N°. 3643. A*. 1878. Vrijdag 12 Juli. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- STAPS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.L10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: V*n 16 regels.Tï1-05. Iedere regel meer".V:0.17$. Greotere letters naar ptaatsrnimte. De BUKGEMEESTER der Gemeente Leiden, Overwegende, dat het hem uit de verklaring van den Heer J. KIMMEL, Geneesheer te Leiden, gebleken is dat de na volgende goederen, als: Een Bed, ean Peluw, twee Dekens, een Hoofd kussen, een Laken, een Hemd, een Onderbroek, een Borstrok, een Nachtjak en twee Stroozakkcn, toebchoorende aai: A. VAN DER LINDEN, wonende te Leiden, door typhns zijn besmet, en uit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting behooren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad n». 134); Besluit en beveelt tevens de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemen, te onteigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 11 Juli 1878. V. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag 15 Juli, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van een hulponderwijzer aan de Jongensschool lste klasse. (126) 2°. Verzoek van G. Aslbertsberg, om continuatie als stadsheel meester. (128) 3°. Idem van het Bestuur der Kweekschool voor Zeevaart, ter bekoming van gemeentegrond. (113 en 125) 4°. Voordracht betrekkelijk de tijdelijke opneming van gelden met snppletoiren staat van begrooting. (130) 50. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1877, van het EvaDgcli9ch Luth. Wees- en Oudelieden- hui8. (181) 6°. Suppletoire staat en staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1877, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (132) 7°. Verzoek van A. P. J. Pruyn, om ontslag als hulponder wijzer aan de school n°. 2 voor onvermogenden. (127) S°. Voordracht betrekkelijk de jaarwedde van den Commissaris van Politie. (129) 9". Verzoek van W. A. Van Lith, betrekkelijk de overwulving van de sloot bij de voormalige Rijnsbnrgerpoort. (134) 10°. Idem van Verkouw en Stokhuyzen ter bekoming van grond op het Raamland. (135) 11°. Rekening der Stedelijke Gasfabriek over 1877. (133) LEIDEN, 11 Juli. De uitvoering in de Ilooglandsche kerk op 3 Juni jl. heeft voor de Sopliia-stichting een batig saldo opgeleverd van f 490.64, waaronder begrepen is eene door den timmerman C. G. Tan Oerle vrijwillig aangeboden korting van f 4<Q voor bet opslaan van het orkest. Tan het buffet in de stads-gehoorzaal of concertzaal alhier is bij herverpachting voor den tijd van 10 jaren pachter geworden B. M. Duyser, kok alhier, voor de som van f 1450 'sjaars. Tot predikant bij de Remonstr.-Geref. ge meente alhier is uit het vroeger gemelde drietal beroepen dr. G. Tan Gorkom, pred. te Amsterdam. Het Bataviaasch Genootschap van kunsten en wetenschappen heeft den lsten Juni zijn 100-jarig bestaan gevierd. Bij gelegenheid van dit feest, dat door tal van genoodigden en vertegenwoordigers van binuen- en buitenlandsche genootschappen werd bijgewoond, zijn benoemd tot eereleden: de mi nister van koloniën mr. P. P. Tan Bosse, dr. A. D. Burnell te Madras, dr. J. J. De Hollander te Breda, de heer K. P. Holle te Waspada, dr. J. II. Kern te Leiden, jhr. mr. J. K. J. De Jonge te 's-Gravenhage, dr. C. Leemans te "Leiden, mr. H. D. Levyssohu Norman te 's-Gravenhage, dr. J. J. Tan Limburg Brouwer, dr. B. P. Matthes te Makassar, dr. H. Neubronner v. d. Tuuk te Boeleleng, dr. G. Schlegel te Leiden en dr. P. J. Teth te Leiden; tot correspondeerende