zoodanige regeling, minstens even urgent geacht als die van den dienst en het gebruik der buurt spoorwegen, die ten onzent ook nog niet bestaan. Men wenschte nader ingelicht te worden omtrent de denkbeelden der regeering. Gr emengd. Nieuws. Hedenmorgen had op de Heerengracht een meisje het ongeluk al spelende te water te geraken. Twee timmerlieden, het onheil bespeurende, aarzelden geen oogenblik alle pogingen in het werk te stellen om het reeds zinkende kind te redden. Ze mochten het genoegen smaken het behouden aan wal te brengen. Niet alleen hier terstede, maarthans ook in andere gemeenten blijven 's middags de scholen gesloten. Ten vervolge op liet reeds vroeger i;: ons blad medegedeelde, leest men ook thans ia de N. R. Crt.De werkzaamheden aan de spoor baan van Leiden naar Woerden waren gedurende de laatste maanden zoozeer gevorderd, dat.er geen twijfel bestond of de lijn zou half October in gebruik gesteld worden. Een lastig inconvenient echter heeft zich opgedaan, dat wel eenige ver traging in de werkzaamheden zal opleveren en waardoor half October wel eenigszius dreigt over schreden te zullen worden. De brug nl. van den Meerburger watering of liever de hoofden der brug schijnen zoozeer te zijn verzakt, dat die brug voor de zandtreinen onbruikbaar is geworden en groole herstelling zal vorderen. Op de baan strekkende van Woerden tot Bo degraven, is een gedeelte van een zandtrein ge derailleerd, doordien zich een landhek op de rails bevond. Tegen den persoon, die het daar gelegd had, is proces-verbaal opgemaakt. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voorgevallen. De kantonrechter te 's-Hage heeft gisteren 108 personen veroordeeld wegens het zich in kennelijk beschonken toestand bevinden op de openbare straat. Van verschillende plaatsen komen berichten over personen, die onder den arbeid in het hooiland of tijdens het grasmaaien ten gevolge der groote hitte plotseling zijn dood gebleven. Gistermiddag te hal ft wee is een ge deelte der bierbrouwerij „de Bel" van den lieer H. De Heer te 's-Gravendeel, door brand in de asch gelegd. De oorzaak is onbekend. Weldra, zoo s c h r ij f t men a a 11 d e Z u t. f. Crt., zal voor het hof te 's-Hage een sensatie proces worden behandeld. De eigenaar van een der grootste, zoo niet den allergrootsten winkel uit Den Haag, is plotseling gearresteerd en wordt beschul digd een valschen wissel van f 30,000 gefabriceerd te hebben. Den dag na de arrestatie is de tirma failliet verklaard. Het passief moet, naar men zegt, zeer aanzienlijk zijn. I11 het Zwaan hals te Rotterdam ge raakte een 3-jarig meisje bij ongeluk met den rechterarm onder het wiel van een passeereuden wagen, met het ongelukkig gevolg dat de arm gebroken is. Omtrent de gisteren vermelde arres tatie deelt de Amst. Crt. het volgende mede: Ten kantore van de Amsterdamsche bankiers-firma Determeijer Weslingh en Zn. kwam Dinsdag-middag een Amsterdamsche kleinhandelaar in effecten het geld ontvangen voor een twintigtal Russische oi li- gatiëu 1S62, eenigen tijd vroeger aan die firma verkocht. Dat de nommers dezer papiereu blijkbaar waren veranderd, was een der bedienden in het oog gevallen en had zijn argwaan gewekt. Hij meeude dat deze stukken wel afkomstig konden ziju van den diefstal tussehen Calais en Dover, ten vorigen jare in den nacht van Vrijdag 1 Juni gepleegd. Hoewel nu de nommers, waarschijnlijk door de verandering, die zij ondergaan hadden, niet overeen te brengen waren met. die, gepubli ceerd in de lijst van gestolen geldswaarden, aller wegen door de heereu S. Raphael Co. bekend gemaakt., werd de politie gewaarschuwd, en het onderzoek van de inspecteurs Batelt en Van Hove had het gevolg, dat de persoon, die het geld kwana halen, gevat werd. Volgens het Hbl. gaf hij voor te zijn Amerikaan en stelde zich onder bescher ming van den Amerikaanschen consul. De inspec teurs stemden er in toe, den onbekende te ver gezellen naar den consul en deze beloofde hem alle mogelijke