BUITENLAND. Oostenr.-Hon.g-. Monarchie. trok gisteren van Vlissingen naar Nieuw-York. Naar men verneemt zal aanstaanden Dins dag in het Malieveld te 's-Hage eene wapenschou wing gehouden worden ter eere van den ex-presi dent Grant, waaraan ook de garnizoenen van Leiden en Delft zouden deelnemen. De luitenant kolonel J. H. Kromhout, van den staf der genie, zal den president worden toegevoegd tot het geven van de door dezen verlangde inlichtingen. Woensdag a. s. zal voor het gerechtshof te Amsterdam worden behandeld de zaak van W. C. graaf Van R. L., beschuldigd van in den nacht van 17 op 18 Januari 1878, te halfeen, met het voornemen om den burgemeester van Nieuwkoop, H. B. Van O., te dooden, tot tweemaal een schot te hebben gelost uit een revolver, door het vensterraam van diens slaapkamer, in de richting van het ledikant, waarin deze zich bevond. De beschul digde zal worden verdedigd door den advocaat mr. J. W. Tydeman. De afdeeling der academie, bestemd voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen, zal te Amsterdam hare gewone vergadering honden op a. s. Maandag te twaalf uren. Onder de onderwerpen van behandeling komen voormededeeling van den heer Beets betref fende een aantal tot hiertoe onbekende gedichten van Anna Roemer Visschers; de christenslaven in het heidensch gezin gedurende de eerste vier eeuwen; bijdrage van den heer Borret. De heer A. Roland Holst te Amsterdam is door Z. M. den koning van België tot ridder der Leopoldsorde benoemd. De havens van Vela de Coro en Maracaibo in Venezuela zijn voor den handel opengesteld en de uitvoer van oorlogsbehoeften uit de haven van Curasao is verboden. Z. M. heeft aan den sergeant P. E. J. H. Kerckhoffs, van het 2de reg. inf., vergunning ver leend tot het dragen van het kruis Pidei et Vir- tuti; aan den met verlof hier te lande aanwezigen kolonel der inf. van het leger in Nederl. Indië A. A. G. Trappier, eervol ontslag verleend uit den dienst, met toekenning van pensioen. Frankrijk. De minister van koophandel en landbouw heeft aan de commissie voor de begrooting mede gedeeld, dat de uitgaven voor de tentoonstelling 45,300,000 fr. bedragen, dat is 10 millioen meer dan de raming in 1876, bij de indiening van het wetsontwerp, is geweest. De grootere uitgaven zijn een gevolg van de uitbreiding, die de terrei nen en de daarop geplaatste gebouwen hebben gekregen, daar de ruimte, die aanvankelijk voor de tentoonstelling was aangewezen, bij lange niet voldoende bleek voor de vele aanvragen. Maar zijn de uitgaven grooter geweest dan men zich voorgesteld had, ook de ontvangsten zullen de raming over treffen. In 1876 zyn de entreegelden begroot op 6 millioen, vervolgens op 10 millioen, en dit cijfer, hoewel het toen als overdreven hoog werd be schouwd, zal, te oordeelen naar de ontvangsten gedurende de zes eerste weken, verre overtroffen worden. De minister schat de ontvangsten op 14 millioen. Alles te zamen genomen, rekent men dat het tekort 10 millioen zal bedragen, gelijk in 1876 geraamd is. Hiiitsclilantl. Te Straatsburg worden strenge nasporingen ge daan ten gevolge van het feit dat, nadat aldaar door een zeer groot aantal ingezetenen een adres yan hulde aan den keizer was onderteekend, twee dagen achtereen op drie plaatsen in de stad biljetten waren aangeplakt, waarop te lezen stond: „Weg met den keizerweg met den kroonprinsweg met alle koningen en prinsenDtkn worden wij vrij Weg met dat helsch gebroed!" enz. enz. Te Leipzig is de heer Schürmanns, doctor in de geneeskunde, gearresteerd, naar men zegt in verband met de zaak van Nobiling. Al zijne papieren zijn in beslag genomen. Naar het heet is. na gedachtewisselingen der congresleden reeds tusschen Rusland en Oostenrijk op velerlei punten overeenstemming verkregen. Ofschoon door geen der aan het congres deel nemende mogendheden een voorstel daarover is gedaan, trachten de Staten van den tweeden en derden rang het daarheen te brengen, dat hun