N°. 5635. A°. 1878. Juli. Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit >0111111 er bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad STADS-BEBICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUBASTi Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.4®. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIES Van 1—6 regels1-05. Iedere regel meer0.17£. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat ter verkrijging van duinwater eene standpijp is geplaatst bjj F. VAN REMONDT, VolmoleDgracht N°. 8, en bij G. C. VAN HILTEN, Haven N°. 22, en dat thans alle dninwaterpompen der gemeente zijn gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 29 Jani 1878. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 4 Jnli a. s. LEIDEN, 39 Juni. Heden zijn aan de rijks-universiteit alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heer W. Yan den Bergh, geb. te 's-Graven hage, met academisch proefschrift, get.: „De strijd tegen de prostitutie m Nederland", en de heer W. Van Rossem Bz., geb. te Rotterdam, met academisch proefschrift „over hulpverzuim"tot doctor in de wijsbegeerte en letteren de heer C. C. Mauve, geb. te Haarlem, met academisch proefschrift, get.: „De Oratione Isocratea quae inscribitur de Bigis". Disputatio. Met belangstelling vernemen wij, zie de adver tentie van de Schilder- en Teekenacademie „Ars aemula naturae," dat het bestuur dezer inrichting een teekencursus weuscht te openen. Het blijkt dat deze bestemd is voor allen, die de eerste be ginselen van de beeldende kunst geleerd hebben op de. openbare scholen, zoowel op de hoogere burgerschool als de meisjesscholen. Wij juichen dit plan zeer toe, daar het gebrek aan onderwijs, dat aansluit op het elementaire, reeds velen den moed benam om te blijven teekenenzeker zullen velen zich opgewekt gevoelen om onder eene behoor lijke leiding zich verder te bekwamen. De gelegen heid door onze Teekenacademie aangeboden, is zeer gewenscht, en nu het bestuur het iuitiatief heeft genomen om voor den volgenden winter een cursus gereed te maken, hopen wij dat deze poging met goeden uitslag zal bekroond worden. Het is niet genoeg om na het eerste teekenouderwijs genoten te hebben, op eigen kracht en aanleg te steunen men heeft leiding en hulp noodig om verder te komen. Wij vertrouwen dat het bestuur dit onder wijs voor meergevorderden aan bekwame handen zal opdragen en dit zal medewerken tot meerdere belangstelling en beoefening in het teekenen. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Utrecht heeft in hare laatste zitting het getuigschrift voor het 1ste ged. van het artsexamen uitgereikt aan den heer G. Ter Meulen, doctorandus. De heeren J. W. Portengen en H. K. Schutter, beiden van Amsterdam, hebben aldaar met goed gevolg het 1ste natuurkundig staatsexamen afgelegd. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 2816 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4862 volwas sen personen en van 918 kinderen. Naar men verneemt is de heer H. Schroder Visser door Z. M. den Koning, op zijn daartoe ingediend verzoek, met 1 Aug. e. k. eervol ont slagen als secretaris der Nederlandsche Handel maatschappij. Door den heer J. M. Goudsmit, onlangs te Amsterdam overleden en in wieu onderscheidene philanthropische instellingen een groot verlies ge leden hebben, is o. a. aan de Maatschappij van weldadigheid f 500 gelegateerd. De feestwijzer voor de vieriug van het der tigjarig bestaan van het Delftsche Studentencorps is gisteren verschenen. De feesten zullen van 8 tot 12 Juli worden gevierd, en de regelingscom- j missie, bestaande uit de heeren W. De Jongh Dz., j P. J. Lugt, H. A. Boursse Wils, R.'P. C. De Bruyn en W. J. Bierens de Haan, heeft blijkbaar niets gespaard om het zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. De commissie brengt hulde aan den ge meenteraad van Delft en aan Burg. en Weth. voor hunnen krachtigen steun, alsmede aan andere personen die haar ter zijde hebben gestaan. Dins dag 9 Juli is de groote dag voor de maskerade, voorstellende den intocht van Willem VI, Hertog van Beieren, Grave van Henegouwen, Holland en Zeeland enz. binnen Utrecht in November 1415. Op den dag der maskerade zullen verscheidene extra-treinen in de beide richtingen loopen. Woens dag is er te Delft matinee musicale en 's avonds con cert van StumpfiffsParkorkest. Donderdagen Vrijdag wordt onder directie van den heer J. C. Boers het groote muziekfeest gehouden. Het jubilé van het Delftsche studentencorps belooft derhalve schitte rend te zullen zijn. De Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam heeft met 13 tegen 5 stemmen besloten, in antwoord op de missive van den minister van financiën betreffende de quaestie van den suiker- accijns, aan te bevelen de invoering van het stelsel van titrage. De verkiezing, wegens het overlijden van dr. T. J. Stieltjes, in het hoofdkiesdistrict Amster dam voor