BUITENLAND. DuitschlaRd. de inrichting bestemd, is gelegen in de Regnliers- dwarsstraat, bij de Vijzelstraat, en wordt geheel voor het doel ingericht. De prijs zal zijn tien cents per liter bij bezorging aan huis, negen cents per liter bij afhaling aan de inrichting. Aan het hoofd staan de heeren D. Brandon en C. Van Goor Ezn. Aan den Vleutenschen weg te Utrecht is aan een boom opgehangen gevonden het lijk van jgen kanonnier, wien onlangs werd aangezegd, dat rhij, als hij zich niet verbeterde, zou worden wegge jaagd uii den dienst. Die schande wilde hij ontgaan. Op een de» steenovens nabij Does- burg kregen verleden week twee arbeiders twist, waarbij de een den ander zulk een geweldigen slag met eene spade toebracht, dat de getroffene weldra aan de gevolgen overleed. Tot de talrijke vreemdelingen, die Parijs thans herbergt, behoort ook Mackay, de rijke eigenaar van de Nevada-mijnen. John Wil liam Mackay heeft een inkomen van ongeveer 2'/2 millioen pd. st. jaarlijks. De zilvermijnen van Big-Bonanza brengen hem per maand 800,000 dollars op. Mackay leeft zeer eenvoudig. Te Weimar is op het plein der gevan genis onthoofd zekere Jjanglotz, die in Augustus 1877 met zijn vader een vierdubbelen moord beging en zich schuldig maakte aau brandstichting. De vader had zich in de gevangenis van kant gemaakt. Te Stettin heeft een meubelmaker zich in de gevangenis van het leven beroofd; hij werd door een zijner vijanden beschuldigd den keizer beleedigd te hebben en werd geboeid naar de gevangenis overgebracht. Uit een brief aan zijn zoon, even na den moordaanslag geschreven, is ge bleken dat de man onmogelijk den keizer kan hebben beleedigd. Een officier bij de gendarmerie te Kiew (Rusland), Heicking genaamd, is aldaar op straat aangevallen door een persoon, die hem met een mes zoodanig in de ribben en den rug heeft getroffen, dat hij kort daarna is overleden. De dader is ontsnapt, na een werkman, die hem wilde tegenhouden, te'hebben doodgeschoten. De aanranding had plaats in een druk bezochte straat, dicht bij een wachthuisje van de politie. Te Marseille moeten zich gevallen .van cholera asiatica hebben voorgedaan. De voorzitter der Kamer van afge vaardigden iu Yenezuela, don José Miguel Bar- cellon, had eene scherpe discussie met een der redacteuren van een liberaal dagblad, den beer Scau- lon, over de hervormingen in de staatsregeling. Scanion was een voorstander van den tegenwoor- digen president der republiek, en Batcellon dong veel op zijne verdiensten af. Korten tijd daarna ontmoetten zij elkaar op straat. Barcellon dacht zijn tegenstander nu tot zwijgen te brengen. Hij haalde een revolver uit den zak en schoot eenige malen op hem. Hij trof hem echter niet. Scanion greep nu ook een pistool en schoot Barcellon dood, waarna hij zich vrijwillig ter beschikking van den rechter stelde. Men gelooft dat hij, als uit wettige zelfverdediging gehandeld hebbende, zal vrij komen. De „grand prix de Paris" van 100,000 fr. is Zondag bij de wedrennen van Longchamps gewonnen door Thuris, toebehoorende aan prins Sollykoff. Voor het gerechtshof te Va lok, eene stad in het Russische gouvernement Kharkow, zal eerstdaags een negenjarige knaap terechtstaan, die zijne moeder vermoord heeft. Deze, een weduwe, had liefdesbetrekkingen met een ambtenaar uit hare woonplaats aangeknoopt, en toen de kuaap zijne moeder tevergeefs smeekte de nagedachtenis zijns vaders in eere te houden, bad hij het voornemen opgevat haar om het. leven te brengen. Met eene bijl gewapend naderde hij het bed zijner moeder, maar durfde zijn plan eerst niet ten uitvoer brengen hij zette zich neder op een stoel en viel in slaap. Zoo vond hem zijne moeder, nog altijd met het moordtuig in de hand, bij haar ontwaken. Zij had geen argwaau en sloeg geloof aan eene ver klaring, die de knaap van zijne tegenwoordigheid gaf. Den volgenden nacht evenwel kwam hij terug en volvoerde zijn misdrijf. Het lijk zijner moeder verborg hij in een den vorigen dag reeds door hem gegraven kuil. Een hoogleeraar in het strafrecht aan de universiteit te Kharkow heeft zich vrijwil lig met zijne verdediging belast. R echtzaken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren bij een belangrijk arrest den bekenden Hendrik Roeper vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valschheid in authentiek geschrift, door het met een valschen naam onderteekenen van het proces verbaal van den rechter commissaris te Haarlem. Het overwoog o. a. dat hier het eigenaardig ken merk van het voor de misdaad en valschheid ver- eischt boos opzet ontbreekt, en dat de gebezigde leugen kan liggen binnen den kring van verdedi ging. Nam men het tegendeel aan, dan zou bij de bestaande gelijkstelling van materiëele en intel- lectueele valschheid, een leugenachtige opgave door een beklaagde in de instructie gedaan en met zijn waren naam onderteekend ook als valschheid moeten worden gestraft. Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Bosch is de huzaar Ji. L. M. M., wegens 2de desertie in tijd van vrede en overtreding van het regle ment van krijgstucht, vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot drie jaren kruiwagenstraf. Tevens i3 C. P. v. S., huzaar, wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, ver vallen verklaard van den militairen stand en ver oordeeld tot twee jaren cellclaire gevangenisstraf. KOLONIËN. BATAVIA, 15 Mei. Hedenochtend te 9 uren had de plechtige opening plaats van het congres en van de tentoonstelling te Soerabaia. Door eene deputatie uit het be stuur naar het congres-gebouw geleid, werd de gouverneur-generaal door de overige leden' van het bestuur ontvangen. De president, de heer Couvée, hield een toespraak, welke op hartelijke, zeer gewaardeerde wijze beantwoord werd door den landvoogd, die daarop congres en tentoonstelling geopend verklaarde. Den 2den dezer werden op Sumatra's West kust zeven kampongs in Bakara door de tegen de Bataks ageerende kolonne verwoest; een achtste werd door den vijand in de asch gelegd. Al de hoofden van genoemd landschap boden toen hun onderwerping aan. Den Sden werd van hen de eed afgenomenzij boloofden ook het menschen-eten te zullen laten en voorts over eenigen tijd aan hun slaven de vrijheid te geven tegen uitkeering van eene schadeloosstelling. Den 4den werden eindelijk nog zeven kampongs, onder het onmid dellijk gezag staande van Singa Mangaradja, ver nield. Vervolgeus werd opgerukt naar Paranginan, alwaar den troepen een goede ontvangst ten deel viel. Den 5den legden de hoofden van dat land schap, zoomede die van Binoemfcoen Hari Touong en Si Mar Toepang, den eed van onderwerping af. Door den gonverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., W. ziekte, aan: den adj.-insp. bij het inl. onderw. in Ned.-Iud. S. Van Dissel Jr.; den opz. 1ste kl. bij den waterstaat eBZ. R. Th. Nijland; den grift', bij den rapat te Solok J. B. D. J. Whitton; den opz. 2de kl. bij de spoorwegd. J. De Graaf en den vcrif. 3de kl. bij de in- en nitvoerr. en ace. F. A. Horn; een tweej. verlof naar Enropn, w. ziekte, aan den contr. 2de kl. V. L. De lannooy; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den boofdonderw. te Probolingo G. Du Pró en aan den contr. 2de kl. H. J. Van der Plas; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aau den ads.-res. van Keboemcn J. A. H. Baddingh en aan den opz. lste kl. bij den waterst. enz. Ch. J. Bullee. Be noemd: Tot resident: van Kedoe, J. Heyting; van Menado, rar. P. A. Matthes; van Timor, J. G. F. Riedel; van Bagelen, L. Mulock Houwer; der Lampongsche districten, N. Altheer; tot gonv. comm. bij de Javascho bank, de directeur van finan. tot lid van de wees- en boedelkamer te Samaraug, W. Van Leu ven; tot pres. van id. te Padang, J. De Munck Mortiertot ads.- res. van Keboemen, J. P. Peereboom Voller; tot prei. bij de protest, gemeente te Amboina F. W. G. Kemmann. Departement van Oorlog. Verleend: Ecu tweej. verlof naar Earopa, w. 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Iudic, aan den l9ten luit. der inf. Hi F. Holz; een tweej. verlof n. Europa, wegert 12 jaren onafgebr. dienst iu Ned.-lndië, aan den lsten lui?, der inf. B. J. E. Philips. Ontslagen: Op verzoek, eer vol, uit Zr. Mr. mil. dienst, w. volbr. diensttijd, met behoud vaa recht op pensioen, de inteniant der lste kl. bij de railit. admin. G. P. J. Ockerse en de kapt. der inf. J. M. Van der Groen; eervol, uit 'slands dienst, de burg. schrijver 4de kl. bij de milit. admin. L. F. Wasch. Bevorderd: Tut intendant lste kl. J. Hofstede, tot intend. 