vertegenwoordigers op het congres zelf hunne zienswijze kunnen uiteenzetten. Griekenland legt daarbij den nadruk op zijn positie in Europa, die een andere is dan die van Rumenië en Montenegro. Wat betreft de gelijkstelling van de Joden in Rumenië met de andere ingezetenen van dien Staat, hiervoor zullen verschillende gemachtigden op het congres opkomen. Ook Von Bismarck zou gezind zijn om aan de wenschen der „Alliance israéiite" gehoor te geven. Het secretariaat van het congres bestaat uit de heerenVon Radowitz, dr. Bucher, dr. Busch, Ilolstein, Herbert Yon Bismarck en graaf Mouy. Alle secretarissen zijn gezamenlijk belast met het redigeeren der protocollen. Daarbij heeft geen af wisseling plaats. In geen geval zal het congres iederen dag een zitting houden. Volgens de „Nordd. Allg. Zeitung" is voor den tijd, dat het congres bijeen is, de Pruisische ge zant te Weimar, graaf Limburg Stirum, aan de afdeeling politiek van het ministerie van buiten- landsche zaken geplaatst. Naar men verneemt zal het congres zich Maan dag a. s. bezig houden met de quaestie betref fende Bulgarije. Aan het feestmaal ten hove, waar de leden van het congres zich Donderdag met de te Berlijn aanwezige vorstelijke personen vereenigden, heeft de kroonprins den volgenden toost in de Eransche taal uitgebracht„Het te Berlijn vereenigde con gres heeft zijne werkzaamheden wel willen inwijden met een wensch voor het herstel van Z. M. den keizer, mijn doorluchten vader. Ik dank de ver tegenwoordigers der mogendheden voor dat bewijs van sympathie. Namens mijn doorluchten vader uit ik den wensch, hunne pogingen bekroond te zien door eene overeenstemming die de beste waar borg voor den algemeenen vrede zal zijn. Namens Z. M. breng ik een dronk uit op de souvereinen en regeeringen, welker vertegenwoordigers thans te Berlijn vereenigd zijn." Grroot-IE5i*itannië. De „Globe" publiceert onder eigen verantwoor delijkheid een document, dat naar haar beweren de volledige tekst zou zijn van de overeenkomst, tusschen Engeland en Rusland, en het „foreign office" den SOsten Mei door Schuwaloff en Salisbury geteekend. Dat document komt in hoofdzaak over een met de punten van het overzicht, door de „Globe" den 30sten Mei gepubliceerd, en is ver gezeld van een tweede memorandum, dat eenige additioneele bepalingen bevat, waarvan de voor naamste is, dat Engeland een aandeel van Europa vordert in de administratie der beide Bulgarijsche provinciën. Engeland en Rusland zijn het eens over de handhaving van den status quo in den Bospo rus en de Dardanellen. In het Lagerhuis verklaarde sir Stafford Northcote, dat hij zonder voorafgaand onderzoek niet kan zeggen, of het door de „Globe" gepu bliceerde document volkomen juist en authentiek is. De haven van Huil welke, bij gebrek aan de voorgeschreven landingsplaats, sinds geruimen tijd voor den invoer van buitenlandsch vee gesloten was, zal, naar men verwacht, binnenkort daarvoor weder opengesteld worden. De dokmaatschappij al daar heeft namelijk aangeboden eene landingsplaats binnen enkele weken in gereedheid te brengen. Op grond van een rapport der epidemieën- commissie heeft het ministerie van binnenland- sche zaken in Oostenrijk tal van maatregelen ge troffen tot wering van besmettelijke ziekten uit die landen, welke aan den oorlog in het Oosten hebben deelgenomen. De overheden in Galicië en de Bukowina hebben bevel ontvangen om aan de grensstations der spoorwegen, waar de treinen uit het besmette buitenland aankomen, eene gezond heidsrevisie in te voeren en een waakzaam oog te houden over de reiniging of desinfectie van goe deren, reizigers, wagens en stations. "Vereenigde Staten. Naar men uit Philadelphia aan de „Times" telegrapheert, hebben Zwitserland, Griekenland, Ne derland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Rusland de uitnoodiging tot eene internationale conferentie over den gouden en zilveren standaard aangeno men. Parijs zal waarschijnlijk tot