Door den heer Yan Wassenaer van Catwijck wordt als amendement op het wetsontwerp voor het lager onderwijs het volgende nieuwe art. 1 voor gesteld (art. 1 van de wet wordt alsdan art. 2, enz.)„De wettelijke regeling van het lager onder wijs strekt zich uit tot: 1®. de bevordering van de opleiding van het onderwijzend personeel; 2°. de uitreiking van verlof-akten tot het geven van ou derwijs; 3°. de regeling van het openbaar onder wijs in het algemeen4°. de uitbetaling van eene vaste jaarwedde van rijkswege aan eiken onderwijzer, die gedurende één jaar minstens dertig leerlingen op eene gevestigde openbare of bijzondere school onderwijs beeft gegeven. En verder de regeling der bezoldiging van openbare onderwijzers5°. de toekenning van pensioen aan de onderwijzers der openbare scholen6°. het houden door de gemeente van scholen, voldoende zitplaatsen opleverende voor de kinderen wier ouders of voogden onderwijs van overheidswege voor hen begeeren7°. het houden van toezicht op het onderwijs8°. het geneeskundig staatstoezicht op de schoollokalen." Ingeval van aanneming van het in voormeld voorstel uitgedrukt beginsel, zullen eenige bepa lingen van het ontwerp dienen te worden gewijzigd. Gemengd Nieuws. Zaterdag is te Venloo een driejarig knaapje in een gevulde kuip met heet sodawater gevallen. Het kind werd zoodanig met brandwonden overdekt, dat het Zondag aan de gevolgen overleed. Zondag heeft te Yeenwoudsterwal een 17-jarig jongeling, twistende met een 16-jarig meisje, haar een zoo geweldigen schop iu de zijde gegeven, dat het meisje op de plaats dood bleef. Drie jongelingen uit één gezin, 13, 15 en 18 jaar oud, die Maandag in een der bij een steenoven te Sliedrecht aanwezige putten waren gaan zwemmen, zijn aldaar verdronken. Te Londen wilden Zaterdag een aan tal weldenkende Duitsche werklieden een verga dering houden, om te protesteeren tegen het stre ven der socialisten. Deze laatsten echter, mede Duitsche werklieden uit het East-end, kwamen in grooten getale opdagen, drongen de zaal binnen en dreven de anderen naar buiten. De verjaagde minderheid zong „Die Wacht am Rheinde meerderheid antwoordde met de „Marseillaise". Te midden van een geweldig rumoer werden, onder praesidium van een zekeren Kaufmann, een paar resoluties aangenomen in sociaal-democra- tischen zin. Te Belfast hadden Zaterdag-avond wanordelijkheden plaats. Aanleiding daartoe was het terugkeeren van de leerlingen der Protestant- sche Zondagsscholen van hun jaarlijkschen rijtoer in den omtrek. De stoet werd door kwaadwilli gen aangevallen en dezen poogden de baniereu weg te nemen. De soldaten trokken de partij der aanvallers en de politie werd mishandeld. Er werd met steenen geworpen en een pistoolschot gelost. Ongeveer 40 personen werden gewond en 20 dooi de politie in hechtenis genomen. Nobiling begint te herstellen. Hij kan reeds in het bed overeind zitten, gebruikt weder voedsel en geeft wanneer hem iets gevraagd wordt een kort antwoord, maar altoos met een glimlach en op een toon alsof hij in de hersens gekrenkt is. Dezer dagen vertrokken uitdeClyde, met bestemming naar Australië (Adelaide), 362 -Schotsche emigranten, waaronder 70 dienstmeisjes, die nu bij de tegenvoeters haar geluk gaan beproeven. Het stoomschip „Remolcador", van Maracaibo vertrokken om te trachten de gestrande brik „Harriet G." af te sleepen, is door het springen van den stoomketel in de lucht gevlogen. Aan boord bevonden zich ongeveer 30 personen, waar van er slechts drie gered werden. Een der Berlijnsche correspondenten van het „Journal des Débats" schrijft, dat aan het congres een nota is medegedeeld over den staat der Tnrksche financiën. Daarin wordt met cijfers betoogd, dat Turkije financieel nog altijd levensvatbaar is, dat het congres derhalve rekening moet houden met de belangen der schuldeischers van de Porte. Elk der provinciën moet