N". 5636. A0. 1878. Dinsdag 2 Juli. Doze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COÜBAIT: Voor Leiden per S maanden.;......v...;.» Alt. Franco per postl.tfc Afzonderlijke Nommers a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van I6 regelsA°5. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 1 Juli. Heden is aan de rijks-universiteit alhier bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde de beer D. J. Janssen, geb. te Leeuwarden, "met aca demisch proefschrift, get.„Het warmtegeleidings- vermogen van lucht en waterstof." Bij de heden alhier ten raadhuize gehouden herverpachting van het baggerwerk in de grachten dezer gemeente voor den tijd van 5 jaren zijn thans als eenige inschrijvers pachters geworden de heeren H. en J. W. Filippo voor een totaal bedrag van f 14415. Omtrent de mede gehouden herverpachting van het buffet in de Stads-gehoor- of concertzaal is besloten de gunning aan te houden. Voor het tweede natuurkundig examen zijn toegelaten de heeren: D. P. Van Batenburg, M. W. Van Batenburg en R. Tijmstra. De examens zijn hiermede afgeloopen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 26.00, f 2.80 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 2.70 en f 1.35. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2193'/2 portiën, als: 1917 warme spijs, 234 vleesch en 42'/2 spek. Op de tuinbouwtentoonstelling te Arnhem zijn bekroond: W. C. Boer te Boskoop met een tweeden prijs, verg. zilveren medaille, en vier eerste prijzen, zilveren en bronzen medailles, alsmede J. Walraad te Ilazerswoude met een eersten prijs, verg. zilveren medaille en f 15, Voor de aanstaande zomer-vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn o. a. nog aanhaugig gemaakt verzoeken van de gemeente besturen van Voorhout en Sommelsdijk, om sub sidie in de kosten van den bouw van twee open bare scholen met advies van Ged. Staten tot terug zending aan hun college, alsmede het verzoek van fabrikanten te Woerden, Rietveld en Barwouts- waarder, tot verkrijging eener verbetering van het vaarwater de Oude Rijn, van de brug te Zwam- merdam tot Woerden, hoofdzakelijk door het ver- grooten der sluis te Bodegraven en het verwijden der bruggen te Zwammerdam, Bodegraven en Nieuwerbrug. Uit het rapport van Ged. Staten blijkt, dat het 't college, evenmin als in 1876, thans is mogen gelukken voor deze zaak mede werking te vinden. Het gemeentebestuur van Utrecht daaromtrent gehoord is van oordeel dat de zaak der verbetering van den Ouden Rijn casu quo tusschen de beide betrokken provinciën zal behoo- ren te worden geregeld. Het gemeentebestuur van Leiden verklaarde, dat die gemeente geen belang heeft bij de verbetering van de vaart tusschen Utrecht en Zwammerdam. Het gemeentebestuur van Woerden, de verruiming van den Ouden Rijn in het belang van de scheepvaart oordeelende, is bereid zooveel mogelijk het verleenen eener bijdrage te bevorderen. Zoolang de besturen der betrokken gemeenten echter tot geene geldelijke medewerking bereid zijn, bestaan er naar het inzien van Ged. Staten van Zuid-Holland voor de Staten geene termen ten behoeve der verbetering van het vaar water gelden uit de provinciale fondsen beschik baar te stellen, weshalve zij voorstellen in dien zin op het verzoek te beschikken. De HollandscheIJzeren-Spoorwegmaatschappij zal gedurende de maanden Juli, Augustus en September e. k. tusschen Amsterdam en Parijs nachttreinen laten loopen. In de Zaterdag te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van deelhebbers in de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij is de balans over het boekjaar 1877/78 goedgekeurd, het bedrag der 17'/j pet. van de overwinsten boven de 5 pet. 'sjaars over het gestorte kapitaal vastgesteld op f 150,276 en de directie gemachtigd daarmede te handelen overeenkomstig art. 50 der statuten. Aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd f 8.53 per aandeel van f 240, f 3.40 per aandeel van f 96 en f 1.27'/2 per aandeel van f 36 gestort kapitaal. De directie is gemachtigd om, onder nadere goedkeuring der vergadering van commis sarissen, op haar billijk voorkomende voorwaarden de concessie te aanvaarden voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg, uitgaande bij Moordrecht van den spoorweg RotterdamGouda, om aan te sluiten aan den spoorweg GoudaDen Haag tusschen de Ringvaart en Zevenhuizen Moerkapelie. Om de lijn LeidenWoerden met 15 October a. s. in exploitatie te brengen, zal al het mogelijke worden gedaan. Naar men verneemt hebben de examens, die sedert ruim 14 dagen te Breda hebben plaats gehad voor eene speciale examen-commissie, onder voorzitterschap van den kolonel Netscher, inspec teur van het militair onderwijs, de volgende re sultaten opgeleverd: Aan het eind-examen van de officieren der Ap plicatie-school hebben voldaan voor de artillerie hier te lande: de heeren Wassenaar van Pancras, Boonzajer, Ophorst, Vau Oordt, Scheltema en Turkvoor de genie hier te landede heeren Van Brücken, Pock, Pels, Rijcken, Cikot, Quarles de Quarles, Van Schevichaven, Braakman, Mijsberg, Verhoef, De l'Espinasse, Van Burgsteeden en Grootenhuysvoor de genie in Oost-Indiëde heeren Beelenkamp, Van Steeden, Pischer, Zon, Harcke en Rouveroy van Nieuwaal. Aan het offi ciers-examen hebben voldaan de volgende cadet ten van het 4de studiejaarvoor de infanterie hier te lande: de cadetten Van Spengler, Romer en Stevens; voor de infanterie in O.