N°. S623. Maandag A°. 1878. 17 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH i iintwiMMa—iii ii n uiiafm PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per S maanden.1.10. Franco per post...Tr.:T..~.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Gremeng-d. Nieuws. De opening van den spoorweg Lei den- Woerden schijnt verschillende bladen ontzaglijk veel belang in te boezemen. Voor de honderden zooveelste maal toch wordt, thans door het Utrecht- sche Dagblad, gemeld dat de lijn den 15den Oc tober in exploitatie zal worden gebracht. Alsof dit al een bijzonder nieuwtje ware! Te Wassenaar is ingebroken in de R.-K. kerk. De dief of dieven hebben zich den toe gang verschaft door een der kerkramen, waar ze eene ruit uitgebroken hebben. Uit alles laat bet zich aanzien, dat zij in de uitvoering van bun nachtelijk plan gestoord zijn geworden. Van be lang is niets ontvreemd. De justitie is met de zaak in kennis gesteld. Door eenige werklieden is in de Haarlemmervaart nabij Halfweg het lijk gevonden van een fatsoenlijk gekleed jongeling. Men vond op het lijk een gouden horloge, een brief en een portemonnaie, waarin een rijksdaalder, naar den wensch van den verdronkene, in den brief vervat, bestemd voor den vinder van zijn lijk. Gisteren werd voor het kantongerecht te Amsterdam behandeld bet proces tegen den veehouder te Sloten en zijn knecht, die beschul digd werden van eenige honden de staarten te hebben afgehakt. De eisch tegen beiden ingesteld is: vijf dagen celstraf, f 25 boete en de kosten. In het gasthuis te Amsterdam zijn een man en vrouw opgenomen ten gevolge van vergiftiging en wel door het gebruiken eener op lossing van bella dona, die aan de vrouw door een geneesheer in den vorm van een oogwater voorgeschreven was. De jeugdige echtgenoote, die eene groote hoeveelheid van dit vergif heeft ge bruikt en nog steeds in zorgwekkende omstandig heden verkeert, moet het onwetend, doch haar man, die de hoeveelheid zoo klein heeft gebruikt dat hij reeds weder hersteld is, vrijwillig hebben in genomen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Gistermorgen is van Schoonhoven per stoomboot „Vreeswijk" gevankelijk naar Rot terdam getransporteerd de vrouw uit Ammerstol, die verdacht wordt haar kind zoodanig te hebben mishandeld, dat de dood zeer spoedig daarvan het gevolg was. Door den Hollandschen spoorweg zijn op de beide Pinksterdagen vervoerd 81,000 per sonen. Op den Oosterspoorweg was het aantal 19,000. Dinsdag-avond, te ruim negen uren, werden door de patrouille te Breda twee huzaren, die „aan de rol" schenen te zijn, nagezet. Zooals zulks bij dergelijke gelegenheid altijd gebeurt, verge zelde eene massa menschen de genoemde patrouille. Nabij de Singelgracht, buiten de voormalige Wa terpoort, gekomen, werd een der huzaren gevat en met geweld in arrest gebracht, waarbij de uniformbroek van een politie agent, die de behulp zame hand had verleend, door den huzaar aan ééne zijde geheel gescheurd werd. De andere huzaar sprong te water en stond daarin, met een mes, een broodje en een flesch jenever in de hand, de patrouille uit te lachen en dreigde met het mes zich te zullen verweren, zoo men hem te lijf durfde komen. Nadat de patrouille zich aldaar eenigen tijd had opgehouden, terwijl de huzaar, aan den overkant van het water, op zijn gemak het brood en de jenever zat te nuttigen, verliet de patrouille die plaats, waarna de huzaar eenigen tijd later zich vrijwillig naar de kazerne begaf. In de Zuiderhaven te Harlingen ligt het schip „Frisia", van de firma Jans en Co., dat op zijn terugtocht van Amerika getuige is geweest van de ramp, de „Grosser Kurfürst" over komen. De „Grosser Kurfürst" had voor de „Frisia" moeten wijken, en de equipage zag, hoe slechts enkele minuten daarna de „Grosser Kurfürst" door de aanvaring in hunne onmiddellijke nabijheid zonk. De verwarring en ontsteltenis waren zóó groot, dat men in de eerste oogenblikken niet wist wat te doen, toen men die menigte menschen met den dood in zee zag worstelen. De equipage zegt dat niemand zich een denkbeeld kan vormen van het hartverscheurende tooneel, waarvan zij getuige was. Zij, die tegenwoordig in het „théatre historique" te Parijs eene voorstelling van het tooneelspel, „Marceau" getiteld, bijwonen, ont vangen bijwijze van premie eene gravure naar de schilderij van Laurens, den dood voorstellende van den republikeiuschen generaal, die als de held van het stuk optreedt. De „Germania" verhaalt dat de steen houwers, die aan de restauratie van den dom te Keulen werken, het beeld van den aanrander Hödel reeds vereeuwigd hebben, door het te beitelen op eene console, bestemd om een heiligen beeld te dragen. De console is versierd met carica- turen. De kop van Hödel, die naar eene photo- graphie vrij goed getroffen en met een half ingedeukten hoed bedekt is, staat op het lichaam van een dier, dat in den eenen klauw een revolver en in den anderen eene opgerolde courant heeft. Het beeldje is niet veel grooter dan eene hand lengte. Te Quebec hadden 1 0 0 0 werklieden het werk gestaakt in de meelfabriek van Renaud en plunderden ongeveer 200 vaten meel. Met groote moeite slaagden de politie en de troepen er in het gemeen uiteen te jagen. Verschillende bel hamels werden gewond en één, zegt men, is gedood. De rust is thans hersteld. Een slager te Berlijn werd onver wachts gestoord bij het natellen van zijn winkelkas en was genoodzaakt zich eenige oogenblikken te verwijderen. Toen hij terugkwam bemerkte hij dat een der knechts een verdachte wandeling naar de toonbank had gemaakt, en een oogopslag was genoeg om hem te doen zien dat er 20 mark (vier kleine goudstukken, halve kronen) van het uitgetelde geld verdwenen waren. Hij beschuldigde onmid dellijk den bedoelden knecht, die met eenige anderen bezig was worst te stoppen, van den diefstal, en riep, toen hij ontkende, de politie te hulp, doch daar het geld niet teruggevonden werd, was het niet mogelijk den dief te overtuigen. Toch werd hij natuurlijk dadelijk uit zijn dienst ver wijderd. Een paar dagen later kwam een oud vrouwtje bij den slager om hem te zeggen dat zij in een bij hem gekochte leverworst een halve kroon gevonden had. Het raadsel was dus opgelost. De dief had de goudstukken, om niet betrapt te worden, behendig in het gehakte vleesch geworpen, waarna zij in de worsten verdwenen waren. Hij werd nu in hechtenis genomen. Zoodra het voorval bekend werd, had de slager een vroeger ongekend debiet; iedereen kwam worst bij hem koopen. De drie overige goudstukken zijn nog niet terecht. Graaf Derby heeft een meeting te Liverpool gepresideerd, welke was belegd om midde len te beramen tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers bij de ontplof fing der steenkolenmijn bij Wigan. Derby zeide dat ongeveer 27,000 pd. st. noodig zouden zijn. Er is een commissie benoemd, met Derby aan het hoofd, om gelden in te zamelen. Reeds is ongeveer 8000 pd. st. bijeengebracht, waarvan 3000 door de eigenaars van de mijn. De gezagvoerder van eene Duitse he stoomboot, te Hongkong