BUITENLAND. veertien dagen, te zamen of afzonderlijk. Het laatste lid van het vorige artikel is ten deze toepasselijk. Bij herhaling kan sluiting der school voor een bepaalden tijd door Ons worden bevolen." De heer J. L. De Jonge stelt voor om de eerste zinsnede van art. 33 aldus te lezen„Het schoolonderwijs wordt, onder het aanleeren van gepaste en nuttige kundigheden, dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke ver mogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle maatschappelijke deugden." Gemengd Nieuws. Toen gisteren van de in aanbouw zijnde Kerk op de Heerengracht, welke geheel afgebroken is en eene groote uitbreiding ondergaat, de kap door de werklieden op commando, ten einde aan de vier hoeken gelijke dracht te honden, werd opge haald, brak op zekere hoogte een touw en stortte het gevaarte naar beneden, gelukkig echter zonder eenig menschenleven te eischen. Heden morgen viel op den Zuidsingel een kind van om streeks vijftien maanden van uit de bovenverdieping naar beneden, ten gevolge waarvan het in zorg- wekkenden toestand verkeert. Gisterochtend had een sigarenmaker, die in beschonken toestand verkeerde, het ongeluk in een pand aan de Nieuwstraat te Rotterdam van de trappen der derde verdieping te vallen, waardoor hij vrij ernstig aan het hoofd verwond geraakte. Hij is naar het ziekenhuis aan den Cool- singe! overgebracht. In de Sophiastraat aldaar vond denzelfden ochtend een dienstmeisje de kamer eener alleen wonende vrouw, voor wie zij van tijd tot tijd eenige boodschappen deed, gesloten. Bij het openen der deur werd de vrouw met verkoold bovenlichaam op den rug liggende op den grond gevonden. De vrouw, die gebrekkig is, schijnt voor het een of ander doel een lucifer ontstoken te hebben en daarbij in brand geraakt te zijn, terwijl zij door haar gebrekkigen toestand geen hulp zal hebben kunnen inroepen. De heerenGuillaumeron enOrlet zul len tegen de gemeente Rotterdam procedeeren, ten einde terugbetaling te erlangen van de door hen gestorte 6000 gulden voor de concessie der tram wegen aldaar. Door de Amsterdamsche omnibus maatschappij werden gedurende het 2de kwartaal 1878 vervoerd 1,741,229 personen, tegen 1,246,003 personen gedurende hetzelfde tijdvak van 1S77. De Amerikaansche tramwagen met imperiale is door de maatschappij op de lijn LeidschepleinPlantage in gebruik gesteld. Dezer dagen gaf de laatste trein van Breda naar Rozendaal aanleiding tot een wedren tusschen den trein en twee officieren der huzaren. De weddenschap was, wie eerder bij den bosch wachter in het Liesbosch zou zijn, de heeren te paard of de heeren die met den trein vertrokken waren. De eersten wonnen de pavi en legden den afstand van pl. m. 7500 meter in ongeveer 11 minuten af, hetgeen, met het oog op de vrij druk kende warmte, werkelijk als zeer snel mag worden beschouwd. Een zeventienjarig jongeling van gegoede familie, te Remscheid, in de Rijnpro vincie, ontving dezer dagen van zijne moeder eene ernstige terechtwijzing en geraakte daardoor in zulk een drift, dat hij een bijl greep en op haar toesprong. Met een klein kind op den arm snelde zij naar een aangrenzend vertrek en sloot de deur achter zich toe. De zoon beukte daarop zoo woe dend op de deur, dat alles begon te kraken, zoo dat de moeder in haren angst met het kind op den arm uit het raam sprong. Ongelukkig bleef zij met de voeten haken en sloeg, van ongeveer vijf meters boven den grond, met het hoofd voor over op de binnenplaats. Er bestaat weinig voor uitzicht dat zij het leven zal behouden. Zij heeft ten stelligste geweigerd een aanklacht tegen haar zoon in te dienen, zoodat de jongeling, die onmid dellijk was gearresteerd, weder op vrije voeten moest worden gesteld. Het blij kt dat het groote liberale banket te Brussel Zondag alleen uit een politiek oogpunt geslaagd kan heeten en dat de spijzen en dranken niet minder dan de bediening te wen- schen overlieten. Aan een groot aantal tafels, ver zekert de „Indépendance," kreeg