iY. 5617. t^Taar™^0^™3"^"' beneveDS 1825 Dlok;Kea Zaterdag A\ 1878. 8 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden...'..V.7.. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers."TT^t.TT'nTïTT".. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels,.Vi./ 1.05; Iedere regel meer7."77777777."a 0.17J.' Grootere letters naar plaatsruimte. Afzonderlijke nummers dezer courant kosten In 't vervolg 5 cent. LEIDEN, 7 Juni. Dezer dageu werd onder voorzitterschap van den president commissaris den heer De Laat de Kanter, wethouder dezer gemeente, de eerste al- gemeene vergadering van aandeelhouders der Leid- sche Duinwatermaatschappij gehouden. 134 aan- deelen, uitbrengende 79 stemmen, werden op de vergadering vertegenwoordigd. Volgens het verslag zijn op 13 Januari 1877 de voorbereidende werk zaamheden begonnen, bestaande in bet aankoopen van benoodigde gronden, het aanvragen van ver gunningen voor het leggen van pijpen enz. De gemeente Katwijk, de heer D. Westerbaan, baron Van Herzeelen en het bestuur van het gasthuis vau Katwijk-buiten waren bereid op de meest billijke wijze hunne gronden, voor de onderneming noodzakelijk, af te staan, toen zich op eens eene tegenwerking voordeed, waarop het minst kon ge rekend worden. Volgens het goedgekeurde plan was de richtiug der buizeu van Katwijk naar Leiden over Rijnsburg en Oegstgeest genomen, zijnde de kortste en geschiktste weg. Door de commissiëm, belast met het beheer van de grint wegen, aan wier hoofd de heer O. baron Van Was- senaer Catwijk is geplaatst, werden echter zoodanige bezwarende bepalingen gemaakt, dat deze met eene weigering gelijkstonden; er werd o. a. eene beta ling in geld van f 7500 gevraagd. Toen het nu bleekeD, dat er onmogelijk eene verandering van voorwaarden te bekomen was en één der con cessionarissen zelf bij den heer Van Wassenaer eene vruchtelooze poging gedaan had, hem van zienswijze te doen veranderen, werd besloten een andereu weg te kiezen en wel over Valkenburg en het Haagsche Schouw. Daartoe werden de noo- dige vergunningen ontvangen. Door dit oponthoud waren de nieuwe plannen niet tegen het einde der maand Maart gereed, en werden de aanbestedingen op 31 Maart gedaan. Aan het voornemen om Leiden reeds tegen het einde van 1877 van water te voorzien, zou vol daan zijn, indien niet de stoomketels volgens de voorschriften der Duitsche wet, maar in strijd met de bepalingeu bier te lande geldende, waren gele verd. Door den leverancier Fried. Wilhelms Hütte te Mnhlheim werden daarop de ketels met de meeste bereidwilligheid en geldelijke opofl'eriug volgens het bij 't bestek bepaalde veranderdze werden in Februari beproefd en goedgekeurd. Den 16den Maart had eene formeele beproeving der ma chines, ketels en pompen plaats, waarbij is gebleken dat de machines, vervaardigd op nominaal 25 pk. bij een stoomdruk van 4 KG. per vierk. centi meter en bij 30 omwentelingen per minuut, ieder effectief een vermogen van 54 pk. ontwikkelen, waardoor per uur 200 kub. meters water in de filters en 170 kub. meters in het reservoir wor den gepompt. De gemetselde toren, waarop het reservoir rust, staat op een duin 6 meters boven AP., en is 18 meters in middellijn en 25 meters hoog. Het reservoir van plaatijzer is 2.25 M. hoog en kan 600 kub. meters water inhouden, d. i. 100 meters meer dan volgens de goedgekeurde plannen was voorgeschreven. De beide machines, ieder van 50 pk. effectief, zijn voorzien van vier pompen, twee lage druk voor de filters en twee