N\ 5618. Dinsdag A°. 1878. (I Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden..rrrrrr.'.TTTiV 1.10. Franco per post. 1.40. Afzonderlijke Nommers.TViTlJTTf n 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels.."T™;V.~TVTV."T.rr-Vr.1.05. Iedere regel meer7777.TTTTV ;i". .T.0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Uithoofde van het Pinksterfeest zal deze conrant DIaandag niet worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan W. BERGERS, tot hel oprichten van eene Slachterij en Boolerij, in het perceel aan de Heerengracht N°. 58. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, E. KIST, Secretaris. 8 Juni 1878. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld bet op den 5den dezer maand in vorderbaar verklaard kohier voor het patentrecht, 4de kwartaal (bis), en liet op denzelfden datnm invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel voor een vol jaar, beide voor den dienst 1877/78, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afgekondigd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 8 Juni 1878. V. d. BRANDELER. Ter gemeente-secretarie is, tegen betaling van f 2.55, ver krijgbaar het door Burgemeester en Wethouders op deo SOsten April jl. ingevolge art. 182 der Gemeentewet aan den Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1877. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 17 Jnnie. k. LEIDEN, 8 Juni. Uit het heden verschenen verslag van den toe stand dezer gemeente over het jaar 1877 blijkt dat de bevolking op 31 December 11. bedroeg 19,410 mannelijke en 21,566 vrouwelijke, te zamen 40,977 personen, waaronder zijn begrepen 299 mannelijke en 50 vrouwelijke behoorende tot de landmacht en 1 gevangene. De bevolking is alzoo sedert het jaar te voren verminderd met 321 zielen. Die vermindering is hoofdzakelijk een gevolg van het kou. besluit, krachtens hetwelk militieplichtigen, die tot het garnizoen behooren, geacht worden inge zetenen te zijn van de gemeente waarvoor zij in dienst zijn gesteld. Daardoor komt het garnizoen thans voor tot een aantal van slechts 299 man schappen tegen 831 in het vorig jaar. Vele inge zetenen zijn bovendien verhuisd naar de Singels en den Zoeterwoudschen straatweg. Er werden dat jaar geboren 805 jongens en 752 meisjes, te zamen 1557, en levenloos aangegeven 65. Er stierven 550 m. en 539 vr., totaal 1089 personen. Het getal huwelijken bedroeg 331. In hetacad. ziekenhuis stierven 134 verpleegden, waarvan 73 woonach tig in andere gemeenten. De bevolking was ver deeld als volgt: Nederl. Hervormden 26,567 (in het gemeenteverslag zelf staat 267,567), Waalsch Hervormden 837, Evang. Luth. 965, Hersteld Ev. Luth. 24, Doopsgezinden of Mennonieten 229, Remonstranten 219, Christelijk Geref. 1178, Roomsch Katholieken 10,360, Oud-Roomschen 53, Nederl. Israëlieten 503 en tot geene der genoemde gezindten behoorende 42. Het getal kiezers bedraagt: voor de Tweede Kamer 1118, voor de Provinciale Staten 1116, voor den Gemeenteraad 1668. De kosten van het lager en meer uitgebreid lager onderwijs bedroegen f 148,240.23 en de schoolgelden f 29,343.10de kosten van het middelbaar onderwijs f 24,706.50, en de schoolgelden f 7816.25; de kosten van het gymnasium f 17,563.98'/j, het minerval f 4975. Het aantal studenten aan de universiteit bedroeg in de letteren 58, geneeskunde 184, rechten 487, godgeleerdheid 41, wis- en natuurkunde 53, te zamen 823. Er hadden 78 promoties plaats. Over de resultaten van de jeugdige gemeente-instelling voor onderwijs in Indische taal- en letterkunde kan met juistheid nog niet geoordeeld worden, daar de cursus eerst met 1 Oct. is aangevangen. Met dat tijdstip waren 4 jongelieden ingeschreven. In de maand Mei zijn binnen deze ge meente geboren 128 kinderen, als62 zoons en 66 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling geboorten; overleden 101 personen, als: 13 mannen, 15 vrouwen, 35 zoons en 38 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 6gehuwd 57 paren. Op het Kerkbriefje is verzuimd mede te deelen dat ook in de Remonstr. gemeente alhier mor gen eene collecte ten behoeve van het Nederl. Zendeling-genootschap zal gehouden worden. Aan mr. C. Eock, dr. C. Leemans en mr. C. Yosmaer is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst, met dankbetuiging voor de in die betrekking door hen bewezen diensten. Aan de zwem- en badinrichting Rliynzigt zijn gedurende deze week 508 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5967 volwas sen personen en van 1418 kinderen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholteu", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op den 12den Juni, des morgens te halfvijf. Op de lijst der bekroningen van de inzen dingen ter landbouwtentoonstelling te Apeldoorn komen de volgende inzenders uit Zuid-Holland voor: Boter, 1ste prijs, zilv. med., J. Hoogstraten, te