bescherming, indien zijne papieren in goede orde zouden bevonden worden. Van daar ging hij, vergezeld van de politiebeambten, naar het Bible-Hotel, waar hij van de gelegenheid, die hem werd gelaten zijn paspoort te gaan zoeken, gebruik maakte en de inspecteurs in de door hem verlaten kamer opsloot. Deze slaagden er in zich door een achterdeur te bevrijden en kregen den voortvluchtige op de Nieuwemarkt weder in handen. Op den Zeedijkte Zaandam is gisteren in eene timmerschuur brand ontstaan, die, begun stigd door de droogte der laatste dagen en den opkomenden wind, te halftwee ongeveer 12 per- ceelen in de asch had gelegd. De hulp der brand weer van Koog en Zaandijk werd ingeroepen; ook werd de „Jan Van der Heydeu" uit'Amster dam ontboden. Vóór die echter aankwam was men den brand gelukkig meester. Men is voornemens om van Schiedam op Rotterdam een tramwagen te laten loopen. De verschillende treinen die te Schiedam doorloopen, terwijl bet station voor het grootste gedeelte der stad te ongelegen ligt, geven daartoe aanleiding. Men stuit echter op eene moeielijkheid, nl. dat de Schielandsche dijk, waarlangs detrain zal moeten rij den, op verschillende plaatsen ie smal is Er heeft zich daarom eene commissie gevormd, om te onder zoeken in hoever de door een Engelschen inge nieur uitgevonden, hangende tramwagens in het verkeer kunnen voldoen. Mocht dit onderzoek gunstig uitvallen, dan zal dit de eerste tramwagen van die soort in ons land zijn. Na de uitspraak van het gerechtshof te Amsterdam, is de oud-burgemeester van Nieuw koop, Van Rechteren Limpurg, aldaar teruggekeerd. Hij betrok zijne vroegere apartementen en schijnt zijn verblijf voorloopig daar weder te willen ves tigen, juist niet tot genoegen van zeer vele inge zetenen. Woensdag-namiddag, ongeveer te twee uren, brak in bet gehucht Ophoven, gemeente Sittard, alweer een brand uit. Met veel moeite gelukte het den brand tot één perceel te bepalen. Dat huis tnet aangrenzende stallen brandde echter geheel af. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Bij gelegenheid van de wapenschou wing te Longchanips, kreeg de zoon vau den re- publikeinscheu afgevaardigde Codettwist met iemand op een der tribunes om het bezit van een paar stoelen. Een duel was daarvan het gevolg, waarin Codet een gevaarlijke wonde in de borst bekwam. 11,000 brieven en telegrammen wer den den 24sten Juni bezorgd aan het paleis des kouiugs te Madrid, alle betreffende den toestand der koningin. Men verwacht in Engeland het bezoek eener dame, wier bagage eene bijzondere bewaking vordert. Het is de vrouw van een der vijf directeuren van de Californische bank; zij bezit volgens de Amerikaansche bladen de kostbaarste juweelenver- zameling van alle Amerikaansche vrouwen. Aan den verslaggever van een blad was het vergund den fonkelenden schat te zien. Er waren inderdaad sierraden bij, die een oogverhlindenden glans af wierpen. I11 een gouden gordel bevinden zich 850 diamanten; een chatelaine bevat er 1793; een tiara van diaraauten beeft in het midden een groote zwarte parel, die alleen 5000 dollars kostte. Een halsketting van groote steenen heeft eene waarde van 76000 dollarsde middelste diamant van dezen ketting weegt 10 karaat; bij de overige 240 zijn er verscheidene van 3 tot 8 karaat. Op een haar speld zit een vlinder, waarvan het lichaam uit één lange geelachtig witte parel bestaat; de vleugels zijn uit diamanten en robijnen samengesteld. En kele losse diamanten in deze verzameling wegen elf en een half karaat. De commissie van onderzoek naar de misbruiken bij de leveranciën voor het Rus sische leger gedurende den jongsten oorlog vindt werk genoeg. Zoo is gebleken dat een kolonel 50,000 roebels gestolen heeft, ouder voorwendsel dat een stormwind het geleverde meel had weg gewaaid. Een leverancier had in overleg met een ander officier slechts 10,000 pud hooi geleverd, waar 300,000 pond aanwezig moesten zijn en ook betaald waren. Een groote voorraad beschuit bleek