BUITENLAND. België. China,. de in art. 4 bedoelde regelen in het lokaal mag worden toegelaten". Art. 8. Letter a aldus te lezen„a. hun negen tiende jaar niet volbracht hebben". Gemengd Nieuws. In verband met de door den gemeente raad vastgestelde bepalingen zijn hedenmiddag bier ter stede eenige scholen gesloten gebleven. De thermometer teekende er meer dan 80 graden. Een 7 0-jarige landbouwer, te Doorn spijk te huis behoorende, genaamd Gerrit Voskuil, een vracht planken van Elburg halende, is op den Zuiderzeeschen straatweg met den wagen omvergeval- len en heeft zich zoodanig aan het hoofd bezeerd, dat hij, niettegenstaande er spoedig geneeskundige hulp tegenwoordig was, korten tijd nadat hij naar zijne woning was vervoerd, is overleden. Uit Hardenberg wordt van Zondag gemeld: Niettegenstaande alle krachtsinspanning zijn gisteren verschillende dijken en dammen, aau de Vecht gelegen, doorgebroken, waardoor niet alleen hier, maar ook te Ambt-Hardenberg en Grams- bergen voor duizenden guldens hooi is verwoest. Op de JBeusichemsche paardenmarkt zijn aangevoerd geweest 2325 paarden aan de lijn en 1866 op de stallen, ongerekend de 50 hengsten, op de eerste dagen der markt aangevoerd. Hooge prijzen zijn er voor paarden besteed. Een prachtige Isabelle-vos-hengst werd voor f 3200 verkocht, terwijl de prijzen voor flinke paarden 850 a f 950 bedroegen. Door buitenlandsche kooplieden is veel gekocht. Evenals vroeger hebben duizenden belangstellenden en nieuwsgierigen zoo wel uit den omtrek als uit meer verwijderde streken deze gerenommeerde markt bezocht. Ter viering van de zegepraal der Belgische liberalen bij de verkiezingen zal Zondag a. s. in het beursgebouw te Brussel een banket van 4000 couverts gehouden worden. De vier daarbij voor te stellen officiëele dronken zullen door krachtige electrieke schellen worden aange kondigd en de sprekers zullen daarbij het woord voeren op eene tribune ter hoogte van vier meter. Voor de op te disschen gerechten heeft men, volgens de „Chronique", noodig: 600 kilo zalm, 2000 kreeften, 1500 hoenders en kuikens, 800 eenden, 600 groote terrines ganzeleverpastei. Verder zullen er op tafel komen 16,000 wijnglazen en meer dau 1500 zoutvaatjes, peperbussen en mosterd potjes. De tafellakens, aan elkander genaaid, zou den 3800 meter beslaan. De zaal, 48 meter breed, 58 lang en 22 hoog, zal versierd worden met decoratieschilderijen, de eene voorstellende de vrij heid, welke den Syllabus verslaat, en de andere den Belgischen leeuw, welke de tafelen der Consti tutie beschermt. Het orkest telt 120 leden. De Pruisische regee rin gsraad Von Obernitz te Berlijn bezocht zijn broeder, den luitenant-generaal Von Obernitz, te Dusseldorf. Terwijl zij te zamen een rijtoertje maakten, sloeg hun open wagentje om en viel de regeeringsraad zoo onzacht met het hoofd op een stoep, dat hij bijna onmiddellijk daarna overleedde generaal is aan het aangezicht gewond. Sedert den aanslag van AliSuavi in het paleis van Tcheragan heeft sultan Abdul Ilamid zich bijzonder vertoornd op zijn broeder Murad ge toond, en men verzekert dat hij reeds tweemaal getracht heeft, tegen hem, gelijk tegen zoovele anderen, eene vervolging in te stellen. Den eer sten keer heeft hij aan den ministerraad gevraagd, of de Muzelmansche wet, de cheriat, niet toeliet, ^en oud-sultan Murad voor een krijgsraad te bren gt als medeplichtige van Ali Suavi. De minis ters heb,!1611 daarover beraadslaagd en Munif-effendi heeft een ranP°r* opgesteld, waarin wordt aange toond dat Mura d niet vervolgd zou kunnen wor den dan na een ztT* nauwkeurig onderzoek, dat zijne schuld ten duide.