N°. 5623. Maandag A°. 1878. 17 Juni. Dit Nommer toestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maaaden.T77T'."TT 1.1#. Franco per post.77777777777 s 1.40. Afzonderlijke Nommers"77777777777777777".' s 0.05. Dot# Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels."777; .ïïi7;r Iedere regel meer."7.7777". rrrr Grootere letters naar plaatsrnimte. 1.05. 0.17*. BORGEMEESTER en WETHOUDERS dee GEMEENTE LEIDEN, ontvangen hebbende eene circnlaire van den Com missaris des Koningi in de provincie Zuid-Holland, van den 29 Januari 1878 (Provinciaalblad n°. 12), houdende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Col lecte, welke ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie van den 16 November 1820, n°. 81, door de Districts commissie tot aanmoediging en ondersteuning van den Oewapenden Dienst in de Nederlanden, zal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met gesloten bussen, op Maandag en Dinsdag, den 17 en 18 Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht worden op de Hitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door on- bekrompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de onder steuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar geloo- ven tevens dat de bestemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der vermink ten en infirmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag dij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat ten hnnnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtocht, handhavers onzer macht in Oost- en West-Indische bezittingen, veteranen van AOjarigen dienst, genieten nn reeds, of hebben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hnnne landgeneoten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hnnneu gebrek- kigen ouderdom. Be Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteuning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der solli citanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tot be schaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe handen voortbonwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houdeD, het doen zien, dat deze roepstem niet tevergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 13 Juni 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 Juni. Heden zijn aan de rijks-universiteit alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heer F. M. Vonk, geb. te Alkmaar, met Stellingen, en tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. Romeny, geb. te Amsterdam, met academisch proefschrift, get.„Over het methyleenmethylamine". Dinsdag-middag te een uur zal onder ge leide der muziek van de dd. schutterij het vaandel der Waterloo-strijders van het stadhuis naar de Lakenhal overgebracht worden, waarbij de leden van het Metalen Kruis 1ste en 2de sectie mede tegenwoordig zullen zijn. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 565 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4864 volwas sen personen en van 717 kinderen. De Nederlandsche juristen-vereeniging zal hare negende algemeene vergadering houden te 's-Gravenhage den 29sten, 30sten en 31sten Augus tus e. k., onder voorzitterschap van mr. G. De Vries Azn., president van het bestuur. Ter be handeling zijn opgegeven29 Aug. Moet het ver hoor op vooraf medegedeelde vraagpunten behouden blijven? Zoo neen, door welk beter middel zou het kunnen worden vervangen Is het in elk geval wenschelijk, dat de rechter de bevoegdheid hebbe partijen voor zich te doen verschijnen, ten einde over en weder te worden gehoord 30 Aug. Behoort onze wet andere dan de bestaande voor schriften te behelzen nopens papier aan toonder, en van welk beginsel zou bare regeling moeten uitgaan 31 Aug. Moeten ten aanzien van de strafrechtelijke verantwoordelijkheid voor misdrijven, door middel der drukpers gepleegd, bijzondere voorschriften gelden? Zoo ja, welke? Het litterarisch-mathematisch examen is gis teren te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door de heeren: S. Monnikkendam, van Brielle; L. Van Duin, vaa Hoorn, en F. Cool, van Sneek. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Utrecht heeft tot arts bevorderd de heeren S. De Jager, doctorandus, en E. Brandts; het getuigschrift van het eerste gedeelte uitge reikt aan de heeren L. P. Van der Spil en J. Th. Noordijk. Onder voorzitterschap van den heer F. A. T. Delprat werd gisteren te Dordrecht de 49ste algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst gehouden. Uit het ver slag bleek, dat de maatschappij dit jaar 3271 gewone leden en 120 leden-kunstenaars telde, 116 honoraire en 30 correspondeerende leden, 33 leden van verdienste en 1 buitengewoon eerelid, Z. M. den Koning. De rekening sloot met een batig saldo en de bezittingen der maatschappij vermeerderden met 3261.79,/2 en bedragen thans 172,261.79i/2. De feitelijke uitkeering der afdeeling aan de algemeene kas blijft over 1878/79 1.50 per lid. Het aantal leerlingen der mu ziekscholen groeide opnieuw aan. Hoofdza kelijk is zulks het geval met de muziekschool