wijzer niet langer de 23-jarige leeftijd wordt ge vorderd wel om aan het hoofd eener school te staan. De deelneming aan het schietconcours van „Oranje Nassau" te 's-Hage overtrof heden die van de vorige dagen. Op alle banen heerschte de grootste levendigheid en werd onophoudelijk gevuurd. Ook eenige Belgische heeren namen aan het concours deel. Woensdag a. s. zal de gemeenteraad van Amsterdam behandelen de voordracht van B. en W. tot benoeming van dr. J. Van 't Hoft', lector in de scheikunde, de geologie en de mineralogie aan de universiteit aldaar, tot gewoon hoogleeraar in die vakkentot opdracht aan dr. J. W. Gunning, hoogleeraar in de scheikunde, ook van het onderwijs in de artsenij bereidkunde en de toxicologie, en tot nadere regeling van de jaarwedde van den buiten gewonen hoogleeraar W. Stoeder. Z. M. heeft agreatie verleend der admissie van E. J. G. P. baron Van Nagell van Gartrop en van C. C. W. A. baron Van Nagell van Gar trop als ridders-expectanten der Duitsche orde, balije van Utrecht, gerechtigd tot het dragen van het kleine kruis der orde; benoemd tot ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw: dr. C. J. Van Persijn, geneesheer-directeur bij het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Meer- enberg, bij Bloemendaal; E. Mees, voorzitter, en A. Sijmons, secretaris van het bestuur van de in richting voor doofstommenonderwijs te Eotterdam aan mr. J. E. baron Van Panhujs, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als commissaris des konings in de provincie Friesland, met dankbe tuiging voor de vele door hem den lande bewe zen dienstenden kapitein der infanterie op non activiteit H. J. Parker Verboom, op zijne aan vrage, op pensioen gesteld, en het bedrag bepaald op f 767 'sjaars; bij den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezond heid der 1ste klasse, de officieren van gezondheid der 2de klasse T. A. Quanjer en C. G. H. Wirtz. Gemengd Nieuws. Door de Hollandsche Spoorwegmaat schappij is bepaald dat op den tweeden Pinkster dag van het station alhier behalve de 25 gewone treinen voorloopig nog 6 treinen in de richting van Amsterdam en 12 in die van Ectterdam zul len vertrekken. De toestand des Duitschen keizers blijft zeer gunstig. Toch heeft men het noodig geoordeeld om den kroonprins de leiding der re- geeringsaangelegenheden op te dragen, zoodat het volledig herstel des keizers vooreerst nog niet ver wacht wordt. De wonden zijn volgens de nieuwe, uitstekend werkende methode behandeld, met sa- licyl-watten, die vooraf in carbolzuur worden ge doopt; men verwacht dat de watten over eenige dagen zullen afvallen. De kleine hagels, die nog in het lichaam zitten, worden niet verwijderd, daar de ondervinding heeft geleerd dat zij de genezing niet belemmeren en zonder eenige schade in het lichaam kunnen blijveneen groote hagel een „Eehpost", bij ons ganzenhagcl maakt echter een uitzondering; deze moet nog verwij derd worden en daarvoor waarschijnlijk is de be roemde chirurg Esmarsch ontboden. De toestand van den hotelhouder Holtfeuer is volgens de laatste berichten iets minder gunstig. De koetsier van den gevangenwagen daarentegen is niet dood, gelijk eerst gemeld was. Niet zijn ruggegraat is gebroken, maar zijn wervelbeen en men heeft hoop op zijn herstel. De man had zelf geene schuld aan zijn ongeluk; hij bemerkte wel, dat de deur te laag was, maar andere lieden had den de paarden bij den teugel gevat en voerden ze de porte-cochère van Nobilings huis binnen. De koetsier riep tevergeefs stil te houden; in de verwarring en het tumult sloeg men daarop geen acht en, eerst toen het te laat was, hield de wagen stil. Nobiling was, volgens de „Nordd. Allg. Zeitung", Donderdag nog bewusteloos. Nu en dan opende hij de oogen, maar herkende niemand, zelfs niet zijne moeder, die hem Woensdag heeft bezocht. Daar zijn mond steeds vast gesloten bleef, kostte het veel moeite, hem voedsel te verschaffen. Volgens de „Post", die een later bericht