te Leiden. In de maand September zal examen worden afgenomen ter verkrijging van diploma voor het eerste natuurk. examen en het natuurk. examen voor hulp-apothekers, het tweede natuurk. examen, of van akten van bevoegdheid als hulp-apotheker en apotheker, in art. 16 vermeld. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toe gelaten, moeten daarvan vóór 20 Augustus e. k. schriftelijke opgave doen aan den voorzitter der commissie van examenvoor het eerste natuurk. examen en het natuurk. examen voor hulp-apo thekers, den hoogl. dr. C. H. D. Buys Ballot, te Utrecht; voor het tweede natuurk. examen, den hoogl. dr. F. C. Donders, te Utrecht; en voor het practisch examen van hulp-apotheker en de examens van apotheker, den hoogl. dr. J. W. Gunning, te Amsterdam. De commissie ter examineering van vroed vrouwen, zitting houdende te Utrecht, heeft nog toegelaten mej. J. Schuitemaker en W. Ridderhof. De minister van marine deelt in de Staats courant van heden de voorwaarden mede, waarop aan twee jongelieden, onderwijs genietende aan de polytechnische school, tot adspirant-ingenieurs der marine kunnen worden aangesteld. Aan de rijks-universiteit te Utrecht is tot doctor in de wis- en natuurkunde bevorderd de heer J. Van Rees, geb. te Utrecht, na verde diging van een academisch proefschrift „over lucht- ademing van Carcinus Moenas." Tot leeraar aan het gymnasium te Arnhem is benoemd de heer dr. G. J. Dozy, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer. Naar men verneemt zal dr. Kuyper eerlang eene buitenlandsche reis ondernemen, ten einde, na de veelvuldige inspanning der laatste maanden, zijne opnieuw eenigermate geschokte gezondheid te herstellen. Als commissaris der Nederl. Handelmaat schappij is herkozen mr. H. L. M. Luden en de heer D. Cordes als commissaris-plaatsvervanger. Blijkens een bij het departement van ko loniën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van N.-Indië dd. 12 Juli, zijn de IV en VI Moekim weder door de vijandelijke benden, die (blijkens het bericht in de Staatscourant van 2 dezer) zich daar genesteld hadden, ontruimd voordat nog de van Java gezonden troepenversterking in Atjeh was aangekomen. Een paar colonnes, welke de verschillende bergpassen zijn doorgetrokken, hebben er geene vijanden ontmoet. Bij de beantwoording van het Kamerverslag nopens de wijziging der begrooting van oorlog van 1877 deelt de minister van marine, tijdelijk minister van oorlog, mede dat het vooruitzicht bestaat dat de minister De Roo over eenigen tijd zijne werkzaamheden weder zal kunnen opvatten. De Zweedsche oorlogskorvet „Saga", met prins Oscar aan boord, is Zaterdag te Amsterdam via IJmuiden aangekomen. De burgemeester stoomde de korvet met het bootje „Fatime" te gemoet en verwelkomde den prins in de hoofdstad. De gewone audiëntiën van de ministers van justitie en van oorlog zullen Woensdag en Donder dag niet plaats hebben. Het stoomschip „Schiedam" is 13 Juli van Maassluis naar Nieuw-York vertrokkende „Hamp ton", van Batavia naar Rotterdam, is 11 dezer des avonds van Malta vertrokken, en de „Prins van Oranje" gisteravond te Southamton gearriveerd de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, ver trok gisteravond van Aden. Tweede Kamer. De discussiën over de onderwijswet zijn heden gevorderd tot den Vierden Titel. De artt. 4654 werden goedgekeurd. Bij art. 46 had eene discussie plaats over de faculta tieve schoolgeldheffiug, die door de heeren Mackay, Teding van Berkhout, Saaymans Vader en Van Heydenrijck werd bestreden. Art. 49 is aangenomen, met de bijvoeging dat 's Konings besluit in de Staatscourant wordt gepubliceerd. Art. 54 werd goedgekeurd na