Spanje. den gemeenteraad te benoemen. Het lidmaatschap dezer commissie is vereenigbaar met dat van dien raad. In gemeenten, die zich ten gevolge het 3de lid van art. 16 vereenigd hebben tot het oprichten en in stand houden van gemeenschappe lijke scholen, is eene gemeenschappelijke commissie." III. Na art. 70 een nieuw artikel, art. 70bis: „Tn gemeenten beneden de 3000 zielen wordt het plaatselijk toezicht uitgeoefend door burgemeester en wethouders, die echter, iu overleg met den arrondissements-schoolopziener, geschikte personen, buiten hun college gekozen, met het doen van schoolbezoek belasten kunnen. Op zoodanige gecom mitteerden is het 1ste lid van art. 73 toepasselijk. Indien dit amendement wordt aangenomen, dan vervalt art. 79. Gemengd IV i e u w s. Gisteravond vermaakten twee jon gens zich met het varen in een schuitje in de Laugegracht. Een hunner viel over boord en was onmiddellijk niet meer zichtbaar. Terwijl de ander met zijn schuitje al heen en weer schommelde, kwam de drenkeling weer naar boven. Toen zijn kameraad hem echter greep, geraakte ook deze te water. Na veel moeite en met behulp van eenige der vele ooggetuigen, slaagden zij er in weer op het droge te komen. Bij een bankiershuis te Amsterdam heeft de politie gisterochtend de hand gelegd op iemand, verdacht van diefstal eener belangrijke partij (20) Russische fondsen, sedert 2 Juni 1877 vermist. Te Hellevoetsluis heeft een marinier zich verwijderd met een bankbiljet, hem ter inwis seling door een zeeofficier van het wachtschip ter hand gesteld. Na slechts een zeer gering bedrag er van te hebben verteerd, werd hij onder Heen- vliet aangehouden en in arrest genomen. Op de stoomboot die eergisteravond van Deventer te Zutfen aankwam, bleef bij de aan komst de stoker plotseling dood. Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat de man door groote hitte ge storven was. Het volgend ongeluk had niet ver van Sueek plaats: Een jonkman, in een bootje geze ten, verzocht aan de voorbijvarende Workumer stoomboot een touwtje, om zich daarmede te laten opsleepen. Het werd hmn toegestaan, doch terwijl hij het om den mast wilde slaan, werd hij er door meegesleurd, viel te water en verdronk. Alle pogingen om hem te redden mislukten. In e'en bosch nabij Deventer heeft men het lijk van een onbekend man aan een boom hangende gevonden, met een fiesch jenever bij zich. Te Breda is Dinsdag-middag de blik sem geslagen in den schoorsteen der cantiue van de klooster-kazerne. Nier soldaten, die zaten te domineeren, vielen van schrik achterover, doch er werd geen schade aangericht. Op Den Du n gen te s-B osch heefteen vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een paard voor een kar gespannen, schrikte van een of ander voorwerp; zijn geleider, een landbouwersknecht, vliegt naar den kop, doch struikelt, met het on gelukkig gevolg dat hij viel, het rad hem over liet hoofd ging en hij bijna plotseling een lijk was. Te Venloo is bij het rangeeren van een personentrein de wisselwachter Nieuwenhuis bij het opspringen op de treeplank onder den trein geraakt, ten gevolge waarvan zijne beide onderbeenen verbrijzeld zijn. Hij is kort daarna overleden. De Lissabonsche bladen zijn volgens de „Petit Marseillais" vol bijzonderheden betref fende de outdekking van eene fabriek van valsche Portugeesche bankbiljetten. De graaf De Penamacor, behoorende tot den hoogsten en oudsten adel des lands, is gevangengenomen. In zijn paleis heeft de politie, door zekere vermoedens geleid, een vol ledig stel werktuigen voor het vervaardigen van valsch geld aangetroffen en tevens eene menigte valsche biljetten van 20,000 reis elk in beslag genomen, sommige nog onvoltooid, andere gereed om in omloop te worden gebracht. De graaf heeft zelf nog meer biljetten aangewezen, die hij in zijne buitenplaats te Penaverda bij Cintra bewaarde. Hij is 36 jaar oudzijne vrouw, van ongemeene schoon heid, is de dochter van den burggraaf