Gremengd Nieuws. BUITENLAND. Ouitschland. Oostenr.-Hoag. Nlonarcbie. Telegrammen. bank te Leeuwarden mr. A. Bloembergen Ez., advocaat aldaar; met 1 Juli a. s. benoemd tot kantonrecbter-plaatsverv. te Bergum, J. H. Sickler, candidaat-notaris aldaarbenoemdbij de infanterie, bij den staf van bet wapen, tot gen.-maj. en comm. der 2de divisie, den kol. P. J. Pfeiffer, comm. van bet 5de reg. van bet wapenbij het 3de reg., tot maj. den kapt. E. P. C. A. Henckens, adj. van bet 6de reg. inf.; bij het 5de reg., tot comm. van het corps, den kolonel L. P. Van der Beek, van den gen. staf, die, in verband daarmede, in zijn rang bij genoemd wapen wordt overgeplaatst tot majoor, den kapitein W. Goudriaan, van bet reg. greu. en jagerstot bevelh. in de 2de milit. afd., den kolonel J. V. D. Dittlinger, thans bevelh. in de 5de milit. afdeeling. Hedenmorgen te halftwaalf is de ver ver P., die reeds te negen uren o. a. op de Volders gracht in zeer beschonken toestand was gezien, op den Ouden Rijn nabij de Middelstegracht in elkaar gezakt. Nadat de man in een timmermans winkel aldaar was binnengedragen en de hulp van dokter Zaalberg ingeroepen, bleek bij een lijk te zijn. Donderdag-middag omstreeks 6 uren is op den Scheveningschen weg een der conducteurs van den tramway, terwijl bij bezig was geld te ont vangen, van de imperiale van een rijtuig gevallen, doordien hij met een tak van een boom in aan raking kwam. Erg verwond is bij naar bet hotel „de Promenade" gebracht, waar bij de eerste ge neeskundige zorg genoot van den beer dr. Van der Mandele van Scheveningen. Eenigen tijd daarna is de ongelukkige naar zijne woning vervoerd. Als het kalf verdronken is dempt men den put. Nu zullen de takken, die den doortocht verhin deren, wel uit den weg worden geruimd. Donderdag-namiddag is, naar men verneemt, in zijne woning te 's-Hage door den hoofdcommissaris van politie gearresteerd de chef van een aanzienlijk établissement, als verdacht van valscbbeid in geschrifte. Nog alt ij d ondervindtdescheep vaart in den Rijn te Bodegraven veel vertraging. Bo- venlandsche aken van kleine afmeting kunnen ter nauwernood door de nauwe ophaalbrug en belem meren als ze vastraken niet zelden voor geruimen tijd de passage in de drukke Brugstraat. Reeds voor jaren werd hierover geklaagd en herhaalde metingen en peilingen, op last van bevoegde auto riteiten gedaan, hebben tot niets geleid. De vrouw, die door het springen van een petroleumtoestel met brandwonden in het gast huis te Amsterdam werd opgenomen, is aan de gevolgen daarvan, onder smartelijk lijden, overleden. De heer S. te Arnhem werd gisteren aan zijne woning bestormd door horlogemakers, goudsmeden, manufacturiers enz., allen beladen met sommige hunner winkelgoederen, die deze heer door zijnen bediende op zicht had besteld, maar zeer wijselijk door de eigenaars niet aan dien man waren afgegeven. Bij onderzoek bleek, dat een gewezen knecht van S. zich op die wijze van goederen van waarde had willen meester maken, hetgeen hem echter overal was mislukt. In eene slijterij wist hij zich evenwel eene flesch cognac te doen afgeven, doch zoodra de politie met dit feit in kennis was gesteld, maakte zij zich van den persoon meester en plaatste hem voor oplich terij achter slot. Donderdag-namiddag had zekere G. in de Tedingstraat te Arnhem het ongeluk, ter wijl hij bezig was de dakgoot zijner woning schoon te maken, het evenwicht te verliezen en van het dak neder te storten, met het gevolg dat hij zijn linkerbeen en zijn schouder brak. De kruidenier Guillot te Par ij s ging Woensdag-middag van zijn winkel, waar zijne vrouw en een jongen zich bevonden, naar boven, nam er zijn tweejarig dochtertje uit de wieg en worgde het. Beneden komende zeide hij tot zijne vrouw „De kleine is dood". Zij ging de trap op, nam het kind en bracht het naar eene naburige apo theek, maar zonder baat. De moordenaar had de vlucht genomen. De jongen snelde hem na en weldra was de schuldige gearresteerd en naar