leden: de beer Cd. Busken Huet te Parijs, de heer R. Tan Eek te Breda, dr. M. J. De Goeje te Leiden, dr. H. O. Pleischer te Leipzig, dr. R. Pruin te Leiden, dr. M. C. Kan te Amsterdam, dr. A. Kuenen te Leiden, Emile de Laveleye te Luik, B. H. J. graaf Meyners d'Estrey te Parijs, dr. A. Pelermann te Gotha, de heer P. J. B. C. Robidé van der Aa te 's-Gravenhage, dr. A. Schreiber te Barmen, mr. C. Tosmaer te 's-Gravenhage, Alfred Russell Walace, en dr. Th. Ch. L. Wijnmalen te 's-Gravenhage. Uit het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het ont werp tot aauleg en verbetering van eenige werken ten behoeve van de binnenlandsche scheepvaart blijkt dat gedurende den loop der overweging nog op uitbreiding van het voorstel werd aangedrongen. In de aandacht der regeering werd daarbij aan bevolen een verbetering der watergemeenschap tus- schen Leiden en Den Haag, waar o. a. de kleine sluis aan den Leidschendam een groot beletsel is, en vooral ook een verbetering der vaart van Den Haag naar de Maas. De commissie te Utrecht tot het examineeren van vroedvrouwen heeft den eersten dag toege laten mej.E. Timmermans, A. J. W. Baars en W. M. Eising. De uitslag van den tweeden dag van het examen voor leerling-apotheker te Middelburg is als volgtgeëxamineerd 6 damestoegelaten allen, te weten: mej. J. G. Brandenburg, B. C. Barendsen, A. Straatman, M. H. Broekman en M. C. Punke, allen geboren te Amsterdam; J. M. L. Neideck, geb. te Roosendaal (N.-Brabant), allen leerlingen der Industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam. Te Rotterdam heeft zich een plaatselijk comité gevestigd van belangstellenden in de op richting van een nationaal gedenkteeken voor Hugo De Groot. Het bestaat uit 21 leden. De heer Joost Tan Tollenhoven, burgemeester, is tot eere voorzitter benoemd, terwijl tot bevordering van het beoogde doel eene subcommissie is aangewe zen, bestaande uit de heerenmr. W. S. Tan Reesema, voorzitter, R. Mees, penningmeester, W. Prancken Azn., mr. J. B. Kan, mr. J. C. Reepmaker, mr. H. H. Tels, H. N. Tan Teutem, mr. J. A. Taillant en mr. L. C. Driebeek, secretaris. Men meldt dat vanwege het departement van marine dezer dagen, voor zoover dit niet reeds is geschied, door een teekenaar en verder personeel van 's rijks werf te Amsterdam, met een stoom- barkas de verschillende binnen-vaarwaters van Am sterdam naar Rotterdam zullen worden opgenomen. De Provinciale Staten van Priesland hebben in hunne Dinsdag gehouden vergadering de in een waterschaps-reglement voorkomende bepaling, lui dende: „Trouwen worden in de vergaderingen van ingelanden niet toegelaten" met 30 tegen 12 stem men geroyeerd en alzoo den vrouwen toegang ver leend tot de vergaderingen van ingelanden. Bij beschikkingen van den minister van koloniën, van 9 Juli, zijn G. P. Kummer en J. J. Dekkers gesteld ter beschikking van den gouv.- gen. van Ned. Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouv.-marine daar te lande en is H. Houweling, werkman tweede kl. bij de art.-stapel- en constructie-magazijnen te Delft, ge steld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned. Indië, om te worden geplaatst bij den art.