De Nogueira de Gnma, kamerheer van den keizer van Brazilië, en bevindt zicb sedert twee maanden met hare kinderen te Parijs. De gevangenneming van De Penamacor, die de aanzienlijkste familiën des lands ten zijnent ontving, heeft natuurlijk eene geweldige opschudding veroorzaakt. Maandag zijn te Ljon drie hevige achtereenvolgende schokken van aardbeving gevoeld, welke kwartier over negenen des ochtends begon eu niet meer dan eene halve minuut duurde. Op den barometer had zulks geen merkbaren invloed. In sommige wijken was de schrik zoo groot, dat de inwoners hunne huizen uitliepen. Denzelfden dag is vijf minuten later een hevige schok gevoeld te Villefranche-sur-Saöne, waar schoorsteenen omge vallen en zolderingen gescheurd zijn. Heelitzalien. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren Willem Carel graaf Van Rechteren Limpurg, oud burgemeester van Nieuwkoop, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot moord op zijn opvolger. Het hof heeft namelijk overwogen, dat, ofschoon het losseu van twee schoten in de slaapkamer van den burgemeester wettig en over tuigend is bewezen, zulks niet het geval is met de bedoeling om te dooden. Het hof heeft hem evenwel schuldig verklaard aan moedwillige ver breking van afsluiting, waardoor geene schade van boven de f 100 is veroorzaakt, en hem deswege veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden en betaling eener geldboete van f 25. Vermits wegens dat feit geene preventive hechte nis veroorloofd is, gelastte het hof zijne onmiddel lijke invrijheidstelling. BUITENLAND. Frailkrijb. Beide groote partijpn in Frankrijk, de re- publikeinsche en de anti-republikeinsche, bereiden zich gelijkelijk voor opj een vrij heeten strijd, bij de aanvullingsverkiezingen op 7 Juli. Liberalen en conservatieven hebben huune comité's benoemd. De laatsteu treden niet aaneengesloten op; slechts te Bordeaux zijn de legitimisten voor den Bona- partistischen candidaat Jerome David, wiens verkiezing vernietigd is, werkzaam, eenvoudig omdat zij er op rekenen, dat de Bonapartisten hun een wederkeerigen dienst zullen bewijzen door een legitimistischen senator met hen te kiezen. De „Union" verwerpt dergelijk kansspel en spoort hare geestverwanten aan, elke gemeenschap met de Bonapartisten te verwerpen, zoodat in hoofd zaak de verschillende groepen der anti-republi- keinsche partij zelfstandig zullen optreden. De liberalen hopen ongeveer drie vierden dér zetels door hunne candidaten te zullen zien ingenomen worden. De processen wegens verkiezingsvefvalschin- gen, van de mannen van 24 en 26 Mei, gaan nog voortdurend hun gang. Daarbij komqi allerlei schandalen aan het licht, zooals stembussen met dubbelen bodem, of stembussen die voorif opgevuld zijn en die verwisseld worden onder een uitge lokt rumoer in de verkiezingszaal, voorts stemmen die later uitgebracht blijken te zijn door reeds overleden personen enz. enz. Er is sprake van om de tentoonstelling tot December geopend te houden, T>ïiitscTiIan<l. De „Hann. Courier" zegt uit eenqvertrouwbare bron te kunnen mededeelen, dat et tusschen de Pruisische regeering en prins Ernst August van Hannover eene overeenkomst is ge/loten, volgens welke gemelde prins den titel /an hertog van Cumberland en erfprins van Bruikwijk-Liineburg aannemen, en hem het door Piiisen in beslag genomen vermogen van koning Geoi ;e teruggegeven zal worden. Het gerechtshof te Berlijn heeft den heer Bishop, correspondent van Engelsilie bladen, schul dig verklaard aan omkooping «n beambten, en hem veroordeeld tot. 22 jaar gevangenisstraf. Het congres houdt zich n)g steeds met de Bulgaarsche quaestie bezig. Aanbande de zuide lijke, oostelijke en noordelijke grenzen van het vorstendom Bulgarije is men he reeds in beginsel eens, terwijl de westelijke grens nog moet worden vastgesteld. De juiste grensafbakeningen zijn aan eene Europeesche commissie opgedragen, welke reeds moet gekozen zijn. Ook is