IV". 5628. Zaterdag A0. 1878. 22 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LBIDSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-00. Afzonderlijke Nommers6.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 21 Juni. Tot leeraar in de wiskunde, natuurlijke his torie enz. aan de Rotterdamsche hoogere burger school met 3-jarigen cursus voor jongens is be noemd dr. J. H. Jennes alhier. Ter deelneming aan het scherpschutters-con cours, door de Leidsche studentenvereeniging „Pro Patria" uitgeschreven bij gelegenheid van haar tienjarig bestaan, waren uitgenoodigd de Utrechtsche studentenvereeniging en de Leidsche scherpschuttersvereeniging. Bij den corpswedstrijd om een zilveren medaille, uitgeloofd door het be stuur van „Pro Patria", werd deze behaald door de Utrechtsche studentenvereeniging met 235 ponten. In den wedstrijd op 100 pas alleen voor leden van „Pro Patria" behaalde de heer J. Loudon den lsten, R. C. Baumgarten den 2den en W. Van Panhuysden 3den prijs. De rozenprijs viel na loting tusschen de heeren Andrée Wiltens, kapt. Wentzel, Muliéen Jor- dens aan eerstgenoemde ten deel. Nog werden prijzen behaald door de volgende leden der Leidsche ver- eeniging op 200 pas: W. P. Mulié 1ste pr. en D. B. Du Mortier 8ste pr.op 300 pas: J. C. Timmermans 6de pr. en J. E. Vlaanderen Jr. 7de pr.op de vrije baan 200 pas door H. Van de Velde, luit. dd. schutterij, 3de prijs. Aan het door de litterarische faculteit der rijks universiteit alhier gehouden eerste admissie-exa- men, is door 53 adspiranten deelgenomenhet werd met gunstig gevolg afgelegd door de heeren: A. J. Bik, P. A. A, Boeser, H. E. J. G. Du Bois, P. H. Damsté, M. C. Dekhuyzen, H. A. DiepeD, R. II. Van Dorsten, J. Hondius, J. W. C. De Jongh, B. J. Kouwer, J. H. Krah, A. M. J. E. A. Van Lamsweerde, T. Lange, A. Leus, L. Leoni- des van Praag, B. H. Stephau en G. J. Suermondt 13 adspiranten trokken zich onder het examen terug. De commissie voor de geneeskundige staats examens heeft het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer G. C. Eykmau, candidaat-arts. Het litterarisch-mathematisch examen is te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door de heeren: J. J. H. Maassen, van Utrecht; M. J. C. C. De Hessele, van Nijmegen, en P. N. Hensen, van Rotterdam. Gedurende de maanden Juli, Augustus en September a. s. zal dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, ten kantore van de betaalmeesters in de arrondissementen, de voldoening plaats hebben der iu de verschillende Grootboeken ingeschreven pensioenen ten laste van den Slaat, loopende over de tweede drie maanden van het jaar 1878. Aan de negende openbare uitvoering van het Ned. Gymna6tiekverbond, a. s. Zondag in de Her tenkamp te Haarlem te houden, zullen, naar men verneemt, 34 a 35 vereenigingen deelnemen, waar onder 1 uit Brussel, 1 uit Gent en 1 uit Ant werpen. De feestelijke optocht van de „Ver- eeniging" naar het terrein der uitvoering zal den volgenden weg nemenLange Begijnenstraat, Ri- viervisehmarkt, Jansstraat, Nieuwegracht, langs de woning van den commissaris des konings, Nieu wegracht n. z., Jansweg, Parklaan, Kruisstraat, S medestraat, langs de woning van den burge meester, Groote Markt, Groote Houtstraat naar de Hertenkamp. Na den afloop der werkzaamhe den gaat de optocht door de Groote Houtstraat, over het Verwulf, de Ged. Oudegracht, de Zijl straat, de Groote Markt terug naar de „Vereeni- ging". Het muziekcorps der huzaren te paard, alsmede de kapel der stedelijke schutterij zullen den tocht vergezellen. Ongetwijfeld zal het den feestvierenden gymnasten van de zijde van Haar lems burgers, zegt de H. C., niet aan sympathie ontbreken, en zal men vooral in bovengemelde straten daarvan door het uitsteken van de vader- landsche driekleur doen blijken. Naar men verneemt zullen bij de afdeelin- gen vesting-artillerie, de koninklijke militaire academie, de artillerie-instructie-compagnie en het instructie-bataljon, zoolang daarbij tekort aan kaders bestaat, gewezen onderofficieren en korpo raals kunnen worden aangenomen in den graad laatstelijk door hen bekleed of in een minderen graad, ook al zijn zij gehuwd, mits zij geen kin deren tot hun last hebben. Volgens de Amst. Ct. bestaat bij Z. M. den Koning het voornemen zich in Juli a. s. naar Weimar te begeven, om tegenwoordig te zijn bij de viering van het 25-jarig regeerings-jubilé van den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach, zijn schoonbroeder. Te Luxemburg heeft zich een voorloopig dames-comité gevormd, bestaande uit echtgenooten en dochters van leden der regeering en van den gemeenteraad, ter inzameling van bijdragen voor een huldeblijk aan prins Hendrik bij gelegenheid van zijn huwelijk. Het Zuider-zendingsfeest is Woensdag op de weide van den heer J. Vermet, onder 's-Heer- Arendskerke, gevierd. Het getal aanwezigen wordt op 3000 a 3500 personen geschat. Een hevige onweersbui, vergezeld van een geweldigen stort regen, kwam in de pauze het genoegen der feest gangers verstoren. Overigens liep het feest in de beste orde af. Het iandbouw-coDgres te Parijs heeft in zijn tweede afdeeling