jaarlijks een zekere som opbrengen en die storten in banden van een Euro- peesche commissie, door het congres voor de Turk- sclie schuld te benoemen. Een Engelschman, I. George Thomp son genaamd, heeft in de Alpen eenige niet zeer aangename dagen doorgebracht. Den lOden dezer verliet hij zender gids het hotel „Glacier" in Grin- delwald, om alleen de gletschers te bezoeken. Plij geraakte daarbij op een zoogenaamde „Gehre" en kon voor- noch achteruit. In dien toestand bracht hij 5 nachten en 6 dagen door, zich voedende met gras en aarde. Eindelijk waagde hij het zich op den rug naar beneden te laten glijden, hetgeen hij er gelukkig afbracht. Des avonds bereikte hij een woning, waar men hem spijs en drank gaf en hem behoorlijk verzorgde. Het hof van cassatie van Brussel heeft uitspraak gedaan in het appèl van Nothomb, De Decker, graaf Liederkerke, graaf De Beaulieu, Coumout en Crabbe, tegen het vonnis over hen als medeplichtigen van Langrand-Dumonceau uit gesproken. Het hof van cassatie sprak de beschul digden vrij van valschheid in geschrifte en ver nietigde het vonnis. Een zware onweersbui ontlastte zich Zondag over Londen. In verschillende huizen in het zuiden der stad sloeg de bliksem in, terwijl in het noorden door den regen in sommige wonin gen het water 3 of 4 voet hoog stond. Door het bezwijken van een riool steeg het water bij het Earringdon-street-station 9 voet hoog. De gemeen schap was afgebroken en het zal eenigen tijd duren, alvorens die geheel zal zijn hersteld. BUITENLAND. Frankrijk. Eene Erausche aflosbare leening tegen drie pet., groot 500 millioen franken, zal half Juli aan de markt komen. De firma E. Debourg, een aanzienlijk han delshuis in suiker te Marseille, met een agentschap te Alexandrië, heeft, zijne betalingen gestaakt. Te Parijs en in het buitenland is men sterk daarbij geïnteresseerd. "DTiitscliland. Tot logenstraffing van velerlei onjuiste mede- deelingen zegt de „Nordd. Allg. Ztg." dat het geheel der te nemen legislatieve maatregelen tegen de sociaal-democratie voorbereid wordt tusschen den minister van justitie en zijn collega van bin- nenlandsche zaken. De Zaterdag, Maandag en gisteren gehouden zittingen van het congres staan met elkander in nauw verband. Terwijl aan de ééne zijde Rusland, door het toestaan van Turksche vestingwerken aan de Balkan-grenzen, tot de uiterste grens der mogelijke concessiën gegaan is, treedt aan de an dere zijde, door de verkregen toekenning van Sofia met het daartoe behoorende sandsjak aan het vorstendom Bulgarije, de naar een vergelijk stre vende aard der onderhandelingen aan den dag. De verdere Bulgarije betreflende vraagstukken, zooals de grensregeling, de inrichting van het beheer voordat dit door eene Europeesche commissie wordt aanvaard, zullen, behalve de tot heden gehoudene, nog wel meerdere zittingen van het congres inne men. Voor het vorstendom Bulgarije zal de vorst door het land zelf gekozen worden. Door het be zit van Varna en Sofia is het vorstendom zoo goed mogelijk toegerust. Dat door Rusland, of wel door de onafhankelijk geworden vorsten dommen, een gedeelte der Turksche staatsschuld zou worden overgenomen, schijnt ongegrond. Mon tenegro en Servië worden met hunne aanspraken en wenschen door de Russische gevolmachtigden tot. eene rechtstreeksche overeenstemming naar Oostenrijk verwezen, opdat de hierop betrekkelijke vraagstukken ingeval zij voor het congres gebracht worden, geene moeielijkheden zullen opleveren. De Russische vertegenwoordigers gaven te ver staan, dat de vorstendommen eene zekerder en vas tere positie zouden verkrijgen, indien zij zich geheel met Oostenrijk verstonden. Gisteren is beslist dat aan Griekenland zal worden toegestaan adviseerend deel te nemen a in het congres bij de behandeling van de quaestiën, die de Grieksche belangen en de Grieksche nationa liteit raken. De zitting begon te twee en eindigde te vijf uren. Prins Gortschakofl was niet tegenwoordig. Italië. Het Yaticaan heeft de Napelsche bisschoppen gelast, om onmiddellijk het koninklijk exequatur aan te vragen, en aldus in het bezit te komen van de inkomsten en paleizen hunner diocesen. Tot dusver ontvingen de genoemde bisschoppen 500 tot 700 lires per maand van het Yaticaan, maar de groote vermindering in de opbrengst van den St.