naar men ver neemt, ook hieromtrent eene overeenstemming be reikt, dat alle Donau-vestingen, alsmede die in Noord-Bulgarije (het vorstendom) zullen geslecht worden. Nog verschillende punten, tot het Bul gaarsche vraagstuk betrekking hebbende, moeten nog worden uitgemaakt, o. a. de regeling der verkiezing van den vorst van Bulgarije. Omtrent de quaestie van Antivari was gisteren nog niets bepaald. Zelfs was dit onderwerp bij het congres, dat zich tot dusver alleen met de Bulgaarsche quaestie heeft bezig gehouden, nog niet te berde gekomen. Aan de „Polit. Corr." wordt nader uit Berlijn het volgende geseindZuid-Bulgarije zal den naam dragen van Oost-Rumelië. De Turken hadden zich tegen verscheidene besluiten van het congres hevig verzet. Ondanks de ernstige herinneringen, in het bijzonder van prins Von Bismarck, is de houding der Turksche gedelegeerden van dien aard, dat de zekerheid van een vreedzamen afloop van het congres daardoor aanmerkelijk zou kunnen verminderen. In de eerstvolgende dagen zou het kunnen zijn, dat Oostenrijks positie tegenover de Turksche grensprovinciën op den voorgrond trad. Het staat thans vast, dat, met uitzondering van Turkije, in het congres eenstemmig de nood zakelijkheid erkend wordt van eene tusschenkomst van Oostenrijk. Het dienovereenkomstig handelend optreden dier mogendheid schijnt elk oogenblik te kunnen worden tegemoetgezien.[Zie telegrammen.] De „Prov. Corr." schrijft dat het congres in de afgeloopen week eene aanmerkelijke schrede voorwaarts heeft gedaan. Het neteligste vraagstuk, zegt zij, dat. betreffende de afbakening der nieuw te stichten staten op het schiereiland des Balkans, met name van het toekomstige vorstendom Bul garije, is nu in het congres zelf ter tafel gekomen, ten einde onder gezamenlijk overleg te worden af gedaan. De daarin heerschende geest van gematigd heid en besliste vredelievendheid waarborgt de volkomene tenuitvoerlegging van het groote vredewerk. Uit Berlijn wordt aan de „Morning Post" gemeldHet congres heeft Maandag besloten, dat de Russen Rumelië binnen zes en Bulgarije bin nen negen maanden moeten ontruimen, en dat na het vertrek der Russen aldaar tijdelijk eene ge mengde Europeesche bezetting zal worden gelegd. Het congres heeft voorts de wijze vastgesteld, waarop de verkiezing van een vorst van Bulgarije zal plaats hebben. Gisteren werd de zitting, waarheen zich ook prins Gortschakoff' in een rijtuig begaf, te twee uren geopend en te kwart over vieren gesloten. De behandeling der zaak van Hödel, die op 8 Juli was hepaald, is, wegens verhindering bij twee leden van het gerechtshof, uitgesteld tot den lOden. De koningin Mercedes is gistermiddag omstreeks halféén gestorven. Marie de las Mercedes, dochter van den hertog van Montpensier, werd geboren te Madrid den 24st.en Juni 1860. Den 23sten Januari 1878 trad zij in het huwelijk met haren neef Alfonsus XU, koning van Spanje. Eergisteren trad zij dus pas haar 19de jaar in. Turkije. De Russen, zoo leest men in een particuliere cor respondentie, zijn geheel uit Konstantinopel ver dwenen. Nog weinige weken geleden zag men overal Russische gezichten en uniformen. De uni formen verdwenen na een verbod van generaal Todleben aan de Russische officieren om in uni form de Turksche hoofdstad te bezoeken, maar zij kwamen toen toch nog bij honderden in bur- gerkleeding uit San-Stefano naar het vroolijke Pera. Het is niet waar dat zij nu wegblijven ten gevolge van een verbod of onderlinge afspraak. De reden is eenvoudig deze, dat hun geld op is. Paardenkoopers en restaurateurs, kooplieden en houders van speelbanken, zangeressen en danse ressen hebben hen weken lang om het hardst ge plukt. Geen wonder dat hunne gedurende den veldtocht verzamelde soldij nu is uitgeput en de krijgskassen geven geen voorschot meer. Zij moeten zich nu in San-Stefano blijven vervelen en de leven digheid van Pern is verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2