-I.de cadet ten Van der Haas, Van Haeften, Von Scbauroth, Bruynis en Van der Moorevoor de artillerie hier te lande: de cadetten Van Altena, Suermondt, Beijerinck, De Veer, d'Hamecourt, Francois, Van Doorninck, Kemper, Bachofner, Van Hogendorp, Mael en Ludolphvoor de genie hier te lande de cadetten Huffnagel, Peletier, Klobbie, Mackink en Roelofts Valck; voor de genie in O.-I.de cadetten Van Bloemen Waanders, Vlasblom, Cassa, Schaefer en Zelle. Donderdag 11. werden de lessen aan het „Instituut tot onderwijs van blinden" te Amster dam voor dezen cursus gesloten en vertrokken de kweekelingen huiswaarts. Voor zoover hunne ouders of verzorgers behoeftig zijn, werd hun door de besturen van de Holl. IJzeren-, de Staats spoorweg-, de Grand Central Beige en de Rijn spoorwegmaatschappij met hunne geleiders koste loos vervoer toegestaan, zoowel voor de heen- als de terugreis. De cursus opende met 60 kweeke lingen, zijnde 36 jongens en 24 meisjes. In den loop des jaars werden nog 4 meisjes en 1 jon gen opgenomen, zoodat het gezamenlijk getal ten slotte 65 bedroeg. Van dezen werd aan Ant. Bulten van Eist, W. Van der Gaag van Delft, M. Kruk van Velp, Jantina Zwaan van Beilen en aan Metta Valk van Kralingen, na volbrachten leer tijd, eervol ontslag verleend. Zij kunnen, elk op hunne wijze, in eigene behoeften voorzien, wan neer slechts belangstellende stad- of dorpsgenoo- ten zich hunner aantrekken en hun werk ver schaffen willen. Door de Maatschappij „de Broedermin", te Sint-Jans-Molenbeek, Brussel, is een groote inter nationale tooneelkundige prijskamp uitgeschreven, waartoe worden uitgenoodigd de gezelschappen van Noord- en Zuid-Nederland (met uitzondering van de maatschappijen te Brussel of op minder dan 8 kilometers van die stad gevestigd). De strijd zal plaats hebben in den Prado-schouwburg, te Sint- Jans-Molenbeek, op Zondag 22 September a. s. en de daaropvolgende Zondagen, naar gelang van het getal mededingende genootschappen. De uitge loofde prijzen zijn1ste prijs, eene zilveren-ver gulde medaille en fr. 400 2de prijs, eene zilveren medaille en fr. 250 3de prijs, een zilveren medaille en fr. 1504de prijs, een zilveren medaille en fr. 100. Voorts aan den besten tooneelspeler eeDe zilveren medaille, en aan de beste tooneelspeelster eene zilveren medaille. De tooneelgezelschappen, die aan den prijskamp willen deelnemen, moeten vóór 30 Juli a.s. daarvan kennis geven aan Herman Nichiels, voorzitter van „Broedermin", Theater straat 35, Laekenvoorstad, te Sint-Jans-Molenbeek. Blijkens een bij het departement van buiten- landsche zaken ingekomen bericht is door de Duitsche regeering, bijwijze van tijdelijken maat regel, bepaald dat ieder te Berlijn komend vreem deling verplicht is een paspoort bij zich te hebben. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Tweede Kamer. Het onderwijsdebat werd heden voortgezet. Bij de herstemming over het amendement van den heer Van den Berch van Heemstede op art. 4 om de bijzondere scholen vrij te stellen van de voorschriften omtrent bouw en inrichting dier scholen, is het amendement verworpen met 39 tegen 37 stemmen. Art. 5 werd met eene kleine wijziging goedgekeurd. Bij art. 6 wees de heer Bredius Jr. op het toenemend aantal geestelijke scholen ten nadeele van het onder wijs. Hij wilde daartegen verbodsbepalingen hebben. Artt. 6 en 7 werden daarop goedgekeurd. Morgen is art. 8 aan de orde, waarbij tevens het schooltoe zicht zal ter sprake komen. Het stoomschip „Madura," van Batavia naar Nieuwediep, is te Port-Said aangekomen en vertrok vandaar gisteravondde „Schiedam" is van Nieuw-York te Hellevoetsluis aangekomen; de „Prins Hendrik" vertrok van Batavia naar Nieuwe diep den 29sten Juni; de „Conrad", van Batavia naar Nieuwediep, vertrok van Suez 30 Juui; de „Prinses Amalia", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde Kaap St.-Vincent 29 Juni 's namiddags. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd in de orde van de Eikekroon: tot officier den heer Von Berenhorst, kapitein bij het 2de regiment der garde te voet van Z. M. den keizer van Duitsch- land, koning van Pruisen; tot ridder: deu heer G. Dijkmans, hoofdcommies ter griffie van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. Gistermorgen te halfelf hebben eeni ge jongens eene blinde kat eerst met steenen en daarna in het water geworpenhet beest is echter door de politie in bescherming genomen. Tegen de jongens zal in verband met de wet van 5 Juni 1875, Staatsblad n9. 110, proces-verbaal worden opgemaakt. 's Namiddags hebben eenige mili tairen buiten de voormalige Koepoort eene onder linge vechtpartij gehouden. Door de militairen patrouille werden twee vechtende huzaren inge pakt. Te halfzes had er bij R. in de Janvos- sensteeg, tijdens deze uit de stad was, een brandje

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1