aangekomen, rapporteert een zonderling natuurverschijnsel op het eiland New-Britain te hebben waargenomen. De geheele noordoostkust was in dikken rook gehuld en hij had de grootste moeite het Kanaal tusschen New- Britain en New-Ireland door te komen, dewijl uitgestrekte velden puimsteen verscheidene voeten dik de oppervlakte van het water bedekten. Den 9den Februari bereikte hij Makada, behoorende tot de Duke-of-York-eilanden, en bevond dat drie kraters ontbrand waren op het New-Britain-schier- eiland, aan den voet van de Moeder-en-dochter- bergen, uit welke kraters dikke massa's puim steen geworpen werden. De passage tusschen de Duke-of-York-eilanden en Blanche-baai was geheel gestremd door velden puimsteen van ongeveer vijf voet dik. Een stormgolf rolde 10 Februari over Blanehe-baai en spoedig daarna kwam een nieuw eiland te voorschijn van ongeveer drie vierde mijl in middellijn en gelegen ten zuiden van Hender- sons-eiland. De gezagvoerder meldt verder dat het water gedurende twee dagen in Blanche-baai ko kend heet was en ontzaglijke hoeveelheden gekookte visch en schildpadden op het strand werden ge worpen, die door de inboorlingen, welke ten ge volge der langdurige droogte bijna verhongerd waren, gretig verslonden werden. De „Chemische Zeitung" klaagt steen en been over de kunstboter-fabricage in Holland, die daar gedreven wordt in een aantal fabrieken, wier wijze van doen in de diepste duisternis ge huld blijft. Die fabrieken „verbeteren" ook gerin gere soorten van natuurlijke boter. Van de 200,000 kg. oleo-margarine, die in 1877 uit de V. S. van N.-Amerika naar Europa werd verzonden, ging 150,000 naar Parijs en de rest naar Holland. Bovendien wordt daar nog een groote hoeveelheid Oostenrijksch vet verwerkt, zonder te spreken van de grondstoffen die men niet kent. De meeste van deze „boter" gaat naar Duitschland en wordt daar als goede Hollandsche boter gebruikt. De argelooze koopers denken er niet om, dat die boter even vaak van ossen als van koeien afkomstig is. Naar men verneemt, zullen de zusters Ursulinen uit het klooster te Geilenkerken (Prui sen) zich met October te Helden-Panningen, in Limburg, gaan vestigen, waar reeds eGn prachtig gebouw voor haar in gereedheid is gebracht. Ter markt te Lelden aangeroerd, 14 en 15 Juni. Wintertarwe 13 hectoliter ƒ12.50 a ƒ13.Zomer- (arwe 13 hectol. ƒ10.a 10.50 Winterrogge 15 heet. 8.a 9.Zomerrogge 15 hectol^ 7 75 a 8.—. Zomergerst 10 hectol. f 7.— a 7.50 Chevalier-gerst 10 hectol. ƒ7.75 a f 8.25. Zware Haver 13 heclol. 5. a 5.50. Lichte Haver 13 hectol. f 4.a 4.25. Dui- venboonen 7 hectol. f 8.a f 8.50. Paardenboonen 5 hectol. ƒ8.a ƒ8.25. Ruinen stuks a Stieren, 2 stuks f 110. a 190.Melkkoeien 20 stuks 220.a 285.—. Kalfkoeien 4 stuks 225.— a 290.Varekoeien 25 stuks 130.a 245. Vette koeien 70 stuks f 235.a 330.— Kalveren (vette) 80 stuks 38.a 70.—. Kalveren (magere) 71 stuks 6.50 a f 20.Kalveren (gras) 6 stuks 44.a 68.Hamels (magere) stuks/a f Hamels (vette) stuks, f a Ooien (magere) 722 stuks 27.a f 33.Ooien (vette) 420 stuks 36.a f 40.-. Lammeren magere 2155 stuks 10.a 18.Lammeren (vette jarige) stuks f a Varkens (ma gere) 36 stuks^3.a/36.Varkens (biggen) 158 stuks 5.— a ƒ12.—. Grasboter 11650 kilogr., 1ste qualit. 1 vat 53.— a 57. Schei- 2de qualit. vat 45.a f 49.Grasboter Iste qual. per kilogr. 1.324 a 1 42 J, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.124 a 1.224. Ter markt aangebracht 127 runderen, 157 kalveren, 1142 schapen en 2155 lammeren.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1