N\ 5635. Maandag A". 1878. I Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 monaden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer 0.17-J. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Met dit warme weer worden te Kat- wijk-aan-Zee en a/d. Rijn vanwege hel gemeente bestuur de publieke goten en zinkputten tweemaal per dag gereinigd met sulphas ferrosus en ruw carbolzuur, om daardoor stank te voorkomen en de openbare gezondheid bevorderlijk te zijn. Een treffend ongeval had Donderdag avond in de Zorgvlietstraat te 's-Hage plaats. Zekere K., een reeds bejaard man, die zich alleen in zijne woning bevond, schijnt, door welk toe val ook, uit de bovenste verdieping te zijn gevallen. Niemand bemerkte het; eerst nadat de man vol gens geneeskundige verklaring uren lang op de binnenplaats moet hebben gelegen, vonden zijne huisgenooten hem, stervende. Kort daarna was hij een lijk en werd per brancard naar het gasthuis vervoerd. Yoor Amsterdamsche rekening is we derom per West-Indische mail van Suriname f 56,000 aan stofgoud uit de delverijen aldaar aangebracht. De Amst. Crt. meldt thans dat de gearresteerde persoon, die een twintigtal Russische stukken, waarvan hij de herkomst niet kon opge ven, bij het bankiershuis Detemeyer Weslingh en Zoon trachtte te realiseeren, geen Amsterdamsche kleinhandelaar in effecten is, maar inderdaad een vreemdeling. De landbouwer D. V. uit Barneveld had eergisteren het treurig ongeluk, dat de paar den, gespannen voor een met wol beladen wagen, schrikten, ten gevolge waarvan V. te water ge raakte zóó, dat hij den wagen boven op zich kreeg en men hem niet aanstonds kon redden. Het lijk is onder geleide der politie naar Barneveld ver voerd hij laat eene weduwe met vier kinderen na. Omstreeks halfzeven gistermorgen heeft er eene gasontploffing in de regulateurskamer der stedelijke gasfabriek te Dordrecht plaats ge had, die waarschijnlijk is ontstaan doordien in een der ketels eene opening bestond waaruit gas ontsnapt is, en men, om zulks te herstellen, in een daarvoor aanwezigen put werkzaamheden moest verrichten, terwijl in die kamer de verzamelde gas in aanraking is gekomen met eene brandende gaspit. Door deze ontploffing hebben vier perso nen meer of minder brandwonden aan hoofd en handen bekomen en is aan de fabriek eenige schade ontstaan. Woensdag viel te Oude Pekel-A een 5-jarig meisje, dat een bloempje wilde plukken, in het Hoofddiep. Wel werd er om hulp geroepen, maar niemand bood redding en het kind dreef inmid dels naar het midden van het vaarwater. Mej. J. H. Adriani, hulponderwijzeres te Gorkum, kwam uit het huis van den burgemeester, zag den ge vaarlijken toestand waarin de kleine zich bevond, legde haar werktaschje op den wal, ging te water en had het geluk de drenkelinge van een vrij ze keren dood te redden. Terwijl de torpedo-stoomboot giste- ren met vele vaartuigen voor de haven van Brielle kwam, kantelde een jol met vijf man omeen kano nier is verdronken, de overigen zijn gered. De rechtbank te Haarlem heeft eer gisteren uitspraak gedaan in de strafvervolging we gens hoon en laster tegen den heer Kaufmann, chef van het Groot Badhnis te Zandvoort, en den uitgever van de „Omnibus" aldaar. De heer K. is veroordeeld tot een boete van f 2.50, de uitgever Rüdesheim is vrijgesproken. Weder heeft op den Odessa-spoor- weg een vreeselijk ongeluk plaats gevonden door het op elkander loopen van 2 werktreinen. De hoofdconducteur van den een had bevel gekregen op het station Wessely-Kut te overnachten; daar hem dat bevel echter alleen mondeling gegeven was, deed hij, op dat station aangekomen, per telegraaf nadere aanvraag ter zake, maar reed, zonder het antwoord af te wachten, terug naar het station Rasdelnaja. De trein bewoog zich daarbij enkel op een tweede nieuw aangelegd spoor, dat nog niet in regelmatig gebruik genomen, eigenlijk zelfs nog niet geheel afgewerkt was. De chef uit Ras delnaja kwam hem echter ongelukkigerwijze op datzelfde tweede spoor met een anderen werk- trein te gemoet, met het doel naar Wessely-Kut te rijden, ten volle overtuigd dat eerstbedoelde trein hem daar wachtte. Tusschen Rasdelnaja en de halte Migajewo vond de botsing plaats. De schuldige hoofdconducteur en een remmer vonden oogenblikkelijk den dood; een wagensmeerder be zweek kort na het ongeval aan zijne bekomen ver wondingen. Min of meer zwaar gekwetst werden een ingenieur, 2 machinisten, 4 stokers, 3 rem mers, 3 wagensmeerders, in het geheel 13 personen. De wagens vormden een ruïne. Dezer dagen heeftin Virginia een vreeselijk duel plaats gehad tusschen twee schoon broeders, Alexander Siley en Frost Coles. De twist was ontstaan door een weddenschapover de hoogte van eenige korenaren! Hij liep zoo hoog, dat Siley een duel met messen voorstelde. Coles nam dit aan en beiden begaven zich, gewapend met scalpeer-messen, naar een nabijzijnd boschje en namen een ouden neger mede, die, gewapend met een bijl, tusschenbeide moest