N°. 5634. Zaterdag A°. 1878. 29 Juni. 1 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS D£Z£B COURANT: Voor Leiden per 3 miandea.1.1#. Franco per postl-*0. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DES ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 28 Juni. Heden is aan de rijks-universiteit alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heer W. J. Gou- driaau, geb. te Vlaardingen, na verdediging van Stellingen, en tot doctor in de wis- en natuur kunde de heer W. Hillebrand Nieuwhuis, geb. te Bierum, met academisch proefschrift, get.„Over het beginsel der virtueele snelheden." In de gewone vergadering van het departe ment Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen werd gisteravond tot bestuurder gekozen de heer prof. T. Zaayer. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering werden benoemd uit de leden de heeren J. A. Van Dijk, primus, en A. Vau Eek, secundusuit het bestuur ds. A. M. L. Rumke. Verder hadden nog de volgende benoe mingen plaats: tot leden der commissie voor de burgerzangschool de heeren E. Stokhuyzen en W. P. Wolters; idem voor de volkszangschool de heeren B. Blankenberg, J. Pel, A. Van der Harst en W. Vruggink; idem voor de leesbibliotheek de heeren dr. A. W. Kroon Jr. en J. J. Reyst. Daarna kwamen de punten van beschrijving in behan deling. Ten slotte werden nog aangenomen twee voorstellen van het bestuur tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de volkszangschool en tot eene geringe verhoogiDg van het schoolgeld op de bewaarschool en een tot amortisatie van een aan de administratie door de erven van wijlen den heer Leembruggen geschonken aandeel in het ge bouw. Vóór het sluiten der vergadering bracht de secretaris een woord van dank aan den voorzitter dr. D. De Loos, die met 1 Juli moet aftreden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op den 2den Juli. a. s., des avonds te 10 uren. De commissie voor het geneeskundig staats examen heeft tot arts toegelaten den heer G. A. J. B. Baum, officier van gezondheid, en het ge tuigschrift voor het 1ste gedeelte uitgereikt aan den heer J. P. W. Dautzenberg, doctorandus. Bij het admissie-examen aan de rijks-uni versiteit te Utrecht zijn gisteren 7 vau de 9 candidaten toegelaten. Bij het aan de universiteit te Amsterdam gehouden admissie-examen zijn opgekomen 19 adspirauten. Ouder het examen trokken er zich 2 terug; toegelaten werden er 12 en afgewezen 5. Door den heer J. H. Bos te Amsterdam is aan boord van Zr. Ms. wachtschip aldaar zeer voldoend examen afgelegd als 3de stuurman voor de gouvernements-marine in Ned. Indië. Het aantal der jongelieden, die zich hebben aangemeld voor het toelatingsexamen der hoogere burgerschool te 's-IIage, bedraagt niet minder dan 111. Voor de school te Amsterdam bedroeg het aantal candidaten voor het admissie-examen 100. Den Haag doet dus in dit opzicht voor Amsterdam volstrekt niet onder. De heer A. A. Vorsterman van Oyen, oudheid-, geslachts- en wapenkundige te Maas tricht, is benoemd tot correspondeerend lid van het internationaal college van wetenschappen, letteren en kunst te Milaan. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gis teren beslist, dat de verleende concessie voor tram ways in die gemeente van rechtswege is verval len, wegens het niet naleven van art. 30 der voorwaarden, namelijk het storten van de inge schreven som binnen 14 dagen na de toewijzing. Er zal nu eene nieuwe uitbesteding plaats heb ben onder dezelfde voorwaarden. De Raad heeft voorts goedgekeurd het voorstel om het trakte ment van den directeur der Academie vau beel dende kunsten en technische wetenschappen aldaar op 2000 gulden te bepalen, maar verworpen dat om den directeur voor onbepaalden tijd te beuoemen. Tot hulponderwijzer aau de kostelooze school N°. 5 werd benoemd de heer R. Adama te Leiden. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft beslo ten, de ceintuurbaan niet door te trekken tot de Houthaven, maar deze te doen eindigen aan de Kattensloot. Tot commandant der brandweer is benoemd de heer V. C. Dijckmeester, thans onder-commandant. De vijftiende algemeene vergadering van R.-K. bijzondere hoofdonderwijzers in het bisdom Haarlem zal gehouden worden op Maandag a. s., in het gebouw der R.-K. parochiale scholen te Haarlem. Aan de studie der paedagogiek wordt over het algemeen niet veel waarde gehecht. Dit is een der hoofdoorzaken van de onvoldoende resultaten van het lager onderwijs. Dit vraag stuk zal ingeleid worden door den heer A. J. Van Gemert. Volgens berichten van gisteravond blijft de gunstige toestand van den minister van oorlog aanhouden. De operatie-wond vertoonde fieiging tot genezing. Het Amerikaansche muziekcorps van het 22ste regiment State-Guards van Nieuw-Ycrk, dat gisteravond in het gebouw voor kunsten en weten schappen te 's-Hage een groot concert onder directie van den beer Gilmore beeft gegeven, werd 's middags bij zijn aankomst te dier stede door bet muziekcorps van het 3de regiment huzaren aan het station van de Holl. Spoor ontvangen en onder het uitvoeren van muziekstukken door de hoofdstraten der residentie naar het concertgebouw geleid. Op last vau den minister vau waterstaat enz. zijn de burgemeesters in de verschillende provinciën des rijks aangeschreven om zorg te dragen, dat bij ontploffing der stoomketels in hunne gemeente daarvan onverwijld worde keunis gegeven aan den daarbij betrokken ambtenaar, belast met het toezicht over het stoomwezen, en dat, waar overtreding van art. 18 der wet van 28 Mei 1869 (Stbl. n°. 