2de kl. G. Y. C. Fraser, totonder- intend. lste kl. J. Valk, tot majoor bij de inf. I,. F. Nix en E. Ferné; Gesteld: Ter beschikking van den chef der vijfJe afd. van bet depart, van oorlog, de kapitein-kwartiermeester 11. K. J. Van den Busscbe. Departement va>i Marine. Ontslagen: Eervol, uit'slauds dienst, de machine-opsteller bij de fabriek voor de marine en liet stoomw. te Soerabaia J. J. Ch. Van den A'ieelcn en de klerk bij het marine etabl. aldaar J. H. Davidsz. Benoemd: Tot boot-".li. bij het marine-ctabl. op Onrust, J. G. W. Kriens. Frankrijk. De zoon van den gewezen koning van Hanno ver heeft aan den maire van het zestiende arron dissement, waar de overledene vorst zijn hotel had, gelden doen toekomen, om die onder de armen te verdeelen. Door dit geschenk, schrijft hij, ge loof ik het best te beantwoorden aan de inzichten van mijn diep betreurden vader, die zooveel sym pathie van de bevolking te Parijs, en inzonder heid van die van het zestiende arrondissement, ontvangen heeft. De geneesheeren des keizers maken het volgende hekendTerwijl het verloop van de wonden en van den staat der ziekte tot nog toe boven ver wachting gunstig was, is helaas volkomen genezing in den eersten tijd niet te verwachten. Z. M. heeft behalve nu en dan pijnen, door het groote onge mak, veroorzaakt door de onmogelijkheid om de beide armen te gebruiken, veel te lijden. Het doel, volkomen herstel, is eerst na een langer tijdsver loop bereikbaar en, vóór het zoo ver is, zonden verschillende moeilijkheden kunnen oprijzen, die, naar men hoopt, evenals de reeds oudervondene, echter niet zonder bezwaren, zullen worden over wonnen. De Duitsche oudheidkundige dr. Paulus is te Stuttgart aan een beroerte overleden. Het verkiezings-manifest dernationaal-liberale partij bevat betreffende het socialisme de verklaring, dat de partij in den nieuwen rijksdag de regeering ter zijde wil staan in de verdediging der grond slagen van de maatschappelijke orde en de veilig heid van den Slaat en dat zij, waar eene nauwge zette en krachtige handhaving der bestaande wetten hiervoor niet toereikende is, aan de regeering de vereischte wettige volmacht en bevoegdheid wil verleeneu. Alle voorstellen, ten doel hebbende een einde te- maken aan de pogingen ter omverwerping van den bestaanden rechtstoestand en storing van den burgerlijken vrede, zullen door de partij worden ondersteund, mits altoos in zoover de duurzame waarborgen der burgerlijke vrijheid daardoor niet in gevaar worden gebracht. Gisteren had- eene gemeenschappelijke con ferentie plaats van de Engelsche en Oostenrijksche gevolmachtigden met graaf Schuwaloff, waarin waarschijnlijk de Bulgaarsche quaestie behandeld werd. Deze conferentie wordt zeer belangrijk geacht. Van goederhand wordt verzekerd,, dat En geland heeft voorgesteld om Griekenland op het congres toe te laten. Tegen de toelating der overige kleine Staten (Rumenië, Servië en Montenegro) bestaat het bezwaar, dat zij nog niet formeel onaf hankelijk verklaard zijn. België. Men schijnt met grond te mogen aannemen, dan in het ministerie zitting zullen hebben Erère Orban, Bara, Van Humbeeck, Graux, Sainctelette, Reuard en Rolin Jacquemijns; Delhougne behoort er niet toe. Een nieuw ministerieel departement van onderwijs zal worden ingesteld en aau het hoofd daarvan komt de heer Graux, lid van den Senaat voor Brussel. Over de verdeeling der ver schillende portefeuilles is nog niets zekers bekend. Gi'oot-Britannië. De „Standard" deelt mede, dat de Engelsche regeering aan Portugal een voorstel zal doen om de Delagoa-baai af te staan. Telegrammen. "WEENEN, 18 Juni. Aan de „Polit. Corr." wordt uit Ragusa gemeld dat de Montenegrijnen eenige punten bij Popovopolje ontruimd hebben, waardoor het te verwachten is dat de jongste botsingen met de Turken zich niet zullen herhalen. SCUTARI, 18 Juni. Het. conflict tusschen Turken en Montenegrijueu blijkt slechts een twist in de Kraina geweest te zijn tusschen ingezetenen en Montenegrijnen. Er is een onderzoek ingesteld wie aanvallers waren. ST.-PETERSBURG, 18 Juni. Men zegt dat aan Rumenië eene geldelijke vergoeding voor B»s- sarabië zal worden toegestaan. BERLIJN, 19 Juni. De voorwaardelijke toela ting van Griekenland tot het congres is zeker.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2