komen wanneer een der partijen een al te groot voordeel behaalde. Zij ontkleedden zich toen tot op het midden en het duel, of liever de „snijpartij", begon. Aan vankelijk ging alles geregeld, doch weldra werd Coles woedend, drong woest op zijn tegenstander in en bracht hem vijf afschuwelijke wonden toe. De laatste snede opende bijna het geheele onder lichaam. Siley viel en stierf eenige oogenblikken daarna. Coles had drie wondeneen aan den arm, een in de zijde en een diepe wond aan den hals. Door dit afschuwelijk tooneel eindelijk uit zijne verdooving wakker geschud, ging de oude neger hulp zoeken. Een constabel kwam aanloopen en vond Siley dood en Coles stervende. Siley was pas gehuwd en nog jongColes is familie van een der aanzienlijkste staatslieden van Noord-Amerika. De commissie, belast met het onder zoek naar de knoeierijen bij de presidents-verkiezin gen in Louisiana, gaat steeds voort met het verhooren van getuigen. Twee dagen heeft zij gewijd aan het verhoor van zekere mevrouw Jenks ter zake van den brief, dien de tegenwoordige minister Sherman, naar men beweerde, aan Anderson en Weber ge schreven had, hun belooningen toezeggende voor hunne „politieke diensten" ten behoeve van presi dent Hayes. Mevrouw Jenks verklaarde dat generaal Sherman aan de zaak geheel vreemd, immers noch middellijk, noch onmiddellijk daarbij betrokken was. Ofschoon zij zich wel wachtte, het uitdruk kelijk te zeggen, strekte haar geheele getuigenis om te kennen te geven, dat zij zelve den brief had geschreven met het bepaalde doel om Anderson om den tuin te leiden. Een scherp tegenverhoor, voornamelijk door generaal Butler geleid, bracht haar volstrekt niet aan het wankelen, daar mevrouw Jenks, zooals de berichtgever van de „Times" op merkt, het comité te slim af was. Hare verklaringen, zegt hij, maken de zaak juist niet helder, maar worden algemeen als een afdoend bewijs van Shermans onschuld aangemerkt. Nobilingsbroeder, landhuishoudkun- dige te Schochwitz, is weder op vrije voeten gesteld. Te Parijs wordt de mabarajah van Johore verwacht, een Indisch vorst, die fabelachtig rijk is. Hij bezit o. a. een diamant, genaamd „Zonnesteen", waarvan wordt verhaald dat hij een der tranen is, die Brahma vergoot over de ongerechtigheden der menschen. Deze diamant is meer dan een millioen waard. Het stadje Wieruszaw aan de Russi sche grenzen is, naar de „Posener Zeitung" meldt, totaal afgebrand. R echtzaken. In de Donderdag gehouden crimineele zitting van het hof te Leeuwarden stond terecht Ferdi nand Heun, arbeider te Usquert, beschuldigd van de wed. Aikema te Middelsturn in den laten avond van 12 Maart jl. te hebben vermoord en bestolen. Er werden 15 getuigen, onder welke 14 deskundi gen, gehoord. Het bleek o. a. dat de verslagene eene krachtige, gezonde vrouw van 63 jaren was en de worsteling tusschen haar en besch. geruimen tijd moet hebben geduurd, gedeeltelijk staande moet zijn gevoerd en dat zij zelve nog in haar eigen bloed moet hebben gestaan. Besch. bekende al les zoo lakoniek mogelijk, als gold het eene een voudige politie-overtreding, waarvoor hij terecht stond maar dat hij vooraf het plan beraamd had, ontkende hij. Toen hem gevraagd werd, waarom hij dan een scheermes bij zich had, antwoordde hij, dat wel meer bij zich te hebben als hij laat te huis kwam, omdat hij bang is, want als iemand hem kwaad wilde doen, was hij er de man niet naar, zich te kunnen verdedigen enkel met zijne handen. De adv.-gen., mr. G. A. Visscher, requireerde dat besch. zal worden schuldig verklaard aan man slag met voorbedachten rade begaan, gevolgd van diefstal bij nacht op eene bewoonde plaats, ten deele met behulp van binnenbraak gepleegd, welke manslag heeft gestrekt om den diefstal gemakke lijk te maken en de ontdekking daarvan te voor komen en dat hij te dier zake veroordeeld zal worden tot levenslange tuchthuisstraf. De verdediger, mr. J. S. baron Van Harinxma thoe Slooten, zette uiteen dat hier geen moord, maar alleen doodslag was, en dat de diefstal ten huize en ten nadeele der wed. Aikema geheel wegvalt, omdat de diefstal gepleegd is nadat de doodslag was volbracht en geen diefstal kan gepleegd worden ten nadeele van iemand, die niet bestaat. Pleiter concludeerde dat het den hove moge behagen, besch. wegens doodslag te veroor- deelen tot hoogstens 12 jaren tuchthuisstraf. Uit spraak over 8 dagen. In dezelfde zitting is arrest gewezen in de zaak tegen S. De Wit, die in den avond van 7 Eebr. jl. zijn knecht, Auke Hoitema, zoodanig in den linkerarm zou hebben verwond, dat deze, ten ge volge daarvan, kort daarna is overleden. Het hof achtte wettig en overtuigend bewezen, dat Auke Hoitema dien avond zoodanig aan zijn linkerarm is verwond, dat hij eenige oogenblikken later is overleden, maar het heeft door bet gehouden onderzoek niet de volkomene overtuiging verkregen dat besch. de dader is, sprak hem vrij en gelastte dat hij onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1