volgens art. 24 vereischte minimum aantal onder wijzers, die aan de openbare scholen werkzaam zijn." De heer Saaymans Yader stelt de invoeging voor van een nieuw artikel na 45, in dier voege „Gelijke vergoeding zal ook van staatswege worden toegekend aan scholen, door particulieren of ver- eenigingen opgericht, mits dezelve toegankelijk zijn voor kinderen van verschillende geloofsbelij denis, en verder voldoen aan de vereischten der wet." Gr e m engd IV i e n w s. Ongeveer te halfeen is hedenmiddag al spelende in het water aan de Uiterstegracht geraakt de zevenjarige Jacob Benning, doch zonder bekomen letsel door zekeren Nicolaas Meel, die zich daartoe gekleed te water begaf, gered. In de Nederlandsche spiritusfabriek te Delft is hedennacht omstreeks drie uren een felle brand uitgebroken, ten gevolge waarvan alleen de muren zijn overgebleven. Toen aan de eene zijde het vuur reeds hevig was, werd er aan de andere zijde nog gewerkt. Wegens het studenten feest waren de brandspuiten eerst laat op de plaats des onheils tegenwoordig. Te vijf uren was de brand gebluscht. De oorzaak is onbekend. De fabriek was gedeeltelijk geassureerd. Naar men verneemt moeten er zeventig last Turksche tarwe toevallig gespaard zijn gebleven, daar vóór den brand noch te Delft noch te Botterdam gelegenheid tot ber ging er vau moet geweest zijn en ze daardoor lijdelijk in het gebouw der armbakkerij te Leiden zouden zijn opgeslagen. De politie te Amsterdam heeft een medeplichtige gearresteerd van den vreemdeling, die onlangs gevangen is genomen bij het inwis selen van gestolen llussische effecten. Uit Tessel wordt nader gemeld dat het, op last van den officier van justitie te Alkmaar, ingesteld onderzoek aan het licht heeft gebracht, dat G. Boon te Oosterend is overleden ten gevolge van vergiftiging door rattenkruit. Of hier aan zelfmoord dan wel aan misdaad moet worden ge dacht, is nog zeer duister. Beeds schijnt een voor- loopig verhoor in deze te hebben plaats gehad. Het lijk is in eene verzegelde kist ter aarde besteld. Voor de rechtbank te Maastricht stond dezer dagen terecht de vroegere wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand te Born, beschuldigd van verzuim en onnauwkeurigheid in het opmaken van aangiften. Door het O. M. werd veroordeeling geëischt tot een aantal boeten, te zamen f 490. Bij het binnenkomen van de Zweed- sche oorlogskorvet „Saga" te Nieuwediep, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Bij het lossen van saluutschoten ter reede namelijk is van een adelborst de hand, van een tweeden stuurman de voorarm afgeschoten. Beide gekwetsten zijn in het marine hospitaal opgenomen. Te Delfshaven is Maandag-avond een driejarig meisje, terwijl de ouders afwezig waren, onder het spelen in aanraking gekomen met een petroleumlampje, waardoor het in brand geraakte en zóódanige brandwonden bekwam, dat het aan de gevolgen is overleden. In de gemeente Cromvoirt nabij 's-Hertogenbosch had een oppassend jongmensch het ongeluk van eene met steenen zwaar beladen kar te vallen, met het ongelukkig gevolg dat de kar hem dwars over het lichaam ging. Hij bleef op de plaats dood. De rechtbank van koophandel te Parijs heeft den heer Christophe, directeur van het „Crédit foncier", veroordeeld tot het uitkeeren van het dividend, zooals het in de algemeene vergadering van aandeelhouders was bepaald. Van den lsten tot den 31 sten Mei, zoo leest men in de „Bappel", d. i. gedurende de eerste maand der tentoonstelling, hebben de indirecte belastingen 9,102,000 fr. meer opgebracht dan de raming was. De regeering nu had bij het ont werpen der begrooting voor het loopende jaar de hoogere opbrengst ten gevolge van de tentoon stelling in haar gebeel geschat op 10 millioen, welk bedrag, gelijk men ziet, reeds bijna in eene enkele maand bereikt is. Ofschoon de hoogere op brengst der maand Juni nog niet juist bekend is, staat het echter vast, dat zij voor eerstgenoemde maand geenszins behoeft onder te doen. De ont vangsten der