N°. 5631. A0. 1878. Woensdac 26 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LBIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenA 1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17L Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen hij dfze ter algemeene kennis, dat wegens herstelling der Spanjaardsbrng in de gemeente Leiderdorp, de passage TOOI' rijtuigen over die hrug GESLOTEN zal zijn van Maandag 1 tot en met Donderdag 4 Jnli e. k., ter wijl dientengevolge de Scheepvaart aldaar gedurende dien tijd, bij tusschenpoozen, doch telkens niet langer dan één nnr, zal zijn gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Borgemeester. 25 Joni 1878. E. KIST, Secretaris. PATENTBLADEN. De WETHOUDER, Voorzitter van het college van zetters te Leiden, doet te weten, dat de patentbladen van koffiehuishouders, slijters en tappers, benevens de nog onafgehaalde patentbladen van inlandsche kramers en schippers, op vertoon vao hnnne aanslagbiljetten, verkrijgbaar zijn in een der vertrekken van het Raadhuis, van Woensdag 26 Juni tot en met Woensdag 3 Jnli e. k., des namiddags van 1 tot 3 aren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Leiden, De Wethouder voornoemd, 25 Joni 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 35 Juni. De Staatscourant bevat de koninklijke goed keuring op de wijzigingen in de statuten van de naamlooze vennootschap„de Leidsche Stoomboot maatschappij de Volharding", gevestigd te Leiden. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Utrecht heeft het getuigschrift voor hel eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de heeren D. L. Roosenburg, doctorandus, en L. Marcus, candidaat-arts. De inschrijving voor het nationaal hulde blijk aan prins Hendrik bracht te Valkenburg de som op van f 50.50. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft aan den heer C. N. De Graaff, theol. dr. en pred. te Oudshoorn en den Gnaphoek, eervol emeritaat verleend, in te gaan den L5den Augustus e. k. Door den heer A. Rutgers van der Loeff Jr. te Haastrecht is het beroep naar de Herv. gem. te Zalt-Bommel aangenomen. Door den minister van oorlog is aanschrij ving gedaan, dat de miliciens der lichting 1878 niet in bijzondere betrekkingen mogen worden geëmployeerd, vóórdat die der lichting 1878 met groot verlof zijn vertrokken. Naar aanleiding der geruchten omtrent een huwelijk van Z. M. den Koning schrijft de Arnh. Crt. dat, evenals toen het een huwelijk met prins Hendrik gold, de pers voorbarig een naam noemde, die later bleek de ware naam niet. te zijn, ook thans weder eene vergissing plaats heeft. Zij wil zoo onbescheiden niet zijn om nu van haren kant een naam te noemen, daar nog niets officieel is en misschien bijzondere redenen van staatsbelang het voorgenomen huwelijk in den weg zouden kunnen staan. Zij bepaalt zich tot de mededeeliug, dat men niet naar Stokholm, maar naar Parijs den blik moet vestigen. Al is Frankrijk eene republiek, de hoofdstad is daarom nog niet voor dynastiën gesloten, zooals nog dezer dagen uit de dagbladen bleek. De advocaten en procureurs te Groningen hebben zich tot de Tweede Kamer gewend, met een gemotiveerd adres, waarin zij verzoeken dat het wetsontwerp tot wijziging der regeling van de kosten in burgerlijke zaken en van de bevoegd heid der procureurs tot het bepleiten dier zaken niet worde aangenomen, en waarin tevens wordt aangedrongen op afkeuring door de Tweede Kamer van het stelsel door den minister in de memorie van toelichting tot genoemd ontwerp uiteengezet. In het tijdperk van 19 Mei tot 15 Juni zijn door longziekte aangetast: in Gelderland 5, in Zuid-Holland 55, in Noord-Holland 2, in Utrecht 1, in Friesland 1, totaal 64 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 84 runderen door die ziekte aangetast. De negende openbare uitvoering van het Nederl. Gymnastiekverbond heeft Zondag te Haar lem plaats gehad. Niet minder dan 35 vereeni- gïngen uit Nederland, de Belgische niet medege- rekend, te zamen 320 man sterk, namen daaraan deel. De tram vervoerde dien dag 5962 personen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad is reeds in grooter formaat verschenen, zonder verhooging van prijs. In het vorige jaar deden commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid een beroep op de welwillendheid van de afdeelingsbestureu en cor respondenten om in hunne omgeving pogingen aan te wenden tot uitbreiding van het ledental, dat 1 Januari jl. tot 4700 gedaald was. Hoewei nog niet alle opgaven ingekomen zijn, blijkt uit de ontvangene toch reeds, dat ruim 500 nieuwe leden zijn toegetreden en een 40tal oude leden hunne contributie hebben verhoogd, terwijl bij die gelegenheid ook meer of minder belangrijke gif ten zijn ontvangen. Het getal leden bedraagt thans ongeveer 5200; alzoo eene vermeerdering van 11 pCt. Volgens de Arnh. Crt. is de pseudoniem Huff van Buren, door de Maatschappij der Neder- landsche letterkunde tot lid benoemd, de heer J. A. Heuff Azn., woonachtig te Ave'zaath bij Buren. In de gisteren te Amsterdam gehouden al gemeene vergadering van aandeelhouders in de Ned. Handelmaatschappij is