BUITENLAND. wachts, vooral laatstgenoemde, met een mes vrij ern stige wonden in het gezicht hebben toegebracht. De andere buren maakten zich echter spoedig van den gevaarlijken jongen man hij is pas kort ge huwd en zijn mes meester, terwijl ook weldra de politie tegenwoordig was, die hem een ander nachtlogies dan in zijne nieuwe woniug bezorgde. Tevens is er tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Door dokter Andreson werd de eerste geneeskun dige behandeling verleend. De toegebrachte wonden zijn ook daarom van ernstigen aard, omdat zij den aangevallene zoogoed als beletten te eten. Kunstmatig moet het voedsel in zijn mond wor den gebracht. Bij het opgraven van den grond in de Vrouwenkamp tot het leggen van pijpen voor de duin waterleiding zijn er gisteren verscheidene lijken gevonden, sommige nog geheel onbeschadigd en in kisten. Naar men weet was de tegenwoordige school aldaar vroeger een kerk, waaraan ook een begraaf plaats grensde. Als eene bijzonderheid kan worden ge meld, dat de laatste loteling der gemeente Haar lem, die ter inlijving kou worden opgeroepen, thans in werkelijken dienst zal worden gesteld. Een zoodanig geval heeft gedurende de werking der wet op de nationale militie van 1861 zich nooit aldaar voorgedaan. In een perceel op de Egelantiers gracht bij de Prinsengracht te Amsterdam is Don derdag-avond een kind van twee jaren van de trappen gevallen en onmiddellijk overleden. In een schoen en laarzenkelder, op den Singel bij de Paleisstraat aldaar, viel gistermorgen, terwijl de bewoners nog slapende waren, een groot vat met olie gevuld naar beneden, waardoor deuren en glazen verbrij zeld werden. Met groote moeite werd het vat uit de diepte gehaald. Men meldt uit Deventer: Voor rei zigers naar Berlijn kan de mededeeling van belang zijn, dat dezer dagen den vertegenwoordiger eener geachte Nederlandsche firma de toegang in de hoofdstad van Pruisen is geweigerd, op grond dat hij niet voorzien was van een buitenlandsch pas poort. In afwachting dat hem uit zijne woonplaats een zoodanig stuk gezonden wordt, is hij verplicht in den omtrek der stad te vertoeven. Krachtens bevel van de rechtbank te Zutfen is eergisteren te Olst een hulponder wijzer gearresteerd, verdacht van verduistering van gelden ten bedrage van f 2700 in zijne qualiteit als boekhouder van het armbestuur te Olst, met valschheid in geschrifte. Beklaagde is ongehuwd en genoot een jaarlijksch inkomen van onge veer f 800. Een arbeider, werkzaam bij eenland- bouwer te Berkel, werd eergistermorgen in den stal bewusteloos gevonden. Waarschijnlijk is hij in zijn slaap opgestaan en alzoo van den zolder gevallen. Zonder tot zijn bewustzijn teruggekeerd te zijn, is hij gisteren overleden, eene weduwe met vier kinderen in armoede achterlatende. Op den Heuvel te Tilburg heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Jacobus Buizen, koster dier parochie, was bezig met 't schoonma ken der kerk en gebruikte hiervoor eene ladder. Door een onvoorzien toeval, wellicht dat de man te hoog ep de ladder stond, verloor hij eensklaps 't evenwicht en viel achterover op den hardstee- uen vloer. De val was zoo hevig dat de hardsteen waarop de ongelukkige terecht kwam, in vier stukken sloeg, terwijl 's mans achterhoofd vaneen- spleet en een zijner armen openscheurde dat de polsader zichtbaar was. In dezen beklagenswaardi- gen toestand opgenomen, werd hem spoedig ge neeskundige hulp toegediend. Te Schiedam is eene koopvrouw uit Rotterdam door een molenwagen overreden, met het treurig gevolg dat zij eenige oogenblikken later den geest gaf. Tusschen Hengelooen Delden isDon- derdag door den spoortrein eene oude vrouw over reden. De ongelukkige stak den weg op een par ticulieren overweg over en hoorde wegens hare doofheid het sein niet, dat de machinist, die het gevaar bemerkte, gaf. Zij was onmiddellijk dood. Morgen (Zondag) zal, bijwijze van na feest op het groote feest van den 30sten Juni, in hv^ vijftiende arrondissement van Parijs een wedren