^ï^s^e zou aantoonen. Een tweeden keer heeft sultan lAbdul Hamid aan Saïd- pacha, den president der comu?issie van onderzoek, gevraagd, of hij niet gelóófde dat het mogelijk was, Murad te vervolgen. Said h\p'e'^ in weerwil van zijne zucht om den sultan te bei. agen> geant woord als Munif-effendi en dat is eene i.er rede nen, die Saïd-pacha in oDgenade hebben doen vallen en zijne verbanning naar Brussa hebben bewerkt. Frankrij k. De commissie uit de Kamers, belast met het nazien van de rekeuingen van 187071, is tot de ontdekking gekomen dat de civiele lijst van Napoleon III de 25 millioen, die hem door de Kamers werden toegestaan, aanzienlijk overschreed. Soms bedroeg die 34 of 35 millioen. Napoleon liet nu en dan domeinen van de kroon verkoopen en de commissie heeft geconstateerd, dat op die wijze 26,000 hectaren van de bosschen van de kroon vervreemd zijn. Naar men verzekert zal den 30sten Juni, den dag waarop de groote openbare feesten zullen plaats hebben, een besluit van den president der Republiek bekend gemaakt worden, 'waarbij een groot aantal veroordeelden ter zake van de commune kwijtschelding van straf bekomen. Het gunstbewijs zou de beteekenis hebben van eene gedeeltelijke amnestie, daar niet minder dan 800 veroordeelden, die naar Nieuw-Caledonië gedeporteerd zijn, vrijheid zouden krijgen naar Erankrijk terug te keeren. Men schat de kosten voor het feest op 400,000 fr., de kosten der particulieren niet medegerekend. Er zullen twee concerten in de Tuilerieën worden gegeven (het eerste van 3 tot 5, het tweede van 8 tot 10 uren) onder directie van Colonne; het orkest zal uit 300 man bestaan, terwijl 500 zan gers zich onder leiding van Bazin zullen doen hooren. In het „Bois de Boulogne" zullen 100,000 ballons en 62,000 illumineerglazen hun licht ver spreiden, terwijl op 24 plaatsen electrisch licht de vijvers zal beschijnen. Van het bosch tot aan den Arc-de-l'Etoile zullen 220 lantaarns worden ontstoken. De tuin der Tuilerieën zal door 35,000 illumineerglazen worden verlicht, de booten op de Seine (120 in getal) door 12,000 ballons. Op 5 groote booten zullen zich orkesten doen hooren. Er is sprake van een internationaal congres van rechtsgeleerden, dat beraadslagen zal over de middelen, om een uniform handelswetboek te verkrijgen. Er heeft zich een commissie gevormd om een standbeeld op te richten voor Thiers te Saint-Germain-en-Laye, waar hij den laatsten adem uitblies. ÏYviitschla n<l. De „Nord" meent te weten, dat het bericht, volgens hetwelk Rusland zou eischen dat het sandsjakaat Sofia bij Rumelië zou worden gevoegd, onwaar is. Rusland eischt integendeel dat dit sandsjakaat tot het toekomstig vorstendom Bulgarije zal belmoren. In de gisteren te één uur begonnen congres- zitting werden de onderhandelingen over Bulgarije en de zuidelijke provinciën voortgezet. Van Ruslands zijde werden gewichtige verklaringen verwacht. De Bulgaarsche quaestie kan nog verscheiden dagen in beslag nemen. De Russische gevolmachtigden hebben instructies uit Petersburg. De aanwezigheid van den Russischen raadsheer Schloezer heeft dus met de aangelegenheden van het congres niets te maken. Gortschakoff werd door ongesteldheid ver hinderd de zitting, die drie uren heeft geduurd, bij te wonen. Uit de gevoerde onderhandelingen blijkt, dat de door de „Globe" opeubaar gemaakte En- gelsch-Russische overeenkomst van 30 Mei inder daad slechts het minimum aangeeft van Engelands eischen en evenzoo niet meer dan het minimum van Ruslands concessiën. Ook is het niet onwaar schijnlijk, dat Rusland tot zijne verdere conces siën voornamelijk genoopt is door de omstandig heid, dat Oostenrijk-Hongarije zich in de Bulgaar sche quaestie onvoorwaardelijk aan Engelands zijde heeft geschaard. Van de 239 gymnasiën in Pruisen hebben zich 3262 leerlingen voor het eindexamen aan gemeld, van welke 2607 dit met goed gevolg hebben afgelegd. Van de geslaagden zullen 2230 hunne studiën aan verschillende universiteiten voortzetten, en wel 811 in de rechten, 340 in de theologie, 397 in de philosophic enz. De liberale manifestatie te Gent had Zondag ruim 30,000 liberalen uit alle hoeken van België paar die stad gelokt. De huizen waren gevlagd en er heerschte groote geestdrift. In