-Pieterspenning maakt groote spaarzaamheid noodzakelijk en vandaar de bovengenoemde ver ordening. Men verzekert dat graaf Corti in last heeft om niet slechts de eischeu van Griekenland, maar ook die van eiken anderen landaard te onder steunen. De regeering wenscht dat hij dezelfde beginselen zal voorstaan, welke tot Italië's eenheid geleid hebben. Door aldus te handelen komt de regeering de wenschen na van de hoofdleiders der rechterzijde. De beschikking van den regeeringscommis- saris te Elorence, waarvan gisteren melding is gemaakt, heeft een protest uitgelokt van de deel nemers in de zoogenaamde Elorentijner delegatie- leening van 1875. Dit protest is gericht tot de Italiaansche regeering, die voor alle schaden, welke ten gevolge der beschikking van den regeerings- commissaris worden toegebracht, verantwoordelijk wordt gesteld. Oostenr.-Iion»'. Monarchie. De Weener dagbladen begroeten alle met blijd schap de gunstiger berichten omtrent het Ber- lijnsche congres. Zelfs de „Neue freie Presse" erkent, dat een gewenschte uitslag van de beraad slagingen van het congres thans waarschijnlijk geworden is en dat het in staat zal zijn „een draaglijk vredes-tractaat" samen te stellen. Min der ingenomen is het blad met het bericht, dat graaf Andrassy zijne toestemming gegeven zou hebben aan het toevoegen van de zeehaven Anti- vari aan Montenegro. Plet is er namelijk van overtuigd, dat deze concessie van Oostenrijk- Hongarije, al is zij onder nog zulke voorzichtige voorwaarden gedaan, ten gevolge zal hebben dat Antivari mettertijd „een Russisch kolen-sta tion" wordt. Rusland. Het bericht van den „Morning Post," dat keizer Alexander II voornemens is een bezoek aan keizer Willem te Berlijn te brengen, wordt van goed ingelichte zijde als ongegrond verklaard. Het „Journal de St.-Pétersbourg" beweert dat in het ethnograpbische protest van de Porte tegen de bij het tractaat van San-S tefano vast gestelde grens van Bulgarije de statistische opgaven omtrent de verhouding van de bevolking met. opzet onjuist zijn opgegeven. De Porte zou daarbij gepoogd hebben het Bulgaarsche element van minder beteekenis te doen voorkomen dan het is. In de laatste dagen hebben duizenden Polen een verzoekschrift geteekend, dat aan het congres zal aangeboden worden. Het strekt om voor de Russische Polen dezelfde rechten in te roepen, welke de Polen in andere streken genieten. Turkije. 'Er heerscht te Konstantinopel nog eene groote gisting. De geruchten betreffende het be staan van een uitgebreid complot tegen het leven van den sultan Abdul Hamid winnen steeds veld. Sterke patrouilles doorkruisen voortdurend de hoofdstad. Telegrammen. LONDEN, 25 Juni. Heden had eene conferentie plaats van werklieden bij de suikerraffinaderijen alhier. Afgevaardigden uit Bristol, Plymouth, Man chester en Liverpool namen er deel aan. Er werden resoluties aangenomen, om de regeering uit te noodigen bij de Europeesche gouvernementen aan te dringen op het afschaffen der uitvoer-premiën op de suiker. Deze conferentie is voorts tot morgen verdaagd. WEENEN, 25 Juni. Aan de „Polit. Corresp." wordt uit Bolgrad, de hoofdstad van Rumenisch Bessarabië, melding gemaakt van een erge botsing, eergisteren, tusschen Russische en Rumeniscbe beambten. De regeering heeft bij den Russischen opperbevelhebber krachtig geprotesteerd. Te Bucha rest heerscht algemeene neerslachtigheid, omdat

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2