BUITENLAND. de aanvaring tnsschen de „Khedive" en „Voor waarts", de gezagvoerder en stuurlieden van eerst genoemd stoomschip van alle schuld aan de aan varing zijn vrijgesproken. De Staatscourant bevat de wet van 5 Juni 1878, betreffende een geldleening ten laste van den Staat. Het stoomschip „P. Caland1' is 5 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken, met de mail en 80 passagiers; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, is in den nacht van 5 op 6 Juni Dungeness gepasseerdde „Wyberton" van Rotterdam naar Batavia, is gisternamiddag te vier uren te Southampton aangekomende „Maas", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde gisteren te vier uren 's namiddags Wight, hebbende 12 dagen reis. De minister vau oorlog heeft benoemd tot kapt. der 1ste kl. den kapt. der 2de kl. Camp van het éde reg. iuf.op non-activiteit gesteld den lsten luit. jhr. C. P. A. Roell van het éde reg. huzaren; in actie ven dienst hersteld bij het éde reg. huzaren den 2den luitenant der cavalerie W. D. Ilaitsma Muiier; overgeplaatst in rang en betrekking bij het éde reg. inf. den kapt. H. A. Dorré van het 3de en den lsten luit. A. C. Alma, die voorloopig bij het dep. van oorlog gedetacheerd blijfteervol ontheven als adjudant van den inspecteur van het personeel der artillerie den kapt. P. H. Boogaard, instructeur bij het 2de reg. veld-artill.gedeta cheerd bij de topographische inrichting den lsten luit. H. A. Russer van het éde reg. inf. Z. M. heeft opgeheven het ontvangkantoor der dir. belast, en acc. te Kamerik en de gem. Kamerik en Zegveld toegevoegd aan het ontvang kantoor der dir. belast, en acc. te Harmeien onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titu laris jhr. D. C. Van Lennep; aan mr. P. Romeyn, op zijn verzoek, met 1 September, eervol ontslag verleend als directeur en leeraar der rijks hoogere burgerschool te Middelburg; mr. M. Büchner, te Helder, benoemd tot schoolopziener in het 7de schooldistrict van Noord-Holland. Gemengd IVieuws. Men meldt ons uit Valkenburg dat gistermiddag nabij dat dorp een in den grond liggende pijp der duinwaterleiding is gesprongen, ten gevolge waarvan zich weldra het water naar boven werkte en de weg als 't ware een water plas geleek. Toevallig moest er juist een boeren bruiloft passeeren, doch de paarden schenen er niet bijzonder op gesteld te zijn met het water kennis te maken; de boeren waren genoodzaakt hen aan de teugels te leiden, terwijl de vrouwe lijke feestgenooten al badende een goed heenko men naar de overzijde moesten zoeken. Het water verspreidde zich met zulk een hoeveelheid over den weg, dat het bassin te Katwijk weldra zoo goed als leeg was. Door den directeur, enz., vau het ongeval verwittigd, werden de noodige maat regelen genomen en 's nachts de defecte pijp door een nieuwe vervangen. Dientengevolge was men gistermiddag ook hier ter stede van den toevoer van duinwater verstoken. Een brievenbesteller, die zich eenige maanden geleden schuldig maakte aan het openen van en het zich toeeigenen van geldswaarden, in aan zijne zorg toevertrouwde brieven, is bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf. Het Haarlemsche stedelijk muziek- corps zal, behalve de gewone uitvoering op aan staanden Zondag, ook den 2den Pinksterdag des namiddags van 2 tot 4 uren in den Hout eene muziekuitvoering geven. Gisteren in den vroegen ochtend werd te Amsterdam een in bewusteloozeu toestand ver- keerende oude man door de politie, die hem met veel moeite van verdrinking had gered, in het binnengasthuis gebracht. Toen men de levens geesten van den man weder in zooverre had opge wekt, dat hij zich verstaanbaar kon maken, was zijn eerste bede om een stuk brood. Een 81-jarig man werd Woensdag nabij Voorthuizen dood op den weg gevonden. Hij was kort te voren uit het gesticht te Ommerschans ontslagen. Een werkman, aan de stapelplaats te Dordrecht bezig met het scheepladen van spoor- leggers, viel gistermorgen bij het afwerpen van het hout in het scheepsruim. Ernstig bezeerde hij