te Utrecht; zij won 71 leerlingen; Rotterdam en Haarlem gingen mede een weinig vooruit; daar entegen verloor Alkmaar er 36 en ook Amsterdam verminderde eenigszins. Het totaal der leerlingen in de afdeelingsscholen bedraagt op dit oogenblik 1694. Methodisch zangonderwijs in de volksschool werd ook weder dit jaar te Amsterdam met goeden uitslag gegeven. Volgens het thans bestaande re glement kan daaraan alleen deelgenomen worden door jongelieden die van de gewone lagere school ontslagen zijn. De Koraalvereeniging heeft de reorganisatie, reeds ten vorigen jare door haar voorgenomen, tot stand gebracht en onder den naam van Koorvereeni- ging een nieuwen en ruimeren werkkring geopend. Door de Vereeniging voor Noord-Nederlandsche muziekgeschiedenis werd dit jaar eenig teeken van leven gegeven. In eene circnlaire aan hare cor respondenten, beschermers en leden kondigde zij het in druk verschijnen aan, binnen een niet al te groot tijdsbestek, van eenige Sententiae van Wan ning den Kampenaar, eene mis van den Utrecht- scben Obrecht, liederen van Christ. Hollander, motetten van Tollius en nog velerlei van Swee- linck en Schuyt. Eeredukaten voor in den kring der afdeelingen uitgevoerde werken van levende in- en uitheem- sche kunstenaars zijn toegedacht aanBargiel, Boers (Delft), Brahms (4), Gade (6), Gernsheim (Rotterdam 2), Hiller (2), Hol (Utrecht), Lalo, Dan. De Lange (Amsterdam), Reinecke, Rhein- berger, Rubinstein, Verhey (Rotterdam), Verhulst (Amsterdam) en Vierling. Uit het kunstenaarsfonds is in het eerste kwartaal van 1877/78 steun ver leend aan 18 weduwen en 7 kunstenaars, in het tweede en derde kwartaal aan 19 weduwen en 7 kunstenaars. De uitkeeringssom bedroeg 2,629. Mr. F. G. R. H. Van Lilaar, laatstelijk raads heer bij het gerechtshof te Amsterdam, heeft in de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad de gevorderde eeden als raadsheer in het gerechts hof te 's-Gravenhage afgelegd. Hij zal in zijne nieuwe betrekking worden geïnstalleerd in eene plechtige openbare zitting van laatstgenoemd college, te houden op aanstaanden Woensdag 19 dezer, des namiddags te halfdrie. Tot secretaris der gemeente Almkerk is benoemd de heer J. C. W. M. Van Sittert, van Landsmeer. Op de aanbeveling was mede geplaatst de heer P. J. Cloos, ambtenaar ter secretarie te Reeuwijk. Blijkens de mededeelingen omtrent de op brengst van 's rijks middelen in de afgeloopen vijf maanden, heeft de vermeerdering in vergelijking met het vorige jaar slechts bedragen 513,368.68®, waarbij moet in aanmerking genomen worden, dat in de eerste helft van het vorige jaar de verlaging van het tarief der in- en uitgaande rechten nog niet in werking was getreden. De vermindering op dit onderdeel van den dienst bedraagt 444,712. Ook de registratie- en hypotheekrechten hebben gezamenlijk nagenoeg 73,000 minder opgebracht. Tot de vermeerdering hebben bijgedragen de directe belastingen 122,712, de accijns op de suiker 329,754, op het gedistilleerd ƒ335,504, op het zout 33,000 en op de zeep 34,661het recht van successie f 68,136, de posterijen en de tele- graphie f 65,800 en de loodsgelden 31,370. De Rotterdamsche Handelsvereeniging heeft blijkens het verslag over 1878 een voordeelig saldo ad 515,664.58, waarvan de directie voor stelt 3 pet. als dividend uit te keeren, ƒ50,000 in het reservefonds te storten en 4144.51 op nieuwe rekening over te brengen. Men hoopt reeds tegen het einde van dit jaar tot een begin van exploitatie der groote werken op Feienoord te kunnen overgaan. De verkoop der gronden aldaar gaat geregeld voort. De Gron. Crt. meldt dat het bericht der benoeming van dr. Ranneft tot adsistent in bet ziekenhuis aldaar (afd. chirurgie) 'onjuist is. Tot restaurateur aan het station Deventer is benoemd de heer A. Wassenburg. Het comité van houders van Griekscbe fondsen in Nederland heeft de belangen dier schuldeischcrs van Griekenland aan de goede zor gen van het te Berlijn bijeengekomen congres in een adres aanbevolen. Gedurende de week eindigende 8 Juni bleef Friesland weder van de longziekte verschoond. Alleen openbaarde zich weer een eerste geval van pokziekte ouder de schapen. Behalve de reeds vermelde prijzen, op de veetentoonstelling te Parijs behaald, werden aan de Vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee-stam boek" toegekend ééne zeer eervolle vermelding voor stieren en zes voor koeien. Het programma bepaalde dat dezelfde inzender op hetzelfde nommer slechts één prijs kon behalen. De Staatscourant behelst het rapport over den toestand van het koninklijk kabinet van zeld zaamheden. Het Staatsblad n°. 95 behelst de wet van dep 9den Juni 1878, tot nadere wijziging der wet van 13 Mei 1859 (Staatsblad n°. 36) op het recht va^i successie en van overgang bij overlijden. De wet treedt 1 Juli in werking. Het stoomschip „Wyberton", van Rotterdam naar Java, passeerde gisterochtend Gibraltar; de „Ariadne", van Batavia naar Rotterdam, is 13 Juni van Aden vertrokkende „W. A. Scholten" ver-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1