A°. 1878. 4 Juli. N\ 5638. Donderdag Dose Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BEKICHTESL j LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 3 mauiden....1.11. Franco per posta 1.4®. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»; Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te weten dat de patentbladen van Koffie huishouders, Slijters en Tappers, benevens de nog onafgehaalde patenthladen van Inlandsche Kramers en Schippers, op vertoon van hnnne aanslagbiljetten alsnog verkrijgbaar zijn in een der vertrekken van het Raadhnis, van Donderdag 4 tot en met Zaterdag 6 Juli e. k., des namiddags van 1 3 uren, terwijl na het verschijnen van dien termijn de onafgehaalde patenthladen ter oitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas tingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Wethouder voornoemd, 3 Juli 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 3 Juli. Aan een particulieren brief van een der pas sagiers aan boord van het stoomschip „Voorwaarts" over de botsing met de Khedive" bij Penang ont- leenen we het volgende: „Welk een schrik, toen, terwijl we vol lust en gezelligheid aan tafel zaten, kwart voor achten opeens twee schokken het voor schip nagenoeg doorboorden Hoe gelukkig is alles echter afgeloopenSchade hebben wij, maar niet zoo heel veel. Bange oogenblikken, die eerste, en toen met het op strand zetten. Wij wisten niet waar we terecht zouden komen, op een klip of op het strand. De boot liep al meer en meer met water en dook van voren naar onderen, 't Was maar te doen om zoo spoedig mogelijk dicht bij het slrand te komen. Als de schok te zwaar was hij het stranden, zouden we dadelijk in de sloepen springeneerst vrouwen en kinderen, de mannen later. We liepen echter op een modderbank, raakten daarop vast, en waren daardoor gered. Op het strand gebracht, déar bivouac met groote vuren onder de palmen, of liever onder den blooten hemel de kinderen gedekt met hetgeen we nog gered haddeD, ik een Goudsch pijpje rookende van vreugde. Van boord werd later 't een en ander gebracht Curieus gezichtal die passagiers, eenige uren ge leden zoo gezellig in den fraaien salon bij elkaar en nu verspreid om de vuren liggende, beroofd van bijna alles en met al heel weinig gezelligheid natuurlijk. We zijn allen een beetje verkouden geworden." Over deze aanvaring ontvingen we nog een nader schrijven, dat we echter genoodzaakt zijn tot morgen te laten liggen. Gedurende de eerste helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der ge adresseerden niet besteld konden worden Wed. Kortijn, wed. Beuzemaken, Hanna Dijk stra, mej. A. Arnoldis, Eijpkema, J. Van der Weel, AmsterdamJ. De Bok, Gehr. Baum, Arnhem; A. Bossong, Delft; J. De Ridder, P. J. Van AeSerden, mej. M. v. d. Hoop, 's-Gravenhage; Hasewindus, Haarlem; H. W. Osinga, Heeren veen; C. Waard, Nieuwediep; G. Voorduin, Raam- brug; wed. Wasserman, mej. A. Peter, Rotterdam; A. Van Leeuwen, Voorburg; K. Dijkhof, Voor schoten. Briefkaarten: H. Krijn, mej. Eweyk, WieDer, Amsterdam; mej. Van Schaick, J. H. Jonk, 's-Gravenhage; wed. Van Tol, Leiden; Sutherland Royaards, Rotterdam. De commissie te Amsterdam, belast met het afnemen van het 1ste natuurkundig staatsexamen, heeft het diploma uitgereikt aan de heerenP. Schrijnen, vau AmsterdamE. Siboldts, van Gro ningen, en Joh. C. Stoltz, van Utrecht. Aan de Utrechtsche universiteit is bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. Bruyn, ge boren te Weesp, na verdediging van een academisch proefschrift„Wissel-interventie." Op het Noordelijk Evangelisch Zendings- feest, den 31sten Juli te Winschoten te houden, zal de afscheidsrede worden uitgesproken door ds. E. Cesar Segers te Leiden. Bij het regiment grenadiers en jagers, de acht regimenten infanterie, de vier regimenten huzaren en de compagnieën hospitaal-soldaten zijn de milicien-verlofgangers der lichting van 1875 onder de wapenen geroepen van 7 Augustus tot 14 September a. s. Vrijdag-namiddag te twee uren zal ten stadhuize te Amsterdam vergaderen de hoofdcom missie voor het nationaal huldeblijk aan prins Hendrik. In die bijeenkomst zal van gedachten worden gewisseld over den aard van het aan te bieden geschenk, waarvoor thans ruim f 60,000 is ingekomen, alsmede over de ornamentatie van het album, waarvan de vervaardiging aan eene voorname boekbinderij te Weenen is opgedragen. De Haagsche gemeenteraad verleende gisteren aan de directie van de Haagsche Tramway-maat- schappij concessie voor eene lijn van de Loosduin- sche brug naar het Buitenhof en voor eene lijn van het ministerie van oorlog door de Korte Pooten, de Heerengracht en de Rijnstraat naar het Rijn- spoorwegstation, en aan den heer Van Praag con cessie voor een paardenspoorweg naar Loosduinen, met bepaling dat deze lijneii binnen één jaar na de goedkeuring zullen zijn in exploitatie gebracht. Bij de behandeling der eerstgenoemde concessie werd voorlezing gedaan van een brief van den minister van waterstaat, waarin deze te kennen geeft, dat hij geen bezwaar heeft tegen het leggen van rails door de Gevangenpoort. Ten aanzien van het adres omtrent het daar ter stede bestaande toevluchtsoord