hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten de commiezen 4de kl. H. Houwink ten postk. te AmsterdamJ. J. A. Queysen te 's-Hertogenbosch G. K. Wijnen op het spoorwegpostkantoor n°. 1 T. J. Montijn ten postkantore te AmsterdamJ. S. Parker te Zutfende surnumerair J. G. Van Nauta Lemke te Alphen. Het stoomschip „Torrington" is 3 Juli van Maassluis via Southampton naar Batavia ver trokken; de „P. Caland" is 3 Juli van Iiellevoet- sluis naar Nieuw-York vertrokken; de „Stad Haarlem" is 3 Juli van Aden naar Suez vertrokken. De Koning is voornemens het huwelijk van prins Hendrik bij te wonen en zal daarna ook een bezoek aan Berlijn brengen. Door den hoogen raad is ter vervanging van wijlen mr. A. De Pinto tot lid van den raad van toezicht en discipline der orde van advocaten bij dat rechtscollege benoemd mr. H. A. Neeb, advocaat te Leiden. Tweede Kamer. Bij de voorzetting van het onderwijsdebat werd heden een door de heeren Van Delden en Van Houten voorgesteld nieuw artikel, om de regeling der schooltijden en va- cantiën door de gemeenteraden te doen geschieden, na bestrijding van den minister verworpen met 53 tegen 23 stemmen. Art. 21 werd onver- anderd aangenomen. Art. 22, betreffende het vrijgeven op bepaalde uren en het openstellen van lokalen voor godsdienstonderwijs, gaf aanleiding tot veel discussie. Van katholieke en anti-revolu tionaire zijde zag men er geen concessie in; ver schillende liberale leden verzetten er zich tegen omdat zij er botsing tusschen geestelijk en maat schappelijk gezag door vreesden. De minister erkende dat het geen concessie was, maar een uitvloeisel er van het was de plicht der regeering te zorgen dat in de opvoeding de godsdienst niet worde buiten gesloten. Moeielijkheden vreesde hij bij goeden wil van weerszijden niet. Het artikel werd na eene kleine wijziging met 63 tegen 16 stemmen aange nomen, evenals art. 23. Morgen voortzetting. Door Z. M. den Koning-Groothertog zijn benoemd tot ridder der orde van de Eikelcroon de heeren L. Eland, gepensioneerd adjunct-commies bij het departement van binnenlandsche zaken; H. B. Haze, hoofdonderwijzer aan het instituut voor doofstommen te Groningen, en J. C. Van Aken, pastoor te Breda. Z. M. heeft den sultan van Batjan (resi dentie Ternate) benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw; aan de volgende drie officie ren van het leger, thans op non-activiteit, voort durend pensioen toegekend, als: aan T. L. Mul ler, kapt., administrateur van kleeding en wapening, 975; R. K. Tuckermann, kapt. der inf., f 814; J. C. Van Goens, 1ste luit. der inf., f 900. Door de heeren Röell, Van Naamen van Eemnes en Patijn zijn op het wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs de volgende amendemen ten voorgesteld: Art. 45 te lezen als volgt: „De gemeenten, alwaar tot dekking der plaatselijke uitgaven, be halve de beschikking over vier vijfde gedeelten van de opbrengst der Rijksbelasting op het per soneel, de heffing wordt gevorderd van een hooger bedrag aan gemeente-belastingen, dan het gezamen lijk bedrag van40 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen en 10 opcenten op die hoofdsom voor de ongebouwde eigendommen 25 opcenten op de hoofdsom der per- soncele belasting en een hoofdelijken omslag of andere directe plaatselijke belasting minstens ge lijkstaande met voormelde vier vijfde gedeelten der personeele belasting, bedraagt, of zou bedragen, indien de gemeente-belastingpn in dien vorm werden geheven, hebben aanspraak op vergoeding uit 's Rijks schatkist van een gedeelte der kosten van haar lager onderwijs, tot dat hooger bedrag, zonder dat voormelde vergoeding echter vijftig ten honderd der kosten wegens de jaarwedden der ouderwijzers kunue overtreffen. De noodige voor schriften omtrent de uitvoering dezer bepalingen worden door Ons bij algemeenen maatregel van in wendig bestuur gegeven." Art. 49 te lezen als