verslag uitgebracht omtrent den toestand der Maatschappij en hare handelin gen in het boekjaar 1877. Daaruit blijkt dat ook zij haar aandeel had in de vele teleurstellingen, welke 1877 in zoo ruime mate voor den wereld handel opleverde, maar dat desniettemin een winst kon worden verkregen, welke de vergelijking met de vier laatst voorafgegane boekjaren kan door staan. De winsten bedroegen per saldo f 2,267,488. Het dividend voor de deelhebbers is gezamenlijk f 61 per aandeel van f 1000. Het reservefonds is thans gebracht op f 152,014. De balans toont van debet- en creditzijde een cijfer aan van f 50,245,649.56'/^ Het verslag werd na eenige opmerkingen van den heer Jos. Cahen goedge keurd en de aftredende commissarissen werden herkozen. Voor zooveel betreft de indeeling der ge meente Laag-Nieuwkoop bij het onder-kiesdistrict Vleuten, ter verkiezing van leden der Tweede Kamer, is bepaald dat de gemeente Laag-Nieuw koop wordt gevoegd bij het onder-kiesdistrict Kockengen. Jhr. mr. G. De Bosch Kemper, referendaris bij de afd. statistiek aan het dep. van biunenl. zaken, is aangewezen om de Nederl. regeering te vertegenwoordigen op het internationaal congres van démographie, dat van 3 tot 9 Juli a. s. te Parijs zal worden gehouden. Het stoomschip „Ariadne", van Batavia naar Rotterdam, is 23 dezer, des voormiddags, van Port-Said vertrokken; de „Overijsel" arriveerde 22 dezer te Batavia. Men meldt ons uit Den Haag: Naar men met leedwezen verneemt zou de minister van oor log alhier jl. Zondag uit het buitenland zijn terug gekeerd en zich thans te Rotterdam bevinden om daar ter stede in het gast- of ziekenhuis eene belangrijke operatie te ondergaan. De toestand schijnt van dien aard te zijn, dat de heer De Roo van Al- derwerelt niet langer in staat is zich met de hoofd- j leiding der zaken van zijn departement bezig te houden. Naar men meent te weten, zou zijne plaats ad interim door den minister van marine worden vervuld. Tweede Kamer. Voortzetting van het onderwijsdebat. De minister van binnenlandsche zaken verdedigde het ontwerp, dat gebaseerd was op de wetten van 1806 en 1857, vrijheid van onderwijs handhavende en in dat onderwijs ver betering trachtende aan te brengen. De eischen der kerkelijke partijen werden uitvoerig door hem bestreden. De openbare school moet staatsburgers aankweeken. De kerk mag zich niet het meester schap over de school toeëigenen. Dat in Neder land het onderwijs spoedig geheel rijkszaak zou worden, dacht hij niet. De gemeentebesturen hebben nog te veel liefde voor de openbare school. Verschil lende sprekers repliceerden. Morgen voortzetting. Z. M. heeft benoemdT. Haitsma Muiier tot burgemeester van de Rijp, W. Bruyn Jz. tot burgem. van Weesperkarspel, W. G. D. Mur ray, tot burgem. van Pernis en K. Van Eden tot burgem. van Krommenie. Door de heeren Van Naamen enVanderKaay zijn een aantal amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs. De eerste stelt o. a. voor om art. 26 al. 1 aldus lezen„Aan eiken onderwijzer wordt eene vaste jaarwedde toegekend. Deze jaarwedde bedraagt voor den bezitter der akte van art. 56 aminstens vierhonderd guldenvoor den bezitter der akte van hoofdonderwijzer minstens zevenhonderd gul den voor het hoofd der school minstens zeven honderd galden, wanneer deze hoogstens vijftig leerlingen, minstens negenhonderd gulden, wanneer deze meer dan vijftig leerlingen, minstens elf honderd gulden, wanneer deze meer dan honderd en vijftig leerlingen, minstens veertien honderd gulden, wanneer deze meer dan driehonderd leer lingen heeft". Die van den heer Van der Kaay luiden als volgt: Art. 1. 1°. Het tweede lid aldus te lezen: „Onderwijs, gegeven aan kinderen van ten hoogste drie gezinnen gezamenlijk, is huisonderwijs." 2°. Het derde lid aldus te lezen „Ieder ander on derwijs, ook dat in armeninrichtingen, Gods-, gast en werkhuizen, gestichten van weldadigheid en andere instellingen van openbaar nut wordt gegeven, wordt voor de toepassing dezer wel als schoolonderwijs beschouwd." Art. 3. Het eerste lid aldus te lezen„Lagere scholen, opgericht en onderhouden door de ge meenten of het Rijk, zijn openbare, alle andere zijn bijzondere scholen." En aan het artikel toe te voegen„Aan bijzondere scholen kan door de gemeente of de provincie subsidie worden verleend, onder zoodanige voorwaarden als het gemeente- of provinciaal bestuur noodig acht. De aldus gesubsidieerde scholen zijn toegankelijk voor alle kinderen, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. Het 1ste en 2de lid van art. 33 zijn op die scholen toepasselijk. De uitkeering van het subsidie kan door Ons bij overtreding van die bepalingen voor ten hoogste een jaar, en bij her haling der overtreding voor altijd worden verboden." Art. 5. In het eerste lid achter de woorden „als schadelijk voor de gezondheid", in te voegen „of te klein voor het aantal daarin toegelaten kinderen", en in het laatste lid achter de woor den „schriftelijk goedgekeurd", in te voegen „of is het getal kinderen volgens verklaring van dien inspecteur beperkt tot het getal, dat volgens

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1