zcdfs voor varkens onbruikbaar te zijn en op 15 plaatsen was het brood niet doorbakken of met schadelijke bestanddeelen vermengd. Het minst schadelijke bedrog, dat ontdekt werd, betrof den brandewijn,die meer op water dan op sterken drank geleek. De schuldigen zullen streng gestraft worden, maar dat is ook na den Krim-oorlog ge schied en toch zijn nu weder dezelfde misbruiken voorgekomen. Het hof van assises van Valok(prov. Kharkhow) heeft uitspraak gedaan in het proces, waarvan wij onlangs melding maakten, van een negenjarigen knaap, die zijne moeder had vermoord omdat zij opnieuw liefdesbetrekkingen had aange knoopt. Het hof verklaarde dat het kind met vol bewustzijn had gehandeld en veroordeelde het tot deportatie naar Siberië. BUITENLAND. jJiTranliaciLj li. De „National", een officieus orgaan, schrijft „Behalve de kwijtscheldingen van straf, welke met het oog op het nationale feest van den 30sten Juni onderteekend zijn, is het Kabinet besloten aan de voltooiing van het werk der verzoening zoo ijverig te arbeiden, dat tegen den afloop der tentoonstelling de sporen van den binneulandschen strijd bijna geheel zullen verdwenen ziju". "Dxiitsclilarr el- De Woensdag gehouden zitting vau liet congres werd niet door Griekenlands vertegenwoordigers bijgewoond. De noodzakelijkheid van eenige voor bereidingen voor de verdere behandeling heeft, naar men zegt, op den wensch van Ruslands vertegenwoordigers, aanleiding gegeven tot het bepalen van een tusschendag vóór de eerstvol gende zitting, welke dan ook heden werd gehou den. Prins Gortschakoff, die de zitting van Maan dag bijwoonde, zou ook die van heden nog bij wonen. Rusland maakt er geene aanspraak op, aan den Donau zelf zijn invloed te doen gelden, en bierdoor zal waarschijnlijk de behandeling van deze quaestie zeer vergemakkelijkt worden. Evenzoo valt uit de voorloopige besprekingen af te leiden, dat de Rumeensche quaestie, voor zoover Bessa- rabië betreft, derwijze opgevat wordt, dat Bessa- rabië slechts tot aan de Kilia-monding door Rus land terugverlangd wordt, zoodat de Sulina- monding aan Rumenië zal verblijven. [Zie telegr.] Sprsnje. Het lijk van de koningin was gisteren tentoon gesteld en zou heden naar den koninklijken graf kelder op het Escnrial overgebracht worden. Aan de Kamer is kennis gegeven van het overlijden der koningin. De voorzitter was de tolk van de algemeene smart, welke dit afsterven had opgewekt. De zitting is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Te Madrid heerscht groote verslagenheid. Groot-ïii-itannië. Volgens berichten uit Kaapstad, dd. 4 Juni, zette het Kaapsche parlement de beraadslagingen over de verdedigingswetten voort. De regeering blijft op de oprichting van boerenruiterij aandrin gen, als eenig middel om de grensverdediging op goeden voet te brengen. Volgens de jongste be richten van het oorlogstooneel verstrooien zich de opstandelingen meest in kleine beuden; velen hunner zijn om het leven gekomen, waaronder het opperhoofd Dukwaua; andere hoofden zijn gevangen. De schuilhoek van Sandilli is bekend; hij was ernstig ziek. Scherpe gevechten worden verwacht. De Transvaalsche deputatie is te Kaap stad aangekomen en werd bij den gouverneur ontvangenzij is den 4den naar Engeland ver trokken en heeft ten doel, de Britsche regeering te bewegen, het besluit van aanhechting in te trekken, waartoe baars inziens lord Carnavon alleen was gekomen door verkeerde voorstellingen. Mocht zij niet slagen en terugkeeren, dan vreest men voor opstand der boeren in de Transvaal, tenzij eene sterke Engelsche legermacht in het land is. Men verzekert dat de gouverneur der Kaap-kolonie na den afloop der parlementszitting de Transvaal bezoeken zal. De Zoeloe-koning Cetawayo heeft zijn voornemen bekend gemaakt, het. land oost waarts Brakenberg in bezit te nemen; de boeren in Natal betrekken kampen. Ook andere be richten maken melding van nieuwe gevechten tegen

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2