v/Ul ezels en ezelinnen gehouden worden, doch een wedren met hindernissen, alskantelende planken, gespannen touwen enz. De afstand is van 2000 meters; de prijzen bedragen 500 franken. De heer Oberbreyr, doctor in de phi losophic te Maagdenburg, heeft, namens en op verzoek van een aantal Duitsche en buitenlandsche doctoren bij verschillende faculteiten, aan de phi- losophische faculteit te Leipzig in overweging gegeven, het doctoraal diploma van Nobiling in te trekken, evenals dit te Rostock is gedaan ten opzichte van iemand die zich aan vervalsching had schuldig gemaakt. Volgens opgaaf van het bureel „Veri- tas" zijn gedurende de maand Mei vergaan 92 schepen, omtrent 10 van welke hoegenaamd niets bekend is, namelijk: 40 Engelsche, 12 Ameri- kaansche, 9 Pransche, 4 Duitsche, 4 Deensche, 4 Noorweegsche, 3 Nederlandsche, 2 Zweedsche, 2 Italiaansche, 1 Spaansch, 1 Grieksch, 1 Mexicaansch, 1 Portugeesch, 8 onder onbekende vlag. Verder 6 stoomschepen, waarvan 5 Engelsche en 1 Neder- landsch. Omtrent 2 van deze is volstrekt niets bekend. echtzaken. Naar de openbare crimineele terechtzitting van het gerechtshof te Leeuwarden is verwezen Ger- hardus Hermanus Cornelis Blanken, oud 41 jaren, zonder beroep, wonende te Groningen. Hij zal terechtstaan ter zake van moedwilligen doodslag. Volgens de akte van beschuldiging heeft hij in den nacht van 6 op 7 Juli 11. op het Molenpad nabij het Diaconiegasthuis te Groningen, Johanna Prancisca Boelens, wed. Johannes Schut, moed willig aangegrepen, op den grond geworpen, ge- stooten, getrapt, verwoud en den hals toegedrukt, zoodat de vrouw weinige oogenblikken later den dood door verworgiug is gestorven. Blanken is reeds meermalen veroordeeld geweest, o. a. door het voormalig provinciaal gerechtshof in Overijsel op 15 Mei 1860 tot acht jaren tuchthuisstraf, en door het voormalig gerechtshof van Eriesland op 7 December 1868 tot zes jaren tuchthuisstraf. A^r-aïikr ij li- Het congres zoo schrijft het „Journal des Débats", dat van bare laatste gunstige vermoedens omtrent Eugelands politiek weder teruggekomen is het coDgres gaat voort, één voor één de vroe ger in het geheim tusschen de drie hoven van het noorden afgesproken schikkingen te registree- ren, waartoe Engeland, na allerlei tegenstribbe- lingen, ten slotte is toegetreden. Geene enkele stem heeft zich verheven tegen de berooving van Rumenië, door Rusland lang vóór den oorlog be raamd, terstond door het kabinet te Berlijn goed gekeurd en door Oostenrijk bij het onderhoud te Reichstadt aanvaard. Europa heeft gedwee het „sic volo, sic iubeo" van Rusland beaamd, waar door de laatste sporen van het tractaat van 1856 worden uitgewischt. Den dag daarna heeft het, zonder een woord er tegen in te brengen, Rus land tot de internationale Donau-commissie toe gelaten. Om de beteekenis van dit prijsgeven der artt. 20 en 21 van het Parijsche tractaat betref fende Rumenië te bevroeden, is het genoeg in herinnering te brengen, dat men ten tijde van het con gres van Parijs juist deze bepaling, waarbij Rusland van de Donau-oevers afgesloten werd, verhief als de schoonste zege voor Europa en als de voornaamste winst van den oorlog in de Krirn. Het zal niet over bodig zijn, zich tevens te herinneren, hoe men toenmaals aan die bepaling zoo groote waarde hechtte, dat lord Palmerston de aanneming er van door Rusland tot de voorwaarde „sine qua non" verklaarde voor den vrede en betuigde liever eeu einde te maken aan het congres dan op dit punt toe te geven. Men ziet hoever van dit ge zichtspunt thans lord Beaconsfield, lord Salisbury en met hen geheel Europa zich hebben verwijderd. Op gelijken toon laat in eenige door de Brus- selsche „Nord" zonder aaumerking overgenomen zinsneden de legitimistische „Union" zich hooren. Het woord van prins Gortschakoff, zegt zij, is vervuld. Het tractaat van 1856 is in stukken ge scheurd en die si ukken kan men nederleggen op het graf van keizer Nikolaas. Volgens het „Paris-Journal" heeft de jury voor de tentoonstelling