N". 5622. Zaterdag A°. 1878. f5 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. ~777T.'.7TT1.10. Franco per post.."7777777 ;77ï 1.40. Afzonderlijke NommersTT.'-.V."""."". .1777 a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels77:777777777777 77777771.05. Iedere regel meer..'77777. .".7 7777777.777". a 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 14 Juni. Heden is aan de rijks-universiteit alhier bevor derd lot doctor in de geneeskunde de heer J. Voogd, geb. te Vlaardingeu, met academisch proef schrift, get.„Over het gebruik van chloroform in de verloskunde." Ten gevolge van de machtiging door de wetgevende kamers aan den minister van marine verleend, om met hare commissie van oppertoezicht en beheer eene overeenkomst te sluiten voor een be paald aantal jaren, zal met de uitbreiding der Kweek school voor Zeevaart alhier tevens baar voortbestaan verzekerd kunnen worden. Het verband, waarin nu voortaan de Leidsche inrichting zal gebracht worden tot de rijks-instellingen te Amsterdam en Rotterdam, stemt in beginsel volkomen overeen met de betrekking waarin zij vroeger stond tot de wachtschepen van den Staat. Behield zij toen de knapen, die zich bij eene barer commissiën hadden aangemeld, na zich omtrent hunne vrije keus overtuigd te hebben, nog gedurende eenige maanden als gedetacheerden onder hare paedago- gischo zorg, van nu af zal dit ook het geval zijn met de zoodanigen, die zonder die proefneming zich rechtstreeks bij de werving reeds verbonden hebben. Hoewel dus de werkkring der inrichting zal worden uitgebreid, zal dit toch geen princi- piëeh verandering in bare statuten teweegbrengen, noch ook in hare geheele economie. Door de voor genomen reorganisatie zal voor eiken knaap, die neiging voor den zeedienst gevoelt, de gelegenheid geopend worden, om, hetzij nadat hij zich vooraf van zijne vocatie proefondervindelijk heeft kunnen verzekeren, betzij, bijaldien bij, met of buiten zijn schuld, dit voorrecht heeft moeten missen, in elk geval dan toch nog een zedelijk ontbolstering- proces te mogen doorloopen, bij het genot van een zachten, geleidelijken overgang uit het burger lijk eu huiselijk leven, gepaard met eene elemen taire voorbereiding voor zijne verdere theoretische en practische vorming op de militaire instructie- vaartuigen. De 2de luitenants G. J. Keith en C. A. De Visser, van het 1ste, en P. J. Brandenburg, van bet 4de regiment infanterie, zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infan terie van het leger in Ned.-Indië. Tot nog toe is het litterarisch mathematisch examen te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door de heeren: E. Van Dieren, van Zutfen; J. Schut, van AmsterdamA. Vlieger, van Zierikzee; G. H. Haasken, van Nieuwe Pekela; C. M. Van der Linden, van Steenderen; B. G. Brunsma, van Arum; G. Akers, van Leiden; A. H. Veerkamp, van Breda. De heer J. Ouwerkerk te 's-Boscb, mede ondernemer van den schroefstoombootdienst tusschen 's-Bosch en Amsterdam, heeft concessie aauge- vraagd voor een schroefstoombootdienst van 's-Bosch op Gorkum, Dordrecht, Gouda, Leiden en tusschen- gelegen plaatsen, tot vervoer van goederen en vee en het slee pen van schepen. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Utrecht heeft tot arts bevorderd den heer E. Wintgens, doctorandus, en het getuig schrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan de heeren C. C. Sepp en C. Winkler, doctorandi. Het examen voor candidaat-notaris zal aan vangen op Woensdag 17 Juli e. k., en worden ge houden te 's Gravenhage. De minister van marine heeft breedvoerig geantwoord op het voorloopig verslag over het ontwerp tot regeling van de militaire pensioenen bij de zeemacht. De minister zegt, met leedwezen kennis te hebben genomen van dat verslag, niet uit vrees voor verwerping, waaromtrent menig punt hem gerustheid geeft, maar uit besef dat zijne toelichting te wenscheu overliet. Vandaar meer nauwkeurige toelichting tot handhaving van de verhooging ook voor de marine, als gevolg en uitvloeisel van de ten vorigen jare toegestane ver hooging voor de landmacht. Daarmede werd reeds te lang getoefd. Niet de aandrang van belangheb benden, maar eigene overtuiging en plichtgevoel waren de eenige drijfveeren voor het ontwerp. Het dient alleen om te voorkomen, dat aan een officier, onderofficier of mindere bij de zeemacht een lager pensioen worde toegekend dan aan hunne rangge- nooten bij de landmacht. De minister kan de groote onbillijkheid van deze wet tegenover de burgerlijke ambtenaren niet inzien. Uit eene berekening der financiëele gevolgen van de wet blijkt, dat de verhooging van het cijfer der uit te keeren pen sioenbedragen eerst na 20 jaren tot ruim f 180,000 kan stijgen. In de maanden September en October e. k. zal te 's-Gravenhage een examen ter verkrijging van den rang van 2den luitenant bij het leger hier te lande op den thans nog bestaanden voet worden afgenomen. Hiertoe worden de volgende plaatsen opengesteldVoor de infanterie 40, waar van 5 voor het lichter examenvoor de cavalerie 5, voor de artillerie 16, voor de administratie 2. Te gelijk met dat examen zal een examen ge houden worden ter verkrijging van den 2den- luitenantsrang bij het Nederlandsch Indische leger. Het Hantal plaatsen bedraagtgewoon examen voor infanterie 12, voor artillerie 6lichter