Gemengd Nieuws. BUITENLAND. spoorweg AmsterdamIJmuiden, een dienst te openen tusschen de hoofdstad en Queensborough. Het verslag over het 14de boekjaar der internationale crediet- en handelsvereenigiDg „Rot terdam" wijst slechts op een redelijk resultaat; door de droogte leden de cultures op Java in 1877 veel schade en terwijl ook de hoop op spoe dige verbetering der lijnwaadmarkt moest worden opgegeven, gingen de goede verwachtingen, die men gekoesterd had, te niet. De winst bedraagt 226,999.54'/j. Daarvan ontvangen de deelhebbers f 190,000, uitmakende 76/I0 pet. of f 4.75 per aandeel; de commissarissen f 7,761.19, de directie 24,253.73, waarna op nieuwe rekening wordt overgedragen het saldo ad 4,984.62'/j en het totaal sluit met 226,999.54','4. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den rouw zal aannemen voor den tijd van vijf weken, te weten drie weken halven en twee weken lichten rouw, ingaande den 14den dezer, wegens het overlijden van Z. M. George V, gewezen koning van Hanover. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Napels den 12den Juni,'s avonds te 8 uren, en vertrok van daar gisternacht te 2 uren. De Tweede Kamer heeft heden gekozen tot candidaten voor de vacature in den hoogen raad der Nederlandenmrs. P. R. Peith, rechter te Amsterdam, met 37 van 52 stemmenS. M. S. De Ranitz, president der rechtbank te Zwolle, met 33 van 54 stemmen; H. A. Neeb, advocaat te Leiden, met 26 van 49 stemmenW. J. Triebeis, president der rechtbank te Arnhem, met 34 van 53 stemmen, en D. J. Mom Visch, raadsheer te Arnhem, met 24 van 46 stemmen. Wijders heeft de minister van waterstaat bij de behandeling van het rapport omtrent de adressen tot verhooging der Diezedijken nabij 's-Bosch ver klaard dat een plan in onderzoek is tot ophooging van den linker-Diezedijk, waardoor een gr^ot ge deelte van de klachten der schipperij zal zijn opgeheven. Blijkens het gemeenteverslag over 1877 werd de gemeente-politie uitgeoefend door een commis saris, op eene jaarwedde van f 1800, een tweeden commissaris, op eene jaarwedde van f 1600, vier inspecteurs, van welke twee op eene jaarwedde van f 900 en dén van f 800, terwijl de vierde in specteur gecne bezoldiging geniet; 4 agenten van de 1ste klasse, ieder op eene jaarwedde van f 600 8 agenten van de 2de klasse, ieder op een jaar wedde van f 55040 agenten van de 3de klasse, ieder op eene jaarwedde van f 450. Met ingang van 1 Januari 1878 is de jaarwedde der agenten 3de klasse met f 50 verhoogd en vastgesteld op f 500, voor zooverre zij een tweejarigen dienst tijd hebben volbracht. Over het algemeen gaven het gedrag en de plichtsvervulling der beambten van politie tot tevredenheid aanleiding. In het afgeloopen jaar hebben vijf branden plaats gehad, die niet zonder beteekenis waren; 19 malen is evenwel een begin van brand waar genomen, waaraan spoedig door blussching een einde werd gemaakt. 67 personen vielen in het water, van welke 56 werden gered; 18 personen bekwamen door onvoorzichtigheid kwetsuren of verwondingen van eenige beteekenis, één werd door het springen van een ketel gedood, één is doodgevallen en één beroofde zich van het leven. 395 personen verkregen onderstand en reisgeld of nachtverblijf bij het doortrekken der gemeente. De brandweer bestaat uit: een directeur, op eene jaarwedde van 400, een adjunct-directeur, op eene jaarwedde van 150, een machinist en een adjunct-machinist bij de stoombrandspuit op f 260, acht opperbrandmeesters, 31 brandmees ters, 15 adjunct-brandmeesters, ongeveer 400 brandspuitgasten. De brandbluschmiddclen bestaan in1 stoombrandspuit, 10 brandspuiten, waarvan 5 zoogenaamde nieuwe, 1 volgens oud model in gericht, 2 reservespuiten en 2 in gebruik bij het garnizoen, 2 kleine spuiten, 1 reddingtoestel (schuifladder met zak en vangzeil), 1 lijfgordel met toebehooren, 1 respirateur, en voorts de noodige brandemmers, brandhakeu, ladders, brand zeilen en eenige lantaarns. De kosten bedroegen over 1877: van de politie f 33,893.09s, van de brandweer f 6492.70. Uit Rijnsbnrg wordt