N°. 3638. A0. 1878. Vrijdag 28 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maanden..1.19. Franco per post1.69. Afzonderlijke Nommers.-.0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grooiere letters naar plaatsruimte. LKtIIK\, 27 Juni. Heden zijn aan de rijks-universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heer R. K. W. Y. Diert van Melissant, geb. te 's-Gravenhage, met academisch proefschrift, get.„Over den rechts regel: Resoluto Jure Dantis Resolvitur Jus Acci- pientis", en de heer C. E. A. J. Leesberg, geb. te Rotterdam, met academisch proefschrift, get. „Rechtsbetrekking tusschen trekker en acceptant, volgens het Wetboek van koophandel". Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Indië door middel van het stoomschip „Torrington", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 3 Juli a. s., des morgens te 10 uren. Yoor het tweede natuurkundig examen te Groningen zijn toegelaten de heeren J. M. H. Van Dorssen, D. J. Boldingh, W. W. Van der Vegt en W. Sterk. Het litterarisch-mathematisch examen is te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door de heeren W. Leendertz Jr., van Amsterdam, en E. G. E. Coorengel, van Muntok (op Banka). Te Utrecht is tot arts bevorderd de heer G. Poolman Jr. Tot gewone leden van het Prov. Utrechtsch Genootschap van kunsten en wetenschappen zijn bij acclamatie benoemd dr. J. M. J. Valeton, prae- ceptor aan het Erasmiaansch gymnasium te Rot terdam, en dr. J. E. Enklaar, die gebleken was de schrijver te zijn der verhandeling over de ver damping van water van verschillende gronden, aan welke ten vorigen jare een loffelijk getuigschrift was toegekend, en voorts bij stemming uit de voor gestelde candidaten de heeren mr. J. baron d'Aul- nis de Bourouill, hoogl. te Utrechtmr. A. Bloem bergen, advocaat te Leeuwardendr. E. Brusa, hoogl. te Amsterdam; dr. E. P. Van Dissel, in genieur van Rijnland te Leiden; dr. A. P. N. Eranchimont, hoogl. te Leidenmr. J. Fresemann Viëtor, hoogl. te Groningen; J. Habets, r.-kath. kapelaan te Berg en Terblijtmr. T. Van Hettinga Tromp, proc. te Leeuwarden; A. L. H. Ising, te 's-Gravenhagemr. W. Van der Kaay, lid van de Tweede Kamer, kantonr. te Leidendr. E. F. Kruyff, kerkelijk hoogl. te Groningen; E. H. La- sonder, kerkelijk hoogl. te Utrecht; dr. D. De Loos, direct, der H. Burgerschool te Leidendr. H. A. Lorentz, hoogl. te Leiden; dr. J. W. Moll, leer- aar aan 's rijks H. Burgerschool te Utrecht; mr. J. Moltzer, advocaat te AmsterdamE. D. O. Obreen, on der-archivaris te Rotterdam; dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, hoogl. te Amsterdam; dr. E. Seelheim, leeraar aan 's rijks H. Burger school te Utrecht; dr. J. Sirks, directeur der Hoogere Burgerschool te Deventer; dr. J. L. Sirks, rector van het Gymn. te Groningendr. J. J. P. Valeton Jr., hoogl. te Utrecht; dr. H. L. Ver- spijck, inspect, van het geneeskundig staatstoezicht, te Utrecht; mr. B. M. Vlielander Hein, advoc. te 's-Gravenhage. Op de in 1876 door het Genootschap uit geschreven prijsvragen waren drie antwoorden in gekomen, het eene in het Nederlandsch, hande lende over de beteekenis der exceptie in het hedendaagsch recht, en de beide andere in het Latijn over Polibius. Slechts een der laatsten werd bekroond, waarvan de schrijver bij opening van het naambriefje bleek te zijn dr. J. M. J. Valeton te Rotterdam. Aan prof. L. De Hartog, hoogleeraar in het staatsrecht aan de universiteit te Amsterdam, is door den gemeenteraad mede opgedragen het onderwijs in de encyclopaedie van het recht en hem daarvoor een toelage toegekend van 500 'sjaars. Tot gewoon hoogleeraar in de scheikunde, geologie en mine ralogie aan dezelfde universiteit is benoemd dr. J. H. Van 't Hoff, thans lector in die vakken, en aan den gewonen hoogleeraar in de scheikunde dr. J. W. Gunning is opgedragen het onderwijs in de artsenijbereidkunde en de toxicologie, en aan den buitengewonen hoogleeraar W. Stoeder dat in de Galenische pharmacie. Tot rector aan het gymnasium te 's-Hage, als opvolger van dr. L. R. Beynen, is benoemd dr. J. Rutgers, thans conrector, en tot conrector dr. H. Mulder. Als opvolger van wijlen den heer Rennefeld is benoemd tot directeur der Tooneelschool te Amsterdam de heer W. C. Goteling Vinnis, te Haarlem. Naar men verneemt zullen de groote ma noeuvres worden gehouden in het begin van Sep tember a. s. Deze manoeuvres, waaraan zal worden deelgenomen door het reg. grenadiers en jagers, het 4de en 7de reg. infanterie, zullen plaats vinden aan de Holland?che kust van den Hoek van Holland tot aan IJmuidenzij zullen hoogstens acht dagen duren. Inkwartiering der troepen bij de ingezetenen zal waarschijnlijk in het geheel niet geschieden. Gisteren had te Rotterdam de plechtige teraardebestelling plaats van het lijk van dr. T. J. Stieltjes. Op Crooswjjk hadden tal van vrien den en belangstellenden zich vereenigd om hem de laatste eer te bewijzen. Onder dezen bevonden zich eenige leden der Tweede Kamer, vele leden van den gemeenteraad, eene commissie uit het personeel der Rotterdamsche Handelsvereeniging, studenten der Polytechnische