men eenvoudig niets te eten. Men had allerlei lieden als dienst knechten moeten aannemen, die zich niet ontzagen de opengebleven plaatsen zeiven in te nemen, waarop de eigenlijke gasten opstonden en, met servetten over den arm, hun de glazen volschonken, het geen zij zich zonder blikken of blozen lieten welgevallen. Andere knechten maakten zich van de kreeften meester en aten die ten aanzien der ver baasde gasten op. De groote tunnel van de „Rheiuische Eisenbahn" (bij Schwelm, niet ver van Barmen), 25 minuten lang, is Vrijdag-avond ingestort. Van de werklieden zijn negen onder de aarde bedolven en er was weinig kans om hen tijdig te bereiken, want het uitgraven moest met de grootste omzich tigheid geschieden. Een aantal werklieden hebben zich door de vlucht kunnen redden, maar toch zijn er van hen daarbij nog velen gekwetst, waar van één aan de bekomen wonden reeds overleden is. De spoorwegtunnel behoorde tot een nog niet voltooid gedeelte van de baan. Hij was op het metselwerk na gereed; de eerste locomotief was reeds eenige dagen te voren door den tunnel gegaan, die zoo goed doenlijk was gestut, hier en daar met balken van 50 a 70 centimeter dikte, en de ingenieurs hadden nog een half uur vóór het ongeval het werk in oogenschouw genomen zonder eenige beweging van de rotsmassa waar te nemen. Toch bleken de balken nog niet sterk genoeg, toen de wanden van den tunnel begonnen in te stortenzij blijken nu twee- of driemaal doorgebroken te zijn alsof het de dunste latjes waren. De negen metselaars, die niet bijtijds konden vluchten, moeten allen om het leven ge komen zijn; de meesten waren vaders van huis gezinnen. Bismarck heeft zijn baard wederafge- schoren en vertoont zich alleen met den bekenden grooten snor. Men zegt dat de baard hem niet goed stond en mevrouw de herstelling van het status quo wenschelijk achtte. Men schat het aantal bezoekers van de Parijsche tentoonstelling op 30 Juni op 130,000. Aan de „Temps" wordt uit Londen geschreven, dat de twee vacaturen in de Kouse- bands-orde door Beaconsfield en Salisbury zullen worden vervuld. Onlangs werd een jonge Italiaan, Sparaccio, door eenige roovers weggevoerd. Zij eischten een losgeld. De familie wilde 100,000 lires geven, maar door eenige inwoners van Santo- Stefano, die het verblijf der roovers op het spoor waren gekomen, aangevallen, vluchtten dezen met Sparaccio naar een bekende schuilplaats. De familie van Sparaccio vreest nu dat de roovers hem zullen vermoorden. Volgens een telegram uit Salonika hebben 15,000 Albaneezen zich bij Pizzin ver- eenigd en hun landgenooten opgeroepen om naar de wapens te grijpen of te sterven. Berichten uit Armenië luiden, datde Kurden daar vreeselijk huishouden, moorden en plunderen. De Turksche autoriteiten laten hen begaan. In verschillende streken heerscht hongers nood. Een deputatie van 10 personen is van Erzerum naar Berlijn vertrokken, om deze feiten aan het congres kenbaar te maken. Frankrij k. Zondag heeft, overeenkomstig het vroeger ver melde programma, het groote „nationale feest" te Parijs, naar het schijnt in de beste orde, plaats gehad. De deelneming, door de burgemeesters der verschillende arrondissementen geleid, is zeer alge meen geweest en de geheele stad, tot in hare armste wijken, was met vlaggen en groen versierd. Het volk zelf tooide zich met veereu en linten in de nationale kleuren; hier zag men drie vrou wen, geheel in rood, wit en blauw gekleed, naast elkauder gaanginds liep een jongen met witte broek, blauw vest en roode pet; elders weder gebruikte iemand een driekleurige das. Het Palais Royal was door de bewoners geheel groen gemaakt en geïllumineerdin de wijk Saint-Denis verdwe nen de huizen onder het louver en gebruikte men voor zijne woning onder het groene dak op straat het middagmaal. Allerwegen werden ballons opge laten, wedrennen met vélocipèdes gehouden enz., en 's avonds hebben, behalve schitterende illumi naties, op verschillende punten prachtige vuur werken plaats