schijnt te hebben, heeft hij echter Donderdag herhaaldelijk de oogen geopend, is hij in den loop van den voormiddag eenige oogeablikken bij volle bezinning geweest en had hij zelfs reeds een weinig gegeten. Daar hij intusschen gedurig de handen naar het hoofd bracht, is er last gegeven tot een scherper bewaking, ten einde hem te beletten het verband af te rukken. Overigens moeten de geneesheeren hoop hebben gegeven op zijn herstel, te meer nu het gebleken is, dat de kogels, die hij op zich heeft afgeschoten, niet in het hoofd zijn blijven zitten, maar aan de andere zijde uitgekomen en in den zolder van zijne kamer gedrongen zijn. Volgens het „Tagblatt" te Kreuznach is aldaar een zeventienjarig jongeling, een Nederlander, die met vele leden zijner familie aldaar was aange komen om de baden te gebruiken, gearresteerd en naar Simmern vervoerd, omdat hij openlijk had gezegd, dat het jammer was dat Nobiling zijn doel niet had bereikt. BUITENLAND. FVaxiitrij li. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister Waddington in het kort het volgende verklaard Frankrijks streven en handelen was steeds ten gunste van het behoud des vredes. Ten aanzien van het congres maakte Frankrijk het voorbehoud, dat de quaesties betreffende Egypte, den Libanon en de heilige plaatsen van de beraadslagingen zouden worden buitengesloten. Toen dit was toe gestaan, kon Frankrijk niet vergeten dat het mede- onderteekenaar was der tractaten van 1856 en 1871; voor de regeling der vele onderdeelen van het Oostersche vraagstuk was het van oordeel, dat alleen een congres dit op bevredigende wijze kon doen. Toen overeenstemming verkregen was omtrent de samenkomst van het congres, werd door Frankrijk de uitnoodiging tot bijwoning er van aangenomen, onder voorwaarde echter dat geen enkele andere quaestie dan die, welke door den jongsten oorlog op het tapijt gebracht waren, in behandeling genomen zal worden. De minister geloofde te mogen zeggen, dat het behoud des vredes nagenoeg zeker is; Frankrijk zal aan het congres deelnemen met een oprecht verlangen, den vrede bewaard te zien en zijne neutraliteit te handhaven, en het hoopt dat het congres be halve de toekomst van de Bulgaren ook die der andere christenen op het schiereiland van den Balkan ter harte nemen zal. Aan beide zijden der Kamer werden deze me- dedeelingen luide toegejuicht. De heer Eegnault stelde hierop de volgende motie voor: „De Kamer, met vertrouwen akte nemende van de stellige verklaring van den mi nister, dat Frankrijk streven zal naar het behoud des vredes, de handhaving zijner neutraliteit en de behartiging van Europa's groote belangen, gaat over tot de orde van den dag." Met algemeene stemmen werd deze motie aan genomen. De Kamer heeft het voorstel aangenomen, om de regeering uit te noodigen met Italië de onder handelingen tot wijziging van het handelstractaat te heropenen. X>uitschlancl. Vanwege Pruisen is een voorstel bij den bondsraad ingekomen tot ontbinding van den rijksdag. In de motieven wordt er op gewezen, dat na den tweeden aanslag op het leven des keizers de verantwoordelijkheid der regeering voor de handhaving van orde en wet, nadat de rijks dag het onlangs ingediende wetsontwerp tot be teugeling van sociaal-democratische uitspattingen verwierp, niet meer gedekt is door het feit dat zij dit ontwerp iadiende. De regeering is va* meening, dat in de in dat ontwerp aangegeven richting thans zelfs verder gegaan moet worden, en zij kan er niet op rekeuen dat een hernieuwde indiening van het ontwerp nu beter resultaat zou opleveren. Zij heeft bovendien principiëele bezwaren tegen de richting, waarin de redenaars in den rijksdag haar bij een later ontwerp even tueel hunnen steuu toezegden. Zij wil niet de wettelijke vrijheid van beweging in haar geheel aan banden leggen, doch uitsluitend het streven der sociaal-democratie te keer gaan, waardoor de bestaande rechtstoestand in gevaar gebracht wordt. Het voorstel draagt de