gemeld: Detoe- stand der veldgewassen is voor het meerendeel bevredigend te noemen. Alleen de uien staan over 't algemeen slecht te velde, terwijl men begonnen is met enkele stukken daarvan om te spitten. Het aardappelengewas daarentegen staat zeer prachtig; nog slechts weinige dagen en dit. product kan ter markt worden verwacht. De aardbeziën, met het plukken waarvan men een aanvang heeft gemaakt, ziju ditmaal zeer groot vau stuk en beloven daarbij een ruim beschot. Yan de vroegere bloemkool, welke door het koele en vochtige weder krachtig ontwikkelt, laat zich een niet late oogst verwach ten. Bij het rooien der tulpenbollen blijkt dat deze dit jaar goed zijn aangekweekt. Aan het gemeentebadhuis te Scheve- ningen zal eiken avond van 7 uren tot halftien, te beginnen met Zaterdag a. s., een muziekuit voering plaats hebben op het terras. Men berekent de r e chtstreeksche schade, die door de overstrooming der omstreken van 's-Hertogenbosch is aangericht, op ƒ1,050,000 alleen aan wei- en hooiland. De stoker, op de stoomboot van Maas tricht op Groningen, wilde Dinsdag-ochtend, met behulp van petroleum, het vuur onder de machine aanmaken. Door de vlam verbrijzelde de flesch die hij in de hand hield en de ongelukkige be kwam zulke ernstige brandwonden, dat hij reeds denzelfden morgen overleden is. Een brutale diefstal heeft plaats ge had in de uitspanning „De Zwaan", gelegen nabij Oost-Souburg, waar daags te voren kermis was geweest. De dief schijnt zich te hebben laten in sluiten en heeft des nachts, terwijl de herbergier en diens vrouw in diepen slaap waren, in het slaapvertrek een bureau weten te openen en daaruit al het door hen ontvangen geld, ruim 300 be dragende, medegenomen. Door eene achterdeur is hij vertrokken. Bij hun ontwaken vonden zij alles geopend en een groot mes naast hun bed liggen. Bij vonnis van denkrijgsraadte 's-Bosch is de fourier H. V., wegens ontrouw in eene militaire administratie en desertie, vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot 1 jaar krui wagen straftevens is J. M. J. H. J., huzaar, wegens insubordinatie, vervallen ver klaard van den militairen stand en veroordeeld tot 5 jaren kruiwagenstraf. Een beschonken hoornblazer heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag achter de Broeren te Zwolle heel wat leven veroorzaakt. Te halftwaalf thuis gekomen, heeft hij zich ont kleed en is toen langs een ladder op de binnen plaats naar het dak van de gedeeltelijk afgebrande kazerne geklommen. Van daar smeet hij alles naar beneden wat hij vond of los kon krijgen, zoodat de naburige bewoners in hunne nachtrust gestoord werden en de politie genoodzaakt was, ter voor koming van grootere ongelukken, de straat af te zetten. Daar niemand het durfde wagen hem te naderen, duurde het spectakel bijna twee uren lang. De man scheen toen uitgeraasd, kwam naar beneden en begaf zich vrijwillig in arrest. Te Ammerstol heeft een vrouw haar tweejarig kind zoodanig mishandeld, dat het dood bleef. Een rechtskundig onderzoek is ingesteld. In de Boomgaardstraat, achter het koninklijk paleis te Laken, is een in aanbouw zijnd huis ingevallenzes werklieden werden door den val medegesleept. Bij het licht van fakkels ving men met de reddingswerken aanmen kon duidelijk de noodkreten der ongelukkige slacht offers hooren. De eerste werkman, dien men omstreeks tien uren uit het puin haalde, was erg gekwetst, en vader van vier kinderen. Twee uren daarna had men de lijken ontdekt van vier andere werk lieden, de een gehuwd, zonder kinderende anderen ongehuwd. Den volgenden morgen te elf uren heeft men het lijk gevonden van het laatste slachtoffer, gehuwd en vader van twee kinderen. Het open baar gerucht schrijft de oorzaak van het ongeluk toe aan de slechte hoedanigheid der bouwmaterialen. De schooner „Eothen" zal, naar men uit Nieuw-York telegrafeert, waarschijnlijk Maan dag a. s. naar de Noordpoolslreken onder zeil gaan, ten einde nieuwe nasporingen te doen naar de overblijfselen van Franklin en zijne tochtgenooten. Een verschrikkelijke ontdekking