het bureel van politie gebracht, waar hij geen woord kou spreken. Men gelooft dat hij de misdaad in een vlaag van krankzinnigheid bedreven heeft. De politie te Praag is een geheim ge nootschap op het spoor gekomen en heeft zijne leden verrast toen zij des nachts in een oud ver vallen gebouw bijeen waren, waar zij met touw ladders moesten inklimmen. Sommigen zeggen, dat het genootschap een staatkundig karakter droeg en dat zijne leden socialisten warenanderen, dat men hier slechts met eene dievenbende te doen heeft. In het geheel zijn elf personen in hechtenis genomen, alle tusschen 14 en 24 jaren oud. In de rue du Eaubourg-Saint-Denis te Parijs had Woensdag-namiddag tegen 5 uren een dubbele zelfmoord plaats onder de volgende omstandighedenDe echtgenooten Cappelaere wier pen zich daar, nadat zij tevergeefs beproefd had den zich door verstikking van het leven te beroo- ven, uit een der ramen van hun woonvertrek op de vijfde verdieping op straat. De aanleiding tot dien dubbelen zelfmoord is onbekend gebleven. De man, geëmployeerde aan het Comptoir d'Es- compte, was 32, de vrouw slechts 28 jaar oud. Het echtpaar leefde in volmaakte eensgezindheid en droeg den beiden kinderen, meisjes van 4 en van 2 jaar, eene innige liefde toe. Den dag te voren nog waren de ouders tegen den avond hunne kinderen gaan halen bij de grootmoeder, waar zij eenigen tijd hadden doorgebracht. Toen de politie ten huize der slachtoffers verscheen, vond zij er twee brieven, een aan de moeder van den man, den tweeden aan de moeder der vrouwde laatste was mede-onderteekend door de vrouw en daarin verzocht de echtgenoot aan zijne schoonmoeder om vergeving voor den stap dien beiden gingen doen, haar tevens hun kinderen aanbevelende. De vrouw was na den val terstond overleden; wat den man betreft, hij werd in hopeloozen toestand naar een hospitaal overgebracht. Nu de dagblad-correspondenten maar volstrekt niet op de hoogte kunnen komen van hetgeen op het congres te Berlijn wordt behan deld, schijnen zij zich schadeloos te willen stellen door het debiteereu van anekdoten ten koste der con- gresheeren. Eerst laat men Bismarck aan een dessert twee kersepitten inslikken en in verbolgenheid tegenover Salisbury volhouden, dat het er slechts één was. Thans weder is Gortschakoff „van het hondje gebeten." De trouwe viervoeter van Bis marck nl. zou zich op den Russischen kanselier hebben geworpen, en wel met zooveel verwoedheid, dat het zijn Duitschen collega, wien men een buiten gewoon groote lichaamskracht toeschrijft, slechts met moeite gelukt zou zijn, den bejaarden Russi schen diplomaat van de scherpe tanden van den houd te bevrijden. Frankrij k. De commissie voor de Spaansche financiën te Parijs annonceert de betaling op 1 Juli van de coupons der geconsolideerde twee percent amor- tisable schuld, vervallende 30 Juni. De inlevering kan geschieden ten kantore van de commissie eiken Woensdag en Zaterdag van 25 Juni af. De inlevering der coupons van de binnenlaudsche schuld (met overlegging der stukken) eiken Don derdag van den 27sten af. De betaling geschiedt in traites op Madrid van dertig dagen zicht. De „Daily News"-correspondent te Berlijn zegt, dat de heeren van het congres erg tobbeu met de kaarten. Geen twee zijn aan elkander gelijk. Op de kaart van Schuwaloff ziet Bulgarije er geheel anders uit dan op die van Beaconsfield. De Turken hebben hun eigen kaartje van Montenegro en de grenzen van Griekenland zijn erg verward. Indien dit land op het congres wordt toegelaten, zal het worden vertegenwoordigd door den Griekschen gezant Rangabe, die zich op het Parijsche con gres, na den opstand op Creta, gunstig onder scheidde. Hij was jaren gezant te Washington. Rangabe schreef een ,,Histoire de la littérature grecque moderne" en is een van Griekenlands beste dichters. Te Berlijn worden giften ingezameld voor het bouwen van een kerk ter herinnering aan den mis lukten aanslag op den keizer. Te Kiel is de bekende hoogleeraar in de