zich aan den voet, welke, zoo men meent, zou ge broken zijn. Aangeboden hulp om naar het gasthuis te worden overgebracht, weigerde hij hardnekkig met de woorden„liever naar Leiden (strafgevan genis) dan daar heen. Voor den wachter Mulder, wien on langs te Utrecht het ongeluk trof door een val onder den spoortrein den rechterarm te verliezen, worden door de bemoeiingen van den stationschef bij den Nederlandschen Rijnspoorweg te Utrecht bijdragen ingezameld ten einde den ongelukkige een kunstarm te verschaffen, die hem in staat zal stellen wederom op voldoende wijze eenige betrek king bij de Maatschappij te vervullen. Zoowel van ambtenaren als van particulieren is reeds een goed deel der benoodigde som ontvangen. Uit Aalten wordt gemeld: De vorige week kwam een oppassend jongeling, die te Anholt (Pruisen) als klompenmaker werkt, van een bezoek aan zijne moeder terug, welke in Gaanderen (ge meente Ambt Doetinchem) woont. Op de grenzen werd hij door drie personen aangevallen, die hem niet minder dan twee en twintig messteken en sneden toebrachten. Op zijn hulpgeschrei kwam een Pruisisch ambtenaar, die daar dicht bij op post stond, toeschieten en deze nam twee der daders gevangen. De derde is nog voortvluchtig. Hun slachtoffer bevindt zich in hoogst bedenke- lijken toestand in het klooster te Anholt. Men schrijft de gruweldaad aan wraakneming toe. De jongeling namelijk hielp van tijd tot tijd een ca- rousselhouder, doch had onlangs geweigerd om langer zonder betaling die diensten te bewijzen. De Arnh. Crt. heeft gisteren „per duivenpost" het bericht ontvangen, dat Z. M. de Koning dien dag de tentoonstelling te Apel doorn heeft bezocht. Terwijl de bladen eenparig met inge nomenheid melding maken van de hulde, aan de nagedachtenis van koningin Sophia gebracht, komt het bericht, dat het niet gelukt is, voldoende gelden bijeen te krijgen voor de stichting, ter barer eere, van een monument, in alle opzichten in overeenstemming met de verdiensten der vor stin en de liefde die zij genoot. Beschamend is dit bericht, vooral als men ziet, wat elders ge schiedt. De Italianen brengen schatten bijeen voor een monument ter eere van koning Victor Em manuel. Te Florence alleen zijn meer dan 100,000 fra iken bijeengebracht. Allen, rijken en armen, edeilieden en werklieden brengen hun offers. Flo rence zal een monument stichten den overleden koning waardig. Op de hoogte van San-Martino zal een toren worden gebouwd, van een geschied kundige beteekenis, inwendig versierd met schilder en beeldhouwwerk, waarin de voornaamste feiten uit den strijd van de onafhankelijkheid zullen worden voorgesteld en borstbeelden der leger hoofden worden geplaatst. Op den top van den toren zal zich het beeld van koning Victor Em manuel verheffen, dat op die hoogte geheel het land zal beheerschen. Heden zijn 31 personen uit den wel- gestelden burgerstand van Enschedee en Lonneker over Bremen naar Noord-Amerika vertrokken. Bij Lunteren heeft Dinsdag-middag omstreeks 5 uren een windhoos in de buurt schappen Neder- en Overwoudt verscheidene zware boomen ontworteld of geknakt en enkele gebouwen min of meer beschadigd. Een botboer, die zich op den grintweg bevond, werd met kruiwagen en leege manden aan den overkant van den weg in een sloot geworpen, en op eenigen afstand van daar viel een landbouwer met paard en kar hetzelfde te beurt. De hoos bewoog zich vrij langzaam van West naar Oost. Verscheidene bewoners vluchtten bij de nadering, door het geweldig gesuis verschrikt, uit hunne woningen. Tegelijker tijd viel op een half uur afstands een zware regen. In den nacht van Woensdag op Don derdag brak er brand uit in de kom der gemeente Zevenhuizen bij den winkelier C. De Jong. Niet tegenstaande de brandspuiten zeer spoedig op de plaats aanwezig waren, zijn huis en inboedel een prooi der vlammen geworden. Ook is een der be lendende huizen afgebrand. Het ongeluk is ver moedelijk door een petroleumlamp veroorzaakt. De groote stoomfabriek der heeren Tangerdiug te Bocholt is Woensdag geheel