School enz. Nadat de lijkkist met kransen bedekt in de groeve was nedergelaten, werd het woord gevoerd door den heer Aug. Then-Bergh, directeur der Rotterdam sche Handelsvereeniging, die van den overledene afscheid nam als een vriend, met wien hij zoovele jaren hid samengewerkt; door den heer Joost van Volleuhoven, burgemeester van Rotterdam, die als oudste lid in jaren van de Volksvertegenwoordi ging, eea bemoedigend woord richtte tot de zonen van den overledene, hen op het voorbeeld huns vaders wijzende; door den heer A. W. Mees, ingenieur die aan de edele hoedanigheden van den overleden!, en vooral zijne hulpvaardigheid hulde bracht, ei eindelijk door generaal Knoop, die zijne groote kinde herdacht in elk vak, dat hij be studeerde, zijn mannelijk, edel, groot karakter en zijne welvallendheid jegens iedereen. Hij wees zijne zonen op hetgeen hun vader geweest was, waar voor hem le achting en liefde van allen ten deel was gevalhn, en spoorde hen aan, het pad, dat hij hun hid aangewezen en waarop hij hen was voorgegaan, te blijven volgen. Nadat een der zo nen had bedankt voor de laatste eer, zijnen va der bewezen verlieten allen diep getroffen de begraafplaats. Blijkeis de repartitie der 4 pets. leening van 43 milioen, wordt aan de inschrijvers 34 percent toegevezen. Volgen: een bericht uit Ned. Indië bestaat aldaar bij de md-cadetten der kon. mil. academie het voornemei, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan dier inrichting, een blijvend aandenken daaraan te sctenken. Gisteren zijn te Hoofddorp de feesten aan gevangen ter herdenking van het 25-jarig jubilé der droogmakng van het Haarlemmermeer nadat ze Zondag kerkelijk ingeleid werden. De optocht is uitmuntend geslaagd. Vooraf ging de verledene vischvangst, toen volgden de polderwerkers met wagen en afbeeldingen van machines, daarna muziek, de hoofdcommissie, drie wagens voorstellende den landbouw, den akkerbouw en de zuivelbereiding, allerlei landbouwwerktuigen, stoomdorschmachines met acht bonte paarden, in Haarlemmermeer gebo ren, wagens met eerejufl'ers in de nationale kleeder drachten, enz., tal van vaandels, geëscorteerd door 180 ruiters. Na den optocht hield de voorzitter, de heer Bultman, de openingsrede. Terugkomende aan het raadhuis, werd de stoet onthaald op gezang van de schoolkinderen. Het heerlijkste zomerweder begunstigde de feesten, bestaande in ringrijden, volksspelen, muziek, illuminatie en vuurwerk, terwijl voorts eeüe landbouwtentoonstelling wordt gehouden. Heden viert Nieuw-Vennep feest. Bij het toelatingsexamen aan de rijks-uni versiteit te Utrecht zijn gisteren van 12 candidaten 7 toegelaten. De gemeenteraad te Kampen heeft besloten tot het indienen van een adres aan den minister van oorlog, tot behoud van den hoofdcursus bij het instructie-bataljon aldaar. De luit. ter zee 2de kl. E. C. E. L. Koster, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 12den Juli a. s. op non-activiteit gesteld. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Nieu- wediep naar Batavia, vertrok van Southampton den 25sten Juni 's avonds. Tweede Kamer. Het debat over de arti kelen der onderwijswet is heden aangevangen. Het amendement van den heer Van Wassenaer van Catwijck om vóór art. 1 een nieuw artikel in te voegen, bevattende acht punten waarover de regeling van het lager onderwijs zich uitstrekt, is na be strijding van den minister en den heer Van der Loeff, verworpen met 56 tegen 13 stemmen. Art. 1 van het regeerings-ontwerp werd aan genomen, na verwerping van het amendement van den heer Van der Kaay. Art. 2 is onveranderd aangenomen, na verwer ping van alle amendementen van de,heeren Van Delden, Van den Berch van Heemstede en Moens, om sommige vakken al dan niet verplichtend te stellen. Morgen voortzetting. Z. M. heeft met ingang van 15 Juli a. s. benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren, den telegraphist eerste kl. C. A. Willemse. Door den heer Van Delden is o. a. het volgende amendement op het wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs voorgesteld: Art. 21. Dit artikel te lezen als volgtDe vaststelling van het leerplan en van de bij het onderwijs te gebruiken boeken en de verdeeling der school in klassen geschieden door het hoofd der school, onder goedkeuring van burgemeester en wethouders en van den district-schoolopziener. Bij verschil tusschen burgemeester en wethouders en den districts-schoolopziener, of wanneer zij hunne goedkeuring onthouden, beslist de inspec teur, tot wiens ambtsgebied de school behoort." En door den heer Lenting de volgende: I. Art. 3. Tusschen het 1ste en 2de lid twee nieuwe leden in te voegen van dezen inhoud: „Aan bijzondere scholen waar onderwijs wordt gegeven in de vakken, litt. l-t van art. 2 genoemd, kan vanwege de gemeente subsidie worden verleend, onder zoodanige voorwaarden als de gemeenteraad noodig acht. Op de aldus gesubsidiëerde school zijn het 1ste en 2de lid van art. 33 toepasselijk." II. Art. 70 te lezen: „Het plaatselijk toezicht wordt uitgeoefend door schoolcommissiën, door

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1