examen voor infanterie 5, voor artillerie 3. Voorts zal dit jaar bij gunstige uitzondering aan de onderofficieren, leerlingen van den 2de- klasse-cursus bij de infanterie en cavalerie, in Sep tember e. k. de gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van een examen ter toelating tot de klasse B der militaire school. Zij die aan dit examen, waarvan de vereischten dezelfde zijn als die voor het overgangsexamen tot den lste-klasse-cursus (hoofdcursus), voldoen, gaan met 1 October in ge noemde klasse B der militaire school over. Ten slotte zullen de onderofficieren, leerlingen van den 2de-klasse-cursus, tevens in de gele genheid worden gesteld deel te nemen aan het examen tot toelating in de 1ste klasse van den cursus tot opleiding voor het vak der militaire administratie. Ook deze onderofficieren zullen, na voldoend afgelegd examen, met 1 October a. s. geplaatst worden in klasse B der militaire school te Haarlem en Kampen. De minister van financiën maakt bekend dat voortaan, gedurende de nagemelde dagen, op de gewone kantooruren, ten kantore van alle be taalmeesters, voor zoover de voorraad strekt, voor ieder op aanvraag verkrijgbaar zullen zijn bronzen stukken van één cent, en zulks in sommen van niet minder dan twintig cents, tegen overgave van een gelijk bedrag in ander wettig Nederlandsch betaalmiddel, hetwelk voor minstens een vierde zal moeten bestaan in Nederlandsche koperen centen, geslagen naar de wetten van 28 September 1816 en 26 November 1847. De laatst bedoelde centen blijven intusschen wettig betaalmiddel, zoo lang zij niet op een bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur te bepalen tijdstip buiten omloop zijn gesteld. De betaalmeesterskantoren zija, behalve op Zon- en feestdagen, voor de bedoelde verwis seling opengesteld van den 16den tot en met den 25sten van elke maand, met uitzondering noch tans voor de kantoren 's-Hertogenbosch, Arnhem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Utrecht, Leeuwarden, Zwolle, Assen en Maastricht van 20 en 21 Juni 1878. De Staatscourant behelst het rapport aan gaande de werkzaamheden in het „Conservatoire des arts et des métiers" van twee leden der Neder landsche commissie voor de nieuwe standaard meters en kilogrammen. Wat de plaatsen betreft waar de eindstrepen zullen komen, had de meter n°. 27 reeds bij de eerste proef een onveranderd zuiver spiegelend oppervlak behoudeu. De meter n°. 19 werd na den bevredigenden afloop der laatste proef door den heer Gustave Tresca van gepolijste vlakjes voorzien en hierna gekookt. Nadat het water bekoeld was, werden deze gepolijste vlakken onderzocht met denzelfden uitslag. Op grond dezer ervaringen verraeenen de bedoelde leden, de heeren J. Bosscha en J. A. C. Oudemans, dat er geen reden bestaat om niet de meterstaven n#. 19 en n°. 27 met volle vertrouwen als den toekomstigen Nederlandschen standaard aan te nemen. Herhaalde besprekingen met eenige leden der Fransche sectie doen de hoop koesteren, dat men binnen weinige maanden tot het traceeren der Nederlandsche meters zal kunnen overgaan. Naar men verneemt zullen de festiviteiten ter herinnering aan het feit, dat de Haarlemmermeer polder 25 jaren droog is, in de volgende week plaats hebben. Op Zondag 23 dezer zullen feest reden gehouden worden in de kerkenDinsdag en Woensdag of Woensdag en Donderdag daar opvolgende zullen volksspelen, harddraverij enz. plaats hebben te Hoofddorp en Nieuw-Vennep en den volgenden dag zullen de verschillende scholen feestvieren. Door ruime bijdragen is de feestcommissie in staat gesteld, het feit op waardige wijze te doen herdenken. De steeds gunstiger luidende berichten om trent den gezoudheidsloestand van den keizer van Duitschland doen, naar het N. v. d. D. meldt, vermoeden, dat de kans, den ouden monarch dezen zomer gedurende een paar dagen als gast van onzen koning in Amsterdam te zien, nog niet geheel verkeken is. Het voornemen bestond namelijk bij den keizer, het slot Soestdijk van prins Hendrik, als het vorstelijk echtpaar zich daar had gevestigd, een bezoek te brengen. Bij deze gelegenheid zou, omstreeks het laatst van Augustus, keizer Wilhelm met gevolg een paar dagen verblijf houden in het paleis op den Dam. Dezer dagen is, naar men verneemt, door den minister van marine in overleg met zijn ambt genoot van justitie bepaald, dat wanneer officieren, die aangewezen zijn om van een eventueel te houden zeekrijgsraad deel uit te maken, bezwaar mochten hebben om den daarbij voorgeschreven eed af te leggen, zij alsdan met eene belofte zullen kunnen volstaan. Door de staatscommissie te Groningen is na afgelegd examen het diploma van 3den stuur man voor de groote vaart uitgereikt aan H. De Boer en D. S. Knappers. In de week eindigende 8 Juni werden in Zuid-Holland benoorden Maas en Lek elf aan longziekte lijdende runderen onteigend en afge- maaktbovendien werden er dertig, aan die ziekte j lijdende, door de eigenaars geslacht. In diezelfde j week zijn in Gelderland, te Herwen-en-Aerdt, i vijf runderen lijdende bevonden aaH besmettelijke longziekte. De overige runderen zijn, ten getale van 60, verdacht, daar zij met het zieke vee in aanraking waren geweest. De stoomvaartmaatschappij „Zeeland" is, naar men meldt, voornemens na de opening van den

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1