verwerping van het amendement van den heer Van den Berch van Heemstede om voor het platteland slechts de hulponderwijzersakte te eischen voor het hoofd der bijzondere school. Morgen voortzetting. Mr. G. Dumbar, oud-burgemeester van De venter, lid van de Eerste Kamer, is sedert eenige dagen ernstig ziek. Het Haagsche Mannenkoor en de Koninkl. Nationale Zangschool hebben te Amsterdam resp. de gouden en zilveren medaille behaald. Prins en prinses Albert van Pruisen zijn heden te twaalf uren met kinderen en talrijk gevolg te 's-Hage aangekomen. De Delftsche studenten hebben gisteren in hunne maskeradepakken een bezoek aan de residen tie gebracht. Gisteravond is door de politie al hier in arrest genomen J. R., die na een onder linge vechtpartij in de Kamp met een mes een man aan het hoofd verwond heeft. De gewone stilte, die in deze stad heerscht, werd heden gestoord door een marinier met verlof Een sergeant der infanterie nl. gevoelde zich reeds in de Mandeumakerssteeg om de eene of andere reden te zijnen opzichte minder gunstig gestemd, zoodat hij zich naar de hoofdwacht begaf om rapport te maken, ten gevolge waarvan een korporaal en een soldaat den beschuldigde naar de hoofdwacht trachtten te brengen. Op de Hoogstraat gekomen, werd hij echter ontzet door eenige bur gers, die zeker hun medelijden niet konden on derdrukken. Het gelukte hem dan ook te ontko men. Toen men vernam dat hij op de Ruïne was, rukte werderom de wacht uit, doch zij kon slechts de pet van den achtervolgde meesterworden. Met dit cor pus delicti voorzien, keerde men terug. Niet lang daarna kwamen echter een paar vrouwen de pet terug- verzoeken, en gaven op een desbetreffende vraag de woonplaats van den vluchteling op, zeker niet vermoedende dat onze marinier daardoor in den val zou komen. Met eenige versterking ging het nu naar een poort in de Molensteeg, waar in vier woningen huiszoeking werd gedaan, echter zonder eenig gunstig resultaat. Eindelijk vernam men dat men in het vijfde huis moest wezen, en jawel, daar zag men door de glazen den lang- gezochte, reeds in de armen van Morpheus lig gende. Weldra had men zich nu van hem meestergemaakt, waarna hij ouder medegeleide van een groote menschenmassa naar de hoofdwacht werd gebracht, waar 't hem niet aan gelegenheid zal ontbreken na te denken over de straf die hem waarschijnlijk te wachten staat, voor de beleediging van een zijner meerderen. Door Ferdinand Heun is cassatie aan- geteekend tegen het arrest van het gerechtshof te Leeuwarden, waarbij hij ter zake van moord, ge volgd door diefstal, is veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Te Rolde schoot de arbeider JanSchol- ten met een geweer op een duivennest, waarop de duif zat. Het schot trof en de duif zat dood op het nest. De man klom nu in den boom om zijn duifje er uit te halen, maar viel en brak zijn schouder. Zeer waarschijnlijk ten gevolge van het Zaterdag ook door ons medegedeelde bericht van de Fransche „Univers" heeft lord Montagu in het Engelsche Lagerhuis aangekondigd, dat hij heden de regeering zou interpelleeren om haar te vragen, of zij kennis draagt van een tractaat tus schen Duitschland en Nederland, volgens hetwelk Nederland een deel van het Duitsche rijk zou worden In Mei hadden op de Duitsche spoor wegen 22 ontsporingen en 14 botsingen plaats; van deze 36 ongevallen geschiedden er 10 met personen- en 26 met goederentreinen. Er werden daarbij 2 reizigers gedood, 15 reizigers, 9 beamb ten en 2 andere personen gewond, 68 wagens erg j en 152 licht beschadigd. Bovendien telde men 32 dooden en 73 gewonden door persoonlijke onge-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1