N°. 5618. Dinsdag A0. 1878. i Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad DACtBLY PRIJS DEZER COURANT: \foor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post.V.V.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Gremengd Nieuws. Het weder dat eenigentijd van streek is geweest, heeft zich weer hersteld, en, mocht het zoo blijven, dan zullen de aanstaande Pink sterdagen er velen toe leiden in dat tweetal dagen hier of daar eens een uitstapje te gaan maken in de lieve natuur. Naar aanleiding daarvan vestigen wij de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van het hotel-restaurant „Wijkerbrug", dat om zijne schoone ligging, fraaien tuin met ruime zalen enz. ook bij velen hier ter stede reeds allergunstigst bekend is. Ook buiten de Pinkster dagen is 't een aangenaam uitspanningsoord. Als een zeldzaamheid kan worden me degedeeld dat zekere J. V. d. L. (voor de tweede maal gehuwd), onder de gemeente Voorschoten woonachtig, ter gemeente-secretarie aldaar aangifte heeft gedaan van de geboorte van zijn 24ste kind. Bij onderzoek is thans weergebleken dat aan de graftombe te Oosterhout niet de minste beschadiging is te ontdekken. Twee flinke frissche personen kwa men gisteren uit Duitschland, die 7 weken lang dagelijks 6 uur geloopen hadden, op reis naar Harderwijk om zich aan te melden voor het In dische leger. De oudste, slager van beroep, had den Fransch-Duitschen oorlog medegemaakt als cavalerist en tot degenen behoord, die zegevierend Parijs binnentrokkende teekenen van onderschei den bekomen wonden aan armen en beenen waren nog zichtbaar. Hij was één van 4 broeders, waar van 2 in den oorlog gebleven waren. Zijne ouders leefden nog en hadden hem volle vrijheid verleend, om in Hollandschen krijgsdienst over te gaan, liever dan om langer zonder werk te loopen en het aantal morrenden en klagenden te vergrooten, dat dagelijks bij honderden door Berlijn trekt zonder brood en der ellende ten prooi. De jongste der beide reizigers, bakker van zijn handwerk, is een wees en zag evenmin heil langer in zijn vaderland te blijven; hij had zich bij zijn kame raad aangesloten en samen reisden welgemoed naar de plaats hunner bestemming, om bij de eerste gelegenheid de beste naar Indië te stevenen. In den vroegen morgen van 5 Juni heeft zekere H. Sch., arbeider te Eesveen, ge meente Steenwijkerwold, zijne huisvrouw, met wie hij pas sedert een paar weken gehuwd was, met een mes ernstig aan den hals verwond, blijkbaar met het doel haar den hals af te snijden. De wonde, hoewel ernstig, moet volgens verklaring van den geneesheer niet gevaarlijk zijn. De poli tie te Heerenveen heeft zich onmiddellijk der waarts begeven, een plaatselijk onderzoek ingesteld en den dader gearresteerd. In de Rietsteeg te Arnhem is gister nacht bij een bewoner door een onbekende een be zoek gebracht, die zich door een openstaand boven raam den toegang heeft verschaft. Eene secretaire bleek opengebroken te zijn, terwijl alle goederen, zoowel gouden als zilveren, over den grond verspreid lagen, waarvan echter niets werd vermist. Alleen waren uit een portemonnaie f 35 aan verschillende speciën ontvreemd. Wie de nachtelijke bezoeker was, is nog niet bekend. Generaal Yon Moltke heeft een onge- teekenden brief ontvangen, waarin ook hij met den dood wordt bedreigd, indien hij nogmaals, zooals kort geleden in den rijksdag, eene rede tegen de socialisten durft houden. Bij eene ontploffing in een kolenmijn, welke gisteren te St.-Helens in Lancashire plaats had, zijn, vreest men, 250 personen omgekomen. TI it Molenaarsgraaf wordt gemeld: De gezondheidstoestand is hier niet verbeterd. Dagelijks neemt het aantal zieken toe en worden de koortsen heviger. Eéne koorts is gewoonlijk voldoende om den krachtigsten lijder machteloos te maken. Ofschoon er bijna geen huisgezin is, waar niet een of meer lijders gevonden worden, worden er, omdat een geneeskundige verklaard heeft dat de ziekte niet besmettelijk is, geene buiten gewone maatregelen genomen om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. Te Hudson, in dien Staat, trad des Zondags een paar in het huwelijk. Den daarop volgenden Dinsdag ging de bruid met eene in- teekeningslijst rond, ter verzameling van fond sen voor een echtscheidings-proces. Echt Ameri- kaansch Donderdag-namiddag is de katoen stoomspinnerij der firma Van Delden te Gronau, met al wat zich daarin bevond, door brand vernield. Donderdag werd te Parijs detentoon- stelling van vee geopend; 1500 koeien, 800 scha pen en 600 varkens zijn daar bijeengebracht. Een stier, aan den prins van Wales behoorende, heeft 1400 pd. st. gekost. Ten gevolge van zware regens zijn in Oost-Zwitserland de Jona, Limmat en Eöss buiten hunne oevers getreden en richten groote schade aan. Ook de Aar is buitengewoon hoog gezwollen. Op aanklacht van een fabrikant van Oostersche artikelen in de rue Rivoli te Parijs werd onlangs een persoon gearresteerd, die een pijp zou hebben gestolen ter waarde van 50 fr. De man