hooge druk voor het hoogwater-reservoir. Iedere machine kan per 24 uur 4000 kub. meters water in het hoog reservoir brengen, terwijl de andere steeds als reserve dienst doet. In den eersten tijd zal eene helling van het reservoir a 600 kub. meters ruim voldoende zijn en de machines alzoo hoogstens 3'/j uur per etmaal behoeven te werken. De beide ketels zijn 2 meters in middellijn, ieder met 2 vuur- gangen en van tien gallowav-pijpen voorzien voor het zuinige kolenverbruik. Zij zijn dubbel geklon ken en mogen op 5 atmosfeer gebruikt worden. Het waterbassin is op den waterspiegel 80 meters lang, 40 breed en 6 meters diep; het kanaal is 20 meters breed en 4 diep; het kan wegens de aan de maatschappij afgestane pacht nog tot bij den Wassenaarschen Slag, d. i. nog 3000 meters, verlengd worden. De filters zijn 45 meters lang, 26 breed en 3 diep; een is voor de eerste jaren ruim voldoende, de tweede dient als reserve, ter wijl de noodige ruimte tusschen de filters en het gebouw gespaard is geworden, ten einde, zoo noodig, een derden filter te kunnen aanleggen. De buizen naar de stad zijn 30 centim. in middellijn en evenals al de buizen in de stad op eene drukking van 15 kilogr. op den vierk. cM. beproefd de gewone drukking, waaronder zij staan, is on geveer 5 KG.eenige buizen zijn op 27 KG. per vierk. cM. gedrukt, zonder dat zij braken. In de gemeente liggen 20,000 meters volgens de bepalingen der concessie. Bij het in werking stel len van het buizennet heeft zich slechts één zeer on beduidend lek voorgedaan. Den 13den Mei werden de werken door des kundigen onderzocht en goedgekeurd, waarop den 15deu Mei commissarissen de waterleiding voor de maatschappij aanvaardden en haar door hot doen springen van de fontein op de Vischmarkt, opgeluisterd door de muziek der schutterij, fees telijk openden. Bij de overname door de maat schappij waren reeds 456 contracten gesloten, een jaarlijksch inkomen van f 10,185 opleverende, terwijl veertien dagen later het cijfer der con tracten tot 511 met een inkomen van f 11,274 was geklommen. De overgelegde staat der financiën werd ten slotte evenals het verslag, door de vergadering bij acclamatie goedgekeurd, terwijl de balans als vast gesteld is te beschouwen na goedkeuring van Bur gemeester en Wethouders der gemeente Leiden. Volgens loting moet de heer A Van Lennep te Heemstede het eerst als commissaris aftreden. Zijn mede-commissaris is de heer D. Westerbaan te 's-Ilage. Eén jaar vroeger dan door de concessie bepaald werd, is Leiden alzoo van genoegzaam en voor treffelijk water voorzien. Het [water toch is 13 April 11. scheikundig door den heer D. De Loos, directeur der hoogere burgerschool, onderzocht, die de verklaring heeft afgelegd, dat dit duinwater tot de uitmuntende drinkwatersoorten behoort. De voordracht voor leeraar in de wiskunde, scheikunde en natuurlijke historie aan de Rotter- damsche hoogere burgerschool voor jongens, met driejarigen cursus, bestaat uit de heeren dr. J. H. Jeunes te Leiden en P. G. Buekers te Enkhuizen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de commissiën, belast met het afnemen der examens B en C, voor het jaar 1878, zullen zitting houden te Delft en benoemd tot lid en voorzitter der commissie voor examen Bdr. A. C. Oudemans; tot leden: dr. H. 3. Rink, dr. G, F. W. Baehr, F. J. Van den Berg, dr. J, Bosscha, dr. H. Behrens, dr. B. J. Tideman, J. Kluit, G. J. Morre, P. Tétar van Elven en D. J. Korteweg; tot lid en voorzitter der commissie voor