- constructie-winkel te Soerabaia, als meesterknecht smid-vuurwerker. Men schrijft uit Den Haag aan de Zutf. Crt. Dezer dagen is er bij de Tweede Kamer een wet inge komen, de strekking hebbende om een buitenge woon krediet aan te vragen voor de Parijzer ten toonstelling. Men dacht eerst aan anderhalve ton genoeg te hebben, maar nu blijkt het dat twee en een halve ton nog niet voldoende zal zijn. Natuurlijk zal de Tweede Kamer er niet aan denken bet ontwerp te verwerpen. Alleen voor den vorm worden dergelijke voordrachten ingediend. In de meeste gevallen is het geld reeds uitgegeven als de sanctie van de Staten-Generaal wordt gevraagd. Deze regeering handelt zelfs nog bijzonder liberaal, omdat zij zelfs een specifieke rekening overlegt, zoodat men precies te weten komt hoeveel de heeren van de hoofdcommissie, de heeren juryleden en de heeren opzichters verteren. Maar bovendien, het geldt hier immers een groot nationaal be lang de eer van de Nederlaudsche industrie Ja, waarde redacteur, zoo moest bet zijn, maar nu ik zelf te Parijs ben geweest en alles wat Nederland tentoongesteld heeft met aandacht heb bezichtigd, nu ben ik tot de overtuiging geko men dat Nederland beter zou hebben gedaan aan den internationalen wedstrijd niet mee te doen, dan zich op deze wijze te laten vertegenwoordi gen. Of er dan in de Nederlandsche afdeeling niets voorkomt, dat de aandacht verdient en onze industrie eer aandoet? Ik zal de laatste zijn om dat te beweren, ja, ik wil zelfs gaarne toestem men, dat er van het ingezondene oneindig meer part ij had kunnen worden getrokkenmaar dit neemt niet weg, dat het geheel als zoodanig een onbevre- digenden indruk maakt en weinig bezoek trekt. Het nieuwe voorschrift op den velddienst, dat door het leger met ongeduld wordt verbeid, zal, naar men verneemt, nog tijdig genoeg ver schijnen om bij de eerlang te houden groote manoeuvres in toepassing te kunnen worden gebracht. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Trijdag 12 Juli niet plaats hebben. Het stoomschip „Rotterdam" is gisteren van Nieuw-York te Hellevoetsluis aangekomende „Stad Amsterdam" is 9 Juli vau Hongkong te Shanghae aangekomen; de „Prinses Amalia", van Nieuwediep naar Batavia, vertrok van Suez den lOden Juli des namiddags; de „Madura", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde den 9den Juli 's namiddags Gibraltar en Sagres den lOden Juli. TweedeKamer. De geheele dag was heden gewijd aan de voortzetting van het debat over art. 45 der onderwijswet (bijdrage van'30 percent aan de gemeenten) en de vier bekende amendementen, terwijl de heer Bastert bovendien nog een nieuw amendement voorstelde, om de uitkeering te doen be dragen tusschen de 10 en 50 pet., bij bestuursmaat regel vast te stellen. Het artikel werd verdedigd door de beeren Harinxma, De Jong, Tan Eek, Haff- inans, Dijckmeester, Brouwers en Tienhoven en bestreden door de beeren Corver Hooft, Bastert, Asch Tan Wijck en Terheyen. Morgen is demi- nister aan bet woord. Z. M. beeft aan A. R. Tret, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Oirschot; en aan L. P. P. N. I. Houben als bur gemeester van Ulestraten; voor het studiejaar 1878/79 benoemd tot rector-magnificus aan de rijks-universiteit: te Leiden, mr. A. E. J. Mod derman te Utrecht, mr. J. A. Eruinte Gro ningen, jhr. dr. B. H. C. K. Tan der Wijck; beuoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Sommelsdijk, J. Hoeflake, thans als zoodanig te Holwerd; te Holwerd, J. Ter Pelkwijk, thans te Kortgene; te Kortgene, A. Boumau, thans surnume rair der registratie en domeinen. Gemengd IVienws. Aangenaam is het ons, zegt Het Ta- derland, mede te kunnen deelen, dat de badplaats Scheveningen eerstdaags verrijkt zal worden met een „Casino". Naar wij vernemen zal de inrich ting niets te wenschen overlaten een goed ge

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1