N°. 5632. A0. 1878. Donderdag 27 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.19. Franco per post1.49. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN'TIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter algemeene kennis, dat wegens herstelling der Spanjaardsbrug in de gemeente Leiderdorp, de passage voor rijtuigen over die brug GESLOTEN zal zijn van Maandag 1 tot en met Donderdag 4 Juli e. k., ter wijl dientengevolge de scheepvaart aldaar gedurende dien tijd, bij tnsschenpoozen, doch telkens niet langer dan één uur, zal zijn gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 25 Jnni 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 Juni. Voor den dienst in Nederlandsch Indië bestaal behoefte aan een zestal ongehuwde hulponderwij zeressen, die in het bezit zijn eener akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzeres, hij voorkeur met aanteekeningen voor de Fransche taal en de vrouwelijke handwerken, zoo mogelijk ook voor de Engelsche en Duitsche talen. Hoofdonderwijze ressen, beneden den leeftijd van dertig jaren, die genegen zijn zich als hulponderwijzeres aan 's lands dienst in Nederlandsch Indië te verbinden, kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het departement van koloniën gericht en aan den heer dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Hollaud, te 's-Graven- hage, frauco in te zenden, request, ouder overlegging van a. een bewijs van zedelijk gedrag, afgegeven, na 24 dezer, door burgemeester en wethouders der gemeente van inwoning van de requestrante; br de geboorte- en onderwijzeressen-akten van de belanghebbende, alsmede eene verklaring, afgegeven na dezelfde dagteekening, door den betrokken provincialen inspecteur of districts-schoolopziener, ten blijke dat de requestrante zich onderscheidt door geschiktheid voor het vak van onderwijs, mitsgaders door beschaafden omgang in het maat schappelijk leven; en c. eene geneeskundige ver klaring, ten blijke dat de requestrante is van een gezond lichaamsgestel en geschikt om in het Indisch klimaat te dienen. Het litterarisch-mathematisch examen is te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door de heeren J. C. Uhlenbroek, van Zaandam, en F. Sieverdink, van Amsterdam. Van de 66 candidaten, die het examen B der polytechnische school ten einde toe bijwoonden, verwierven 52 hel getuigschrift voor met goed gevolg afgelegd éérste examen, te weten, volgens artt. 61 en 62 (civiel- of bouwkundig ingenieur) de can didaten W. H. M. De Bruyn, J. C. Dirksen, C. A. De Fauvage en J. Wilke; volgens artt. 61, 62 en 64 (civiel-of bouwkundig en werktuig kundig ingenieur) de candidatenD. P. Van Ameyden van Duym, H. M. Vau Audel, J. W. H. Bauduin, M. Buyze, N. W. Van Doesburgh, H. G. C. Van Dorp, O. A. Van Druten, J. Groe- nendaal, R. Haagsma, R. Van Harencarspel, N. Hoogendoom, J. J. Israels, B. De Jong, F. M. L. Kerkhoff, F. C. Van Kerckhoff, W. L. Koch, H. M. Lange, J. W. Van Marie, W. Moorrees, G. L. F. Philips, Th. J. Rosskopf, T. J. W. Van Rossum, J. Van Rossum du Chattel, J. G. H. Schot, S. R. Smit, J. W. C. Teilegen, F. L. S. F. Van Tuyll van Serooskerken, J. N. Verloop, W. De Visser, F. J. A. Van Vollenhoven, H. L. A. Van den Wal Bake, P. H. A. Van Wamel, II. R. Witkop, H. Wortman, M. IJpelaar en J. P. Van IJsendijk; volgens art. 64 (werktuigkundig ingenieur) de candidaten: G. Van Egmond, J. Grundel, J. N. Kooy, J. C. Van der Meulen, M. D. Meyer, J. H. A. Von Schmidt auf Altenstadt, E. Suermondt en H. P. J. De Vries; volgens artt. 63 en 64 (scheepsbouwkundig en werktuigkundig ingenieur) de candidaten: J. E. Van Cleef en J. S. Van Veen; volgens artt. 61, 62, 63 en 64 (civiel-of bouwkundig, scheepsbouwkundig en werktuigkun dig ingenieur) de candidaat W. F. Koppescbaar Jr.; volgens art. 65 (mijnen-ingenieur) de can didaat L. Dooremans. Van de theologische school te Kampen hebben zich 21 studenten aangemeld voor net in de vol gende maand te houden litterarisch examen. Bij het departement van koloniën is het volgende telegraphisch bericht van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië ontvangen, dato 24 Juni: „Wegens dagelijksche aanvallen op Edi zijn troepen gezonden naar Gedoeng. Na hevige ge vechten werden sterke stellingen door ons genomen. Wij hadden 14 dooden, waaronder 2 luitenants, en 79 gewonden, waaronder eveneens 2 luitenants. De vijand kreeg 750 dooden en gewonden; in ééne versterking liet hij 180 dooden achter, waar onder voorname hoofden. Na die gevechten heeft het hoofd van Gedoeng afstand gedaan van zijn gezag ten behoeve van zijn zoon, die zich per soonlijk is komen onderwerpen." Tot toelichtiug van dit telegram wordt in de Staatscourant aangeteekend, dat het landschap, waar onze troepen een zoo voorbeeldeioozen tegen stand ontmoetten en een zoo buitengewoon succes behaalden, behoort tot het negental landschappen, die te zamen het bondger xfischap van Pasei-Kerti vormen. Twee hoofden van die streek, bestuur voerende te Blangmeh en te Moeling, hebben zich in 1874 aan het Nederlandsch gezag onderworpen. De overige hoofden hebben in den laatsten tijd geene slechte gezindheid aan den dag gelegd, behalve de bestuurder van Gedoeng, aangaande wiens vijandige plannen onze autoriteiten reeds sinds geruimen tijd herhaaldelijk verontrustende berichten ontvingen. De brievenmaal voor N.