volgt: „Indien Wij, op voor dracht van de Gedeputeerde Staten van het be trokken gewest, oordeelen, dat eeue gemeente door heffing van het in art. 45 aangegeven belasting bedrag te zwaar zoude worden gedrukt, of wei, in weerwil der toepassing van gemeld artikel, door de uitgaven tot eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven te zeer zoude worden bezwaard, kan haar, bij een door Ons te nemen, met redenen te omkleeden en in de Staatscourant te vermelden besluit uit 's rijks schatkist een sub sidie in de kosten van haar lager onderwijs worden toegekend." Gremeng-d Nieuws. Een aan de herstelling van het kome die-gebouw te Maastricht bezig zijnde werkman had Donderdag-namiddag het ongeluk van de trap leuning te slaan, waardoor hg van een ontzet tende hoogte op den steenen vloer terecht kwam. Hij werd in hopeloozen toestand naar het stads ziekenhuis overgebracht en moet reeds bezweken zijn. Hij laat eene vrouw met vijf nog jeugdige kinderen na. Eene moederte Nijmegen, die zich even van huis verwijderd had, vond bij hare terug komst haar kind in de wieg verbrand. De wedstrijd met postduiven van Rome naar Brussel heeft tot dusver niet tot een rijk resultaat geleid. Van de 1101 duiven, den 23sten Juni 's ochtends te vijf uren te Rome op gelaten, is nog slechts één Maandag-avond te Brussel aangekomen. De eigenaar van dit dier heeft den uitgeloofden prijs van 2000 fr. gewon nen. Aanvankelijk meende men dat een tijdsver loop van twee en een halve dag voldoende zou zijn om de duiven den afstand van Rome naar Brussel te doen afleggen. Het mausoleum dat de koning van Spanje voor zijne overledene gade laat maken zal 5,000,000 fr. kosten. Een echtpaar uit Beek, Limburg, is op last der Eransche regeering in België gearres teerd, onder beschuldiging van te Parijs juweelen Ie hebben ontvreemd ter waarde van ruim 100,000 franken. De gearresteerden behooren tot eeue der deftigste familiën in Limburg. De eerste dag van den verkoop der diamanten vau koningin Isabella heeft 265,625 franken opgebracht. De gewone bevolking van Par ij s be- draagt ongeveer 2 millioen zielen. Volgens een op 2 Juli door den prefect van politie gemaakte statistiek zijn er thans niet minder dan 3,300,000 menscheu in de Eransche hoofdstad. In de helft van Juli zullen te Parijs de „Orphéonistes" van Frankrijk bijeenkomen 22,000 zangers zullen een muziekfeest geven. Er zullen prijzen worden uitgeloofd tot een bedrag van ruim 20,000 fr. Het „Journal de St.- Pétersbourg" noemt het vermoeden, dat Turkije zich tegen de uit voering der congresbesluiten zou kunnen verzetten, ongerijmd. Die mogelijkheid aan te nemen, zou gelijkstaan met de meening dat de Europeesche mo gendheden slechts bijeengekomen waren om vrome wenschen uit te spreken. Het congres zal, eer het uiteengaat, de zekerheid verkregen hebben, dat de Porte met zijne besluiten instemt en ze ten uitvoer legt of het zal die maatregelen nemen, welke het noodig acht. Maandag zijn van het ministerie van financiën te Parijs vier wagens naar het tentoon stellingsgebouw gezonden om het bronzen geld af te halen, dat den vorige» dag voor den toegang betaald was, te zamen omstreeks 130,000 stukken. Gewoonlijk wordt geen geld ontvangen en moet men zich aan de postkantoren enz. van kaarten voorzien. Ditmaal echter was ter eere van het nati onale feest de prijs tot 25 centimes verlaagd, en daar men geen geld wisselde, moesten de bezoekers zich wel van bronzen munt bedienen. BUITENLAND. "Dxiitselilancl. Van officieele zijde wordt gemeld: De Oosten- rijksche gevolmachtigden hebben in het congres, bij het bespreken van het vraagstuk der bezet ting van Bosnië en de Herzegowina, drie over wegingen te berde gebracht. Zij betoogden dat het onmogelijk was, om het verblijf van 150,000 vluchtelingen op Oostenrijksch grondgebied langer toe te staan, omdat deze lieden zich tot roover- benden vormden en ongeregeldheden