Sassenheim2de prijs, br. med., D. M. Yan der Hoef, te Oegstgeest. Vette kaas, 1ste prijs, zilv. med., A. Van Vliet, te Bergambacht; 2de prijs, br. med., dezelfde. Magere kaas, 1ste prijs, zilv. med., J. Hoogstraten; 2de prijs, br. med., D. M. Van der Hoef. Kaassoorten, ingezonden door handelaren, 2de prijs, br. med., J. A. Bos te Leiden. Eabriekskaas, verg. zilv. med., J. v. d. Breggen, te Waddingsveen. Boterfusten, extra prijs, br. med., Van Graauwenhaan en D. Kruyff, te Delft. Weeg werktuigen, zilv. med., Becker Sons, te Rotterdam. Aan de vereeniging „het rundvee-stamboek" is de eerste prijs toegekend voor stieren, terParijsche tentoonstelling ingezonden. Gisteren werd te Voorschoten door den gemeenteraad benoemd tot gemeente-ontvanger de heer J. De Jong, rustend hoofdonderwijzer aldaar, in de plaats van den heer J. Troraer, die voor deze betrekking ontslag had gevraagd. De openbare school aan den Rijndijk onder die gemeente is gedurende deze week reeds tijdelijk gesloten, wijl de mazelen daar zoo heerschen, dat de school bijna ontvolkt was. Ze zijn echter van I geen kwaad karakter, daar tot op heden geen sterfgevallen aan die ziekte zijn voorgekomen. De heeren mr. Van der Vliet, te Amsterdam, voorzitter der Vereeniging voor de collectieve land- bouw-inzending ter Parijsche tentoonstelling, tevens jury-lid voor de landbouw-producten, B. J. v d. Oudermeulen, te Wassenaar, voorzitter van de Hol- landsche Maatschappij van landbouw, en H. M. Hartog, grondeigenaar en landbouwer te Barneveld, zijn aangewezen om de Ned. regeering te verte genwoordigen bij het van 10 tot 20 Juni a. s. te Parijs te houden intern, congres van landbouw. De Staatscourant bevat het besluit van 4 Juni 1878 houdende voorschriften ter uitvoering van art. 14 van de wet op het notarisambt en dat houdende wijziging van art. 11 van het kon. besluit van 27 April 1877 en van art. 9 van dat van 17 Juli 1877, een en ander betreffende de uitvoering van de wet van 28 April 1876 tot regeling van het hooger onderwijs. Met aanvulling der bij dispositie van 4 Juni benoemde commissie, belast met het afnemen van examen B en C, is tot lid dier commissie benoemd J. L. Springer Jr. Te Utrecht zijn tot arts bevorderd de heeren H. A. J. Giebers, med. doctorandus, en H. F. A. Giebers, off. van gezondheidhet getuigschrift wegens het afleggen van het eerste gedeelte van het artsexamen is uitgereikt aan de heerenW. Jaarsma en A. Mijnlieff, med. doctorandi, en A. D. Van Steenbergen, J. C. Th. Scheffer en I. A. Wijnhofl, candidaat-arts. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten tot het aangaan eener geldleening, groot f 160,000, rentende 41/, pet., en zulks tot be strijding der uitgaven voor de stichting van eea beurs- en waaggebouw op den afgegraven Wirdumer- poortsdwinger. Voorts is in beginsel besloten tot verhooging der waagrechten van de boter met 8/10 gedeelte van hetgeen nu wordt geheven. De bladen melden, zoo wordt uit Nieuw- York geseind, dat drie Nederlandsche oorlogssche pen voor San-Domingo aangekomen zijn, om de uitlevering te eischen van Nederlandsche schepen en koopmansgoederen, welke door de Domini- caansche overheid in beslag genomen werden we gens het aan boord hebben van oorlogs-contrabande. Waarschijnlijk staat dit bericht in verband met de volgende gebeurtenisDe Nederlandsche schoe ner „Havana Packet", kapitein Harken, te St.-Tho- raas bevracht om in de baai van Manzanilla en Monte Christo eene lading in te nemen, werd op deze laadplaats op bevel der Dominicaansche re- geeriug in beslag genomen, omdat de gezagvoer der verdacht werd wapens en ammunitie aan boord gehad en aan de opstandelingen geleverd te heb ben. Het schip werd den 6den October door de bemanning en door Dominicaansche ambtenaren naar San-Domingo gebracht, werwaarts ook de ge zagvoerder en de stuurman als gevangenen gezonden werden. De lading der „Havana Packet" bestond, volgens dit bericht, uit mahoniehout, ter waarde van ongeveer 1300 pd. st., en was bestemd naar het Kanaal voor order. De Duitsche consul te Monte Christo gaf per brief, door de belanghebbenden den 2den Novem ber te Amsterdam ontvangen, van het gebeurde kennis. Hij voegde er bij, dat aangaande de tegen den gezagvoerder gerezen verdenking niets met zekerheid gebleken was, doch dat een onderzoek bevolen was, hetwelk eerst de ware toedracht der zaak aan 't licht zou kunnen brengen. Het stoomschip „Maas" is gisteren van Nieuw-York te Hellevoetsluis aangekomen; de „Prins van Oranje" is gisteren te Nieuwediep aangekomen; de „Conrad" vertrok heden van Batavia naar Nieuwediepde „Stad Amsterdam", van Londen naar Penang, is gisteren Aden ge passeerd. Onder de wijzigingen door den minister van binnenl. zaken in het onderwijs-ontwerp gebracht, behoort o. a. dat voor de akte van hoofdonder- l

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1