tentoonstelling zelve hebben in deze twee maanden 3,122,903 fr. bedragen. Mag men de „Univers" gelooven, dan is in den avond van den 3den dezer wederom een uit Valencia komende trein bij het uitgaan van den tunnel van Martwell, niet ver van Bar celona, door een veertiental met messen en ge weren gewapende roovers aangehouden, geheel op dezelfde wijze als zulks een maand geleden plaats vond. Het blad verzekert dat de regeering zoo danig met de zaak verlegen is, dat zij het ver zonden van telegrammen desbetreffende belet heeft. De Pransche veearts Moreau heeft bij de lijkopening van een aan dolheid omgekomen houd, terwijl hij aan de omstanders verzekerde, dat na den dood van het dier het speeksel niet meer besmettelijk is, den rug van'een zijner han den bestreken met speeksel en slijm uit den bek van het dier. Ongeveer drie weken later stierf Moreau aan hondsdolheid. Den 4den Juli, toen in de Vereenigde Staten allerwegen de gedenkdag der Amerikaansche onafhankelijkheid gevierd werd, brak er over Pitts burg, in Pennsylvanië, zooals reeds gemeld is, een orkaan los, met donder, bliksem en hagelslag, welke 10 mijlen in den omtrek groote verwoestingen aan richtte. De bliksem sloeg in eene petroleumfabriek, waardoor 80,000 vaten petroleum verbrandden. Stroomen regen vielen, waardoor een geheel huis werd weggespoeld en vijf personen verdronken. Vijf groote boomen stortten op een groep men schel), die een buitenpartijtje hielden, waardoor veertien personen omkwamen en dertig gewond werden. BUITENLAND. FraiiLcï'ij li- Ten gevolge van de storting ad 30 pet. per 8/11 Juli, op de Hollandsche leeniug gevoegd bij de remises naar Holland, als dekking voor te Parijs per 1 Juli betaalbare Spaansche, Portugee- sche, llussische en andere coupons, bestaat er te Parijs groote vraag naar wissels op Holland en heeft de markt daarin eene sedert lang ongekende levendigheid gekregen. Nadat reeds de vorige week de koers tot 206 '/4 pl. 4 pet. gestegen was, is die Maandag tot 206s/8 pl. 4 pet. opgeloopen en werd nabeurs zelfs 208<j2 pl. 4 pet betaald. "Dnitschland. Ter deelneming aan de viering van het regee- rings-jubilé van den groothertog van Saksen- Weimar waren Zondag te Weimar aangekomen de koning en prins Hendrik der Nederlanden, broeders der groothertogin, prins Karei van Pruisen, de koning van Saksen, de hertog van Altenburg, de vorsten Von Beusz, en bijzondere gezanten van de keizers van llusland en Oostenrijk, de koningen van Beieren en België en van den groothertog van Baden. Een aantal deputatiën uit verschillende plaatsen des lands waren mede te Weimar gekomen om den groothertog en zijne gemalin geluk te wenschen. Uit Berlijn wordt van den Ssten dezer aan de „Kölnische Zeitung" gemeldDe beraadsla gingen van het congres, dat heden zijn vijftiende zitting heeft gehouden, die van twee tot zes uren duurde, loopen nu nog over verscheidene vroeger verdaagde punten, bijv. de art. 2528 van het tractaat van San-Stefano, die het bestuur der nog bezelte Turksche gewesten tot hunne ontruiming, de quaestie der krijgsgevangenen enz. betreffen. Een belangrijk deel der werkzaamheid van het congres komt nu ten laste van de verschillende commissiën en van het secretariaat. Prins Bis marck dringt op bespoediging van het werk aan, maar vermoedelijk zal eerst den laatsten dag dezer week de officiöele slotzitting kunnen gehouden worden. Na de sluiting van het congres blijft nog eene commissie van uitvoering onder voorzitter schap van prins Ilohenlohe als „Europeesche con ferentie" in werk7>aaraheid. Deze commissie zal bestaan uit de te Berlijn geaccrediteerde ambas sadeurs met toevoeging van deskundige militairen bij de beraadslagingen over grensquaestiën. Hoe lang die commissie werkzaam zal zijn, is nog niet te zeggen. Haar zal ook de regeling der Turksche financiëele aangelegenheden worden opgedragen, alsmede de regeling der grensquaestre tusschen Griekenland en Turkije, voor zoo ver de bemid deling der mogendheden daarbij noodig is. In elk geval