97) ter hunner kennis komt, daarvan proces-verbaal worde opgemaakt, ten einde eene vervolging krachtens art. 24 sub h van gemelde wet te bevorderen. Het stoomschip „Rotterdam" is 26 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken met de mail voor Nederland en 50 passagiers; de „W. A. Scholten" is 27 Juni te Nieuw-York dagreis van Vlis- Schiedam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag te 4 uren kaap Lezard. De Staatscourant van heden bevat het programma der lessen, welke gedurende het jaar 18781879 aan de Polytechnische School zullen gegeven worden. Tweede Kamer. Het onderwijsdebat werd heden voortgezet. Aan art. 3, bepalende dat bij zondere scholen zijn alle die niet geheel of ge deeltelijk door gemeenten of het rijk worden be kostigd, voegde de regeering een nieuwe alinea toe, bepalende dat ook als bijzondere scholen worden beschouwd die waarin talen of wiskunde worden geleerd, gemeentelijk subsidie hebben en onder dezelfde waarborgen als de neutrale scholen staan. Dientengevolge vervielen de amendementen aangekomen, hebbende 12 u„a smgende van de heeren Lenting en Van Naamen. Het amendement van den heer Bergman om van be doelde scholen niet te vergen gelijke waarbor gen van neutraliteit als van de neutrale scho len, werd verworpen met 48 tegen 25 stemmen. Het amendement van den heer Van der Kaay om subsidieering van bijzondere scholen ook door de provinciën toe te laten, werd verworpen met 40 tegen 33 stemmen. Het regeeringsartikel werd ten slotte goedgekeurd. Art. 4 (vaststelling bij bestuursmaatregel van de regelen omtrent houw, inrichting en ruimte der schoollokalen, zoowel bijzondere als openbare) werd aangehouden wegens het staken der stemmen over het amendement van den heer Van den Berch van Heemstede om de bijzondere scholen van die regelen vrij te stellen. Maandag herstemming. Z. M. heeft met 1 Juli aanstaande benoemd tot commies ter directie der registratie en domei- Den voor de provinciën Gelderland en Overijsel, den heer J. W. Maasseu, cand.-not. te Zwolle; den kapt.-luit. ter zee H. W. Walther met den 15den Juli a. s. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, en met den 16den daaraanvolgende vervangen door den kapt.-luit. ter zee C. F. T. Van Woelderen. Door den heer Van der Kaay is op art. 3 van het wetsontwerp tot regeling van het lager onder wijs het volgende gewijzigd amendement voorgesteld: Het eerste lid aldus te lezen„Lagere scholen, opgericht en onderhonden door de gemeenten,, de provinciën of het rijk, zijn openbare, alle an dere zijn bijzondere scholen." En aan het artikel toe te voegen„Aan bijzondere scholen kan door de gemeente of de provincie subsidie worden verleend, onder zoodanige voor waarden, als het gemeente- of provinciaal bestuur noodig acht. „De aldus gesubsidieerde scholen zijn toegan kelijk voor alle kinderen, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. Het lsle en 2de lid van art. 33 zijn op die scholen toepasselijk. De uitkeering van het subsidie kan door Óns bij overtreding van die bepalingen voor ten hoogste een jaar, en bij herhaling der overtreding voor altijd worden verboden." Het voorloopig verslag is verschenen over het wetsontwerp tot regeling van den dienst en bet gebruik der locaalspoorwegen. Algemeen ver klaarde men zich ingenomen met het denkbeeld om den aanleg van buurt- en locaalspoorwegen te bevorderen. De stelling van de regeering, dat de wet van 1S75 op de spoorwegdiensten ook op de locaalspoorwegen en stoomtramwegen van toepassing is, werd zeer betwistbaar geacht. Naar aanleiding van verschillende opmerkingen, meenden eenige leden dat dit ontwerp niet regelt wat het regelen moet en achtten zij daarom eene omwerking van het voorste] of althans eene duidelijker omschrijving van hetgeen daarmede bedoeld wordt, alleszins noodig. Verscheidene leden achtten het een groot bezwaar, dat, ten gevolge van het bepaalde bij art. 2 van het wetsontwerp omtrent de regeling van den dienst en het gebruik van tramwegen, door middel van stoom geëxploiteerd, volkomen onzekerheid zal blijven heerscheu. De spoorwegwet zal daarop niet toepasselijk zijn. De slotsom van de hieromtrent gevoerde beschouwingen was, dat men over het algemeen ongeneigd was eene be paling te sanctioneeren, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat regeling van den dienst en het ge bruik van stoomtramwegen als een onderwerp van gemeentepolitie is te beschouwen. Evenwel werd

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1