ontkende echter stoutweg, en inderdaad, bij het ingestelde onderzoek werd het voorwerp in quaestie niet gevonden. Reeds was men op het punt hem te ontslaan, toen het oog van den over heidspersoon op een brood viel, dat de beschuldigde op een bank had nedergelegd en thans weder op nam. Het zoogenaamde brood werd onderzocht, en jawel, het liet zich gemakkelijk openen en daaruit kwam niet alleen de gestolen pijp te voor schijn, maar ook een pakje bankbiljetten van hon derd franken en een gouden horloge met dito ket ting, waarvan de herkomst gemakkelijk te raden viel. Dat de beklaagde nu voorloopig in arrest werd gehouden spreekt van zelf. In den Parijschen faubourg Saint- Martin wordt een persoon vermist, die zich belastte met het beleenen van effecten en voorwerpen van waarde. Tegen Maandag 11. had hij verscheiden per sonen bij zich ontboden, doch zij vonden hem niet te huis. Den volgenden dag ging de politie over tot het openen der brandkast en vond deze tot hare groote verwondering nog gevuld met in pand gegeven papieren eu kostbaarheden. Men sohijnt hier dus niet aan oneerlijkheid te moeten denken. De vermiste, een ongehuwd jonkman van 28-jarigen leeftijd, was gewoon steeds aanzienlijke geldsommen bij zich te dragen en bleef niet zelden des nachts van huis. Men vermoedt dat hier een misdaad in het spel is. Te Wilhelmshaven zal een krijgsraad worden ingesteld om naar de oorzaken van het ongeluk, dat de „Kurfürst" getroffen heeft, onder zoek te doen. Een voorloopig onderzoek heeft be vestigd, dat de mannen aan het roer van de „Wil helm" de hun gegeven bevelen verkeerd verstaan hebben. Zij konden de „Kurfürst" niet zien en meenden, dat zij nog meer rechts moesten wenden om voor de barken te wijken, die de vroegere rechtsche wending hadden noodig gemaakt. Toen nu de bevelen, bij het toenemen van het gevaar, nog sneller elkander opvolgden, schijnen zij hun hoofd geheel kwijt geraakt te zijn en niet meer geweten te hebben wat zij deden of moesten doen. Er zijn dit jaar veel meer grasmaaiers uit Pruisen naar ons land gekomen dan in jaren het geval was, hetgeen wordt toegeschreven aan de mindere drukte in de fabrieken, alsook aan de geringere sterkte vau het staande leger aldaar. Hoewel er hier te lande zeer veel hooigras ge groeid is, kan het wel zijn dat die vele buiten- landsche grasmaaiers minder goede zaken maken dan voorheen, te meer daar de grasmaaimachines reeds in Holland in verschillende streken veel gebruikt worden. De rue Béranger te Parijs, de schouw plaats van de vreeselijke ontploffing, is ofschoon het nu reeds drie weken geleden is sedert het ongeluk plaats vond, nog steeds van den morgen tot den avond met nieuwsgierigen gevuld. Een viertal agenten van politie hebben handen vol werk, om de circulatie voor de rijtuigen open te houden. De inschrijving, die ten hehoeve der slachtoffers van die ramp geopend is, heeft reeds 150,000 fr. opgebracht. Verscheidene processen zullen uit dit ongeluk voortkomen. De opruiming der puinhoopen, die van overheidswege is uitge voerd, heeft eene uitgaaf veroorzaakt van f 15,000, die de staat voornemens is later, wanneer zal zijn uitgemaakt wie voor het onheil aansprakelijk is, terug te vorderen. R, echtzaken. Bij arrest van het gerechtshof te 's-Graven- hage is C. S., te Leiden, ter zake van valsch- heid in geschrifte veroordeeld tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf en 2 boeten van f 50. Donderdag stond voor de rechtbank te 's-Bosch terecht een 15-jarig meisje, eenig kind van fat soenlijke en oppassende lieden, beklaagd van in de laatste 3 maanden ten nadeele van verschillende eigenaren 27 parapluies te hebben weggenomen en zich toegeëigend. Eene groote menigte van getuigen, waaronder zeer vele heeren en dames van den deftigen stand, werd in deze zaak ge hoord. Het O. M. vond geene termen tot toepas sing van verzachtende omstandigheden en requi- reerde derhalve eene gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren. Jhr. mr. A. Van Sasse van Ysselt wees op de goede opvoeding die de beklaagde ontving, op de verklaring van personen barer naaste omgeving en van hare vroegere onderwij zeressen, die allen van oordeel waren dat hare verstandelijke vermogens abnormaal waren op haren leeftijd, op de omstandigheid dat steeds dezelfde voorwerpen het doel harer diefstallen waren, dat zij nooit eenig ander voorwerp ontvreemdde hoe gemakkelijk zulks ook voor haar ware, en eindelijk daarop, dat zij die parapluies slechts stal om met de opbrengst er van snoeperijen en dasjes te koopen, terwijl zij die zaken ruimschoots van hare ouders kon ontvangen en ook nooit trachtte zich daarvan op oneerlijke wijze meester te maken. Hij trok daaruit de gevolgtrekking, dat zij aan eene mono manie leed en derhalve van rechtsvervolging be hoorde te worden ontslagen. Subsidiair concludeerde hij tot eene ruime toepassing van verzachtende omstandigheden. Den 13den a. s. zal de rechtbank uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1