kliniek dr. Bartels overleden. De Berlijnsche „Kreuzzeitung" zegt: „De indruk, dezer dagen in diplomatieke kringen omtrent de stemming verkregen, is, dat prins Bismarck onaangenaam getroffen werd door de wijze, waarop de Engelsch-Russische overeenkomst van 30 Mei openbaar is gewordendat de verhouding tusschen Oostenrijk en Engeland gedurënde de laatste acht dagen trots, of wellicht juist door die overeenkomst, bijzonder gunstig geworden is, waarschijnlijk voor den duur van het geheele congres; dat Rusland met groote moeielijkheden zal moeten worstelen om inderdaad te bereiken wat men verlangt; dat Italië en vooral Frankrijk eene zeer bekwame en, trots alle terughouding, toch volkomen duidelgke staatkunde vertegenwoordigen, en dat eindelijk Turkije op hare afwachtende, zwijgende enterug- houdende wijze uit alles wat het congres geeft en niet geeft in den haar eigen trant voordeel weet te trekken." De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt dat men uit de laatste uitvoerige mededeeling der genees- heeren omtrent 's keizers toestand ten onrechte heeft afgeleid, dat de keizer achteruitgaat. De keizer gaat steeds in beterschap vooruit, maar niet zoo snel als men eerst gedacht had, zoodat Z. M. vooreerst nog niet naar zijn buitenverblijf overgebracht zal kunnen worden. ïftelgië. De afgetreden Belgische minister Malou zal zich thans onledig houden met het vertalen en uitgeven van manuscripten, die hij heeft bijeenge bracht over de ontdekking van Amerika door Columbus. De groote internationale muziekwsdstrijd voor zang, fanfaren en harmonie, uitgeschreven door de koninklijke maatschappij „Het Willems- Genootschap" van Gent, bij gelegenheid der feesten, door die stad te geven, belooft schitterend te zijn. Reeds hebben talrijke maatschappijen van Frankrijk, Nederland en België hare toetreding bericht en alles doet voorzien dat een groot getal nog aan die muzikale plechtigheid zal deel nemen. Behalve de vele zilveren kunstvoorwerpen, aangeboden aan de voorzitters, de bestuurders, voor de schoonste mili taire kleeding, enz., zijn er zes geldpremiën uit geloofd, respectievelijk van 500, 300, 200, twee van 100 en één van 50 franken. Grroot-ISi'itaïiïiië. Een twintigtal conservatieve parlementsleden hebben zich gisteren naar den lord-mayor begeven, om hem uit te noodigen eene meeting van bur gers uit Londen bijeen te roepen, ten einde te protesteeren tegen de tusschen Engeland en Rus land gesloten transactie, door de „Globe" open baar gemaakt. De lord-mayor heeft daarin toegestemd. Het Heerenhuis heeft gisteren de Bankwet onveranderd en voorgoed aangenomen en daarna de wet tot invoering der Yergelijk-wetten, waardoor de behandeling van al deze wetten, wat het Oosten- rij ksche parlement betreft, afgeloopen is. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" zegt naar aanleiding van de houding, welke de Turksche gevolmachtigden volgens berichten in buitenland- sche bladen tegenover zekere eventualiteiten op het congres zouden aannemen, dat Turkije zich aan de besluiten van het congres te onderwerpen heeft. De Porte tracht door het verspreiden van verontrustende berichten de overeenstemming tus schen de mogendheden te verstoren, doch het blad gelooft dat zij de waarde van Turkijes tegenstand op den juisten prijs zullen weten te schatten, en hoopt dat zij Turkije tot eerbied voor de Euro- peesche mogendheden zullen dwingen. De Russische ingenieurs verklaren, dat de Donau nu tot Galatz van alle torpedo's vrij is, zoowel van die welke door de Turken, als van die, welke door de Russen zijn gelegd. LONDEN, 21 Juni. In de tweede editie van de „Times" is een telegram van heden uit Berlijn opgenomen, volgens hetwelk de Russische gevol machtigden een specialen koerier naar St.-Peters- burg hebben gezonden, om aan de beslissing van den czaar de gerezen moeilijke quaestie te onder werpen, betrekking hebbende op de garnizoenen in de Balkan-linie.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2