pleegden. De afkondiging van het krijgsrecht was noodzakelijk geworden, en het gevolg daarvan waren ierecht- stellingen geweest. Indien de Oostenrijksche be zetting niet plaats bad, zouden de kuiperijen der Serviërs en Monteuegrijnen een gevaarlijke gisting in Bosnië gaande houden. Oostenrijk wenschte de medewerking van Turkije en verlangde niet het terugtrekken der Turksche troepen. Het bijeen- trekken der laatstgenoemden te Novibazar zou in tegendeel het voorgestelde doel bevorderen. Gisteren hield het congres geen zitting. Wel zou de commissie van redactie vergaderen. De eerstvolgende zitting van het congres zal waar schijnlijk heden gehouden worden. De aangelegen heden van Rumeuië en Montenegro moeien thans op de vroeger medegedeelde wijze uitgemaakt zijn. Ten opzichte van de quaestie der bezetting van Bosnië en de Herzegowina hadden de gevolmach tigden van Turkije nog geen nadere instruction ontvangen. Waarschijnlijk zou in de eerst volgende zitting van het. congres deze quaestie nogmaals ter sprake gebracht worden. Uit Berlijn werd gisteren gemeld dat het congres vermoedelijk, na nog vier, hoogstens zes zittingen gehouden te hebben, met zijn arbeid zal gereed zijn. In de zitting van beden zouden, naar gezegd wordt, de grensregeling van Griekenland en nog meer grensregelingen, waarover gisteren de speciale commission het eens geworden zijn, in behandeling komen en ten einde gebracht worden. Voorts moeten nog de Donau-quaestie, de quaestie der zeestraten en de aangelegenheden betreffende Azia tisch Turkije ter beslissing gebracht worden. Ten slolte zal het door de commissie van redactie vast te stellen tractaat artikelsgewijze in ber; idslaging komen. De Grieksche gevolmachtigde woonde gisteren de conferentie der commissie voor de grensrege ling van Griekenland bij. Men gelooft dat het verdrag op het congres den lOdeu dezer geteekend zal worden, Italië. De commissie tot onderzoek van de schulden der stad Florence heeft haren arbeid voleindigd. De uitkomst is dat de schulden een bedrag van 142,500.000 lires vertegenwoordigen, een bedrag dat aan het einde van dit jaar met 2,500,000 vermeerderd zal zijn. Volgens een bericht uit Flo rence heeft de rechtbank daar ter plaatse den staat veroordeeld tot het uitkeeren vau de in 1867 aan het gemeentebestuur toegekende rente groot 1,300,000 lires, waarop het ministerie van finan ciën beslag heeft doen leggen, doch welke bij rechtelijk vonnis niet vatbaar is verklaard voor inbeslagneming, daar zij verbonden is ten behoeve van de in 1871 gesloten binnenlandsche stedelijke leening. G root-Bi-itannië. Berichten uit de Kaapstad, loopende tot 11 Juni, melden dat Sandilly's lijk is gevonden. Mapole, broeder van Tini Macorno, en Sornta, broeder van Sandilly, zijn gevangengenomenEdmund Sandilly bood aan zich over te geven. De Grikwa's zijn na een gevecht van zes dagen te Malgas door Blythe verslagen; 52 oproerlingen werden gedood en 2000 schapen buitgemaakt. Kolonel Lanyon was door 800 oproerlingen aangevallen, doch dezen waren met groot verlies teruggeslagen. De motie van den heer Merriman waarbij de handelingen van den gouverneur, Sir Bartle Frere, betreffende het oproepen van de koloniale troepen werden afgekeurd, is door het Kaapsche Parlement met 37 tegen 22 stemmen verworpen. Naar meu meldt is de Grieksche leeniug te Londen geteekend. De Grieksche nationale bank en het huis Rothschild hebben deze leeniug ge nomen tot den koers van 76'/a pet. Zij is 2 mil lioen pond groot, draagt 6 pet. rente en is aflosbaar a pari in 33 jaar. Turkije. De Porte heeft aan de overheden te Jeruzalem last gegeven, om mgr. Bustany, bisschop der Maro nieten, niet in de citadel op te sluiten, maar hem op zijn eerewoord in vrijheid te stellen. De Maro nieten van den Libanon wenschen dat dc bisschop een geregeld gerechtelijk verhoor onderga.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2