een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal op Dinsdag 23 Juli a. s. plaats hebben en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 3 Augustus d. a. v. Het Amerikaanscbe muziekcorps heeft, in Deu Haag, waar het een concert gaf, buitengewoon voldaan. Het Vaderland roemt de uitvoering zeer. Het publiek was door de warmte niet zeer groot. Het stoomschip „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, is gisterochtend van Aden ver trokken. De landsadvocaat mr. G. M. Van der Linden is door den hoogen raad benoemd tot deken der orde van advocaten bij dat rechtscollege, ter ver vanging van wijlen mr. A. De Pinto. Z. M. de koning zal zich 6 Juli a. s. naar Weimar begeven. Prinses Marianne is hedenmorgen te half- twaalf te Voorburg teruggekeerd. B. en W. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld ten behoeve van den gemeentelijken dienst een geldleening tot een be drag van ten hoogste 6<l2 millioen aan te gaan en daartoe 4 pCt. obligatiën met verplichte aflos sing uit te geven, in dien vorm als B. en W. in overleg met de finantieële commissie het meest in het belang der gemeente zullen oordeelen. Men seint ons heden uit Den Haag: We gens eene onregelmatigheid, jl. Woensdag bij de opening der stembriefjes voor de verkiezing van een gemeenteraadslid door het stembureel begaan (namelijk het niet voorlezen en in rekening bren gen van 10 geldige biljetten), welke onregelma tigheid van invloed op den uitslag kan zijn, hebben op voorstel van het stembureel Burg. en Weth. aan den raad voorgesteld het proces-verbaal der stemming vervallen te verklaren en eene publieke heropening enz. op Woensdag 3 Juli te doen plaats hebben. Dit voorstel zal Dinsdag worden behandeld. Z. M. heeft aan J. W. Aikema vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der orde van Karei III, hem door den koning van Spanje geschonken tot voor zitter van het hof van justitie in de kolonie Curacao benoemd mr. Sol C. Henriquez, thans lid van dat college, en tot lid van gemeld hof mr. H. Timmers Verhoeven, oud-kantonrechter van het voorm. kanton Woubrugge; bepaald, dat ter vervanging van het lid van elke der in art. 31 van Zr. Ms. besluit van 4 September 1862 be doelde afdeelingen van den Raad van State, het welk met 1 Juni a. s. aftreedt, zal optredenin de 1ste afd., in betrekking staande tot het dep. van binnenl. zaken, mr. C. J. Van Vladeracken; in de 2de afd., in betr. tot de dep. van fin. en van buitenl. zaken, mr. Ph. J. Bachiene; in de 3de afd., in betr. tot het dep. van justitie, mr. G. De Vries Az.in de 4de afd., in betr. tot het dep. van koloniën, dr. W. R. baron Van Hoëvell; in de 5de afd., in betr. tot de dep. van marine en van oorlog, jhr. J. P. Cornets de Groot van Kraaijenburgden off. van adm. 2de kl. D. A. Van der Laan, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den 21sten dezer in Neder land teruggekeerd, met dien datum op non-acti viteit gesteld. De heeren Röell, Godefroi en Patiju hebben het volgende amendement op het wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs voorgesteld In het tweede lid van art. 22, achter de woorden „schoollokalen" te voegen„des noodig verwarmd en verlicht". Het derde lid van art. 22 te lezen als volgt: „Bij verschil tusschen burgemeester en wethouders en den districts-schoolopziener, alsmede op be zwaarschriften van belanghebbenden omtrent de regeling en beschikbaarstelling in het 1ste en 2de lid van dit artikel bedoeld, beslist Onze Minister, die met de uitvoering dezer wet is belast." Door de heeren Bergsma en Sickesz is een amendement voorgesteld, strekkende om in het eerste lid van art. 45 der wet betreffende het lager onderwijs in plaats van „dertig", te lezen „veertig". BUITENLAND. Frankrijk. Wegens den dood van de koningin van Spanje zal er in de eerste dageu geen feestelijke ontvangst bij Mac Mahon en de ministers plaats hebben. De openbare feesten op 30 Juni zullen echter doorgaan. "Oxxi ts eliïa ïi cl De „Nordd. Allg. Zeitung" schrijft: Nadat door het praesidium van het congres de officieele mededeeling gedaan is over de consultatieve toe lating van Griekenland in de Grieksche aangele genheden, en Donderdag uit Athene de vereischte volmachten ontvangen zijn, zullen de gevolmach tigden van den Griekschen koning, de heeren Delyannis en Rbangabe, weldra hunne volmachten indienen. Vrij stellig verneemt men dat Grieken- lands wenschen besliste tegenspraak bij de Turksche gevolmachtigden ontmoeten zullen en de vraag heeft zich dan ook voorgedaan, hoe bij eveniueele niet-erkennÏDg van de besluiten van het congres deze ten uitvoer gelegd zullen worden. In de zitting van het congres van gisteren werd gelijke vrijheid voor alle gezinten in Bul garije en Oost-Rumelië door alle mogendheden erkend. Vóór de zitting had nog een onderhoud tusschen Andrassy en Schuwaloff plaats. Donderdag avond confereerde de laatste met Bratiano.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1