afgebrand. Op den lsten Januari bestond de Londensche politie uit districts- en 25 gewone opzichters, 270 inspecteurs, 1051 „sergeants" en 9009 agenteD. Bijna iedereen, die iets vanNobiling heeft gehoord of met hem in aanraking kwam, deell zoo breed mogelyk hiervan aan de Duitsche kranten mede. Enkelen verklaren zich tegen die overdrijving en meenen, dat het spectakel, dat er in de bladen van Hödel is gemaakt, niet weinig invloed op Nobiliug heeft uitgeoefend; de zucht om naam te maken is bij velen zoo groot, dat men met het ontwikkelen van de kiem voor den groot heidswaanzin niet te voorzichtig kan zijn. De politie te Berlijn heeft dan ook last gegeven om de por tretten van Hödel en Nobiling, die voor de ramen hingen naast de beeltenis van den keizer, te ver wijderen. Om het lezen over den „held" niet aan lokkelijker te maken, wordt tevens meegedeeld, dat veel van hetgeen dezer dagen is gemeld, onjuist is. De daad tracht men zielkundig daardoor te verklaren, dat Nobiling door zijn excentriciteit genoeg bewijzen gaf van aanleg voor krankzin nigheid ook zijn vader kenmerkte zich door buiten gewone excentriciteitde sociaal-democratische lee ringen hebben den ongelukkige daarop geheel van de wijs gebracht. De politie meent een photogra phic te zijn meester geworden van den persoon te Parijs, die Nobiling een onderschepten brief schreef. Ook is een photographie ontdekt van een schijnbaar voornaam persoon, met wien Nobiling in betrekking moet hebben gestaan; het portret werd ontdekt bij een meisje, dat dikwijls bezoek van hem kreeg. In het geheel hebben zich 53 personen aangeboden om getuigenis af te leggen in de zaak; onder de bewijsstukken vindt men een groot pak, bevattende den mantel, rok, vest en hemd des keizers, alle zeer bebloed. Een man, die Zondag te Spandau verklaarde, dat het jammer was, dat de moordaanslag niet gelukt was, werd veroordeeld tot 2'/2 jaar gevangenisstraf. De sjah van Perziè" heeft na den moordaanslag Berlijn met ondenkbaren spoed verlaten; het Perzische bijge loof wil namelijk, dat een ongeluk, dat een gast heer treft, ook noodzakelijk den gast moet over komen. De keizer neemt in beterschap toe; ook het gezwel aan zijne rechterhand begint te genezen. Juist toen de keizer, in het rijtuig gezeten, den arm ophief om als naar gewoonte den groet der voorbijgangers te beantwoorden, drong een der hagel korrels in het polsgewricht. De keizer laat zich inlichtingen geven omtrent den toestand van den hotelhouder Holtfeuer en toen Z. M. vernam, dat er hoop op beterschap was, liet hij den gekwetste melden, dal ook hij zelf hoopte te herstellen. Ook omtrent alle andere aangelegenheden wil de keizer op de hoogte gehouden worden en het is op zijne uitdrukkelijk verlangen, dat de twee hoftheaters hunne voorstellingen hervat hebben. Franbrij k. De gemeenteraad van Marseille heeft besloten op alle openbare gebouwen en gedenkteekenen en zelfs op alle kerken het opschrift: „Vrijheid, ge lijkheid, broederschap" te laten aanbrengen1600 fr. zijn daarvoor beschikbaar gesteld. De wapenschouwing over het leger van Parijs is op 20 Juni bepaald. Het territoriale leger zal daarbij door 16 a 20 bataljons worden vertegen woordigd. In de Kamer deelde Grévy gisteren mede, dat de minister Waddington bericht heeft dat de uitnoodiging tot het congres was ontvangen en dat deze uitnoodiging beantwoord is. Waddington zeide, dat hij heden de buitenlandsche politiek der regeering zou niteenzetten. De maarschalk Baraguay d'Hilliers is overleden. De gérant van het ultra-radicale weekblad „Les droits de rhomme", Bolfitre, is weder tot twee maanden gevangenisstraf en 4000 fr. boete, een redacteur van dat blad, wegens beleediging van den president der republiek en andere hooge ambtenaren, tot één jaar gevangenisstraf en gelijke boete veroordeeld. "Ouitsclilancl. De „Reichsanzeiger" deelt het keizerlijk besluit mede van Juni, door Von Wilmowski en Al- bedyll, chefs van het civiele en van het militaire

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2