handteekening van prins Bismarck. Een bulletin van gisteravond luidt: „Zijne Majesteit heeft in den loop van den namiddag herhaaldelijk rustig geslapen. In den eetlust is geen zichtbare verbetering waar te nemen. Ten gevolge van den gedenkdag van het sterven van wijlen Zr. Ms. vader was er heden eene gedrukte stemming en grootere matheid te bespeuren." Naar de „National Zeitung" verneemt heeft dr. Falk zijne aanvraag om ontslag als minister van eeredienst definitief ingetrokken, daar de moeilijkheden, die hem hadden bewogen zijn demis sie te vragen, uit den weg zijn geruimd. De socialist Geib, te Hamburg, doet in de „Berliner freie Presse" een beroep op zijne partijgenooten tot een nieuwe inzameling van giften voor het agitatie- en inzonderheid voor het ondersteuningsfonds. Oostenr.-Hong. Monarchie. Zoowel de Oostenrijksche als de Hongaarsche delegatie beeft de voorstellen der uit haar midden benoemde commissies van 7 leden aangenomen, waardoor overeenstemming gebracht werd in de besluiten van beide delegaties, voor zooverre die ten aanzien van sommige posten der begrooting verschilden. Het Heerenhuis heeft zich vereenigd met de besluiten der Kamer van afgevaardigden betreffende de statuten der Bankslechts paragr. 40 handhaafde het in de oorspronkelijke redactie. In de tweede en derde lezing nam het daarop het wetsontwerp aan omtrent de quoten (het aandeel van beide deelen des rijks in de gemeenschappelijke uitgaven) en op de verhouding der restitutie van betaalde accijnzen en rechten. Rusland. Graaf Schuwaloff' is Donderdag te St.-Peters- burg aangekomen. De Turksche gezant, Shakir- pacha, is er ook gearriveerd, om in functie te treden. Telegrammen. DEN HAAG, 8 Juni. Z. M. heeft benoemd bij de dd. schutterij te Leiden tot 2den luitenant mr. W. D. Bosch, W. J. Suringar, Van Wijk, G. Saudifort en A. Sijthoff, allen sergeant. BELGEADO, 7 Juni. De Servische Skuptschina is tegen 6 Juli bijeengeroepen. LONDEN, 7 Mei. Het Hoogerhuis is tot 17, het Lagerhuis tot 13 dezer op reces gegaan. LONDEN, 8 Juui. De „Times" meldt dat de Bank van Engeland voortaan den gemiddelden koers van het disconto zal openbaar maken, en niet den laagsten. KONSTANTINOPEL, 8 Juni. Naar men ver neemt beeft de ministerraad besloten, om aan den eisch van Eusland tot overgave der vestingen in zoover gevolg te geven, dat Schumla ontruimd zal worden, terwijl Varna door de Turken bezet zal blijven. De Eussen blijven tot nader order in hunne tegenwoordige stellingen. WEENEN, 8 Juni. Het Heerenhuis heeft het Vergelijk met Hongarije aangenomen. BUCHAEEST, 8 Juni. Eumenië heeft met Hongarije een verdrag gesloten betreffende den aanleg van den spoorweg naar Plojesti. Ter markt te Lelden aangevoerd, 7 en 8 Juni. Wintertarwe 13 hectoliter 12.50 a 13.Zoiner- tarwe 13 hectol. ƒ10.a/10.5n Winterrogge 15 heet. 8.a 9.Zomerrogge 15 hectol. 7 75 a/8. Zomergerst 10 hectol. 7.— a 7.50 Chevalier-gerst 10 hectol. 7.75 a f 8.25. Zware Haver 13 hectol. f 5. a 4.50. Lichte Haver 13 hectol. ƒ4a ƒ4.25. Dui- venboonen 7 hectol. 8.a 8.50. Paardenboonen 5 hectol. 8.a ƒ8.25. Ruinen stuks/110.a 200. Stieren, 10 stuks 1 55.-. a 260.Melkkoeien 24 stuks 220.a 28o.—. Kalfkoeien 5 stuks 220.— a 290.Varekoeien 27 stuks 140.— a 240. Vette koeien 42 stuks f 225.a 330.— Kalveren (vette; 38 stuks 42.— a 64.—. Kalveren (magere) 64 stuks i 5. - a 14.Kalveren (gras) 4 stuks 40.— a 75.Hamels (magere) stuks a f -.Hamels (vette) stuks, aƒ— Ooien (magere) 514 stuks 26.— a 32.Ooien (vette) 312 stuks 34.—. a 38.- Lammeren magere 4258 stuks 12.a 20. Lammeren (vette jarige) stuks a Varkens (ma gere) 60 sttiks^4.a/38.Varkens (biggen) 336 stuks 6.— a 13.—. Grasboter 13920 kilogr., 1ste qualit. vat 54.— a 58 Schei- 2de qualit. vat f 46.— a f 50.Grasboter i ste qual. per kilogr. 1.35 a 1 45, Schei- 2de qualitett per kilogr. f 1.15 a 1.25. Ter markt aangebracht 110 runderen, 105 kalveren, 826 schapen, en ,4258 lammeren.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2