wacht die commissie nog een moeielijke en omvangrijke taak. De gisteren gehouden zestiende zitting van het congres duurde van kwart over tweeën tot vijf uren. Een aantal grensquaestiën zijn wederom afgedaan. Omtrent de grenzen bij Batum werd eene lange en uitvoerige discussie gehouden, die tot eene bevredigende oplossing leidde. Spanje. Het guldenvlies, dat de koning van Hannover droeg, is door de Spaansche regeering aan generaal Martinez Campos geschonken. Jovillar is tot kapi tein-generaal benoemd ter belooning voor de dien sten, die hij op Cuba bewees. Groot-Bri tannië. De berichten uit de Kaapstad, loopende tot 18 Juni, melden dat Sandillis dood bevestigd en zijn lijk door kapt. Von Linsingen gevonden is; eenige andere hoofden der Gaika's zijn gevangen genomen, terwijl Edmond Sandilli een brief heeft geschreven om zich over te geven en over de voorwaarden van zijn onderwerping met het koloniaal gouvernement in onderhandeling is. Een der mindere hoofden, Namba, gaf zich op 11 Juni onvoor waardelijk over en Anta, een derde aanvoerder der Gaika's overleed daags daarna. Terwijl gene raal Thesinger nu naar de kaapstad terugkeert, is te Kimberley den 4den Juni een meeting ge houden om de noodzakelijkheid van krachtige troepenversterkingen op de grenzen in het licht te stellen. Nog denzelfden avond vertrokken 130 vrijwilligers naar het tooneel van den strijd. In Peudoland ziet het er nog verontrustend uit. Cetchwayo maakt zich weder gereed voor een nieuwen oorlog en Secocoeni heeft zich onder de bevelen van den Zulu-koning geplaatst, die ook de Zwazies tracht te overreden met hem tegen de Europeanen op te treden. Er zal dan ook, volgens de „Eastern Prov. Herald", geen rust komen voordat Cetchwayo eens een geduchte les heeft gehad. Een groote wasscherij van wol, van den heer Niveu te Wit- tenhage, is geheel door brand vernield. Uit de Transvaal zijn berichten tot den 26sten Mei ontvangen. Er hadden twee gevechten plaats, waarbij 67 Kaffers gevangen en een groot aantal stuks hoornvee buitgemaakt werden. Er is een voorstel aan liet Huis van afgevaardigden aan geboden om een subsidie van 15,000 pd. st. toe te staan voor een telegraphische gemeenschap met Engeland. Het Kaapsche budget zal, naar men verwacht, dit jaar een tekort geven, daar de ontvangsten 350,000 pd. st. beneden de raming zullen zijn. In eene depeche van lord Salisbury aan den heer Layard van 30 Juni, eerst nu bekend ge worden, wordt het volgende gezegd„Het is dui delijk dat Busland niet van de bepalingen van het San-Stefano-verdrag wil afwijken, wat Batum en de vestingwerken ten noorden van Aras betreft. De Britsche regeering kan deze veranderingen onmogelijk met onverschilligheid aanzien, zelfs indien Engeland overtuigd ware, dat Batum, Ar- dahan en Kars niet de uitgangspunten zouden worden van zendelingen, wier kuiperijen een ge- wapenden inval ten gevolge zouden hebben. Niet temin zou het bezit dier vestingen door Busland een machtigen invloed hebben op de verbrokke ling van Aziatisch Turkije. Het eenige middel, om met voldoende zekerheid te waken voor de duurzaamheid van het Turksch oppergozag in Azië, zou zijn eene verbintenis, aangegaan door eene mogendheid welke sterk genoeg is om haar na te komen en te zorgen, dat een inbreuk, van wel ken aard ook, door Busland op Turksch grond gebied gemaakt, door de wapenen worde gekeerd. De nabijheid van Engelsc'ne troepen zou daarvoor de beste zekerheid opleveren en het eiland Cyprus schijnt het punt te zijn, dat daarvoor de meeste ge schiktheid aanbiedt." Lord Salisbury noodigde daarom den heer Layard uit, om aan de Porte eene overeenkomst voor te slaan. De heer Layard kondigde daarop den 5den Juli aan, dat die over eenkomst tusschen hem en Savfet-pacha is ge- teekend. De vice-minister Bourke heeft gisteravond in het Lagerhuis op eene vraag van den heer Eorster geantwoord, dat de regeering nog geen officieel bericht heeft van de formeele mededee-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2