van kunstvoorwerpen vier groote eere-medailles toegekend aan vier Pranschen, als aan Meissonier, Géröme, Cabanel en Bougeu- reau, en vijf groote eere-medailles aan buitenland sche kunstenaars, als twee uit Engeland, twee uit Oostenrijk-Hongarije en één (Wauters) uit België. "Duitschland.. Volgens berichten der „Kölnische Zeitung" be staat er nog wel eenige kans, dat Batum „als vrijhaven" in het bezit der Turken blijven zou, maar Rusland zal zich even sterk daartegen ver zetten als de Turken daarop zullen aandringen. De overige mogendheden schijnen het niet eens te zijn over de vraag of de quaestie betreffende Batum wel van Europeesch belang is en prins Von Bismarck was ijverig bezig om zijn bemiddelenden invloed te doen gelden. In de twaalfde zitting van het congres moet voornamelijk deze zaak aan de orde zijn geweest. De politieverordening, die, in verband met de laatste bepalingen omtrent de reispassen, voor Berlijn is uitgevaardigd, verplicht de in de hoofd stad komende reizigers of nieuwe ingezetenen om hunne reispassen of paskaarten aan het hoofd des huizes, waar zij hun intrek nemen, over te geven, opdat zij binnen 24 uren aan de politie vertoond kunnen worden. De verplichting om ze binnen dien tijd aan de politie te doen toekomen rust op de hoofden van huisgezinnen, eigenaars van hotels enz., onverschillig of het vreemden dan wel bloedverwanten zijn, die zij herbergen. Zij, die vóór de uitvaardiging dezer verordening te Berlijn gekomen zijn, behoeven zich wel geen reispas meer aan te schaffen, maar worden herinnerd aan de bepalingen der reeds van vroeger bestaande wet, die hen verplicht om, desgevorderd, te bewijzen dat zij zijn voor wie zij zich uitgeven. De zitting van het congres begon gister middag te drie uren en eindigde te halfzes. Vooraf hadden voorbereidende beraadslagingen plaats. Het zou zich met de Grieksche zaken bezighouden de Grieksche vertegenwoordigers waren echter niet tegenwoordig. Ongegrond is het bericht uit Wee- nen, als zou de Turksche gezant reeds last heb ben ontvangen om, zoodra de Oostenrijkers de grenzen van Bosnië overtrekken, zijn post te ver laten. Over de quaestie van Batum werden voor bereidende beraadslagingen gehouden. Men hoopte tot een bevredigend resultaat te zullen komen. Rusland trok zich met zijne cischen tot scha devergoeding iu geld, voor zoover die niet uit drukkelijk door afstand van grondgebied gedekt zijn, tot achter die schuldeischers van Turkije terug, die hypothecaire rechten hebben. Uit Berlijn wordt van gisteren gemeld Nadat de Rumeensc'ne agent te St.-Petersburg, generaal Ghika, reeds gisteren vertrokken was, hebben de Rumeensche ministers Bratiano en Cogalniceano hedenuamiddag hunne terugreis aanvaard. Groot-Britannië. Te Nottingham is door den prins Van Wales Woensdag met veel plechtigheid een kunst-museum ingewijd. De deur van het bekende en prachtig gelegen kasteel van Nottingham, zoo rijk aan her inneringen uit Engelands oude geschiedenis en dat thans in een museum herschapen is, werd door den prius met een fraai bewerkten eu met goud en zilver gemonteerden sleutel in tegenwoordigheid van eene groote, uit vele oorden samengevloeide schare geopend. De optocht derwaarts had op de feestelijkste wijze plaats. In de reeks van zalen van het kasteel zijn reeds vele voortreffelijke kunst voortbrengselen van allerlei aard bijeengebracht. Rusland. Uit Posen wordt, op grond van berichten uit Warschau, aan de Berlijnsche „Post" getelegra- pheerd, dat de Russische regeering besloten heeft, de verplichting tot het betalen der invoerrechten in goud tegen 1 September te doen ophouden. GTele.ari'S'. ramien. WEENEN, 5 Juii. De „Abendpost" meldt dat de minister-president, prins Auersperg, den keizer heden bet ontslag van het gezamenlijke ministerie heeft aangeboden. BERLIJN, 5 Juli. In de zitting van heden verklaarde Beaconsfield niet te kunnen toestemmen dat Turkije verdeeld werd. Hij zag geen parallel

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2