s- tocht! Ook met de Eugelsche stoomboot Triton zijn door eenige duikers pogingen gedaan, om langs het bij Folkestone gezonken oorlogsschip „Grosser Kurfürst" een onderzoek in te stellen naar den toestand van dien bodem, die daarbij blei k onge veer tien voet in het zand-te liggen. Toen de duikers aan den voorsteven van het schip kwamen, werd door een hunner plotseling het alarmsignaal gegeven, daar hij verward was geraakt in het net, dat voor en om het Duitsche oorlogsschip was uit gebracht, om het tegen torpedo's te beschermen. Met moeite werd de duiker gered, maar bij die redding vond men in dat net een vijftigtal lijken. Het waren de ongelukkigen, die na de aanvaring van boord waren gesprongen, vermoedelijk in de hoop, zich door zwemmen te redden en die, helaas! in het net, bestemd om het schip te beschermen, verstrikt en gevangen, den dood hadden gevonden. Aan den logementhouder Hol tfeuer, die door Nobiling bij diens arrestatie is gekwetst en nog vooreerst niet hersteld zal zijn, is op last des keizers eene gratificatie van 10,000 mark uit de particuliere koninklijke kas toegekend. De tweede symphonie van Brahms is op het muziekfeest te Dusseldorp met ontzaglijken bijval uitgevoerd. Het allegretto grazioso moest worden herhaald cn aan het slot barstte een ware storm van toejuichingen los. Aan de ingangen van Sans-souci, bij Potsdam, staat sedert eenige dagen aangeplakt dat aldaar en in het park van Charlottenhof het publiek 's avonds vóér negen uren die wandelplaatsen moet hebben verlaten. Deze maatregel is een gevolg van ergerlijke ongeregeldheden, die er reeds eenige avonden hebben plaats gehad. Onlangs werd o. a. een parkwachter op korten afstand van het nieuwe paleis onverhoeds aangevallen en bij de keel ge grepen, ter.t ijl hem tevens een revolver tegen het voorhoofd werd gehouden. Hij behield genoeg tegenwoordigheid van geest otn den loop van het wapen naar omhoog te slaan, waarbij het schot afging en zijn pet door den kogel werd doorboord. Doch op hetzelfde oogenblik sprong uit het kreu pelhout een tweede aanvaller toe, die hem omver- sloeg, waarna beiden hem knevelden en, ten einde hem het schreeuwen te beletten, zijn mond vol zand stopten. Gelukkig had men aan den kant van het paleis toch het schot gehoord. Terwijl aldaar de patrouille werd aangeroepen, mompelde een der aanranders: „eerst moet de kerel toch nog in de lucht vliegen," strooide hem eene hoeveelheid bus kruit over het lijf, liep een eind achteruit en wierp haastig eene aangestoken sigaar naar hem toe, die gelukkig miste. Onderwijl was de patrouille genaderd, maar wareu ook de daders spoorloos in het donker verdwenen. Daar bovendien onlangs zelfs een schildwacht bij het nieuwe paleis van achteren was overvallen, is thans alle toegang 's avonds verboden en zijn de schildwachten van scherpe patronen voorzien. "Duitschlancl. De regeering is voornpmeus om ter bestrijding van de sociaai-democratie weldra strengere bepa lingen in te voeren over het vertoonen van passen; tevens is aan de verschillende autoriteiten strengere handhaving van de drukperswet en de wet op de vereenigingen gelast. In eene vergadering van Duitsche sociaal democraten te Londen werd een motie aangenomen, inhoudende dat Nobiling tot de nationaal-liberalen behoorde, dat hij medewerker was van een anti sociaal-democratisch blad te Dresden, dat hij op twee openbare meetings aldaar de sociaal-democraten bestreed, dat er dus geen grond is voor de be wering dat Nobiling met de sociaal-democraten in betrekking stond en dat alle sociaal-democraten met het oog op den laster van de Duitsche pers de handen ineen moeten slaan tegen de reactie, waarmede zij worden bedreigd. Ten aanzien van Servië en Montenegro zal, naar men verneemt, Oostenrijk op het congres de noodzakelijkheid betoogen, dat de vorstendommen of zullen toetreden tot een statenbond onder be scherming van Oostenrijk of met Oostenrijk een militaire conventie sluiten. Men verzekert dat Duitschland, voordat het

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2