examen B en C: G. Van Diesen; tot leden: mr. J. L, De Bruyn Kops, dr. J. M. Van Bemmelen 3r G. F. W. Baehr, dr. F. B. Behrens, F j 'yan den Berg, N. H, Henket, E. Gggel, V. Steuerwald, dr. B. J. Tideman, L. A. Reuvens, W. J. S. J. Blom, P. J. Waller, P. Tétar van Elven, dr. L. C. Levoir, H. A. Ravenek, J. A. Snijders, E. Van der Eist en C. A. Scheltema, die uitgenoodigd worden zich te Delft te vereenigen op zoodanigen tijd, als hun nader door den voorzitter zal worden medegedeeld. De algemeene uitslag der akte-examens voor het lager onderwijs in Noord-Holland is als volgt: hoofdonderwijzers toegel. 8, afgew. 42; hulponder wijzers toegel. 22, afgew. 38onderwijzersFransch toegel. 12, afgew. 28; Engelsch toegel. 9, afgew.' 17; Hoogduitsch toegel. 1, afgew. 9; teekenen toegel. 13, afgew. 4gymnastiek toegel. 25, afgew. 15; wiskunde toegel. 5, afgew. 27 landbouwkunde toegel. 6, afgew. 0hoofdonderwijzeressen toegel.' 2, afgew. 7hulponderwijzeressen toegel. 15, afgew. 43onderwijzeressenFransch toegel. 28, afgew. 15; Engelsch toegel. 6, afgew. 16; Hoogduitsch toegel. 7, afgew. 14; teekenen toegel. 1, afgew. 0gymnastiek tcegel. 1, afgew. 1haudwerken toegel. 91, afgew. 46; schrijven toegel. 0, afgew. 2. In het geheel zijn er dus geëxamineerd 576, waarvan toegel. 252 en afgew. 324. Tot predikant bij de Chr. ger. gemeente te De Lier is beroepen de heer Goslinga, predikant bij diezelfde gemeente te Sassenheim. De tentoonstelling van kunstwerken te's-Hage heeft een bijzonder succes. Niet alleen zijn de bezoekers zeer talrijk en gaat er geen dag voorbij, dat niet één of meer schilderijen worden aange kocht, maar ook de verloting verheugt zich in de algemeene deelneming. De heer J. J. Duynstee meldt in een inge zonden stuk in het Vaderland, dat hem van den aankoop van het buitengoed van Z. M., „Welgelegen", bij Rijswijk, niets bekend is. Na een langdurig en smartelijk lijden is gisteren de heer Jean Pflaging, directeur van de Duitsche opera, te Rotterdam in den ouderdom van 45 jaar overleden. Tot afgevaardigden van liet Nationaal Leder industrie-bond naar de wereldtentoonstelling te Parijs zijn thans definitief benoemd de heeren J. F. De Booy, voorzitter van het Bond, F. X. Janssens, P. I. H. V. d. Voorde en S. Koperberg. Nadat op verzoek van eenige leden in eene gesloten zitting nadere inlichtingen waren verstrekt, heeft de gemeenteraad van Rotterdam gisteren met algemeene stemmen besloten de concessie voor den aanleg en de exploitatie van tramwegen te verleenea aan de hoogste inschrijvers, de heeren Dervieu Guillaumerou Co. te Parijs en Eduard Orlet te Brussel 101,000). De te Amsterdam gehouden vergadering der Remonstrantsche Broederschap heeft de op te richten Remonstrantsche gemeente te Groningen als zelf standige gemeente der Broederschap erkend en o. a. besloten, tot het traktement van den te beroepen predikant jaarlijks f 600 bij te dragen, voorloo- pig voor vijf jaren. Volgens uit Penang ontvangen telegram is het stoomschip „Madura", aan booyd hebbende de passagiers, equip>ae eü trüêixjn van het gestrande afkomstig, den 5den Juni 's namid- o vier uren van die plaats vertrokken naar .euwediep. Van de equipage zijn de kapitein, de 1ste en 4de officier en de 1ste en 2de machi nist achtergebleven voor de behandeling van de aldaar nog loopende zaken. Volgens het rapport van de P. Orient»' gj. N. Company is telegraphisch bericht ontvan uit Penang, dat door een raad var onderzoek

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1