het rapport gehoord van den Nederlandschen afgevaardigde, Scholten van Aschat, welbekend in de Nederlandsche landbouwwereld door zijn hoornloos vee. Het rapport handelde over het Nederlandsche vee en over de verdiensten van onze koeien, tegenover die van elders. De heer Scholten van Aschat wees in zijn rapport op een achteruitgang van het melkgevend vermogen onzer koeien, dien hij toeschrijft aan onvoldoende bemes ting onzer landen. Hij constateerde tevens, dat onze boter op de Londensche markt niet meer zoo ge zocht is als voorheen. Vandaar dat de verschil lende landbouwmaatschappijen terecht naar ver betering van dat product streven. „In een der bladen", zoo lezen wij in de Arnh. Crt., „werd gewag gemaakt van het succes door het muziekcorps van den heer Coenen te Parijs behaald. Te Parijs hoorden wij niets van dat succes integendeel werd er mede gespot. Een Fransch blad ging zelfs zoover om de verzuchting te slaken„Hoever zal het nu nog met ons komen Thans hebben wij de Hollandersstraks zullen nog de Groenlanders komen!" Dit verwijt is even onverdiend als de lof door het Nederlandsche dagblad aan de meeste concerten gegeven. De waarheid is, dat niemand kennis droeg van die concerten op het Trocadero. Den dag waarop het eerste concert gegeven werd, bevonden we ons op het Champ de Mars, en zelfs daar bleek uit niets, wat er aan de overzijde van de Seine, op geen half uur afstand, plaats had. Fransche cou ranten, die waardiger toon voeren dan het aange haalde, hetwelk van de Groenlanders sprak, be tuigden den volgenden dag hun leedwezen, dat zij over het concert zwijgen moesten, maar de redac- tie had de uitnodigingskaarten ontvangen des i namiddags te vier uren, terwijl het concert te twee uren begon. Onze landgenooten zijn dus ook in dit opzicht te Parijs niet gelukkig geweest, gelijk zij onge lukkig waren in velerlei andere opzichten. De Hollandsche afdeeling is zacht gezegd op verre na de mooiste niet, en terwijl men bijna overal elders zich verdringt, kan men hier dan ook eenige oogenblikken van kalme rust smaken. Zoo wij deze hebben willen exposeeren, is het plan volkomen geslaagd. Alleen onze nationale kleederdrachten lokken de menigte, en zij voldoen ook, maar zouden nog veel beter voldoen, wanneer zij niet zoo opeen gedrongen vlak naast elkander in eene betrekke lijk smalle, lage gaanderij waren geplaatst. Zeker zullen onze landgenooten met genoegen hebben opgemerkt, dat de heer Jonckbloet zijne privatieve jacht in Friesland heeft, gelijk bij een der groepen vermeld staat." Aan den heer Leenhoff is op de tentoon stelling in den „Salon" te Parijs de derde medaille ten deel gevallen van de klasseGravures en lithographieën. Generaal Grant en echtgenoote zullen tot Maandag te Amsterdam in het Amstelhotel ver toeven. Tot officier der orde van de Eikekroon is benoemd de majoor van den generalen staf F. M. B. Alewijn. Tweede Kamer. Het debat over de on derwijswet werd heden voortgezet. De heer Hafl- mans heeft de grondwettigheid en billijkheid van de eischen der voorstanders van het bijzonder on derwijs speciaal wat het subsidiestelsel betreft ver dedigd. De heeren Lambrechts, Arnolds en Asch Van Wijk sloten zich bij hem aan. De heer Oorver Hooft zag ook in dit ontwerp geen verbetering, maar verergering van den bestaanden toestand. De heer Lenting, ofschoon bezwaar hebbende, zou vóór- stemme» omdat het ontwerp vele verbeteringen aanbrengt. De heer Godefroi bestreed het subsidie stelsel met een beroep op de grondwet, die noch openbare confessioneele noch bijzondere confessio- neele scholen wil. Maandag voortzetting. Het stoomschip „Koning 'der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, den 19den Juni 's namiddags van Suez vertrokken, kwam wegens het breken van den lagen drukzuiger op 80 mijlen afstand van Suez, ter laatstgenoemde plaats den 20sten Juni terug. Blijkens gehouden expertise kan de reparatie te Suez geschieden. Het opont houd, hoewel nog niet met volkomen juistheid op te geven, zal vermoedelijk niet groot zijn. Het stoomschip „Holland", van Foochow naar Londen, vertrok van Singapore den 20sten Juni 's namiddags; de „Stad Arasterdam", van Londen, is 20 Juni te Fenang aangekomen. Blijkens het gemeenteverslag over 1877 bedroeg het aantal lijken, op elke begraafplaats in het afgeloopen jaar begraven, als volgtAlgemeene begraafplaats geene, afdeeling bestemd voor de Israëlieten 1, begraafplaats aan de Groenesteeg 51 (39 volwassen- en 12 kinderlijken), begraafplaats aan de voorm. Marepoort 200 (119 volwassen en 81 kinderlijken), begraafplaats aan de voorm. Heeren poort 399 (218 volwassen- en 181 kinder lijken), R. K. begraafplaats 323; totaal 974. Op 1 Januari 1877 werden voor rekening der gemeente verpleegd in de krankzinnigengestichten te Delft, te 's-Hertogenbosch, te Rotterdam, te 's-Gravenbage en te Amsterdam 49, bijgekomen in dat jaar 5, te zamen 54, waarvan ontslagen 6, en overleden 5, zoodat op 31 December 1877 nog verpleegd werden 43 personen. De geneeskundige dienst voor de armen zonder onderscheid van godsdienstige gezindte werd uit-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1