-Indië, aan boord van het stoomschip „Koning der Nederlanden", wegens averij aan de machine te Suez terugge keerd, is, blijkens een bij het departement van waterstaat ontvangen telegram, naar Java door gezonden met het stoomschip „Pei-ho", van de Messageries Maritimes. De brievenmaal zal dien tengevolge den 18den Juli te Batavia kunnen aankomen. Naar men verneemt heeft de minister van binnenlaudsche zaken aan het gemeentebestuur van Zutfen te kennen gegeven, dat hij, met het oog op den financiëelen toestand der gemeente, geen vrijheid vindt om mede te werken tot verhoo ging van de rijkssubsidie voor de hoogere bur gerschool aldaar. Voor het admissie-examen tot de hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Amsterdam hebben zich dit jaar niet minder dan 100 jongens aangemeld. Door den minister van financiën zijn benoemd tot leden van de commissie voor het den 29sten Juli e. k. en volgende dagen in Den Haag af te nemen examen voor landmeter bij het kadaster, de heerenE. P. Van Steenbergen, inspecteur van het kadaster aan het dep. van financiën, lid en voorzitter; C. J. Genet, ingenieur-verificateur van het kadaster te 's-Hage; A. E. W. Kwist- hout, ingenieur-verificateur van het kadaster te AmsterdamJ. A. Molhuisen, inspecteur der reg. en domeinen te 's-Hage; J. G. Perk van Lith, controleur der directe bel. en van het kadaster te Maastricht, en A. Veenhuysen, landmeter van het kadaster, werkzaam aan het dep. van financiën, lid en secretaris. Volgens het Rott. Nbl. heeft de minister van oorlog gisteren in het stedelijk ziekenhuis aldaar met het beste gevolg een belangrijke opera tie ondergaan en zou er grond bestaan om een goede genezing te verwachten. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. De Nederlandsche Bank had op 24 Juni bij een munt en muntmateriaal van f 114,831,418.16 voor eene som van /"81,0S0,925.60 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 32,432,370.24 meer bedraagt dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Bij resolutie van den minister van financiën van 25 Juni jl. is in de zevende klasse gerang schikt het vacante ontvangkantoor der dir. bel., invoerr. en ace. te Terborg c. a., waarvan de ver moedelijke belooning kan worden geraamd op f 1950 en na aftrek eener som van f 323 voor kosten van beheer, waaronder is begrepen de beloo ning van den sub-ontvanger te Varseveld, op f lb'27 zuiver 'sjaars. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de onderwijswet is beden gesloten, nadat vele sprekers hadden gerepliceerd, ook aan den heer Cremers, die betoogd had dat de moderne katholieke leer, op den syllabus en de encycliek gegrondvest, niet toelaat 'net verleenen van staatsub- sidie aan de katholieke scholen. De minister Kap- peyne bestreed nogmaals de eischen der voorstanders van het bijzonder onderwijs. De vrijheid van dat onderwijs werd niet aangerand. Ook verdedigde hij opnieuw de openbare school. Morgen zal een aanvang met de behandeling der artikelen ge maakt worden. Het stoomschip Conrad", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde den afgeloopen nacht Aden. Z. M. heeft aan den vice-admiraal P. A. Van Rees, den kapt.-luit. ter zee W. L. A. Gericke, den hoofdingenieur -der marine, adviseur voor scheepsbouw, dr. B. J. Tideman, en den lui tenant ter zee 1ste klasse G. Kruys, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der orde van St.-Stanislaus Isle kl. aau eerstgen., van ridder der orde van St.-Anna 2de kl. aan de beide volgenden en van ridder 3de kl. in die orde aan laatstgen., welke hun door den keizer van Rusland zijn geschonken benoemd tot raadsheer in den boogen raad der Nederlanden mr. P. R. Feith, thans rechter in de arr.-rechtbank te Amsterdam; E. A. Kok, veearts te Rotterdam, benoemd tot plaatsverv. van den districts veearts wien Barend recht als stand plaats is aangewezenbenoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam mr. M. II. 's Jacob, thans rechter-plaatsv. in de arr.-rechtbank en ad vocaat aldaar; den adjunct-commies bij de directie der marine te Willemsoord H. J. Schuyt, uit hoofde van lichaamsgebreken met 30 September a. s. eervol ontslagen, onder toekenning van pensioen; aan H. Oudorp Kortebrant, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend nit zijne betrekking van con troleur van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Groningen, behoudens aanspraak op pensioen; A. Keek, thans ontv. de.' dir. bel. te Leeuwarden, benoemd tot ontv. der invoerr. en acc. en van den waarborg op de goud en zilv. werken, te 's-Gravenhageeen pensioen* verleend van f 772 'sjaars aan den gew. leeraar Iste kl.. bij de kou. mil. academie te Breda, F. Jj. 1 en zulks met 1 April 11.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1