voor onbeheerde dieren waren burg. eu weth. van oordeel, dat deze inrichting niet valt in de bepalingen der wet van 1875, en werd goedgekeurd dat B. en W. deze zaak zullen afdoen. Verleden Zondag vierde de heer H. C. A. Thieme te Nijmegen het feest zijner 25-jarige echt- vereeniging en tevens den dag, waarop hij 25 jaar geleden als hoofd van zijne zaak optrad, die hij den lsten Januari 1853 van zijn vader overnam. Deze gedenkdagen werden feestelijk gevierd door het personeel van de drukkerij, dat den heer Thieme onder een hartelijke toespraak een keurig geschenk aanbood. Dit geschenk bestaat uit een zilveren beeld, den genius der boekdrukkunst voorstellende, die leu nend op de monumentale boekdrukpers, in de rechterhand een lauwerkrans en in de linker een schriftrol vasthoudt, waarop de namen staan ver meld van eenige werken, door den heer Thieme uitgegeven. Dit keurig gemodelleerd beeld rust op een ebbenhouten voetstuk, waarop doeltreffende versieringen, als wapen- en naamschilden met den mecsten smaak zijn aangebracht. Het is een kunst werk in den vollen zin des woords, dat de fabriek der heeren Van Kempen alle eer aandoet. Bij dit geschenk was een album gevoegd, houdende de naamteekeningen der gevers, onder wie er één was, een pakker, die op reeds gevorderden leef tijd nog had leeren schrijven, om ook zijn naam bij die der anderen te kunnen voegen. Nadat zoowel de jubilaris als zijn zoon hun warmen dank hadden betuigd voor dit inderdaad treffend blijk van belangstelling, werd het bruidspaar met de aanwezigen in de versierde drukkerij rondge leid, waar voor hunne oogen een feestgroet met gekleurden rand werd afgedrukt. Zaterdag maakten patroon en gezellen, tusschen wie zulk eene uitste kende verstandhouding bestaat, een uitstapje naar Cleef. In het begin van het volgend jaar, zegt de Groninger Courant, moet het 50 jaar geleden zijn dat het regiment grenadiers en jagers, 's Konings lijfwacht als 't ware, werd ingesteld. Z. M. moet nu reeds het verlangen hebben te kennen gegeven, dat dit feit luisterrijk worde gevierd, evenals voor 25 jaren, toen aan officieren van dit keurcorps door den Koning in de Oranjezaal van 't paleis een schitterend diner werd aangeboden. Te Utrecht is in het gebouw van het pro vinciaal bestuur aanbesteed de herstelling, in den primitieven stijl, van het groot-auditorium der rijks universiteit aldaar. Tegelijkertijd met dit, zal men ook den schoonen kloostergang in den oorspron- kelijken toestand terugbrengen, welke kloostergang bekend is als een der weinige en men vermeent zelfs met zekerheid te kunnen zeggen de rijkste en schoonste, waarop 'wij in ons land te wijzen hebben. Ook met de merkwaardigste van bet bui tenland kan deze wedijveren. Het stoomschip „Conrad," van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde te Port Said en vertrok van daar 2 Juli 's morgens. Tweede Kamer. In de zitting van heden zijn de artt. 920 der onderwijswet goedgekeurd. Bij art. 12 verklaarde de heer Moens zijn amen dement nopens de kweekscholen en al zijne andere amendementen voorloopig in te trekken, daar zij bij de Regeering en de Kamer voor het oogen- blik weinig instemming vonden. Art. 15 (hande lende over het onderwijs waarop de wet niet toe passelijk is) gaf tot veel discussie aanleiding, maar werd met eene kleine regeeriDgswijziging goedgekeurd. Bij art. 16 verklaarde de minister aan den heer Heydenryck dat „voldoend onderwijs" slaat op het gehalte en den omvang van het onder wijs en dat „genoegzaam aantal scholen" beteekent een waarborg dat het bijzonder onderwijs geen voorwendsel zij om het openbaar onderwijs te ver minderen. Niemand die de openbare school wil bezoeken, mag daarvan verstoken zijn. Morgen voortzetting. Naar het oordeel van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn er voor de Prov. Staten termen omtrent de aanvrage der gemeente Oegst- geest om subsidie in de kosten tot stichting van eene nieuwe openbare school en onderwijzerswoning, eene gunstige voordracht aan den Koning le doen. Het huwelijk van prins Hendrik zal op 27 Augustus a. s. te Potsdam worden voltrokken. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen hoofd ambtenaar J. E. Van den Bor, laatstelijk resident der Lampongsche districten, thans met verlof hier fe lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij, volgens de bestaande bepalingen, daarop aanspraak heeft. Door den heer R. J. Schimmelpenninck ia v het wetsontwerp tot regeling van het lager O' °P wijs het volgende amendement voorgesteld d er' Tusschen het eerste en het tweede 1 J' 45 een nieuw lid in te voegen, en tea van ar „Deze vergoeding overtreft »k' ffV, verhooging van uitgaven, welk^ der uitgaven voor koste» van onderwijs op de gemeentebegrooting va» 1878 uit trok^en Fdoor de toepassing dezer r,et vero0rzaakt wordt." De heeren Godr froi en Van der Loeff stellen voor, ach er art, - y in te voegen een nieuw artikel, luidende als volf„Overtreding of niet-nakoming van hetgeen dcJor ons krachtens art. 4 wordt voor geschreven, wordt gestraft met eene boete van f IQ tot 100, of gevangenisstraf van een tot

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1