het Casino werd een groote meeting gehouden van de liberale vereenigingen. De burgemeester Kerkhove, Pecher, president van de liberale vereeniging van Ant werpen, en Jottrand voerden o. a. het woord. Aan Bara werd een ovatie gebracht, die tien minu ten duurde. Bara dankte voor de hem bewezen eer en gaf de verzekering, dat de regeeriug haar plicht zou doen en de rechten der burgers eerbiedigen. Des avonds waren de woningen geïl lumineerd en op alle pleinen deden zich muziek corpsen hooren. Italië. Aan het „Pariser Börsenblatt" wordt uit Flo rence bericht dat met het oog op den hoogst treurigen staat der gemeentekassen het gemeente bestuur van Florence reeds den 15den dezer be sloten heeft zelfs niet toe te staan, dat de schuld vorderingen ten laste der stad, die uit de leenin gen voor 1875 voortvloeien, worden ingeleverd, zoodat de voldoening dezer vorderingen binnen 20 of 25 dagen, waarop men na April meende te mogen rekenen, meer dan onwaarschijnlijk geworden is. Het gemeentebestuur hoopt door een dergelijk besluit de regeering te dwingen tot het verleenen van hulp. Sedert is officieel bekend gemaakt, dat bij be schikking van den koninklijken commissaris alle betalingen der stad worden gestaakt en de arbeid aan de openbare werken wordt geschorst tenzij de werken ondernomen zijn in het belang der volksgezondheid. Grroot-Britariïiië. De „Times" betoogt dat een van de voor naamste doeleinden, waarnaar op het congres moet gestreefd worden, eene regeling is, waardoor Rus land definitief verhinderd wordt om zijne macht in het Oosten verder nit te breiden. Turkije moet natuurlijk een deel van zijn Europeesch rijk verliezen. Maar de geheele organisatie van Bulgarije, zoowel ten noorden als ten zuiden van den Balkan, moet onder de controle van Europa staan, en de wer kelijke onafhankelijkheid van Rumenië moet ge waarborgd worden. De Porte moet voorts de macht behouden om in geval van gevaar de positiën te bezetten, die de eerste verdedigingslinie van Kon- stantinopel uitmaken. Zij behoort dus de vrijheid te hebben, langs de grenzen van Rumelië hare troepen sterke positiën te doen innemen. Indien zoo al het mogelijke gedaan is om eene heerschappij van Rusland over het Balkan-schiereiland te voor komen, zal een groote stap tot oplossing van het Oostersche vraagstuk gedaan zijn. De „Times" beweert verder, dat Engeland door de Engelsch- Russische overeenkomst volstrekt niet verhinderd is om ook voor die punten, waarvoor Engeland zich verbonden heeft geenszins het zwaard te zullen trekken, toch op het congres krachtig op te treden en de andere mogendheden te steunen, die eene goede regeling pogen tot stand te brengen. Rusland. Baron Stieglitz is op zijn verzoek van zijne betrekking aan het ministerie van financiën ont heven. Het gerucht van het aftreden van den minister van finauciën is volkomen ongegrond. De bevelhebber der Russische troepen te Bourgas, zoo wordt uit Therapia geseind, zou den Engelschen consul aldaar gesommeerd hebben, troepen ten zijnen huize te laten inkwartieren. De consul heeft tegen dezen eisch geprotesteerd. Dagelijks vallen er in China duizenden door het gebrek aan voedingsmiddelen en het aantal onge- lukkigen, die op zulk een rampzalige wijze om het leven kwamen, bedraagt thans reeds meer dan vijf millioen. Een officiëel bericht in de Pekinger Staats courant, ingezonden door den gouverneur van Honan, Li Ho-nien, en door den commissaris van het ondersteuningscomité, Yan, vermeldt het na volgende: In den eersten tijd van dezen vreese- lijken hongersnood voedden de levenden zich met de lijken der gestorvenenlater doodden de ster keren de zwakken ea aten hen op; thans is de ellende zoo groot, dat de leden van hetzelfde ge zin elkaar aanvallen. Zulk een toestand is in de geschiedenis niet bekend en wanneer er niet snel krachtige hulp wordt verstrekt, dan gaat de geheele

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2