gehad. Het eigenlijk politieke ge deelte van het feest was het begin, de onthulling namelijk van het standbeeld der Republiek, van den heer Clésinger, in het Champ de Marswelke plechtigheid, met de „Marseillaise" begonnen en besloten, door al de ministers, behalve den heer Dufaure, die eenigszins ongesteld was, den gehee- len gemeenteraad, den commissaris-generaal der tentoonstelling, Krantz, den prefect der Seine, een groot aantal senatoren en afgevaardigden enz. werd bijgewoond. De ministers Teisserenc de Bort en De Marcère hielden redevoeringen. De laatste, o. a. den tegenwoordigen toestand der Republiek met haar verleden vergelijkende, kwam tot de slotsom, dat thans eene duurzaamheid en besten digheid waren verkregen, welke vroeger ontbraken. Den gebeelen dag was de geestdrift, met uit zondering van de aristocratische wijken als Saint- Germain, zeer groot. De berichtgever der „Times" verklaart, dat het feest zelfs dat ter eere van den terugtocht der troepen uit Lombardije in 1859 overtrof. De kroon op alles werd gezet door de verlichting van het Bois de Boulogne, waartoe 100,000 bengaalsche lichten van verschillende kleu ren, 24 electrische lichten rondom de vijvers en meer dan 60,000 gekleurde lantaarns dienst deden. Ten slotte werd taptoe gehouden met fakkels, waarbij de optocht bestond uit vier muziekcorpsen, 100 trommelslagers, 150 trompetters, 100 kuras siers en 300 man infanterie. De „Bien public," die zeven jaren heeft bestaan, heeft opgehouden te verschijnen. Onder het bestuur van Thiers ging het voor een officieus orgaan door. Het was thans in handen van den afgevaardigde Menier, den bekenden chocolade fabrikant. "Dnitschlarad.. Het congres heeft gelijk gisteren reeds kort onder de telegrammen werd gemeld, Maandag de Rumeensche afgevaardigden gehoord en zich na hun vertrek met de quaestie van Bessarabië bezig gehouden. Er werd besloten tot den afstand aan Rusland van dat deel van Bessarabië, hetwelk bij het verdxag van 1856 van Rusland werd afgenomen en begrensd wordt: ten oosten door de Pruth, ten zuiden door de Thulung, een arm van de Kilia. Het congres besloot verder tot den afstand van de Dobrudscha aan Rumenië en, op het voor stel van den heer Waddingion, tot uitbreidiug der zuidoostelijke grens van Rumenië, van de nabij heid van Silistria, doch deze stad er niet onder begrepen, tot en met Mangoli aan de Zwarte Zee. Rumenië wint daardoor een vruchtbaar grondgebied en vestigt zich op de beide oevers van een be langrijk deel van den Donau. Aan de „Times" wordt uit Berlijn van den lsten geseind: Het congres regelde de Montene- grijnsche quaestie geheel naar Oostenrijks pro gramma. Montenegro krijgt de stad Antivari met haar haven, een belangrijke uitbreiding van grond gebied noordelijk en noordoostelijk, doch de kust streek zuidelijk van Antivari wordt niet bij Mon tenegro gevoegd. De Turksche gevolmachtigden waren in de zitting van Maandag nog zonder nadere instructies be trekkelijk de quaestie der bezetting van Bosnië; zij verwachtten die gisteren. De Servische vertegenwoordigers toonen zich bevredigd door de van het congres ontvangen concessiên. De haven van Antivari zal onzijdig verklaard worden, doch voor Oostenrijksche oor logsschepen open zijn. De verklaring, door de Grieksche vertegenwoor digers in het congres voorgelezen, doet uitkomen dat eene nauwere aansluiting van Creta en de Grieksche provinciën aan Griekenland voornamelijk in het belang van den vrede is. De zitting van heden zou waarschijnlijk aan de Grieksche quaestie ge wijd zijn. In diplomatieke kringen gelooft men, dat het congres reeds op het einde dezer week met de behandeling der aanhangige vraagstukken in hoofd zaak gereed zal zijn en dat vóór de volgende week niets dan de formeele goedkeuring van het werk der commissie van redactie door het congres zal overblijven. De commissiën voor de regeling der bijzonderheden zullen dan het werk voortzetten.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2