de plaats der bijeenkomst worden gekozen. De Amerikaansche regeering zou zeer gaarne zien, dat ook Engeland en Duitscbland toetraden. Rusland. De Turksche gezant Sch^kir is gisteren door den keizer te Zarskie-Selo in plechtige audiëntie ontvangen. Het jongste bulletin over de keizerin van Rusland zegt, dat zij een rustigen nacht doorbracht, dat de koorts afneemt en de zwakte minder is. Ook de plaatselijke verschijnselen wijzen op beterschap. Aan de „Times" wordt uit Erzerum geschre ven, dat die stad een waar knekelhuis is. Van 1 Januari tot 30 April werden 20,700 Russische soldaten begraven; generaal Heimann stierf aan typheuze koortsen. Egypte. De comité1 s te Kaïro en Alexandrië hebben een petitie geteekend, waarbij zij vragen de benoe ming van een commissie, om te onderzoeken of de grondeigendommen van den khedive niet tot den Staat moeten terugkeeren. De onderteekenaars verklaren, dat de khedive bij zijne troonsbestijging slechts 25,000 feddans grond bezat, dat hij dus slechts door staatsfondsen de f 1,300,000 feddans heeft kunnen verkrijgen die hij nu bezit en welke een waarde van 40 a 50 millioen pd. st. verte genwoordigen. Telegr-ammen. LONDEN, 15 Juni. Beaconsfield vestigde op het congres de aandacht op de nabijheid van de wederzijdsche legers te Konstantinopel. Een enkel voorval zou vijandelijkheden kunnen teweegbren gen, waardoor het congres in eene valsche positie zou komen, zoodat dus het terugtrekken der Rus sische macht noodig was. De Grieken doen moeite om Maandag gehoord te worden. Alle congresleden toonen zich voor hunne zaak vriendschappelijk gezind. Yon Bismarck ontving gisteravond de vertegen woordigers van Rumenië, Servië en Montenegro, die hunne requesten hebben overhandigd. NIEUW-YORK, 14 Juni. De senaat heeft voorgesteld „greenbacks" uit te geven, ontvang baar voor 4 pCt. bonds en later'/io voor tolrechten. LONDEN, 13 Juni. Prins Ernst van Hanno ver zal waarschijnlijk van zijne aanspraken op den troon afzien en de inlijving van Hannover bij Pruisen erkennen. LUXEMBURG, 14 Juni. De „Luxemb. Zei tung" deelt ten aanzien van de verkiezingen mede, dat de oppositie eene schitterende overwinning heeft behaald. Men verwacht dat het ministerie zijn ontslag zal indienen. BERLIJN, 15 Juni. Men verneemt dat tusschen Beaconsfield, Salisbury, Gortschakoff en Schuwaloff verscheidene conferentiën hebben plaats gehad over het gelijktijdig terugtrekken van de Engelsche flottille en de Russische troepen uit de omgeving van Konstantinopel, doch nog zonder resultaat, zoodat de quaestie wel op het congres zal uitge maakt moeten worden. De Turksche gedelegeerdeu beweren dat de militaire toestand van Turkije bepaald gunstig is. De Porte zal zich niet zonder tegenkanting naar mogelijke veranderingen van het Stefano-verdrag voegen, welke op de souvereiniteit van Turkije een ongunstigen invloed kunnen hebben. Wat eene aansluiting van Creta bij Griekenland betreft, Engeland en Frankrijk moeten daar gunstig voor gestemd zijn. BRUSSEL, 15 Juni. Men acht de samenstel ling waarschijnlijk van een kabinet, waarin de heer Frère-Orban, de generaal Renard en een afgevaar digde uit Gent zitting zullen nemen. Volgens de „Indépendance" is den koning echter nog geene lijst aangeboden. Programma's van Muziekuitvoeringen. ZOMERZORG. Dinsdag 18 Juni, te halfzeven, onder directie van den heer H. Völlmar. late afd.: N°. 1. Marche srnr des motifs dn „Prophéte", Meyerbeer; 2. Ouverture de l'Opéra- Bonffe „La Sorcière de BoissyZaytz; 3. Fantaisie de l'Opéra .Kosiki" de Lecocq, Govaert; 4. „Weihnachta-Klaoge", Walzer, Weissenborn5. Fantaisie aar des Themes de Balfé, Heinze. 2de afd.: N°. 6. „Concert-Ooverture" (in C-Mol), Richard Hol; 7. „Mazurka de Concert", A. Rubinstein; 8. „Adagio Elégiqne", H. Wieniawski9. Grande Fantaisie Concertante sur des motifs de l'Opéra de Mozart „Don Jnan", Dnnkler;l10. „Alexandrine", Polka, Dnnkler.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2